j Omdat het SCdlHIGn van boeken in kleur veel slimmer kan SVAL 25 jaar Dioscuri: de emulator voor digitale bewaring Prachtige prentenboeken online I s www.kn.nl Hoe de Konica Minolta PS5000C uw scanproblemen oplost. The essentials of imaging H- nieuws uit het veld De Koninklijke Bibliotheek en het Nationaal Archief presenteren 's werelds eerste modulaire emulator ontworpen voor digitale bewaring: Dioscuri. Het syteem is in staat om een computerplat form gebaseerd op de Intel 8086 archi tectuur te emuleren, inclusief ondersteu ning van een grafische kaart, scherm, toetsenbord en opslag, devices zoals een virtuele floppy disk drive en een virtuele hard drive. Met behulp van deze compo nenten is Dioscuri in staat om met suc ces een 16-bit operating systeem als MS- DOS en applicaties als WordPerfect 5.1, DrawPerfect 1.1 en Norton Commander te draaien. Voorts is Dioscuri is staat om oude nostalgische DOS-spelletjes en een eenvoudige Linux kernei te draaien. En wanneer eindelijk weer oude, lang vergeten WordPerfect 5.1-bestanden wor den geopend, is het mogelijk om tekst uit de geëmuleerde omgeving over te zetten naar de huidige werkomgeving, gebruik makend van een eenvoudige clipboard functionaliteit. Het ontwerp van Dioscuri is gebaseerd op twee belangrijke kenmerken: portabiliteit en flexibiliteit. Dioscuri is portable, omdat het is gebouwd op een virtuele laag, een zogenoemde Virtuele Machine (VM), in dit geval de Java Virtuele Machine QVM). Door gebruik te maken van deze Virtuele Machine tussen de echte computer en de geëmuleerde computer wordt Dioscuri minder afhankelijk van de fysieke hard ware en software waar Dioscuri op draait. Deze benadering zorgt ervoor dat de emu lator eenvoudiger kan worden overgezet naar andere én toekomstige computer platforms, waardoor de emulator een duurzaam karakter krijgt. Dioscuri heeft al bewezen betrouwbaar te draaien op regu lier pc's, Apple en Sun computers zonder de noodzaak iets aan de applicatie zelf (lees: de emulator) te wijzigen. De flexi biliteit wordt verkregen door een archi tectuur die is gebaseerd op componenten. Iedere component, een module genoemd, emuleert de functionaliteit van één speci- fiiek onderdeel van de hardware, bijvoor beeld de processor, het RAM geheugen, de hard disk, de cd-romdrive, etcetera. Door de verschillende componenten te combineren kan in principe iedere com puter worden geëmuleerd. Het configu reren van Dioscuri is gerealiseerd via een gebruikersvriendelijke grafische interface, die de instellingen opslaat in een XML- bestand. De portabiliteit en modulariteit dragen ertoe bij dat Dioscuri, anders dan andere beschikbare emulatoren, duur zaam is en daarmee bij uitstek geschikt voor digitale bewaring. De ontwikkeling van de emulator start te in januari 2006 en werd geleid door Tessella Support Services plc. Samen met Jeff Rothenberg, een groot voorstander van het gebruik van emulatie, werd de pc- architectuur onderzocht en vertaald naar een software representatie, uiteindelijk resulterend in een modulaire emulator. Ofschoon het ontwikkelen van de emu lator zeker geen eenvoudige opgave was, heeft het project aangetoond dat het met beperkte middelen mogelijk is een emu lator te bouwen. Het heeft al met al twee mensjaren gekost om Dioscuri te ontwer pen, te ontwikkelen en te testen. De vervolgstappen zijn reeds in gang gezet: na de afronding van het project per 1 juli 2007 is de verdere ontwikkeling van Dioscuri voortgezet onder de paraplu van het Europese Planets project, met als doel om het aantal componenten te vergroten, zodat Dioscuri in staat is meer moder ne x86 computers (286, 386, 486 and Pentium) te emuleren. Daarmee wordt het mogelijk moderne besturingssyste men als MS Windows 95/98/2000/XP en Linux Ubuntu te draaien. Dioscuri versie 0.2.0 is nu beschikbaar als open source software voor iedere instel ling of individu die oude digitale docu menten in de oorspronkelijke omgeving wil ervaren. Download Dioscuri vanaf http//dioscuri. sourceforge .net Prachtige prentenboeken uit de peri ode 1810 tot 1950 zijn nu online te zien via de de webportal van het Geheugen van Nederland. Maar liefst 650 fraaie prentenboeken zijn gedigitaliseerd en van begin tot eind door te bladeren op www. geheugenvannederland.nl. Pratende muizen, kikkers en olifanten, de bizarre sprookjes van de gebroeders Grimm en de avonturen van Tielse Flipje: voor elk wat wils! De stichting Vrienden van Archief Librije (SVAL) te Gouda bestaat dit jaar 25 jaar. Het jubileum werd gevierd met een geschenk aan het streek archief Midden-Holland. Op vrijdag 12 oktober 2007 over handigde de voorzitter van de SVAL een recent aangekocht liber amicorum, aangelegd in Gouda in 1847, aan de voorzitter van het streekar chief, de Goudse wethouder Siebe Keulen. In het tweede nummer van de lopende jaargang van De Schatkamer, het orgaan van de Vriendenstichting, schreef Adri den Boer een artikel over 25 jaar stichting Vrienden van Archief Librije (1982-2007). Daarin constateert hij dat vriendenstichtingen voor musea en bibliotheken ouder zijn en veronderstelt hij dat deze stichting binnen de archief wereld 'vast de eerste in den lande' is. KN bv, Postbus 237, 1170 AE Badhoevedorp, tel. 0800 - 022 21 41, fax 020 - 658 41 60, e-mail: info@kn.nl Exclusive Distributor Het scannen van boeken is nu eenmaal een lastige klus. Boeken zijn zwaar en geopend moeilijk plat op een scanner te leggen. Gebonden boeken dreigen al snel te beschadigen en teksten en afbeeldingen in de rug van het boek vervormen. Maar niet met de nieuwe Konica Minolta PS5000C. Deze scant boeken van bovenaf en corrigeert automatisch de kromming in de rug. Of het origineel nu zwart-wit of in kleur is, een standaard of afwijkend formaat heeft. De Konica Minolta PS5000C zorgt eenvoudigweg voor de best denkbare reproductie. Meer weten over deze slimme bookscanner? Kijk op www.kn.nl of bel GRATIS 0800 - 022 21 41. Screenshot van Dioscuri: het spelletje Chess dat onder MS-DOS draait. Overhandigiging van het Goudse liber amicorum aan wethouder Siebe Keulen (rechts), een geschenk van de jubilerende stichting Vrienden van Archief Librije (SVAL). Illustratie uit het boek Tafe- reelen uit den oorlog met Atchin uit 1875 (coll. Koninklijke Bibliotheek, Den Haag). november 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 4