Oprpep ww Waltn^prijs ooootooodooo Barend Van Dorp naar Beeld en Geluid Nieuwe huisstijl voor Het Utrechts Archief a mm Alle Groningers nieuws uit het veld KB ONTVANGT ZELDZAME CENTSPRENTEN UIT SCHENKING Op 19 december 2007 is een belangrij ke collectie van ruim duizend centspren ten uit de periode 1730 tot 1900 aan de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag geschonken door het echtpaar Borms- Koop. De oplagen van deze massaal geproduceerde volks- en kinderprenten waren destijds erg hoog. Helaas is er voor latere generaties slechts weinig bewaard gebleven. De KB is dan ook zeer verheugd met deze geweldige aanwinst! Centsprenten rapporteerden - voor één of enkele centen - in woord en beeld over belangrijke gebeurtenissen, zoals rampen, misdrijven en veldslagen. Prenten met de levens van heiligen of Bijbelse taferelen gaven uiting aan devotie en religieuze overtuigingen. Er werd spot gedreven met kwakzalvers, oude vrijsters, pantof felhelden en slachtoffers van oplichterij. Fantasieën kwamen tot leven op prenten met thema's als Luilekkerland en sprook jes. Centsprenten werden gedrukt op goed koop papier iets groter dan het huidige A3-formaat en bevatten één of meer afbeeldingen, meestal voorzien van sum miere tekst. De centsprenten werden vaak slordig ingekleurd en waren vooral bestemd voor een publiek met geringe koopkracht. De Geschiedenis van Hugo de Groot. No. 1 Deze prachtige verzameling centspren ten, merendeels op handgeschept papier gedrukt, geeft een goed beeld van de onderwerpen waar de bevolking belang stelling voor had. Voor onderzoekers en mensen met belangstelling voor de geschiedenis van Nederland is dit een ware schatkamer met beelden en teksten uit het verleden. De KB zal zich inzetten voor de ontsluiting van dit bijzondere erf goed, zodat iedereen er kennis van kan nemen. Zie voor meer informatie ook www.kb.nl/centsprenten. Om het onderzoek naar de geschiede nis van Gouda en de regio te stimuleren stelde de stichting Vrienden van Archief en Librije de Walvisprijs in. Deze prijs bestaat uit een oorkonde en 500 euro en wordt elke twee jaar uitgeloofd voor een oorspronkelijke historische studie of arti kel over het werkgebied (5000 a 10.000 woorden, anoniem in te zenden met ver melding van de titel van de bijdrage plus naam en adresgegevens in een gesloten envelop). De inleverdatum voor de acht ste Walvisprijs is 31 december 2008. De prijs is genoemd naar de eerste geschied schrijver van Gouda, pastoor Ignatius Walvis (1653-1714). Op het streekarchief is een flyer over de prijs verkrijgbaar. Meer info: www.groenehartarchieven.nl. Op vrijdag 11 januari 2008 hebben de presentatoren Frits Barend en Henk van Dorp alle 976 afleveringen van hun talk show Barend Van Dorp naar de depots van het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid in Hilversum gebracht. De serie was maar liefst zeven jaar iedere werkdag te zien. De eerste aflevering werd uitge zonden op 22 februari 1999 bij RTL4 en de laatste uitzending op 21 april 2006 bij Talpa/Tien. Barend Van Dorp ontvingen dagelijks gasten uit de actuali teit aan de stamtafel. Jan Mulder was geruime tijd vaste gast en side-kick in het programma. Henk van Dorp: "Terugkijkend op die 976 afleveringen kun je zeggen dat je in het program ma de verwording van de PvdA ziet, net zoals de opkomst en neergang van de partij van Pim Fortuyn, maar ook de ontboezemingen van oud Philips topman Cor Boonstra werden bij ons gedaan. Het geeft een goed tijdsbeeld en ik ben blij dat ons programma nu op deze plek bewaard wordt." Met de nieuwe locatie in het voor uitzicht heeft Het Utrechts Archief ook een nieuwe huisstijl ontwikkeld. Het ver trouwde logo met de gekalligrafeerde let ters maakt in de loop van februari 2008 plaats voor een met meer eigentijdse uit straling. Het nieuwe logo combineert de naam met een weer gave van het archief als een 'verzameling', een 'oneindige hoe veelheid' en 'de orde ning' daarin: dozen, kasten, documenten, boeken, handschrif ten, beelden, data, maar ook de mensen, hun geschiedenis sen en hun verhalen. Het nieuwe beeld merk van het archief bestaat uit het logo, gecombineerd met verschillende kleur- en beeldvlakken. Hiermee wil Het Utrechts Archief vooral ook de variatie van de col lectie laten zien en dit bij verschillende doelgroepen