mersfoort Medewerker Publiek Administratief Medewerker Archief Eemland John Dehé, "Een slaafsch en ongezond bedrijf". De geschiedenis van het openbaar vervoer in Waterland, 1630-1880 Piet Mertens en Lidwien Schiphorst (red.), Alphons Boosten (1893-1951), architect Hoe dynamisch moet je zijn voor Amersfoort? Adlib software is al decennia toonaangevend in informatie-, collectie-, kennismanagement en archiefbeheer. Adlib applicaties staan bekend om hun gebruiksgemak, overzichtelijkheid en flexibiliteit. Bel of e-mail voor meer informatie of voor een geheel vrijblijvende demonstratie. Software voor musea, bibliotheken en archieven. literatuur Uitgeverij Verloren (Hilversum, 2007) ISBN 978 90 6550 853 8, 490 blz., 39,00. De trekschuit is een unieke uitvinding en daarom een belangrijk symbool van de Hollandse natie. In het proefschrift van John Dehé staat de trekschuitverbinding tussen vijf steden in Noord-Holland cen traal. Al vanaf de middeleeuwen beston den er diverse verbindingsroutes over het water, maar deze waren niet altijd betrouw baar. De steden Amsterdam, Hoorn, Edam, Monnickendam en Purmerend gingen in 1660 een samenwerkingsverband aan om het openbaar vervoer tussen de ste den te verbeteren. Er werken afspraken gemaakt over verantwoordelijkheden, aanleg en onderhoud van de infrastruc tuur, dienstregeling, schepen en perso neel. Het aanleggen van kanalen, brug gen en jaagwegen kostte veel geld, maar de start van de onderneming was hoop vol. Toch zorgde de inspanningen van de steden er niet voor dat de trekschuit kos tendekkend werd en drukten de kosten voor het onderhoud zwaar op de finan ciën van de steden, met als dieptepunt de Franse Tijd. Diligence, stoomboot, tram en trein namen vanaf 1813 de rol van de trekschuit steeds meer over en zorgden uit eindelijk voor de opheffing van de vijfstedenveer in de jaren vijftig van de negentiende eeuw. In diverse archieven vond John Dehé een schat aan informatie die hij helemaal in zijn boek heeft ver werkt. SUN (Amsterdam/Heerlen, 2007) ISBN 978 90 8506 267 7, 240 blz., 29,50. In vervolg op een grote tentoonstel ling bij Vitruvianum in het Heerlense Glaspaleis over de vermaarde Limburgse (kerk)architect Alphons Boosten verscheen een bundel met essays om zijn markante bouwwerken wat nader te belichten. Op de cover staat te lezen dat de tijd waar in Boosten werkzaam was, werd beheerst door de polarisatie tussen modernisten en traditionalisten in de architectuur. Boosten blijkt noch bij de ene noch bij de andere stroming te passen en dat maakt zijn werk oorspronkelijk. In de verschil lende bijdragen wordt deze positie nader uitgewerkt door de bouwwerken van Boosten te bespreken. Fred Humblé geeft onder de titel 'Grafiek en plastiek' een inleiding op het werk. Lidwien Schiphorst geeft een biografische aantekening, Arjen Looijenga belicht het kerkelijk werk, Sander van Daal en Lidwien Schiphorst schrijven vervolgens over de scholen en kloostergebouwen. Daarna komen de profane gebouwen aan bod: fabrieken ZlJ 00 sten (1893-1951), architect,! smmm en andere bedrijfsgebou wen (Lidwien Schiphorst), stadswonin gen, villa's en landhui zen (Niek Bisscheroux), de stedenbouwkundige erfenis (Maurer), het Stadhuisstraatplan in Maastricht (Servé Minis) en volgen er twee bijdragen over de samenwerking tussen Boosten en Henri Jonas (Monique Dickhaut) en Boosten als restauratiearchi tect (Piet Mertens). Het boek is fraai vorm gegeven en kwam tot stand na veel onder zoek in het recent verworven en toegan kelijk gemaakte archief en de naar aanlei ding daarvan ontworpen tentoonstelling. Spraakmakend in het werk van Boosten was dat hij het waagde in Maastricht een rooms-katholieke kerk te ontwerpen met bijna op minaretten gelijkende torens. Maar ook in de andere bijdragen lezen we dat het werk van Boosten bijzondere architectuur is. Het heeft duidelijk een eigen vormgeving. Jammer vind ik dat de lijst van zijn oeuvre - er wordt wel verwe zen naar een eerdere publicatie ervan, die weliswaar ook nog verkrijgbaar is - niet in dit boek verkort is opgenomen. De bijdra gen geven opsommende beschrijvingen van zijn werk in de besproken catego rieën en dan wil je al vaak snel weten of en waar hij meer van hetzelfde gebouwd heeft en of de opsomming uitputtend is. Redelijk vaak merk ik ook dat genoemd wordt dat het werk belangrijk is in de architectuur. De onderbouwing ervan en vergelijkingen met andere stromingen en architecten zijn echter schaars. Het goed toegankelijke werk zou daarmee een behoorlijke meerwaarde hebben gekre gen. Desondanks is het boek voor ieder een die iets over de architectuurgeschie denis van Limburg wil weten een must, want Boosten is niet de minste en zoals de cover zegt: "Ook de geïnteresseerde leek krijgt inzicht in de architectuur en geschiedenis van Limburg." Dat wordt in ieder geval voor de periode van het leven van de architect redelijk waar gemaakt. 43 "Ons archief is eindelijk overzichtelijk en toegankelijk doorAdlib Archief. Er zijn zoveel verschillende zoekmogelijkheden dat je altijd vindt wat je zoekt. En daar gaat het ons juist om. Met Adlib is het beheer van ons archief een stuk makkelijker geworden". Adlib Information Systems Postbus 1436, 3600 BK Maarssen Tel: 0346 586800 E-mail: sales@adlibsoft.com Internet: www.adlibsoft.com Op zoek naar een nieuwe baan? Kom werken voor de stad met een hart; midden in Nederland. Kijk op onze website voor uitgebreide informatie; www.amersfoort.nl/vacatures. Amersfoort Stad met een hart "EEN SLAAFSCH EN ONGEZOND BEDRJJF' De geschjedems van het openbaar vervoer Waterland, 1630-1880 IohnDehe Tamara Tesselaar-Groot Roelof Braad februari 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 22