Een stap vooruit Vaststelling beleidsregel vervanging juridische zaken juridische zaken Als overheidsorganen hun informa tiehuishouding en werkprocessen gaan digitaliseren, willen ze ook de stukken die zij nog op papier ontvangen digitali seren. Daarvoor worden dan de papieren stukken gescand en in de digitale infor matiestroom opgenomen en gebruikt. Dit vervangingsproces houdt dus in het reproduceren en vervolgens vernietigen van de originelen, waarbij de status van de vervangen archiefbescheiden overgaat op de reproducties. De Archiefwet maakt dat ook mogelijk. Artikel 7 van de Archiefwet 1995 geeft zorgdragers de bevoegdheid om archief bescheiden te vervangen. Als het gaat om te bewaren archiefbescheiden moet de zorgdrager een machtiging aanvragen. De organen van de rijksoverheid en de provincies moeten zo'n machtiging vra gen bij de minister van OCW. Gemeenten en waterschappen moeten een machti ging aanvragen bij Gedeputeerde Staten in hun provincie. Tot voor kort kwam het, althans op het niveau van het Rijk, niet vaak voor dat er een machtiging voor vervanging van te bewaren bescheiden werd gevraagd. Als zo'n machtiging werd gevraagd, dan betrof dat een reeds afgesloten bestand met alleen te bewaren archiefstukken. In zulke gevallen ging het meestal om vervanging van papier door microfilm. De laatste jaren is binnen en buiten de overheid een radicaal andere vorm van vervanging in beeld gekomen: het rou tinematig, al tijdens de postbehandeling systematisch scannen van alle ingekomen en uitgaande documenten, met de bedoe ling uitsluitend digitale dossiers te vor men, wat de mogelijkheid biedt de papie ren originelen te vernietigen. Van die mogelijkheid tot vernietigen wordt ook, zij het mondjesmaat, gebruikgemaakt. In eerste instantie voor te vernietigen archiefbescheiden. Een van de eerste ver vangingen door digitale reproducties was waarschijnlijk het besluit tot vervanging door de Informatie Beheer Groep.2 Het De laatste jaren is binnen en buiten de overheid een radicaal andere vorm van vervanging in beeld gekomen: het routinematig, al tijdens de post behandeling systematisch scannen van alle ingekomen en uitgaande documenten, met de bedoeling uit sluitend digitale dossiers te vormen, wat de mogelijkheid biedt de papie ren originelen te vernietigen. gaat hierbij ook om de vervanging van gegevens, waarvan op voorhand zeker is dat deze op termijn vernietigd kunnen worden. In 2005 ontving het Nationaal Archief van een departement de eerste aanvraag voor een machtiging voor vervanging van archiefbescheiden in het kader van de digitalisering van alle stukken, ongeacht het soort werkproces waartoe zij behoren. In zo'n geval is niet op voorhand vast te stellen welke archiefbescheiden voor blij vende bewaring in aanmerking komen. Daarom moet een overheidsorgaan altijd een machtiging aanvragen om structurele vervanging te kunnen toepassen. De eer ste aanvraag werd al snel gevolgd door meer aanvragen. Bij de behandeling van die aanvragen bleek dat de Archiefwet 1995 niet echt is toegerust voor deze vorm van vervanging. Het verlenen van een machtiging is een bevoegdheid die niet verder is uitgewerkt in de wet- en regelgeving. Aanvankelijk bestond de machtigingspro cedure bij het Nationaal Archief daaruit dat met elke aanvrager afzonderlijk uit voerig de aanpak en de uitvoeringsaspec ten werden doorgesproken op basis van door de aanvrager geleverde informatie in de vorm van een 'handboek vervanging'. Vervolgens werden de naar aanleiding van dat overleg aangebrachte aanpassin gen en verduidelijkingen weer door het Nationaal Archief beoordeeld. Pas als het Nationaal Archief ervan overtuigd was dat het vervangingsproces op een voldoende