burgerlijke stand burgerlijke stand 45 Vervolg van pagina 43 gen, en je hebt de seculieren, pastoors en kapelaans. Die concurreerden ook binnen eenzelfde geloof. (Lacht). Dat was onge veer het verhaal. Die animositeit heb ik nooit goed begrepen, omdat ik inmiddels van beide wallen gegeten had." Zijn Utrechtse jaren laten we verder even rusten. We beloven Maarten er later op terug te komen in een apart artikel in onze reeks over RHC's. Den Haag B&S: Na Utrecht ging je naar Den Haag. Een andersoortige baan, helemaal in de spot lights. Heb je dat nou altijd geambieerd? Het is de hoogste functie binnen het archief wezen. vB: "Dat is heel relatief. Zoals een goede studievriend van mij, die het in het bedrijfsleven heel ver heeft geschopt, zei: 'Maarten heeft een carrière gemaakt in een non-carrière.' Nou dan weet je het wel! Maar het gaf me wel de mogelijkheid mijn ideeën verder te ontwikkelen: gro tere archiefdiensten, liefst met andere erf goedinstellingen, massa ontwikkelen om al het moois uit onze verzamelingen bre der te kunnen aanbieden. Eerlijk gezegd, begon eraan met veel energie, ambitie en elan. Maar gemakkelijk was de baan niet. Ik heb het hier in Den Haag, waar ik nu tien jaar in functie ben, vele malen zwaar der gevonden dan die acht jaar in Den Bosch. Ik herinner me dat Eric Ketelaar bij zijn afscheid als algemeen rijksarchivaris tegen me zei: 'Dit zijn de zwaarste jaren van mijn leven geweest.' Ik begrijp dat nu heel goed, terwijl Eric in mijn ogen nooit kapot te krijgen was. Je speelt namelijk op zoveel borden: fusies van de RHC's, de opbouw van het Nationaal Archief, interne reorganisaties, kostbare (digitale) projecten, waarvoor we gelukkig in de afgelopen jaren veel geld hebben kunnen verwerven, de verbetering van de infor matiehuishouding van de Rijksoverheid, de internationale betrekkingen, archief- beleid, de openbaarheid van archieven, het gezicht naar buiten en niet te verge ten het almaar over de schouder heenkij ken - en dan druk ik me nog vriendelijk uit - van het departement." B&S: Moet de directeur van het Nationaal Archief over een diploma archivistiek beschik ken? vB: "Hij moet over het diploma beschik ken, zegt de wet." ook zo. Hij moet een diploma hebben of er voor willen gaan studeren." B&S: Dat laatste is natuurlijk een wassen neus. vB: "Nee, daar geloof ik niks van. Serieus, daar ben ik heel stellig in, dat wordt door het ministerie heel ernstig opgenomen. Want het staat nu eenmaal in de wet en daar is de minister van OCW verant woordelijk voor. Mijn opvolger volgt dan ook - ik begrijp met veel enthou- Het Algemeen Rijksarchief in Den Haag veranderde onder het directeurschap van Maarten van Boven van naam: in 2002 werd het Nationaal Archief (coll. Nationaal Archief). siasme - de archiefopleiding. Maar je moet de beste hebben. Is de belangrijk ste voorwaarde voor de nieuwe directeur voor het Nationaal Archief en algemeen rijksarchivaris, dat die zeer ervaren is in de archivistiek? Dat is niet mijn eerste idee. Primair is dat het een zeer inspire rend en gezaghebbend persoon moet zijn met een groot netwerk, die het Nationaal Archief de komende tijd, in het digitale tijdperk vooruit helpt en daarnaast moet hij beschikken over een grote bestuurlijke en politieke sensitiviteit. Dat vind ik het belangrijkste. Archiefbeleid is uiteinde lijk verstand hebben van overheidsbe leid. Kennis over details haal je als alge meen rijksarchivaris uit je organisatie. In Frankrijk heeft de nationale archivaris geen diploma, maar is de secretaris van de Conseil d'Etat