e c e n s i e s gnalemente Boeken uit het Michiel de Willem van der Ham, Verover mij dat land. Lely en de luiderzeewerken literatuur SSlï WfPPMHRQiS literatuur A.Th. van Deursen, J.R. Bruijn en j.E. Korteweg, De Admiraal. De wereld van Michiel Adriaenszoon de Ruyter Veronica Frenks, De wereld van Michiel de Ruyter Ronald Prud'homme van Reine, Rechterhand van Nederland. Biografie van Michiel Adriaenszoon de Ruyter L. Koelmans, Michiel de Ruyter in eigen woorden Jack Staller en Graddy Boven, De Admiraal Adri P. van Vliet, 'Een vriendelijcke groetenisse'. Brieven van het thuisfront aan de vloot van De Ruyter (1664-1665) Henk den Heijer, De geschiedenis van de WIC 41 Het afgelopen jaar was onder meer het 'Michiel de Ruyter-jaar', omdat het toen 400 jaar geleden was dat onze beroemd ste vlootvoogd in Vlissingen werd gebo ren. Manifestaties, tentoonstellingen, lezingen, spelletjes, puzzels, televisiepro gramma's en dvd's en een ware vloedgolf aan publicaties werden in het kader van dit herdenkingsjaar over ons uitgestort. Zelfs een aflevering van de Donald Duck was aan Michiel de Ruyter ('Michiel de Snuyter') gewijd. Het Nederlands Instituut voor Militaire Historie bracht een speciale leeswijzer uit met meer dan dertig boekti tels die met De Ruyter te maken hebben. We behandelen hier slechts enkele titels, die naar ons idee tot de belangrijkste publicaties van het afgelopen jaar over Michiel de Ruyter behoren. Allereerst is daar natuurlijk de 'Nationale Herdenkingsuitgave' De Admiraal. De wereld van Michiel Adriaenszoon de Ruyter. Dit boek verscheen in nauwe samenwer king met de Stichting 400 jaar Michiel de Ruyter. De emeritus-hoogleraren A.Th. van Deursen en J.R. Bruijn zorg den voor een breed opgezet, gedegen werkstuk. Dit kloeke boek - het is opval lend dat veel boeken over de Admiraal in groot formaat verschenen - werd op 23 maart 2007 in aanwezigheid van koningin Beatrix gepresenteerd bij de officiële opening van het Michiel de Ruyter-jaar in Vlissingen. Centraal staat De Ruyter als persoon. Hij wordt geplaatst in het licht van zijn tijd ('Nederland: Een maritiem land in de zeventiende eeuw'). Ook herinneringen aan en herdenkingen van De Ruyter komen aan bod, tot sche pen met zijn naam en aan hem gewijde postzegels aan toe. Het gebonden boek is bijzonder rijk en fraai geïllustreerd. Een vergelijkbare titel heeft het boek van Veronica Frenks: De wereld van Michiel de Ruyter. Frenks was werkzaam als gastcon servator bij het maritieme museum (het MuZEEum) te Vlissingen. Dit boek ver scheen bij de tentoonstelling, die door haar werd ingericht. Het is geen catalo gus, maar een publieksboek. Ook Frenks plaatst De Ruyter in het licht van zijn tijd. In korte hoofdstukken gaat ze in op Vlissingen en Zeeland in de zeventiende eeuw, maar ook op de ontdekking van de wereld in brede zin (van botanie en schel- penkunde tot aan zeeschilderkunst). Michiel de Ruyter op 59-jarige leeftijd. Geschilderd por tret door Ferdinand Bol na de Vierdaagse Veldslag in 1666 (coll. Nederlands Scheepvaartmuseum). Wat moeten we over de bekende biografie van Ronald Prud'homme van Reine nog zeggen? Zijn Rechterhand van Nederland. Biografte van Michiel Adraenszoon de Ruyter werd ter gelegenheid van het De Ruyter-jaar vermeerderd heruitgege ven. Het is ontegenzeggelijk het meest omvangrijke boek over De Ruyter (424 blz.). Deze vijfde druk verscheen in een goedkope paperbackeditie in februari 2007. Ten opzichte van de eerdere druk ken is het boek uitgebreid met enkele door de auteur ontdekte onbekende brie ven van De Ruyter, die zich in familiebe zit bevinden, en met kleurenafbeeldingen van schilderijen en voorwerpen uit de collectie van het Rijksmuseum. Hierbij sluit het boekje Michiel de Ruyter in eigen woorden mooi aan. L. Koelmans verzamelde hierin eigen teksten van De Ruyter uit zijn gehele carrière. Het oud ste stuk dateert uit 1633, toen Michiel als 26-jarige stuurman op een walvisvaarder voer. Heel persoonlijk zijn de teksten van De Ruyter overigens vrijwel nooit. Het gaat toch vooral over zijn werk. Ook is er wei nig Zeeuws dialect in zijn aantekeningen te bespeuren. Merkwaardig is dat de auteur de vindplaatsen van de gebruikte bronnen niet vermeld, maar daarvoor verwijst naar een publicatie van zijn hand uit 1959. Van geheel andere orde is het boek De Admiraal van Jack Staller en Graddy Boven. Het betreft hier een getekende biografie. Geen stripverhaal in de eigen lijke zin van het woord, maar een boek met tekeningen in kleur en zwart-wit (van de hand van Jack Staller) met bij behorende teksten door Graddy Boven. Het boek is filmisch opgezet en opent met een scène waarin we de vloot van De Ruyter bij Sicilië in 1676 zien. We lezen over zijn twijfels over deze expeditie, we zien de strijd met de Fransen losbranden en de admiraal verwond worden. Dan volgt een flashback naar zijn jeugd. Zijn leven wordt chronologisch behandeld, waarbij we af en toe weer