DOX Support U kunt ons inschakelen voor DE REE DE REE archiefsystemen met het oog op de toekomst column ven waren weliswaar in totaal dik drie honderdduizend euro armer, maar zoals altijd een ervaring rijker. Helaas is de gemiddelde archiefbezoeker een kneus. Zijn wij archivarissen tot de tanden toe bijgeschoold, toont hij zich onbekwaam tot enig goed. Een praktijk voorbeeld: man komt binnen en wenst kopie van akte 37. Ja meneer, wat voor akte mag dat zijn? Een huwelijksakte. Juist, maar uit welk jaar dan wel? Blik van verbijstering: wat achterlijk om elk jaar opnieuw te nummeren. Jaar blijkt onbe kend, dus gewezen op papieren tienjarige tafels. Vertrekt radeloos zonder boe of ba en komt na enige tijd terug met thuis opgeviste aantekening. Kan ondanks uiterst vriendelijke en adequa te instructie niet het geringste stapje zetten in het proces van het selecteren van een microfi che tot de groene knop van de reader-printer. Conform leges verordening hoeft hij voor de 'zelfgemaakte' kopie slechts dertig cent te betalen, waar de arbeidskosten feitelijk expo nentieel een feit zijn. Een incident dacht u? Nog wat casus dan. Heupwiegend huis vrouwtje wordt op pad gestuurd door eega of aannemer om ero tische, pardon exotische zaken als sondering en palenplan van rijtjeswoning op te diepen ("Gossie, dasnie allenig mijn huisie toch?"). Geesteloze gene aloog leest geen oud schrift en laakt dat we niet alles zowat vertaald in stripvorm op inter net zetten. Vietnamese vmbo- scholier verwacht een hapklaar brokje in MTV-vocalubaireover de ruimtelijke ontwikkeling sinds de middeleeuwen. En suffe stagiair van het lokale krantje ver kracht een dossier tot een heel leesbaar stukje onzin. Vakgenoten! We zijn toch niet Gekke Gerritje? Zomaar een gemartelde asielzoe ker moet in no time de IND een gedocu menteerde horrorhistory opdissen, anders is het retour schrikbewind. En onze bril jante zoon of dochter loopt risico uni versitair te worden uitgeloot. Vinden we normaal. Zo'n leermoment past prima in een ver beterplan, wat zeg ik: een kwaliteitsslag! Dat roepen alle koekjesfabriekmanagers, maar wij hebben een kernkwaliteit: het kunnen canoniseren van de tijd. En niets dodelijker dan het oordeel dat iets niet meer van deze tijd is. Even denken, 't mag niks kosten, weet je wat: het is niet meer van deze tijd zachte heelmeesters los te laten op incompetentie van bezoekers, of die nu godbetert genetisch bepaald is of berokkend door Van Kemenade. Wie ondanks ons ruime aanbod van cursus sen 'aanvraagbriefjes invullen' nog steeds dingen wil die te moeilijk blijken, confronteren we met een formele, ouderwets ambtelijke uitleg van de open baarheid van archieven. Dat betekent: hier is het archieven overzicht, daar staan de inven tarissen, catalogi en indices, wij passen slechts het depotover zicht toe. Wachttijd vijf minu ten, gegarandeerd in het hand vest dienstverlening. Archief- Autoriteit Winnie waarschuw de terecht voor eenzijdige inzet van middelen, dus neem die onvermijdelijk gefrustreerde, want niet te bevredigen suk kels tegen zichzelf in bescher ming. Kijk ze voor ieders best wil richting deur en geef heel klantvriendelijk een folder mee van bloemschikken in het buurthuis. Wie daarentegen het waard blijkt te zijn, qua intel ligentie, maatschappelijke status, vrijge vigheid of lengte van het rokje, krijgt alle medewerking. Die komt in het Register van Gecertificeerde Bezoekers! I 39 Vergeet niet dat wij ook poortwachters moeten zijn. Terroristen en simpele stuk- kenjatters liggen op de loer, dus bezoekers identificatie is wel het minste. Reeds in 1999 concipieerde wijlen DIVA een lan delijke archiefkaart, ter beveiliging van stukken en, geloof het of niet, meer ser vice. Heel flauw om te memoreren dat de minister van justitie al in 1984 opriep tot een algemene identificatieplicht, twee jaar later opgenomen in het regeerakkoord. DIVA had de kranten nog niet gedigitali seerd en kon dus onmogelijk anticiperen op de realisatie per primo 2005. Daarom ontving in 2003 Winnie Sorgdrager, ex- justitieminister maar toen even voorzitter van de Raad voor Cultuur, het eerste kekke kaartje. Blij doch kritisch riep ze daarbij, dat we onze kerntaak niet moesten ver waarlozen, dus niet alle energie dienden te richten op het publiek. Wegens 'ver anderde inzichten' is de pas na twee jaar afgeschaft. Vijftien deelnemende archie- Lijnbaanstraat 219711 RV Groningen Tel: 050 -311 26001 Fax: 050 - 313 73501 E-mail:ederee@dè-ree.nl www.de-ree.nl archiefsystemen PROJECTBUREAU VOOR DOCUMENTAIRE ONDERSTEUNING EN CONSULTANCY Postbus 18, 1474 ZG Oosthuizen Tel,: 0299-40 21 30 Fax:0299-40 21 31 http://www.doxsupport.nl E-mail: info@doxsupport.nl DOXsupport is een landelijk werkende organisatie, die zich bezig houdt met dienstverlening op het gebied van (documentaire) informatievoorziening, Onze klantenkring bevindt zich voornamelijk binnen de overheid, alsmede non-profit organisaties. Aangesloten bij de branchevereniging PIM. "Onze jarenlange ervaring in de archiefwereld is tot een waardevolle bron van kennis voor het vak geworden Leverancier van MAIS-Flexis, MAIS-Intemet www.archieven.nladvies en conversies. Degelijk en betrokken Sinds jaar en dag werken DE REE archiefsystemen en haar klanten op unieke wijze samen. Door deze samenwerking ontstaan toekomstgerichte oplossingen,die naadloos aansluiten op de werkwijze van de archivaris en op zijn dienstverlening aan het onderzoekend publiek. Erik de Ree directeur René van Dijk is tant pis aanspreekpunt voor bezoe kers van het Regionaal Archief Gorinchem. r.v.dijk@gorinchem.nl Tekening: Peter Vlot. archievenblad I februari 2008

Archievenblad | 2008 | | pagina 20