Het Archievenblad: van charter tot chip M22 48 12Z "Kom het maar halen!" 125 Start bouw nieuw streekarchief Noord-Veluwe [18 Gewaardeerd verleden. [2_5 Zoek jezelf! [29 Rondetafelconferentie in Québec [3p Een stap vooruit. [3_6 Vitaal en relevant: 148 Eric Hennekam: docent, onderzoeker en de man achter het Archiefforum Vaste rubrieken [39 Column 140 Literatuur Citaat van de maand "Of all our nation assets, Archives are the most precious; they are the gift of one gene ration to another and the extent of our care of them marks the extent of our civilization." Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beek, Hans Berende, Jac. Biemans, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Dick Deuzeman, May Scheepers, Tamara Tesselaar-G root, PatrickTimmermans/ Verleden Tijd (eindredactie), Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Dick Bunskoeke, Sophie Devolder, René van Dijk, Adelheid Feryn, Charles Jeurgens, Eric Ketelaar, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail (aanleveren van persberichten): nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland buitenland (binnen Europa) buitenland (buiten Europa) losse nummers 74,00 86,00 103,00 7,50 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 I IFax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt halver wege maart 2008. NHOUDSOPGAVE 110 RHC's in Nederland. Marcel Duijghuisen: "Scepsis heeft plaatsgemaakt voor enthousiasme" Management: Patricia Böschen Dienstverlening: Gerrit Kouwenhoven De presentatie van het rapport van de Commissie Jeurgens Management: Monica de Bruijn en Nienke Broekema Bouwstenen voor een nieuwe waarderingsmethodiek voor archieven Management: Charles Jeurgens 122 WatWasWaar.nl: geschiedenis op één plek Educatie en communicatie: Job Geriings Digitalisering en informatisering: Ivo Zandhuis 126 EAD en EAC - grensoverschrijdend en grensverleggend Onderwijs en onderzoek: Marion Karsch en Jan Keuning Buitenland: Fred van Kan Vaststelling beleidsregel vervanging Juridische zaken: Noor Schreuder [32 Spaanse troepen en Indische vogels. Tweede ronde subsidies 2007 Metamorfoze Archieven en collecties: Erik van der Doe archivarissen en Archief 2.0 Digitalisering en informatisering: Luud de Brouwer m.m.v. Christian van derVen Burgerlijke Stand: Roelof Braad De archiefervaring IA Nieuws uit het veld 145 KVAN Nieuws 146 Agenda Arthur G. Doughty, Dominion Archivist (1904-1935) Foto's voorzijde: 2008:Jaar van het Religieus Erfgoed. Het Archievenblad besteedt in het themanummer van september aandacht aan de relatie tussen archieven en religieus erfgoed. De illustraties op het omslag staan in dit licht. Boven: opening van de synagoge in Breda in 1971 in aanwezigheid van de Bredase bisschop Ernst (Stadsarchief Breda/foto H. Chabot); daaronder: de neogotische Jozefkerk in Tilburg, architect Henri van Tulder (foto Theo Cuijpers); midden: herdenkingsprentje van Adrianus VI, de enige Nederlandse paus, circa 1914 (Katholiek Documentatie Centrum, Nijmegen); rondje: relieken lijst van de Sint-Remigiusparochie in Klimmen, 1441 (Rijckheyt, Heerlen); linksonder: Gereformeerde kerk aan de Meesterstraat te Doetinchem, ca. 1965 (Streekarchivariaat Regio Achterhoek); achtergrond:detail buitenzijde zuidertransept Sint-Janskathedraal te 's-Hertogenbosch (foto PatrickTimmermans). RHC's in Nederland. Marcel Duijghuisen: "Scepsis heeft plaatsge maakt voor enthousiasme" Door Patricia Böschen In deel 4 van de serie 'RHC's in Nederland' een gesprek met Marcel Duijghuisen, directeur van het Regionaal Historisch Centrum Eindhoven. Een stap vooruit. Vaststelling beleidsregel vervanging Door Noor Schreuder Met het vaststellen van de beleidsregel voor de aan vraag van een machtiging voor vervanging versoepelt de minister van OCW de overgang van papier naar digitaal. Een stap vooruit. WatWasWaar.nl: geschiedenis op één plek over de site schatkamer nieuws BE Door Job Geriings Een blik op het nieuwe online platform WatWas Waar.nl, dat historische informatie, gebonden aan een locatie binnen Nederland, op een eenvoudige manier voor het publiek ontsluit. Eric Hennekam: docent, onderzoeker en de man achter het Archiefforum Door Roelof Braad Voor de serie Burgerlijke Stand, waarin de archivaris 'van vleesch en bloet' naar voren komt, sprak hoofdre dacteur Roelof Braad met Eric Hennekam. Digitaliseren De jaargang 2008 van het Archievenblad begint veelbelo vend. Digitalisering en de webontwikkelingen schrijden voort en dat is aan het aan bod van artikelen daarover te merken. Nu mag ik al aan kondigen: vanaf het volgende nummer komt er ook een serie bijdragen over (de praktijk van) het elektronisch archief depot in Rotterdam. Hiervoor nog even wachten dus. In dit nummer onder andere iets over experimenten van collega's met Web 2.0 met een manifest voor de Archivaris 2.0. Het is goed om te zien dat de moderne doelstellingen nog steeds de aloude van Doughty uit de jaren dertig van de twintigste eeuw ademen. We richten ons op conserveren en door geven. Dat dit core business van archivarissen is, weten we natuurlijk al lang en dat is ook verankerd in onze beroepscode. Onze strijd tegen de 'delete'-knop is echter nog lang niet gestreden. Ook in 2008 zullen we op een goede manier om tafel moeten met ICT-jongens en -meisjes om a) hun taal te leren (zie De Archiefervaring) en b) de bouwstenen uit het rapport 'Waardering en Selectie' systematisch te verdiepen en praktische handvatten te geven. En ook aan de aanbodkant is er werk aan de winkel. Websites mogen en worden verbeterd, 'Watwaswaar' verder aangevuld en noem maar op. Genoeg stof en plannen dus voor het komende jaar! Roelof Braad archievenblad februari 2008 februari 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 3