Restauratie atelier Sterken BV I Rondetafelconferentie in Québec Op zoek naar een echte specialist? I 29 Atelier voor restauratie en conservering van papier en perkament STERKEN ATELIER w Brieven Archieven Boeken Banden Prenten Grafiek Kaarten Wandkaarten Charters Zegels Archiefwijzer magonnieke archieven. Overzicht van historische archieven van Nederlandse vrijmetselaarsorden in openbare collecties - BECIS is uw partij voor: buitenland Centraal thema van de conferen tie was 'Samenwerking tot behoud van diversiteit'. De conferentie werd georga niseerd door de Nationale Bibliotheek en Archieven van de provincie Québec (BANQ) en de Nationale Bibliotheek en Archieven van Canada (LAC). Tegen het licht van de ontwikkelingen in ons land vond ik vooral de lezingen van de direc teuren van deze instellingen boeiend. In Québec bestaan archieven en biblio theek vrijwel volledig naast elkaar. Er is één directie, een gemeenschappelijke bedrijfsvoering en een gezamenlijk optre den naar buiten. Maar archivarissen en bibliothecarissen werken gescheiden van elkaar in eigen afdelingen en gebouwen. Er is geen sprake van een gemeenschap pelijk front office. Bezoekers worden ontvangen in de Grande Bibliothèque in Québec en in negen Centres d'archives in Québec en andere steden. Probleem voor de organisatie is het bevorderen van de cohesie, aangezien de medewerkers op forse afstand van elkaar werken. Men is vooralsnog terughoudend in de verdere integratie van de bibliotheek- en archief sector en men wil daarin niet te snel gaan. Uitgangspunt is het respecteren van de beide disciplines. De Nationale Bibliotheek en Archieven van Canada heeft wel een complete integratie doorgevoerd. Het publiek wordt in Ottawa in één gebouw ontvangen voor het raadplegen van zowel boeken en tijdschriften als archieven en beeldmateriaal. Directeur Ian Wilson wilde iets nieuws scheppen: een instelling die toegang biedt, virtueel en fysiek, tot het Canadese documen taire erfgoed en waarin medewerkers in gemengde teams verantwoordelijk zijn voor de werkzaam heden. De fusie hier gaat dan ook verder dan die in Québec. Uit de presentaties kwam het Canadese voorbeeld sterker naar voren dan dat van Québec. Maar in de wandelgangen hoorde ik ook nuanceringen: de praktijk in Ottawa is weerbarstig, het samenwerken verloopt nog lang niet vlekkeloos. Organisatorisch kun je alles regelen, maar een cultuurwij ziging is nog iets heel anders. Met bijna 200 deelnemers was van een werkelijke rondetafelconferentie geen sprake. In kleine groepen werd verder gediscussieerd over thema's als behoud van digitale bescheiden en omgaan met calamiteiten. De resultaten van deze besprekingen werden neergelegd in resoluties die werden aangenomen tij dens de jaarvergadering van de ICA die volgde op de CITRA (zie www.kvan.nl). Eén resolutie is voor ons actueel: daarin worden de beroepsverenigingen en natio nale archieven opgeroepen om voor hun land competentiemodellen op te stellen. Achterliggende gedachte is dat samen werking van archivarissen, bibliotheca rissen en museumconservatoren essen tieel is, maar dat dan wel helder moet zijn wat de identiteit van ieder beroep is. In dit kader zal de ICA-sectie van beroeps organisaties SPA kerncompetenties for muleren voor de professie van archivaris, samen met het Europese ICA-verband (EURBICA) en de Amerikaanse vereniging van recordmanagers ARMA International. Een andere resolutie draagt de SPA op om een Universal Declaration on Archives op te stellen, waarbij het model van Québec zal worden gevolgd (zie www.archivistes. qc.ca). Tijdens de jaarvergadering werd medegedeeld dat 9 juni voortaan de Internationale Archievendag is. Precies op die datum werd in 1948 de ICA opge richt. Hoewel we in ons land in het najaar al de Landelijke Archievendag kennen, is het goed mogelijk om ook op 9 juni aandacht aan archieven te schenken. De nadruk kan dan liggen op het belang van een goed archiefbeheer voor demo cratie en mensenrechten. Québec bood een interessant congres programma, maar dat niet alleen: er was ook volop gelegenheid voor boeiende gesprekken met archivarissen uit verschil lende delen van de wereld, nu eens over mensenrechten, dan over onderwijs en scholing. Bijzonder was mijn gesprek met de directeur van het Nationaal Archief van Ethiopië in Addis Abeba. Hij vertelde hoe lastig het was geweest om geld los te krijgen voor zijn nieuwbouwplannen. In zijn land gaat de aandacht immers vooral uit naar bestrijding van hongers nood en verbetering van de medische zorg. Een goed geklimatiseerd depot heeft volstrekt geen prioriteit. Hij had dan ook geregeld buiten de officiële kanalen om onderhandeld en daar kwam natuurlijk geld aan te pas... DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier Sterken BV en gericht op ElCllt SC a e p e e t e calamiteilonsorvice, gorg en beheer isotron DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E.info@sterken.nl Meer informatie op: www.sterken.nl OVN, stichting ter bevordering van wetenschappelijk onderzoek naar de geschiedenis van de vrijmetselarij in Nederland, presenteert een publicatie voor archiefmedewerkers en -bezoekers: gratis aangeboden (zolang de voorraad strekt) ISBN 978-90-807778-4-2 Deze handige onderzoeksgids van 114 pagina's bevat verwijzingen naar historische logearchieven en andere magonnieke documenten in meer dan 75 gemeentearchieven, universiteitsbibliotheken en andere openbare collecties. Het is een onmisbaar naslagwerk voor geïnteresseerden in de geschiedenis van de vrijmetselarij. De eerste 300 exemplaren kunnen dankzij steun van het VSBfonds en de Stichting Levi Lassen gratis aan belangstellen den worden aangeboden. Bestel dus snel een exemplaar! De tweede oplage zal vervolgens tegen kostprijs worden aangeboden. De academische Stichting OVN wil onderzoek op het vakgebied stimuleren door onderzoeksbeurzen ter beschikking van studenten te stellen en door congressen, publicaties en erfgoedprojecten te verzorgen. Donateurs van de OVN hebben recht op reductie op deelnamekosten en aanschafprijzen van publicaties, zoals congres bundels. Voor bestellingen en meer informatie kunt u contact opnemen met: Stichting OVN Postbus 92004 1090 AA Amsterdam info@stichtingovn.nl Interim personeel; Interim-management; Archiefbewerking; Digitalisering; Advisering; Archiefbeheer. Meer weten? Op onze website vindt u een overzicht van onze diensten en producten. Voor een vrijblijvend gesprek of een offerte kunt u bellen met: 020-4031147. BECIS, informatiespecialisten van deze tijd. Entrepotdok 37A-bg 1018 AD Amsterdam Postbus 36079 1020 MB Amsterdam 020-4031147 WWW.BËCIS.Nl info@becis.nl Door Fred van Kan Van 12 tot en met 16 november nam ik namens de KVAN deel aan de 40ste CITRA, de Conférence du Table Ronde des Archives, dit jaar gehouden in het Canadese Québec. Deelnemers waren de directeuren van de Nationale Archieven en de voorzitters van de beroepsverenigingen. Ian E.Wilson,'librarian and archivist of Canada'. Complete integratie Kerncompetenties Internationale Archievendag De Grande Bibliothèque in Québec. Fred van Kan is voorzitter van de KVAN en directeur van het Gelders Archief. februari 2008 archievenblad I

Archievenblad | 2008 | | pagina 15