beschikbaar I ii liiiiiiiirmwim irleden anno nu: Paraplu overeenkomst Calamiteitenservice, zorg en beheer Nu ook geconditioneerde opslag voor archieven en museumobjecten in onze beveiligde archiefbunker Een beredderingsabonnement op DocumentenWacht voor slechts 28,75 per jaar gedekt bij een calamiteit: /isotron] 1* In tegenstelling tot vorig jaar was de archief sector op DE conferentie van dit jaar ruimer vertegenwoordigd: Marco de Niet, die Jos Taekema afgelopen jaar is opgevolgd als directeur van DEN, meldde tijdens het wel komstwoord dat er 65 vertegenwoordigers uit het archiefveld op de deelnemerslijst stonden. Ook dit jaar was de conferentie in De Doelen in Rotterdam op 12 en 13 decem ber. Helaas kon ik dit jaar alleen aanwezig zijn op de eerste dag. Het thema van DE conferentie dit jaar was 'Zoek jezelf!'. Dit thema was vertaald naar drie keynotes, zeven ses sies, drie debatten en zeven workshops. Na het welkomstwoord van Marco de Niet hield Jim Michalko een lezing over massa-digitalisering. Jim Michalko is ver bonden aan OCLC/RLG, een organisatie die vooral bibliotheekmateriaal toegan kelijk maakt. Hun bekendste product is www.worldcat.org. Michalko's betoog was dat erfgoedinstellingen het tempo wachten? Waarschijnlijk wil het zoveel mogelijk materiaal beschikbaar hebben, aldus Michalko. Interessant was ook het resultaat van een onderzoek dat zijn organisatie heeft gedaan naar de afspraken die door uni versiteitsbibliotheken zijn gemaakt met commerciële bedrijven die hun collectie digitaliseren, zoals Google Books. Deze zijn ongunstiger dan verwacht. Resultaten van dit onderzoek worden gepubliceerd in een rapport. Het is de moeite waard dit te blijven volgen. Ik volgde vervolgens twee sessies: getiteld 'Zoek de gebruiker' en 'Search all'. De eerste sessie ging over de analyse van doelgroepen. Sprekers waren Frank Huysmans van het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP) en schrijver van diverse uitgaven van het SCP over doelgroepen en cultureel erfgoed, Natasha Stroeker van het Instituut voor Onderzoek van waarin ze aan het digitaliseren zijn moe ten opvoeren, om niet de aansluiting bij andere soorten informatiediensten te missen. Zijn belangrijkste stelling: zet in op kwantiteit en niet op kwaliteit! Door veel te digitaliseren wordt de kans dat het materiaal wordt gevonden groter. Mocht het publiek behoefte hebben aan mate riaal in een hogere kwaliteit, dan kan dat daarna altijd op verzoek worden gereali seerd. Wie zegt dat het publiek op wei nig materiaal in een hoge kwaliteit zit te Overheidsuitgaven (IOO) en mede auteur van de Taskforce-wegwijzer Ken uw (virtuele) klant en Roel Faulhauber van Lostboys. Faulhauber zette uiteen hoe hij analyses van doelgroepen uitvoert voor (ook commerciële) klanten. Natasha Stroeker presenteerde verschillende soor ten onderzoeksmethodes, zoals deze ook zijn beschreven in de genoemde wegwij zer. Frank Huysmans vertelde over het gebruik van erfgoed door verschillende groepen in de Nederlandse samenleving. De sessie 'Search All' was redelijk tech nisch van aard. De eerste spreker was dan ook Maarten de Rijke, hoogleraar information retrieval. Hij legde uit hoe informatie kan worden gehaald uit de reacties bij krantenberichten. Jef Malliet presenteerde een architectuur waarin informatie van verschillende Vlaams- Limburgse erfgoedinstellingen via www. erfgoedlimburg.be doorzoekbaar wordt gemaakt. Hierbij wordt gebruikgemaakt van Semantic Web-technologie, tegen woordig de opvolger van Web 2.0, Web 3.0 genoemd. Paul Doorenbosch van de Koninklijke Bibliotheek beschreef ten slotte de informatiearchitectuur die het mogelijk maakt dat verschillende infor matiebronnen binnen de KB via één zoek veld doorzoekbaar worden gemaakt. Aan de buitenkant is daarvan niets te zien. Maar 'onder de motorkap' is daarentegen alles zodanig ingericht dat informatie heel snel met een nieuwe informatiebron kan worden uitgebreid en informatiebronnen eenvoudig beschikbaar kunnen worden gesteld aan anderen. Voor de nieuwe website van het Geheugen van Nederland is deze informatiearchitectuur met succes toegepast. Vermakelijke film De dag werd afgesloten met een erg vermakelijke en inzicht verbredende film, waarin willekeurige bezoekers aan een museum, een archief, een school en een winkelcentrum gevraagd werd naar hun mening over de online toegankelijk heid van erfgoedinformatie. Zoals te ver wachten viel, dachten met name jonge ren dat archief pas bestaat als het online staat. Nog opvallender en schokkender: het online plaatsen van informatie geldt voor veel mensen als dé garantie voor het behoud. Digitale duurzaamheid opgelost: plaats je erfgoed op je website! 25 DIGITALISEREN INDEXEREN COHU ERSIESLAGEN DocumentenW acht 16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, 1 maand opslag in onze shockfreezer, schaderapport opmaken voor o.a. de verzekering DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Sterken BV en gericht op schadepreventie Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. I Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.documentenwacht.nl www.sterken.nl www.isotron.com Alle middelen, kennis en ervaring worden door GMS ingezet bij het digitaliseren van archiefcollecties - zeker als het gaat om cultureel erfgoed. Unieke en dus kostbare archiefstukken die met de grootst mogelijke zorg moeten worden behandeld en waarbij uiterst hoge eisen worden gesteld aan het digitaliseren. Bureau Metamorfoze van de Koninklijke Bibliotheek heeft GMS erkend als een kwalitatieve en deskundige digitaliseringspartner. Een bevestiging van onze kennis en kunde, die al onze klanten de garantie geeft van kwaliteitswerk. DIGITALISEREN Gedrukte boeken Ingebonden handschriften Losbladige handschriften DTB-boeken Registers burgelijke stand Notariële protocollen Foto's Prentbriefkaarten Tijdschriften Kranten Technische tekeningen INDEXEREN CONUERSIËSIAGEN UWU.GMSNL.COM Op onze website vindt u een overzicht van de mogelijkheden die GMS biedt. Zoek jezelf! digitaliseringen informatisering Door Ivo Zandhuis Doelgroepen en informatiearchitectuur 'Zoek jezelf!' op DE conferentie van 2007 (fotoTijl Vereenooghe). Meer informatie over de conferentie met samenvattingen en sheets van presen taties is te vinden op de website van DEN: www.den.nl. De film is te zien op www.digitaalallemaal.nl. Ivo Zandhuis is zelfstandig adviseur voor digitale ont sluiting van culturele informatie en is daarnaast actief als redacteur van het Archievenblad. februari 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 13