BINNEN- E BUITENLANDSE EVENEMENTEN agenda ntoonstellingen In het Noord-Hollands Archief is de tentoonstelling 'Op weg in Noord- Holland. Provinciale wegen tussen 1575 en 2008' te zien. Reizen door Noord- Holland was in de zestiende en zeventiende vaak een onaangena me en gevaarlijke onderneming. In het midden van de zeventiende eeuw werd voor het personen vervoer een netwerk van trekvaarten en wagenwegen aangelegd. In de negen tiende eeuw werden de rijksoverheid en de provinciale overheden verantwoor delijk voor het onderhoud van de door gaande wegen. Tot 1920 bleef de rol van de provincie beperkt tot het verlenen van subsidie; daarna ging de provincie een actievere rol spelen. Op dit moment heeft de provincie Noord-Holland circa 600 km weg in beheer. De tentoonstel ling is een samenwerkingsproject van het Noord-Hollands Archief, de Stichting Provinciale Atlas Noord-Holland en de Provincie Noord-Holland. Overzichtstentoonstelling in het Legermuseum in Delft van het werk van politiek tekenaar Fritz Behrendt. Zijn ten toongestelde werk is gerelateerd aan de Nederlandse strijdkrachten en zet deze in de spie gel van de karika tuur. De in 1925 in Berlijn geboren Fritz Behrendt is ruim vijftig jaar actief als politiek tekenaar en maakte in zijn leven al meer dan 18.000 tekenin- gen voor verschillende landelijke en buitenlandse kranten en bladen. Zijn tekeningen hebben een unieke stijl waar mee hij op een vaak tragikomische wijze politieke en maatschappijgevoelige kwes ties aankaart. De getoonde spotprenten geven veelal een kritisch beeld van de Nederlandse strijdkrachten ten aanzien van haar overzeese missies (van het voormalige Nederlands-Indië en Nieuw Guinea tot de Balkan en Afghanistan). Zo passeren de vredesbewegingen en antikernwapendemonstraties de revue, maar ook het NAVO-lidmaatschap en het imago van het Nederlandse leger. Legermuseum, Delft Info: www.legermuseum.nl Op 20 maart start de tentoonstel ling 'Niet voor watjes' over het leven in en rond de arbeiderskampen in de Noordoostpolder in de jaren '40 tot de jaren '60. Toen de Noordoostpolder in 1941 droogviel, werden hier voor de tijdelijke huis vesting van dui zenden arbei ders tientallen barakkenkampen gebouwd. Deze kampen vorm den het begin van het cultu rele leven in Flevoland. Met deze ten toonstelling herleeft men de sfeer van een arbeiderskamp, waarbij uitdrukking wordt gegeven aan de specifieke gevoe lens van de arbeiders die destijds in de polder werkten, zoals de geïsoleerdheid, de diversiteit aan culturen en geloven, het harde fysieke werken, en het gevoel van samenhorigheid. Maar ook de hoop op een boerderij op het nieuwe land en de veiligheid om niet naar Duitsland te worden gestuurd voor werk. unimen Iedere organisatie krijgt steeds meer te maken met digitale informatie. Klanten en ketenpartners stellen steeds hogere eisen aan de kwaliteit en de snelheid van de informatiedienstverlening. Voor die genen die werken in de informatiedienst verlening betekent dit een omslag van een papieren naar een digitale situatie. Nieuwe vormen van informatie beteke nen nieuwe procedures en werkwijzen. In deze cursus bespreken wij de veran deringen in het vakgebied en de gevol gen daarvan voor de uitvoering van de informatiedienstverlening. Gebaseerd op het kader uit de NEN-ISO 15489-1 norm voor informatie- en archiefmanagement worden alle aspecten van een moderne (veelal digitale) informatiehuishouding behandeld. Welke archief- en informatiewet- en regelgeving bestaat er voor de overheid en non-profit organisaties? Welke daar aan gerelateerde wet- en regelgeving is van belang voor de dagelijkse bedrijfs voering? Waar dient men verder reke ning mee te houden? In deze cursus biedt KBenP Academie antwoorden op deze en andere vragen. Deze cursus wordt afge sloten met een business case. Hierin is onder meer uitgebreide aandacht voor de Archiefwet en het Archiefbesluit, de Ministeriële Regelingen, de Wet Elektronisch Bestuurlijk Verkeer, de Wet Openbaarheid van Bestuur en de Wet Bescherming Persoonsgegevens. Overheid en bedrijfsleven gaan steeds meer product- en procesgericht werken. De informatievoorziening binnen organi- 46 agenda saties gaat mee in dit veranderingsproces en werkt toe naar een product- en pro cesgerichte manier van informatie regi streren, ordenen en toegankelijk houden. VHIC heeft een nieuwe basiscursus ont wikkeld om medewerkers in de informa tievoorziening te ondersteunen bij het maken van de omslag in werken en den ken. Alle componenten die nodig zijn bij deze omslag (werkprocessen, archiveren en digitaal werken) worden toegelicht en uitgewerkt, waarna ze geïntegreerd worden behandeld. Tijdens deze training gaat de praktijk hand in hand met een heldere uitleg van de theorie. Welke wet- en regelgeving bestaat er ten aanzien van digitale documenta tie en informatie? Mag ik zomaar mijn fysieke documenten weggooien als ik alles al digitaal opgeslagen heb? En hoe staat het met de digitale handtekening? In deze cursus is er aandacht voor de vige rende wet- en regelgeving