Prüs voor oer-Vl HIP in de Rchterhoek Friesland zoals het was SenterNovem Laagdrempelig archief in Gorinchem Utrechts Nieuwsblad 1893-2005 digitaal toegankelijk nieuws uit hetveld Het streekarchivariaat Regio Achterhoek betrekt over een paar jaar een nieuwe centrale huisvesting. Het archief wil dan tevens uitgroeien tot een Regionaal Historisch Centrum. Maar omdat het verzorgingsgebied nogal uit gestrekt is, worden tegelijkertijd verspreid over de regio in de openbare bibliotheken steunpunten opgezet. In zo'n Historisch Informatiepunt (HIP) vinden geïnteres seerden onder meer de microfiches met de burgerlijke stand en het bevolkingsre gister, een lokaal-historische bibliotheek en documentatieverzameling, en kunnen ze de website van het streekarchivariaat raadplegen. Met de HIP's wil het streek archivariaat tegemoet komen aan onder zoekers die ver van de centrale vestiging in Doetinchem afwonen. Op maandag 15 oktober opende het streekarchivariaat in de bibliotheek van Eibergen officieel zijn eerste HIP. De opening werd verricht door burgemeester Bloemen van Berkelland, tevens portefeuillehouder archief bij de Regio Achterhoek. Als openingshandeling onthulde hij een uitvergrote geboorteakte van Eibergenaar Menno ter Braak. Het toeval wil dat de bibliotheek is gebouwd op de plek waar tot 1977 het geboorte huis van Ter Braak stond. Tegelijk met de opening van het HIP in Eibergen startte het streekarchivariaat met zijn beeldbank op het internet. Als eerste onderdeel hier van ging met ruim 3000 foto's de collectie Eibergen online. Veel archiefdiensten streven ernaar nieuwe doelgroepen aan te boren. Natuurlijk blijft men zijn best doen voor genealogen en personen die een bouwte kening willen van hun huis, maar men wil ook graag mensen ontvangen die doorgaans niet over de drempel van het archief stappen. Zo ontving het Regionaal Archief Gorinchem onlangs een groep men sen met een verstandelijke beperking. Velen van hen wonen in een gezinsver vangend tehuis, dat gevestigd is in een pand uit de zestiende eeuw, het voorma lige Burgerkinderweeshuis. Foto's wer den getoond van de weeskinderen en het interieur dat er toen was. Een feest van herkenning was het gevolg. Ja, dat gebrandschilderde raam is er nog steeds. Kijk eens wat die weeskinderen aan had den. Doordat goed werd aangesloten bij hun belevingswereld, was er sprake van veel enthousiasme bij de bezoekers en een enkeling wist opvallend veel van de lokale geschiedenis. Daarnaast werd het depot bezocht. En draaien aan het wiel van de archiefkasten deed het erg goed. Kortom, archieven kunnen dus zeer laag drempelig zijn. Het Utrechts Archief heeft besloten tot het digitaal toegankelijk maken van het Utrechts Nieuwsblad over de periode 1893-2005. Iedereen kan deze krant straks op een efficiënte en gebruikersvriende lijke manier thuis via internet (periode 1893-1937) of op de studiezaal van Het Utrechts Archief (periode 1893-2005) raadplegen. Het Utrechts Nieuwsblad wordt gepu bliceerd via de applicatie 'Gedrukte Materialen', geleverd door DEVENTit uit Bunschoten. Deze applicatie is speciaal toegesneden op het via internet aanbie den van gedrukte documenten, zoals kranten, brieven en verslagen. "De appli catie Gedrukte Materialen biedt goede zoekmogelijkheden. Zo kan het pro gramma omgaan met spellingsvarianten en fouten die door de geautomatiseerde tekstherkenning zijn ontstaan. Daarnaast wordt een goede beveiliging tegen mis bruik geboden", vertelt Erik Tigelaar, hoofd Collecties van Het Utrechts Archief. Zie: http://www.hetutrechtsarchief.nl. nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Op 1 septem ber is het eerste nummer versche nen van Friesland zoals het was. In deze maandelijkse internetkrant wor den interessante nieuwsfeiten uit een willekeurige maand in het verle den opnieuw gepre senteerd. De eerste aflevering was gewijd aan september 1927. Hoogtepunt van die maand was de grote landbouwtentoon stelling in Leeuwarden. Volgende num mers zullen gaan over oktober 1967 en november 1917. Net als in een 'echte' krant is het mogelijk ingezonden stukken te plaatsen. Onder elk bericht staat een invulscherm waarin de bezoeker een korte reactie kan achter laten, die daarna voor iedereen lees baar is. Eigen herin neringen, verhalen van