Dood gewoon? De Landelijke Archievendag 2007 educatie en communicatie Prehistorisch wonen in de jong ste provincie van Nederland: dat was een van de thema's waar aan Nieuw Land Erfgoedcentrum in Lelystaad aan dacht schonk Maar ook het 'jonge wonen' in de provin cie Flevoland kwam aan bod. Zo werden in de filmzaal een recent gedigitaliseerde film van een prehistorisch leefexperi- ment uit de jaren zeventig en een film van een gelijksoortig experiment uit 2005 vertoond. Na afloop gingen we naar de Prehistorische Nederzetting voor een rondleiding om de sfeer van lang vervlo gen tijden te proeven. In het Nieuw Land Studiecentrum was een tentoonstelling ingericht over het wonen in het jongste stukje Nederland. Naast de foto's, teke- kamerheer en drost. De spannende adventure Operatie Sigismund maakte de Landelijke Archievendag hier ook voor kinderen interessant. Topper van de dag was de prijsvraag waarmee je een diner en een overnachting in de havezate De Havixhorst kon winnen. Er waren meer dan honderd goede inzendingen. Helaas hoorden wij niet tot de gelukkigen. Na Drenthe ging onze reis verder naar het Hoge Noorden. In Friesland was net als vorig jaar gekozen voor een boottocht. Dit keer leidde de tocht van Sneek naar Lemmer en terug. Om 9 uur 's ochtends scheepten we met zo'n hon derd mensen ons in voor een bezoek aan het Ir. D.F. Woudagemaal bij Lemmer, het grootste nog werkende stoomgemaal ter wereld. Om 5 uur werd de tocht afgeslo ten in Sneek. Onderweg werd met behulp van gegevens uit de archieven iets verteld over plaatsen en bouwwerken die we passeerden. In het gebouw van Groninger Achieven vond voor de 21ste keer de Dag van de Groninger Geschiedenis plaats. Het festivalprogamma rond het thema 'Wonen' bestond onder meer uit lezingen door Wiepke Toxopeus, Friedemann Rast, Johan de Haan en Ypke Gietema; een kindervoorstel ling in een verhuiswagen door Marikesj; een historische woningtaxatie en uiter aard waren de archieven ook voor het publiek geopend. Hoogtepunt voor ons was de jaarlijks terugkerende Groninger Geschiedenisquiz, gepresenteerd door Reinder Smith van RTV Noord. Vervolgens maakten we een tus senstop in Gelderland. We woonden ningen en ontwerpen konden wij ook de recentelijk gedigitaliseerde interviews met pioniers beluisteren over het wonen in de net ontgonnen polders. Tal van activiteiten waren er ook in het Drents Archief in Assen. Het thema van de Week van de Geschiedenis was hier toegespitst op 'Wonen op stand in Drenthe'. We zagen samen met de dui zend ove rige bezoe kers films over wonen in Drenthe, bezochten lezin gen en een ten toonstelling over hui zen van stand. Bijzonder was ook de tentoonstelling over Sigismund van Heiden Reinestein, educatie en communicatie I *3 de tentoonstelling over gouden huwelij ken, wonen en huisraad in Gemert-Bakel. Nee, meer bijzonder was het feit dat er in Roosendaal/Rucphen een creatieve cursus decoratief schilderen plaatsvond op de Landelijke Archievendag, dat Tilburg een spannende quiz organiseerde, dat het pro gramma van Heusden werd genomineerd voor de Week van de Geschiedenisprijs en dat ruim duizend mensen het nieuw geopende archief in Gemert-Bakel bezoch ten en daar het nog bijna lege archiefde pot konden aanschouwen. Lees verder op pagina 15 hier de opening bij van het Regionaal Archief Zutphen (voorheen Stads- en Streekarchief Zutphen). Iedereen kon hier een blik achter de schermen van het archief werpen. In de studiezaal was te zien wat het Regionaal Archief Zutphen op het gebied van wonen in huis heeft: foto's, bouwtekeningen, boe delbeschrijvingen van notarissen, gezins- kaarten, boeken, enzovoort. Een rondleiding door het depot en en bezoek aan het restauratieatelier stonden ook op het programma. Het streekarchiva riaat Regio Achter hoek deed een beetje hetzelfde