op het gebied van digitalisering. Veel voorbeelden uit de praktijk worden afgewisseld met the orie en de stand van zaken ten aanzien van nieuwe wet- en regelgeving. Hierin is onder meer uitgebreide aandacht voor de Wet Elektronisch Bestuurlijk Verkeer, de beleidsregel Substitutie en De wet Elektronische Handtekeningen. Deze workshop verschaft een over zicht van de normen op het gebied van informatiebeveiliging en geeft inzicht in de stappen die genomen kunnen worden binnen een organisatie om de informatie te beveiligen tegen interne en externe risi co's. Wat zijn autorisatieprofielen? Hoe bepaal je in een organisatie wie waarvoor is geautoriseerd? Wie bepaalt wie bij de informatie kan? Is dat de ICT-er? Of de DIV-er? Of misschien de opsteller van het document zelf? Al deze vragen komen aan bod in deze workshop. Tevens zal wor den ingegaan op de ISO-standaard 17099 inzake informatiebeveiliging en het besluit Voorschrift Informatiebeveiliging voor de Rijksoverheid. Bijeenkomsten Studiedag georganiseerd door de Werkgroep Stedengeschiedenis in samen werking met de Faculteit Letteren van Universiteit Utrecht. Lezingen onder leiding van dagvoorzitter dr. Clé Lesger (Universiteit van Amsterdam): ir. Esther Gramsbergen (architect, Technische Universiteit Delft) over 'Verborgen Amsterdam: sociale instellingen en stads ontwikkeling na de alteratie (1578)', prof. dr. Koen Ottenheym (architectuur historicus, Universiteit Utrecht) over 'Hendrick de Keyser en de Architectura Moderna. Moderne architectuur aan het begin van de zeventiende eeuw'; dr. Everhard Korthals Altes (kunsthisto ricus, Technische Universiteit Delft) over 'Hollandse zeventiende-eeuwse architec tuur in beeld'. De studiedag is gratis voor eenieder toegankelijk. Op 31 maart organiseert DisConsult voor het zevende achtereenvolgende jaar de Landelijke Contactdag Document. Op de contactdag komen functionarissen bijeen die op verschillende niveaus en in een grote verscheidenheid aan organisa ties te maken hebben met documentma- nagement: hoofden en adviseurs docu mentaire informatievoorziening bij zowel de overheid als het bedrijfsleven, lijnma nagers zoals directeuren en afdelings hoofden, medewerkers in de uitvoering van de documentaire informatievoorzie ning, enzovoorts. Het thema dat dit jaar is gekozen moet duidelijk maken dat het voor organisaties niet altijd gemakkelijk is door de bomen het bos nog te zien. Veel is mogelijk maar waar, hoe en wan neer begin je. Daarnaast moet tijdens het digitaliseringsproces de klant tijdig over de benodigde documenten kunnen blijven beschikken en is daarvoor afhan kelijk van een goed functionerend docu- mentmanagement. Dit en nog veel meer op de Landelijke Contactdag Document Management. Toegang tot archieven, elk archief is ermee bezig. Wat is de impact van Web 2.0? Zorgt het internetpubliek voor één manier van toegankelijk maken? Hoe integreren we toegang tot archieven in een breder erfgoed perspectief? Dragen de internationale beschrijvingsstan daarden bij aan een universele archivis- tiek? Blijven internationale verschillen in toegangen of groeien ze steeds meer naar elkaar toe? Het symposium toont de resultaten van de Expertmeeting Access. De Archiefschool ontvangt internationale experts op het gebied van toegang. Doel is een onderzoeksagenda voor Access op te stellen en kennis te delen via het sympo sium en publicaties. Initiatiefnemers zijn Beth Yakel (University of Michigan, Ann Arbor, USA) en Wendy Duff (University of Toronto, Canada). De provinciale weg bij Uitgeest in I960 (foto Noord- Hollands Archief). t/m 29 maart Op weg in Noord-Holland Noord-Hollands Archief, Haarlem Info: www.noord-hollandsarchief.nl I t/m eind mei 2008 Tussen Grebbeberg en Uruzgan De Nederlandse missie in Srbrenica.Tekening van Fritz Behrendt. I t/m 2 november Niet voor watjes Nieuw Land Erfgoedcentrum, Lelystad Info: www.nieuwlanderfgoedcentrum.nl Greppelgravers in het Nieuwe Land (Fotocollectie Nieuwburg). 21 en 28 februari, 6 maart Recordkeeping I - digitaal archiveren voor infor matiebeheerders Info: www.vhic.nl I 26 februari en 4 maart Wet- en regelgeving voor de overheid Locatie: Voorburg Info: www.welkombijdeverandering.nl I 5 maart Procesgericht archiveren in een digitale omgeving archievenblad februari 2008 Locatie: Utrecht Info: www.vhic.nl 1 10 maart Wet- en regelgeving met betrekking tot digitali sering Locatie: Voorburg Info: www.welkombijdeverandering.nl 1 31 maart Informatiebeveiliging in de praktijk Locatie: Voorburg Info: www.welkombijdeverandering.nl 5 maart Studiedag 'Bouw, verbouw, verbeelding. Amsterdam in de Gouden Eeuw' Locatie: Utrecht, Sweelinckzaal Info: www.stedengeschiedenis.nl of telefo nisch: Jan van den Noort, (010) 436 60 14. 1 31 maart Landelijke Contactdag Document Management Locatie: Zoetermeer, Stadstheater Info: www.disconsult.nl 16 mei Symposium 'Access to archival heritage' Info: www.archiefschool.nl of telefonisch: Marieke de Haan, (020) 524 11 88 februari 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 24