terugkeren naar 1676. Het boek eindigt met De Ruyters overlijden. Een leuk initiatief, dit ori ginele en fraaie boek. Ook deze uitgave kwam tot stand in samenwerking met de Stichting 400 jaar Michiel de Ruyter en werd door deze stichting uitverkoren als het 'officiële De Ruyter familieboek'. Voor archivarissen is wellicht het boek van Adri van Vliet, 'Een vriendelijcke groe- tenisse', het meest interessant. Maritiem historicus en archivaris Van Vliet verza melde een groot aantal brieven gericht aan opvarenden van de vloot van De Ruyter. Hij vond deze brieven in de National Archives te Londen. De Engelsen namen bij de verovering van een schip letterlijk alles in beslag, dus ook de papieren die zich aan boord bevonden. En die hebben ze altijd goed bewaard. Zodoende liggen er duizenden brieven en andere documenten van en aan opvarenden van Nederlandse schepen in Engeland. Roelof van Gelder publiceerde geregeld zeventiende- en achttiende-eeuwse brieven uit deze col lectie (de zogeheten Sailing Letters) in de bijlage (M) van NRC-Handelsblad. Adri van februari 2008 archievenblad Vliet bracht 97 brieven uit 1664 bijeen. De Ruyters schepen bevonden zich in dat jaar in de Middellandse Zee ter bestrijding van de Barbarijse zeerovers. Daarvandaan stuurden de Staten de vloot naar Afrika en Amerika om de Engelse agressie tegen de WIC te bestrijden. Van Vliet gaat in zijn boek in op de tochten van de vloot van De Ruyter in 1664-1665 en op het begrip sailing letters en op de inhoud van de brieven. Vervolgens worden de 97 brie ven, per schip geordend, integraal gepu bliceerd, waarbij telkens een reproductie van de originele tekst op de linkerbladzij de en een transcriptie op de rechterblad zijde is opgenomen. Het betreft hier dus brieven van het thuisfront (echtgenotes, familieleden) aan de opvarenden, die hun doel echter nooit hebben bereikt, omdat de Engelsen het koopvaardijschip waar mee ze werden vervoerd in beslag namen. De brieven geven een goed beeld van zee lieden en hun families in de zeventiende eeuw. Aardige bijkomstigheid is dat ze heel goed gebruikt kunnen worden voor lessen of cursussen paleografie. Ten slotte nog een wat vreemde eend in de bijt, te weten De geschiedenis van de WIC door Henk den Heij er. Het betreft hier een ietwat bijgewerkte en van vele nieu we (kleuren)illustraties - zoals het schil derij van schepen van de Middelburgsche Commercie Compagnie op blz. 173-174 - voorziene heruitgave op groot formaat van het standaardwerk over de WIC. Op het omslag en in het boek vinden een portret van Michiel de Ruyter, waardoor ook deze uitgave meevaart met de publi caties in het kader van het Michiel de Ruyter-jaar. Uitgeverij van Wijnen (Franeker, 2007) ISBN 978 90 5194 282 8, 184 blz., 29,50. De Walburg Pers (Zutphen, 2007) ISBN 978 90 5730 407 1, 96 blz., 19,95. De Arbeiderspers (Amsterdam/Antwerpen, 2007 (5e uitgebreide druk, ie druk 1996)) ISBN 978 90 295 6459 5, 424 blz., 12,50. Uitgeverij Van Wijnen (Franeker, 2007) ISBN 978 90 5194 290 3, 95 blz., 14,90. Uitgeverij Aprilis (Zaltbommel, 2007) ISBN 978 90 5994 127 4, [niet gepagineerd] 29,00. Uitgeverij Van Wijnen (Franeker, 2007) ISBN 978 90 5194 291 0, 392 blz., 49,50. De Walburg Pers (Zutphen, 2007 (3e gewij zigde druk, ie druk 1994)) ISBN 978 90 5730 478 1, 208 blz., 29,95. Peter Sijnke, onder meer conservator stedelijke collec ties Middelburg bij het Zeeuws Archief Boom (Amsterdam, 2007) ISBN 978 90 8506 437 4, 430 blz., 39,50. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Afsluitdijk is in 2007 het boek Verover mij dat land, een bio grafie van ir. Cornells Lely, uitgekomen. De auteur heeft het leven van Lely beschreven als ingenieur, minister, par lementariër, gemeenteraadslid, gouver neur van Suriname, wethouder en lid van Provinciale Staten. Lely is beroemd geworden vanwege het door hem opgestelde plan voor de afsluiting van de Zuiderzee en de inpoldering van de Wieringermeer, de Noordoostpolder en Flevoland. Een plan dat hij in 1918 als minister van Waterstaat door het parlement loodste. Uit de bio grafie blijkt echter dat Lely ook op andere terreinen veel voor Nederland heeft bete kend, bijvoorbeeld bij de ontwikkeling van ons wegenstelsel. Het boek is voor zien van vele prachtige illustraties en lees- katernen die extra informatie geven. Verover mij dat land is een groots boek over een groot man. Het is een echte aanrader, niet alleen voor degenen die meer willen weten over het Zuiderzeeproject, maar ook voor hen die een vollediger beeld wil len krijgen van het Nederland van de late negentiende en vroege twintigste eeuw. VEROVER Ml) DAT LAND Dit was een periode waarin de fundamen ten voor het moderne Nederland werden gelegd, en de auteur toont op overtuigen de wijze aan dat Lely hierbij een cruciale rol heeft gespeeld. Caroline Hoek, biliothecaris Erfgoedcentrum in Lelystad bij Nieuw Land februari 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 21