met een ten toonstelling met onder andere bouwtekeningen, rapporten van woningonder- zoeken en stadskeuren. Het aspect 'beestje' werd toegelicht aan de hand van archiefstukken van een fokvereniging, over het gebruik van hondenkarren en het lot van de postduiven tijdens de oor log. In totaal bezochten ruim 150 men sen het streekarchivariaat. Door de voor- publiciteit waren er veel geïnteresseerden die nog nooit eerder een archief hadden bezocht. De rondleiding door het depot met medewerker Willem Willemsen, die ons de gevarieerdheid van de depotin- houd toonde, was het hoogtepunt van ons bezoek. Een van de bezoekers schreef in het gastenboek: 'Grandioos archief, ik kom terug!' Het Noord-Hollands Archief presen teerde zich op Landelijke Archievendag voor het eerst in haar vernieuwde onder komen in de Janskerk in Haarlem. Er was een historische markt georganiseerd, waar we ook informatie konden inwin nen over de waarde van prenten en boe ken. De computers waarop onder bege leiding gezocht kon worden in Genlias, waren volledig bezet. Het was er met 575 bezoekers druk en erg gezellig. Ook het Stadsarchief in Amsterdam kon zich presenteren in een nieuw onderko men. Omdat er in de afgelopen (bij de opening) en de komende tijd (zoals de Museumnacht) veel gelegenheid was en is om het archief te bezoeken, was aan de archievendag minder ruchtbaarheid gegeven. Ook in Hoorn bij het Westfries Archief werd een historische markt georganiseerd in het intussen al weer twee jaar oude gebouw. Vervolgens zakten we af naar Noord-Brabant. Natuurlijk waren er ook in het Brabantse de gebruikelijke openstellingen en rond leidingen. Slechts enkele van de vier archiefdiensten die aan de Landelijke Archievendag meededen hadden bij zondere activiteiten georganiseerd. En dan bedoelen we nog niet zozeer de aan het landelijke thema 'Wonen' gekop pelde stadswandeling en lezing over huizenonderzoek in Tilburg, de exposi tie 'Gezellig hè? Over wonen en inrich ting' in Roosendaal/Rucphen, de work shop huizenonderzoek en de expositie over wonen in het Land van Heusden en Altena in het Streekarchief aldaar, of archievenblad november 2007 Landelijke Archievendag 13 oktober 8007 Door Tamara Tesselaar-Groot, Dick Deuzeman, Hans Berende, Paul van Dun, Ivo Zandhuis, Jac. Biemans, Roelof Braad en Roosanne Goudbeek Wonen in lang vervlogen tijden in Nederlands jongste provincie: de Prehistorische Nederzetting in Flevoland (foto Nieuw Land Erfgoed Centrum, Lelystad). Wonen in Nederland door de eeuwen heen. Dat was dit jaar het thema van de Week van de Geschiedenis. Deze feestweek voor het verleden werd op zaterdag 13 oktober geopend met de Landelijke Archievendag. Eens kijken op welke manier de archieven invulling hebben gegeven aan het lan delijke thema van 2007. Een ver slag in woord en beeld van een tocht kris-kras door Nederland. Bezoekers van het Nieuw Land Studiecentrum (foto Nieuwland Erfgoed Centrum, Lelystad). Historische personen van stand in het Drents Archief (foto Drents Archief, Assen). Historische boottocht in Friesland, van Sneek naar Lemmer en weer terug (foto Dick Deuzeman). Het Hoge Noorden Open Huis in Gelderland Op stand in Drenthe november 2007 archievenblad I Open huis in het gemeentearchief van Roosendaal en Rucphen. Daar was de expositie 'Gezellig hè? Over wonen en inrichting' te zien (foto Gemeentearchief Roosendaal en Rucphen). Cursus decoratief schilderen in het gemeentearchief van Roosendaal en Rucphen (foto Gemeentearchief Roosendaal en Rucphen). In het depot van het streekarchivariaat Regio Achterhoek (foto Henk Nijman). Gezellig en druk in Noord-Holland Bezoekers konden door Alexander de Bruin van het Noord- Hollands Archief hun prenten en tekeningen laten taxeren (foto: Paul Maessen). Afzakken naar Noord-Brabant

Archievenblad | 2007 | | pagina 6