DE ARCHIEFWET JALEMA ]alema levert complete archiefoplossingen op maat -Steady; KUNT U NU VOORGOED OPBERGEN I 21 ioo%l management Vervolg van pagina 19 geworden, ziet de commissie ook geen fundamenteel verschil tussen archieven die gevormd zijn door organen die onder de Archiefwet vallen en de archieven die daar niet aan onderhevig zijn. Uiteraard is het instrumentarium waarover men kan beschikken wel verschillend. Selectie en acquisitie zijn echter twee kanten van dezelfde medaille. De Raad voor Cultuur heeft in zijn advies Het Tekort van het Teveel al gesproken van een generieke rijksverantwoordelijkheid voor erfgoed, die zou moeten leiden tot een integrale benadering van overheidsarchieven en particuliere archieven. De commissie beschouwt selectie en acquisitie in haar ontwikkelde methode dan ook als gelijk waardige grootheden. De commissie heeft in vergelijking met de bestaande selectiedoelstelling een veel ruimere doelstelling geformuleerd die recht doet aan de zienswijze dat het primaire doel van archivarissen is om de samenleving in een bepaalde periode te documenteren. De doelstelling luidt als volgt: "Waardering, selectie en acquisitie hebben tot doel het bijeenbrengen en veiligstellen van bronnen die het voor individuen, organisaties en maatschap pelijke groeperingen mogelijk maken hun geschiedenis te ontdekken en het verleden van staat en samenleving (en hun interactie) te reconstrueren. Daartoe dienen die archieven of onderdelen van archieven veilig gesteld te worden die: a. representatief zijn voor hetgeen in de samenleving is vastgelegd b. representatief zijn voor de activiteiten van de leden (personen en organisa ties) van een samenleving c. door waarnemers als belangrijk, bij zonder of uniek worden beschouwd omdat ze belangrijke bijzondere en unieke maatschappelijke ontwikkelin gen, activiteiten, personen en organi saties in een bepaalde periode weer spiegelen." Belangrijk hierbij is het begrippenpaar 'representatief' en 'bijzonder'. Het zijn alle bei relatieve begrippen die slechts beteke nis krijgen als ze kunnen worden gerela teerd aan een tijdvak en aan een omge ving. Van representativiteit is sprake als een bepaalde eenheid in zijn kenmerken een groep of groter geheel vertegenwoor digt. Het richt zich op de grootste gemene deler, het gewone, misschien wel het alle- daagse en wat niet opvalt. Het bijzondere daarentegen richt zich op het uitzonder lijke, het afwijkende van het gemiddelde, het unieke. Beide begrippen spelen een hoofdrol in de selectiedoelstelling. Wie zich later een beeld wil vormen van een samenleving in een bepaalde periode dient de beschikking te kunnen hebben over sporen die zowel het gewone als het uitzonderlijke vertegenwoordigen. Deze doelstelling is niet beperkt tot slechts een deel van de samenleving (alleen de over heid) maar op de samenleving als geheel. In tegenstelling tot de huidige systematiek onderscheidt de commissie een aantal niveau's van waardering: op macroniveau de samenleving als geheel, op mesoniveau actoren en archiefvor mers en op microniveau werkprocessen en archiefbescheiden. Het begrippenpaar 'representatief' en 'bijzonder' wordt op de drie verschillende niveau's van waarde ring toegepast, wat leidt tot een systeem van getrapte waardering. Het systeem van getrapte waardering is in essentie heel eenvoudig en is gebaseerd op het beginsel van durven kiezen voor wat vanuit overwegingen van representa tiviteit en bijzonderheid behoudenswaar- dig is. Op het niveau van de samenleving wordt met behulp van een historisch- maatschappelijke analyse (HMA-plus) bepaald welke maatschappelijke velden de grootste aandacht verdienen om gedo cumenteerd te worden. Met behulp van institutionele verkenningen worden de actoren en archiefvormers gezocht die bin nen deze geselecteerde maatschappelijke velden als representatief en als bijzonder gelden. Tot slot wordt van deze geselec teerde actoren/archiefvormers bepaald welke neerslag van welke werkprocessen, opnieuw om redenen van representati viteit en bijzonderheid, behoudenswaar- dig zijn. Voor elk waarderingsniveau is een set criteria ontwikkeld. De rol die de archivaris in dit spel zal spelen, wordt naar onze overtuiging veel belangrijker dan in de huidige systematiek. Hij speelt een actieve rol in het waarderingsproces. De ontwikkelde criteria staan hem wel iswaar ten dienste waardoor hij richting krijgt, maar de vertaalslag naar de prak tijk, van het generieke naar het specifieke, wordt gemaakt door de archivaris. De ontwikkelde methodiek is voor een belangrijk deel nog een theoretisch bouwwerk. Sommige elementen zijn (in binnen- of buitenland) beproefd, maar andere onderdelen van de ontwikkelde methodiek en sommige voorgestelde instrumenten zijn nieuw. De commissie stelt voor om vooral te beginnen met het uitvoeren van een aantal pilots om te zien wat wel en wat niet werkt en de resulta ten van deze pilots vooral te gebruiken om de voorgestelde systematiek verder te verfijnen. De commissie doet in haar rapport een aantal concrete aanbevelin gen. Het Nationaal Archief is begin 2008 begonnen met de pilotfase, waarvan de eerste resultaten omstreeks de zomerperi ode kunnen worden verwacht. w wiiimwi»» gjfiMÉ MWWIWWHiHDWtlW Iiin,i nidi iU suurvri) Archiveren is een prachtig vak, maar ook aan strenge regels gebonden. Jalema kent de Archiefwet als geen ander en levert comple te archiefoplossingen aan overheidsinstel lingen. Zo weet u zeker dat u aan alle wette lijke eisen voldoet en kunt u zich bezighou den met de inhoudelijke kant van de zaak. Jalema heeft ruim 60 jaar ervaring in archi vering en is de absolute expert in opslag en conservering. Een sprekend voorbeeld is de mappenlijn met een ICN1,2 en 12 goedkeuring. Mappen en mechanieken die een langdurige bewaring garanderen en de bewaarde docu menten niet aantasten. Zoekt u een externe archiefoplossing? Ook dan bent u bij jalema aan het juiste adres. Het gebouw voldoet aan de eisen die de Nederlandse Archiefwet stelt aan archief ruimten. Welke oplossing u ook zoekt, Jalema is uw partner in archivering. Gratis proefpakket Wilt u meer weten? Vraag nu het gratis informatiepakket aan via info@jalema.com. INFORMATION MANAGEMENT www.jalema.com T (077) 476 76 76 Een nieuwe selectiedoelstelling Wie zich later een beeld wil vormen van een samenleving in een bepaalde periode dient de beschikking te kunnen hebben over sporen die zowel het gewone als het uitzonder lijke vertegenwoordigen. Getrapte waardering februari 2008 Hoe nu verder? Het rapport van de Commissie Waardering en Selectie is te downloa den via http://www.nationaalarchief. nl/images/waardering_en_setectie.pdf. Een gedrukte versie is te bestellen bij het Nationaal Archief. Charles feurgens is hoogleraar Archivistiek aan de Universiteit van Leiden en stadsarchivaris van Dordrecht. archievenblad I

Archievenblad | 2008 | | pagina 11