pake en beppe, aanvullingen, eigen foto's, scans: alles is welkom! Wilt u op de hoogte gehou den worden van het oude nieuws? Dat kan! U kunt gratis een abonnement nemen op Friesland zoals het was door het aanmeldformulier in te vullen. Op de eer ste dag van iedere maand krijgt u dan het nieuwste nummer toegezonden. Friesland zoals het was komt in de plaats van het 'Stuk van de Maand' op de website van Tresoar. De krant is bereikbaar via http:// www2.tresoar.nl/zoalshetwas. Het project 'De zoektocht naar de oer- Vlaardinger' van stadsarchivaris Harm Jan Luth en stadsarcheoloog Tim de Ridder heeft de Bob Verbiest Cultuurprijs 2007 gewonnen. De prijs bestaat uit een bron zen beeldje en een geldbedrag van 25.000 euro. De jury koos uit 25 voordrachten unaniem voor 'De zoektocht naar de oer-Vlaardinger'. Het gaf de doorslag dat de zoektocht "niet alleen uitblonk door oorspronkelijkheid, publieke participatie en presentatie binnen en buiten de regio- grenzen, maar ook doordat het project de weg ontsluit voor een nadere weten schappelijke uitwerking waarvan in de verste verte het eind niet valt te voorspel len." Het Vlaardingse DNA-onderzoek heeft geleid tot diverse doorbraken in het onderzoek naar oud menselijk DNA. De Krabbeplasman, wiens gezicht afgelo pen juni werd onthuld, leverde met zijn leeftijd van 3300 jaar het oudste mense lijke DNA van Nederland. Ook bracht het onderzoek een unieke verzameling van DNA-profielen voort uit de elfde eeuw. Maar het speciale van het DNA-onderzoek was vooral het betrekken van publiek bij het onderzoek, namelijk de zoektocht naar een mogelijke afstammeling van een elfde-eeuwse Vlaardinger, de 'oer- Vlaardinger'. Een oproep leidde tot 181 aanmeldingen uit het hele land. Het DNA van de Rotterdammer Eduard Zuiderent bleek uiteindelijk te matchen met dat van een elfde-eeuwse Vlaardingse schedel. Dankzij de zoektocht hebben Harm Jan Luth en Tim de Ridder de geschiedenis van de stad Vlaardingen volop over het voetlicht weten te brengen. Oproep SenterNovem: subsidie erfgoeddigitali sering Stadsarchief Amsterdam digitaliseert op aanvraag Via de Archiefbank kunt u de archie ven van het Stadsarchief Amsterdam raadplegen op uw eigen computer. Het stadsarchief digitaliseert inventaris nummers op aanvraag. Ze kosten 0,50 euro per scan. Eenmaal online zijn de scans voor iederen te raadplegen voor dezelfde prijs. Wekelijks kunnen circa 10.000 scans worden geproduceerd van openbare en geïnventariseerde archief stukken. Aangekochte scans kunt u in pdf downloaden en printen, maar u kunt ze ook blijven bekijken in de nieu we documentenviewer. De documen tenviewer is speciaal ontwikkeld voor het lezen van oude teksten via internet. Zie: http://stadsarchief.amsterdam.nl/ nieuws/actueel/laatste_nieuws/#abl NIEUWS u i t Opening van het HIP in Eibergen door burgemeester Hein Bloemen van Berkelland, tevens portefeuillehouder archief bij de Regio Achterhoek. Rechts streekarchivaris Paul van Dun (foto Streekarchivariaat Regio Achterhoek). Draaien aan het wiel van de archiefkasten (foto Regionaal Archief Gorinchem). archievenblad november 2007 het veld Friesland Zoals Hel Was Als u volgend jaar leuke digitale pro jecten voor uw publiek wilt doen, moet u nu beginnen met een informatieplan. Maak gebruik van de mogelijkheid om voor het einde van 2007 subsidie voor een informatieplan aan te vragen. Of u bij een kleine of een grote erfgoedin stelling werkt, 'Digitaliseren met Beleid' biedt ondersteuning. Is het hoog tijd dat de informatievoorziening over uw collec ties gemoderniseerd wordt? Wilt u vol gend jaar een audiotour voor de i-pod op uw website? Of heeft u een leuk idee voor een ander digitaal erfgoedproject? Begin dan nu! Lees hoe gemakkelijk het is een aanvrage te doen op de web site 'Digitaliseren met beleid'. Met de subsidieregeling, die wordt uitgevoerd door SenterNovem, wil het ministerie van 0CW het digitaliseringsproces duur zaam inbedden in organisatie, beleid en werkprocessen van culturele erfgoedin stellingen. Het doel is het cultureel erf goed van Nederland beter toegankelijk, vindbaar en bruikbaar te maken voor iedereen, nu en in de toekomst. Meer informatie: www.senternovem.nl/digitali- serenmetbeleid/ november 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 3