tot de verbeelding laten spreken. Met ingang van februari 2008 heeft Het Utrechts Archief ook een geheel ver nieuwde website. De website is nog meer vraag- en doelgroepgericht dan de vori ge versie. Het maakt vele databases en de beeldbank gemakkelijk toegankelijk voor het snel groeiende aantal webbezoe kers van het archief (bijna 1 miljoen in 2007). Bijzonder aan de site is dat deze via Google geheel doorzoekbaar is. Hiervoor is gebruik gemaakt van de Google Search Appliance. Met deze zoekmachine wor den niet alleen gegevens uit databases op detailniveau als resultaat van een zoek- opdracht op de eigen site getoond, maar zijn deze detailresultaten ook vindbaar via de externe Google. Daarnaast wordt de Google Maps applicatie op een speelse manier ingezet om de bezoekers te verlei den de inhoud van Het Utrechts Archief te ontdekken. Verder krijgen bezoekers als een historische laag bovenop Google Maps oude kaarten en afbeeldingen te zien, zoals de zestiende-eeuwse stadplat- tegronden van Jacob van Deventer en oude luchtfoto's. Ook de beeldbank is verder ontwikkeld en maakt het moge lijk voor bezoekers om niet alleen afbeel dingen te bekijken, maar ze ook even tueel tegen betaling te downloaden. Meer info: www.hetutrechtsarchief.nl Per 1 december 2007 is Josje Everse benoemd tot projectleider E-depot bij het Gemeentearchief Rotterdam. Hiervoor was zij vanaf september 2000 Hoofd Baliediensten bij dezelfde orga nisatie. Op 10 januari 2008 is Pieter Kuijer overleden. Kuijer was van 1954 tot 1964 stadsarchivaris van Schiedam. In 1964 vetrokhij naar's-Hertogenbosch, waar hij tot 1980 stadsarchivaris was. Van 1980 tot 2000 werkte hij aan zijn magnum opus: de geschiedenis van 's-Hertogenbosch tot aan het beleg in 1629. Pieter Kuijer werd 92 jaar. Voor vermelding in deze rubriek is de redac tie afhankelijk van berichten die aan haar worden doorgegeven. nieuws uit het veld Op 20 december 2007 is www.alle- groningers.nl, de nieuwste website van de Groninger Archieven, gepre senteerd in het gemeentehuis van Leek. Allegroningers wil alle doop-, trouw- en begraafboeken tot 1811 en de akten van de Burgerlijke Stand (vanaf 1811) binnen enkele jaren beschikbaar stellen. Er kan dan wor den gezocht naar de gegevens op die aktes en op den duur ook naar afbeeldingen van de akten. De site zal steeds verder worden opgebouwd. Er is begonnen met de gemeente Leek wat betreft de Burgerlijke Stand en de kerkelijke gemeente Groningen wat betreft de doop-, trouw- en begraaf boeken. Op de homepage van de site zal steeds worden geïnformeerd over de toevoeging van nieuwe bestanden. Maar Allegroningers is meer dan een overzicht van alle persoonsakten. Er kunnen ook portretfoto's worden toegevoegd alsmede geluid, film en allerlei aanvullende informatie zoals verhalen en anekdotes. Ook zal de website in de loop der tijd worden uitgebreid met ander archiefmate riaal, zoals memories van successie, huwelijkscontracten en notariële akten. Het project wordt voorname lijk uitgevoerd door vrijwilligers, die al sinds 1998 bezig zijn met invullen van een database met de gegevens uit de akten. 9 Ziju' OwtMtina'JiM KLSJK!>r»nf en trouw, Betoom hier hulp S3n haar' Mevrouw: 7.ij «loetTelioon de Soldaten klagen Haar' Heer uit «ijn* grvanjf'nU dragen. Waai, trouwe Dienatroaagdeet uw dockl Gij handelt braaf en houdt u kloek! Mc vrouw PK GROOT vertast dit ter ken j Gij fchnapt Iwar' hoop, door angM.txawekca.' Hier, Krnd'ren! riet' /.«y</W»j Het moet u onvergeetiijfc zijn: Twee jaar zat daar PR GROOT gevangen Vrrioit te zijn was ziju verbagtn. Pit Koffer reoer te Gcrkt/n zj-n; En ELSJE, opdet haar vree» verdwijn', Laat, wat de Schipper ook taopg' «eggen. Twee planken op elkander leggen. archievenblad februari 2008 £325Ba BMS Ci; Centsprent over het leven van Hugo de Groot (coll. Koninklijke Bibliotheek). Barend &Van Dorp (foto RTL). HET III111111 UTRECHTS ARCHIEF II III llllllllll WERKSTUKKEN Burgemeester B.C. Hoekstra van de gemeente Leek en de heer E. de Jonge, directeur van Groninger Archieven, hebben op 20 december 2007 de officiële starthandeling van het project digitalisering oude akten verricht. De website www.allegroningers.nl is op feestelijke wijze 'in de lucht' gegaan (foto website gemeente Leek). februari 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 5