kwaliteitsniveau zou worden uitgevoerd, werd een machtiging afgegeven. Zowel bij de aanvragers als bij het Nationaal Archief bleek behoefte te bestaan aan een heldere regeling voor het aanvragen en verlenen van een machtiging. Die rege ling zou moeten voorzien in een kader waarbinnen wordt vastgelegd aan welke technische, organisatorische en procedu rele voorwaarden de vervanging moet vol doen. Binnen het programma Informatie op Orde bleek er de mogelijkheid te zijn om dat te realiseren. Maar de ambities reiken verder dan het opstellen van een beleidsregel. Het uiteindelijke doel is het wijzigen van de Archiefwet. Het routinematig vervangen van papieren archiefbescheiden met het doel ze op te nemen in gedigitaliseerde werkprocessen is een onderdeel van de totale zorg voor de informatiehuishou ding. Elk overheidsorgaan dient ervoor te zor gen dat de archiefbescheiden duurzaam worden beheerd en in toegankelijke staat worden gehouden. Voor duurzaam beheer zijn er al regels en die zijn en blij ven onverkort van toepassing op digitale archiefbescheiden. De risico's van vervan ging door digitalisering zijn niet anders dan de risico's voor het van oorsprong digitale materiaal, waarmee archiefin stellingen in toenemende mate worden geconfronteerd. De beheersing van die risico's moet eerder worden gezocht in een verdere ontwikkeling van instrumen ten voor duurzaam beheer dan in het apart formuleren van voorwaarden en eisen ten behoeve van een machtiging voor vervanging. Daarom kan de machti ging, als het gaat om structurele routine matige vervanging, uit de wet en moeten de eisen en voorwaarden worden opgeno men in de regelgeving voor de informa tiehuishouding als geheel. Voordat de Archiefwet is gewijzigd zijn wij een aantal jaren verder. Tot die tijd zal met behulp van de beleidsregel de aan vraag voor een machtiging soepeler en sneller moeten verlopen. De beleidsregel, zoals die nu is vastge steld door de minister van OCW, betreft alleen de aanvragen door organen van het Rijk en de provincies. Alle overheids organen waarvan het archief niet naar een rijksarchiefbewaarplaats wordt over gebracht, moeten hun aanvragen indie nen bij de provincie.3 De hier besproken werpbesluit tot vervanging5 blijkt dat een aanvrager voldoet aan de eisen en voorwaarden, zoals geformuleerd in de beleidsregel. Het Nationaal Archief vindt het belangrijk om te benadrukken dat de zorgdrager zijn eigen verantwoordelijk heid blijft houden voor de vervanging met een juiste en volledige weergave van de gegevens voorkomend in de oorspron kelijke archiefbescheiden. Een machti ging is geen carte blanche: de vervanging moet geschieden volgens de vastgestelde beleidsregel betreft ook alleen de aanvra gen in verband met het routinematig digi taliseren van alle ingaande en uitgaande stukken en van interne stukken. Voor alle andere soorten van vervanging (vervan ging van een reeds afgesloten bestand) is deze beleidsregel niet bedoeld. De beleidsregel is tot stand gekomen in overleg met de provinciale archiefinspec teurs, de Erfgoedinspectie en het ministe rie van BZK. Ook is er onderzoek gedaan naar de risi co's van digitalisering van archiefbeschei den op juridisch vlak.4 De conclusie van dit onderzoek is dat er in wet- en regel geving geen bezwaren zijn tegen vervan ging, maar dat vervanging wel technische en organisatorische waarborgen vereist. De beleidsregel stelt dat een mach tiging wordt afgegeven als uit het ont- eisen en voorwaarden. Met deze beleidsregel zal het voor de zorgdragers makkelijker zijn om al in het ontwerpbesluit vast te leggen hoe de ver vanging organisatorisch, procedureel en technisch wordt geregeld. Men hoeft niet meer de uitkomsten van het overleg met het