■r -ss/a DEVENT itpfe CDHSVL-T Developers Inventors in IT Hét platform voor multimediaal collectiebeheer BE Hf FILES FACILITIES Archieven en toegangen Krantenklappers en knipselarchieven Museale collecties Microfiches en -films Akten en registers "y///S Beeldbanken Virtuele tentoonstellingen Gedrukte bronnen Botanische collecties Straatnamen Bibliotheek collecties Documentair Informatie Management Tel: (+31) 33 - 2992277 Fax: (+31) 33 - 2992270 office@deventit.nl www.deventit.nl Dieselweg 10 Postbus 60 3750 GB Bunschoten Zonneschijn na donkere dagen! management mmm 13 - Archiefbewerking - Tijdelijke ondersteuning - Begeleiding implementeren en optimalisering DMS systemen - Advisering - Scan-voorbereiding, -begeleiding en uitvoering van digitaliseringprojecten Voor inlichtingen over onze dienstverlening neem contact op met: DIM CONSULT Wold 20-38 8225 AW Lelystad Tel: 0320-222806 www.dimconsult.nl E-mail: info@dimconsult.nl Specialisten in Documentaire Informatie Voorziening Jeroen Boschstraat 16, 5025 NV Tilburg, 06-38033704 en b.g.g. 013-4685392 Breng licht en overzicht in Uw archief, contact F F voor een vrijblijvend onderhoud Archiefbewerking aSSs" Wegwerken van achterstanden BgHy Detachering Interim management aHp Archiefopslag (bewerking, inventarisatie, opvraagservice) Ook Internationaal actief: o.a. Curasao, Aruba, St. Maarten E-mail: r.steba@home.nl Vervolg van pagina 11 Wat is het resultaat van de herinrichting? Waar maak je nog zorgen om? "De reacties op de vernieuwde "Achter de schermen werken we slagen erfgoedkoers. Die werd aanvanke- publieksruimte zijn, zowel in- als extern, gestaag verder aan het catalogiseren, indi- lijk toegejuicht, maar er moet blijkbaar enthousiast en positief. 'Je wordt er vro- ceren en het ontsluiten van collecties en opeens minimaal de handrem op worden lijk van', hoor ik wel roepen. Overigens archieven. Op inspectiegebied is er reden gezet. Er lijkt een laatste verdedigingsli- konden alle medewerkers in brainstorm- tot minimaal diep nadenken over digi- nie opgericht te moeten worden om de sessies hun steentje bijdragen aan de rea- talisering in de archiefvormende fase. archivaris te beschermen. Ik weet het dan lisatie van het verbouwingsplan. Dat stelt ons voor problemen waarvoor even niet meer. Ik ben bang dat de hui- Het concept voor een kruisbestuiving tus- het archiefveld, bekeken vanuit zijn tra- dige stand van zaken niet zozeer wordt sen een bezoekerscentrum, de klassieke ditie, totaal niet is toegerust en die het ingegeven door wat er nu feitelijk is, maar studiezaal en een grand café vond brede niet wil onderkennen. Ik zie het somber door hetgeen men het meeste vreest: de instemming. Bij binnenkomst staan beeld in, hoewel wij hierin flink hebben geïn vesteerd. Maar wij stonden daarin relatief alleen en die eenzaamheid wordt, als ik rond mij heen kijk, alleen maar groter. Informatiebeheer en informatiemanage ment is een vak apart. De situatie is ver gelijkbaar met twintig jaar geleden toen professionele restauratoren in archiefin stellingen kwamen werken. Godzijdank werd toen ingezien en toegegeven dat er tijdens de archiefopleiding aandacht voor materieel beheer nodig was. Waarmee natuurlijk nog niet gezegd is dat je daar mee die materie onder de knie hebt. Wie weet komt er ook zo'n constatering voor de inspectie." Zijn de RHC-bestuurders begaan met het RHCe? "Voor de ingezette en te realiseren ver anderingen heb ik voldoende draagvlak. Het voordeel in mijn situatie is dat wij deel uitmaken van een samenwerkings verband en daardoor niet een bestuur hebben dat er enkel en alleen voor ons zelf is. Vergelijk onze situatie met die van een gemeentearchief ten opzichte van een college van Burgemeester en Wethouders en de gemeenteraad. Let wel, draagvlak krijg je niet, dat creëer je. Houd voeling, contact en open oog en oor voor moge lijke wensen en problemen. Speel daarop in, waarbij je niet in een slaafse houding hoeft te vervallen. Tenslotte werk je in een politieke omgeving en ben je een publieke organisatie. Gedraag je daar dan ook naar. Benut je kansen maar blijf tege lijkertijd bij." Patricia Böschen is hoofd front office van het Stadsarchief Breda en tevens redacteur van het Archievenblad. Geen stilteregime meer in de studiezaal (foto Maarten van Loosbroek). opheffing van het openbare archiefwe zen als zelfstandig overheidsonderdeel. Daarbij wordt angstvallig gekeken naar de situatie in Apeldoorn en Tilburg." Terug naar 'jouw' RHC en het recent gereno veerde en heropende gebouw. "Gelet op onze ambitie om uit te willen groeien tot hét cultuurhistorische kennis- en ontmoetingscentrum van en voor Zuidoost-Brabant, liggen we redelijk op koers. In de regio worden we duidelijk erkend als een belangrijke, cultuurhistori sche instelling. We hebben eerder last van teveel dan te weinig publieksaandacht. Het feitelijk aantal fysieke bezoekers maar ook de bereikbaarheid via internet, de lokale steunfuncties en de realisatie van projecten buitenshuis, zijn van even groot belang. Lokale informatiepunten beginnen redelijk aan te slaan. Scepsis heeft plaatsgemaakt voor enthousiasme." en beleving voorop. De koffiehoek is geïntegreerd in de ruimte. Daarmee is het stilteregime opgeheven. Bij de presenta tie van aspecten uit de geschiedenis van Eindhoven en de regio kunnen zowel de eigen collectiestukken als de visies, inter pretaties en creaties door derden worden belicht. In de publieksruimte draait het om het verhaal. Daarom is in die ruimte geko zen voor kleur en transparantie. De in de publieksruimte georganiseerde expositie, een radioprogramma en open dag, de slot manifestatie van de jaarlijkse provinciale erfgoedcampagne 'Schatten van Brabant', trokken veel publiek. De enthousiaste reacties scheppen wel verwachtingen en verplichtingen voor de toekomst. We zul len er met volharding aan moeten werken om daaraan te kunnen voldoen. Van de medewerkers wordt letterlijk en figuurlijk een andere publieksbenadering verwacht. Met ons allen moeten we daaraan wen nen." februari 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 7