..met onze vernieuwde verrijdbare Archief oplossingen FOCUS ON CUSTOMER SATISFACTION SI Jeroen van Oss jm&sssmmss Een lijn met een nieuwe kijk op verrijdbare Archief oplossingen. Niet alleen dankzij het revolutionaire ontwerp. Maar ook vanwege de diverse uitvoe ringsmogelijkheden. Flexibel, toegankelijk en kostenefficiënt. Iedere kubieke centimeter wordt optimaal benut. Betrouwbaar doordat onze producten voldoen aan alle belangrijke internationale kwaliteits- en veiligheidsnormen. Laat u inspireren, vraag de nieuwste catalogus aan, kijk op www.bruynzeel.org of neem contact op met +31 (077) 306 90 00. bruynzeel filing and storage arch lefervaring Wat gebeurt er als je als proactieve, post- custodiale en participerende archiva ris de 'boze buitenwereld' in gaat? Deze archiefervaring gaat niet over de ontdek king van een zeldzaam archiefstuk of een unieke aanwinst, maar over de snelle wereld van de digitale informatie en de plaats van de archivaris daarin. Er is ai veel geschreven over dit onderwerp, met als recentste voorbeeld de uitstekende masterscriptie van Leon Gruppelaar1, maar praktijkervaringen zijn nog steeds dun gezaaid. En die zijn nuttig, zoals bleek tij dens een detachering van een half jaar bij de afdeling Organisatie- en Informatiemanagement (OIM) van de Bestuursdienst van Rotterdam, met als opdracht het voorbereiden van gemeen- tebreed beleid op het gebied van informa- rondzoemde was 'informatiearchitec tuur'. En zo kwam NORA2 in mijn archivaris- senleven. Een lijvige, 286 pagina's tel lende catalogus met richtlijnen voor de elektronische overheid, oftewel informa tiearchitectuur. Ondanks exotische ter men als 'Midoffice', 'Servicebus' en 'SOAP' werd snel duidelijk dat het (mede) over vormen, delen, uniformeren en beheren van informatie ging. Waar staan nu de richtlijnen voor informatie- en archiefbe heer? Jawel, ook de NORA heeft een eigen 'archiefhoekje', met een keurige opsom ming van archiefwettelijke eisen en aan dacht voor digitale duurzaamheid. Veel aardiger is het te speuren naar 'ver borgen' archiefaspecten, verweven in de tekst. Op pagina 115 valt bijvoorbeeld te lezen: "Wanneer bij de overheid informa- EG tie- en archiefbeheer. Daar sta je dan als 'modern' archivaris, uitgerust met stan daarden en normen als NEN-ISO 15489 en ISO 23081 en NEN 2082. Meteen stuitte ik op taalverschillen. Ordening, selectie, context... er gingen weinig bel letjes rinkelen. "Als het in de Archiefwet staat, dan zal het wel nodig zijn", was de onbevredigende reactie. "Waarom praten die archivarissen altijd zo raar?" Daar kun je het natuurlijk bij laten, maar je kunt je ook verdiepen in de onderwerpen die wel in de aandacht staan. Het woord dat tie ontstaat, moet worden geborgd dat deze informatie ontsloten en beheerd kan worden." Daarna volgt een aanbeveling voor het standaardiseren van metagege vens voor beheer en ontsluiting, door middel van 'semantische modellen, voca bulaires, taxonomieën, thesauri, ontolo- gieën en object-(gebeurtenis)modellen'. Dat lijkt wel geheimtaal voor wat archi varissen 'trefwoorden' en 'classificaties' noemen. Herkenbaar is het concept landelijke basisadministraties: kadas ter, bevolkingsregister. Deze hebben een centrale plaats in de informatiearchitec tuur. Kortom: ons vak wordt ook zonder archivarissen door slimme denkers, zoals informatiearchitecten, opnieuw uitge vonden. We hebben het over dezelfde dingen, maar ze heten alleen anders. Mijn archiefervaring in de wereld van digitale informatie leidde zo tot het inzicht dat ons vak niet op zichzelf staat, maar kracht ontleent aan bondge nootschappen met andere vakgebieden. Communiceren met andere disciplines is vooral vertalen en je verdiepen in ande re begrippenkaders. Raakvlakken zijn er genoeg. Een goed archivistisch begrip als 'zaak' staat centraal in de wereld van de E- overheid. Ook met de notie dat gedegen informatie- en archiefbeheer gewoon een onderdeel van kwaliteitsmanagement is, kom je stukken verder. Gewapend met deze Rotterdamse inzich ten ben ik op 1 oktober vorig jaar begon nen in Utrecht, bij Het Utrechts Archief, als gemeentearchivaris/inspecteur. Op naar nieuwe archiefervaringen! Gelders Archief Bruynzeel Storage Systems BV Industrieterrein 7 Postbus 7118 5980 AC Panningen - Nederland Tel.: +31 (0)77 306 90 00 Fax: +31 (0)77 307 81 33 www.bruynzeel.org De archiefervarin Bedrijfsprocessen bedrijf D Data opslag koppeling Architectuurplaatje van de NORA. Noten Leon Gruppelaar, 'Het digitale archiverings systeem en de archivaris. Een studie naar speelveld en spelers' (Nijmegen, 2007). 2 Nederlandse Overheid Referentie Architectuur 2.0 Kenniscentrum E-overheid april 2007. www.e-overheid.nl februari 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 2