Nationaal Archief over alle relevante aspecten af te wachten, voor men verder gaat met de besluitvorming. Daarmee kan de besluitvorming over digitalisering en de vervanging efficiënter verlopen. De beleidsregel is zo opgesteld dat het voor elk overheidsorgaan mogelijk is op zijn eigen wijze de vervanging te regelen. De rijksoverheid kent weliswaar een beperkt aantal departementen, maar een veelheid aan zelfstandig bestuurs organen (ZBO's) en publiekrechtelijke organen (PBO's). Daarbinnen is sprake van grote verschillen in soort en grootte van de organisatie. Zowel notariskanto ren als grote organisaties als departemen ten moeten uit de voeten kunnen met de beleidsregel. Het staat de organisaties vrij op welke wijze de inrichting van het vervangingsproces wordt vastgelegd, in een handboek of in een andere vorm. Het belangrijkste is dat de inrichting van het proces alle elementen bevat zoals beschreven in de beleidsregel. Ook zal de organisatie duidelijk moeten vastleggen hoe wordt omgegaan met de verschil lende belangen, zoals de belangen van de recht- en bewijszoekende burger en het erfgoedbelang. De beleidsregel wordt gepubliceerd in de Staatscourant. Op het moment van het schrijven van dit artikel was niet bekend in welke Staatscourant, maar het is makke lijk op te zoeken via de www.overheid.nl. Zoals hierboven uiteengezet, kunnen de overheidsorganisaties op basis van de eisen en voorwaarden in de beleidsregel de vervanging regelen en hun ontwerp besluit opstellen. Als daaruit blijkt dat de vervanging gebeurt conform de beleids regel, zal de machtiging vlot en efficiënt kunnen worden afgegeven. Al met al is de beleidsregel een stap vooruit bij de overgang van papier naar digitaal bij de overheid. 30 31 Door Noor Schreuder Als er al sprake is van een digitale revolutie in de informatiehuishouding, dan heeft de minister van OCW deze onlangs een stapje verder gebracht. Met het vaststellen van de beleidsregel voor de aanvraag van een mach tiging voor vervanging versoepelt de minister de overgang van papier naar digitaal. De beleidsregel maakt deel uit van het pro gramma Informatie op Orde, Kabinetsvisie op vindbare en toegankelijke overheidsinfor matie 2006-2011.l Vervanging met het oog op digitalisering Eerste machtigingen vervanging Aanvankelijke aanpak Uiteindelijk doel: wijziging Archiefwet De beleidsregel Digitalisering van overheidsinformatie: een stap vooruit. De Philips P-1400, een computer, in werking gesteld bij Ministerie van Verkeer en Waterstaat (foto Nationaal Archief). Carte blanche? Kleine en grote organisaties Noor Schreuder is senior medewerkster bij de afde ling Selectie Acquisitie van het Nationaal Archief. Noten Ten tijde van het schrijven van dit artikel was het vaststellen van de beleidsregel voor zien in januari 2008. 2 Staatscourant 2000, 82. 3 De provinciale archiefinspecteurs hebben inmiddels een model beleidsregel ontwik keld. De verwachting is dat de provincies ieder dat model zullen gebruiken en vaststel len als hun beleidsregel. 4 Irvette Tempelman-van Hunen e.a., Risico's van substitutie. Inventarisatie van risico's en handreikingen voor reductie van risico 's in geval van substitutie bij het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (eLaw@Leiden, Centrum voor Recht in de Informatiemaatschappij, in opdracht van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties, mei-september 2007). 5 Voor vervanging van archiefbescheiden is een 'uitdrukkelijk' besluit (in de zin van de Algemene wet bestuursrecht) van de zorgdra ger nodig. Zie Nota van Toelichting bij artikel 6 van het Archiefbesluit 1995. archievenblad 35F== februari 2008 februari 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 16