Eric Hennekam: docent, onderzoeker en diman achter het Archiefforum Ifl burgerlijke stand burgerlijke stand Ik heb je leren kennen als een gedreven docent bij de opfriscursus voor archivarissen. Geef je nog steeds cursussen? "In binnen- en buitenland geef ik cursus sen, Computer Assisted Retrieval-trainin- gen en workshops Internetresearch en archieven aan medewerkers van cultu- rele instellingen (bijv. archieven), weten schappelijke onderzoekers en binnen de journalistiek (media). Het veld waarin ik werk is net zo breed als de mogelijkheden van Internet digitaal lang zijn." Ben je archivaris (met diploma)? Of meer onderzoeker? "Jazeker, ik heb nog steeds mijn diploma, ooit behaald aan de Rijksarchiefschool. Die ging toen net verhuizen naar Den Haag. Na mijn werk bij het Gemeentearchief Utrecht en het Algemeen Rijksarchief ben ik meer de onderzoekskant opgegaan. De laatste jaren richt ik me vooral op de metho diek van onderzoek en Internetresearch. Dit heeft een sterke relatie met de wijze waarop bronnen (moeten) worden aan geboden door bijvoorbeeld archiefinstel lingen. Archiefdocumenten digitaliseren is één, maar ze op juiste wijze aanbieden aan de digitale gebruiker is vaak een pro bleem. Zelf ben ik een groot voorstander van de KIS-methode ('Keep it Simple'); de website www.wiewatwaar.nl is een mooi voorbeeld van iets moeilijk maken wat ook makkelijk kan." Vertel eens over je loopbaan tot nu toe. Wat waren leuke dingen en wat minder fraaie momenten? "Mijn loopbaan bestaat uit kennis vergaren, delen en overdragen, en dat zijn tevens de leukste dingen. Voor een deel doe ik dat in de gezondheidszorg en voor een deel binnen de archiefwereld. Een leuke combinatie, want er is kruis bestuiving. Bijvoorbeeld, hoe kun je met beperkte middelen veel bereiken. Ik denk dat daar ook mijn kracht ligt. Minder mooie momenten zijn die van afscheid nemen." Wat vind je van het vak archivaris? Is het aan vernieuwing toe? "Archivaris is het mooiste beroep dat er is. Alleen weten sommige archiva rissen dat zelf nog niet. Dit specialisme is toe aan vernieuwing. Certificering is dringend noodzakelijk. Daarvoor zal de wet moeten worden aangepast. Ik begrijp dat de KVAN hiermee bezig is en dat is een positieve ontwikkeling. Je zult altijd moeten bijleren, anders gaat het vak van archivaris kopje onder." Wat was de aanleiding om met het Archiefforum te beginnen? "Doel van het Archiefforum is op positie ve wijze archieven onder de aandacht te brengen en kennis te delen, met af en toe een stekelige opinie, die - naar ik hoop - tot nadenken stemt." Archiefforum moet je zeker in het begin veel tijd gekost hebben. Is het nu een van je hoofd bezigheden of loopt inderdaad alles geauto matiseerd? "Het Archiefforum kost zeker tijd. Als adviseur en docent zie ik het als mijn verplichting om bijna elk dag tijd vrij te maken om te kijken naar nieuwe ontwik kelingen, archiefnieuws, etcetera. Nu kan ik die informatie voor mezelf houden, wat ik deels ook doe, maar ook digitaal delen. Het bezoeken van de honderden websites gaat grotendeels geautomati seerd, maar toch zal je altijd veel moeten lezen en handmatig bekijken wat je moet plaatsen en wat niet. Elke redacteur bij het Archiefforum heeft zijn eigen inbreng. Deze specialisten doen dat geheel vrijwil lig en binnen hun eigen tijd. De samen werkingspartners zijn terug te vinden op het Archiefforum. We bieden ze een medium om informatie aan een groot publiek kenbaar te maken. De redacties van alle grote media zijn bij ons aangeslo ten als deelnemer. Sinds december 2003 hadden we meer dan 7 miljoen pageviews en dat is heel veel voor zo'n gespeciali seerde site." In maart 2007 noteerde je de 3000ste deel nemer aan Archiefforum. Groeit dit aantal nog? "Het aantal deelnemers staat rechts boven op de website van het forum. Nu staat de teller op 3839. Het laatste jaar komen er gemiddeld per maand 106 deel nemers bij." Wat is de toekomst van het Archiefforum? Verwacht je concurrentie van Archief 2.0? "Mogelijk wordt het een keer overge nomen door een 'officiële organisatie', die de middelen heeft, ook om het verder uit te bouwen. Ik wil daar graag mijn bijdra- ge aan blijven leveren. Bij het project het Archiefforum denk ik niet in termen als concurrentie. We zullen het samen moe ten doen binnen de archiefwereld, met respect voor elkaar, maar ook moeten we zeer kritisch blijven. Dat sluit mooi aan bij Archief 2.0." In 2007 kondigde je aan dat het Archiefforum de eerste digitale kenniskrant ter wereld op het gebied van archieven en archiefbeheer zou gaan uitgeven en de (gratis) abonnees van Archiefforum zouden zelfde journalisten van deze krant zijn. Is het een succes gebleken? "Voor de relatief kleine doelgroep is het een enorm succes, denk ik. En dat heeft niet zozeer met het aantal digitale bezoekers te maken, maar wel met het aantal keren dat wij aangehaald worden in de verschillende media." Wat zijn je ervaringen met de Vlaamse col legae? "Al enkele jaren ben ik lid van de Belgische beroepsvereniging van biblio thecarissen en archivarissen, de VVBAD. De combinatie van informatiemanagers in één vereniging is een goede zaak. Ik pleit al jaren voor meer samenwerking tussen het bibliotheek- en archiefwezen in Nederland. We kunnen veel van elkaar leren, maar ook elkaar aanvullen. Veel archiefinstellingen hebben een prachtige collectie bibliotheekboeken, die vaak staan te verstoffen in de kast. Daarnaast begint goed archiefonderzoek met literatuur onderzoek. De attitude van de Vlaamse archivarissen is compleet anders dan in Nederland. Ze zijn (nog) meer gesloten, maar ik doe mijn best om ze meer te betrekken bij Het Archiefforum. Ik vind namelijk dat we nog veel van elkaar kun nen leren." Je bent ook actief in de journalistie ke wereld. Kun je iets vertellen over je contacten met journalisten en de omroepen? "Per jaar zie ik meer dan 1500 stu denten journalistiek. Na hun opleiding heb ik met sommige contact. Ze zitten bij diverse media. Verder geef ik cursussen en trainingen aan vele binnen- en bui tenlandse journalisten en documentalis ten en adviseer ze bij hun onderzoeken. Die adviezen komen meestal uit mijn persoonlijke database, waarin meer dan 1 miljoen files zitten over archieven, archiefonderzoek, etcetera. Dat verza melen is een 'beroepsdeformatie', die ik al meer dan 25 jaar heb. Jaren geleden heb ik alles gedigitaliseerd. De laatste grote klus die ik verrichtte was voor de Vlaamse publieke omroep VRT in Brussel. Daar ging het om bijscholing van de medewerkers. Door al dat werk ontstaat een heel netwerk. Een deel daarvan kun je terugvinden op mijn Linkedln-pagina op Internet." Doe je ook nog wel eens wat anders dan met archieven en het Archiefforum bezig zijn? "Al meer dan twintig jaar begin ik de dag met een ijskoude douche en fiets ik vier dagen per week 30 km. Dat is nodig om mijn geest jong en vrij te houden. Daarnaast wandel ik veel met onze twee honden in de bossen rond Doorn. Verder fotografeer ik alles wat los en vast zit." III 48 49 Door Roelof Braad Heel archiefminnend Nederland en België kent 'zijn' goedlopend Archiefforum. Honderden archivarissen, div'ers, historici en journalisten putten dagelijks of wekelijks informatie uit deze weblog. Een interview met de man die het initiatief nam voor het forum en een groot aantal partners mobili seerde om het initiatief in stand te houden: Eric Hennekam. Wie is hij en waarom wil hij zoveel tijd stoppen in de informatieverstrek king van ons aller 'vak'? Eric Hennekam (foto part. coll.). Burgerlijke Stand Naam: (Eric) Frederic Arthur Marie Hennekam Geboren: Roosendaal, 1955 ("een rede lijk wijnjaar, heb ik begrepen") Burgerlijke staat: gehuwd met "de mooiste vrouw van Nederland, met wie ik drie fantastische kinderen heb" Studie: 1975-1978 deeltijd MO geschiedenis Vrije Universiteit Amsterdam (geen diploma) 1979-1980 Rijksarchiefschool Na 1980 veel cursussen en opleidingen, zoals postdoc management Universiteit Groningen, communicatie aan de HU, IT opleidingen bij Digital Equipment en Oracle. Werk: 1978-1979 Marketing Research Assistent bij Douwe Egberts en Sara Lee 1979-1980 Opleiding Archiefschooi, tevens werkzaam bij Gemeentearchief Utrecht 1980-1981 Archivaris Algemeen Rijksarchief in Den Haag 1981-1999 Hoofd ICT en medisch genea loog Klinisch Genetisch Centrum Utrecht 1985-2003 Diverse freelance foto opdrachten in de reclamewereld, onder meer voor KPN, C&A, Nationale Nederlanden en FIFA 1999-heden Medewerker pr en com municatie en medisch genealoog Universiteit Medisch Centrum Utrecht 2001-heden gastdocent aan vier hogeschoolopleidingen journalis tiek, de Universiteit van Utrecht en de Universiteit van Amsterdam, tevens aan de postdoctorale opleiding Internationale onderzoeksjournalistiek in Mechelen en bij de Vereniging van Onderzoeksjournalisten Nederland en Vlaanderen (VVOJ) MBWS, fcnoitwi naar t«l»ctte«ntcft>efforum.oni Tel: oamaxm at lm: 084 713 1984 Terschelling, mei 2005 (foto part. coll.). Relevante websites van en over Eric Hennekam: www.archieven.org www.linkedin.eom/pub/4/553/9b7 http://archieven.blogspot.nl www.archiefzoeker.nl www.archiefforum.org http://ikd.persmuseum.nl/ Roelof Braad is hoofdredacteur van het Archievenblad en stadshistoricus in Heerlen. 1 V] archievenblad februari 2008 februari 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 25