geweest, een hoge ambte naar, die direct toegang heeft tot de presi dent. Binnen de kring van Europese natio nale archivarissen is ze een gezaghebbend figuur en voorzitter van onze Europese kring. Ook de nationale archivaris van Engeland heeft geen archiefopleiding, die was de naaste medewerker van Blair voor heb ik deze functie niet gezocht. Dat meen ik. Het is me allemaal aan komen waaien. Dat de keuze op mij viel had natuur lijk te maken met mijn fusieopdracht in Utrecht. Fusies waren een aantrekke lijk perspectief voor het departement. Ik Een laatste blik op al die mooie archiefstukken? Waarschijnlijk niet! (coll. Nationaal Archief). B&S: En wat zeg jij? vB: "De wet zegt dat hij over een diploma moet beschikken. Dus de advertentie luidt archievenblad november 2007 Maarten van Boven (r.) als gastheer tijdens het bezoek van staatssecretaris Aad Nuis aan het Rijksarchief in Noord- Brabant bij de ingebruikname van het Leeszaal Informatie Aanvraag Systeem, LIAS (coll. Brabants Historisch Informatiecentrum,'s-Hertogenbosch). ICT-toepassingen. Dat schijnt, getuige de discussies, niemand in Nederland te weten. En zo kan ik er nog een paar pro minente collega's in Europa opnoemen. Bijvoorbeeld in Zweden is de nationale archivaris de voormalig directeur van de koninklijke bibliotheek aldaar, ook geen archivaris, terwijl Zweden op archiefge- bied vooraanstaand is. En buiten Europa volsta ik met de National Archivist in de Verenigde Staten. Geen archivaris maar een gezaghebbend persoon uit de kring van de president met een grote invloed binnen het gouvernement. Och, ik zou nog vele voorbeelden kunnen noemen. Juist hun bredere ervaring maakt hen zo waardevol voor het archiefwezen in hun land. Daarom vind ik de roep van enkele collega's om de functie van alge meen rijksarchivaris en directeur van het Nationaal Archief te scheiden zo kortzich tig en onverstandig. Dat wordt bovendien in het buitenland ook niet begrepen." B&S: Ja, het gaat om de beste man of vrouw, op de beste plaats, maar het is natuurlijk wel zo dat zo iemand toch affiniteit moet hebben met het vak. vB: "Maar dat geldt voor alle voorbeelden die ik genoemd heb. Die mensen staan ondanks hun achtergrond pal voor het archiefwezen in hun land." B&S: Als je nou terugkijkt op je loopbaan, waar ben je dan trots op? vB: "Wat ik leuk gevonden heb en waarom ik het archiefwezen ben binnengegaan, is dat ik graag de mensen wil laten delen in al die prachtige informatie die de archie ven herbergen. En ik ben trots en blij, dat ik daaraan tot het einde toe aan heb mogen meewerken. En als je nu een tijd stip wil weten, waar van ik dacht, dit is echt mooi geworden, dan was dat 2002 toen wij veranderden van Algemeen Rijksarchief in Nationaal Archief. Toen ik een heel stel enthousiaste nieuwe medewerkers in huis kreeg. We hebben de Verdieping van Nederland ingericht, we hebben een prachtig magazine in het leven geroepen, mooie tentoonstellingen gemaakt. We manifesteren ons dus erg naar het brede publiek toe en dat vind ik iets om vast te houden. Zonder te verworden tot een museum." Burgerlijke Stand Naam: Maarten van Boven Geboren: Roermond (1944) Burgerlijke staat: gehuwd, 4 kinderen Studie: Nederlands recht, Rijksuniversiteit Groningen (1968-1973) Promotie: De rechterlijke instellingen ter discussie. De geschiedenis van de wetgeving op de rechterlijke organi satie in de periode 1795-1811 aan de Katholieke Universiteit Nijmegen (1990) Werk: Gemeentearchivaris Helmond en Breda (1978-1988) Rijksarchivaris in Noord-Brabant (1988-1995) Rijks- en gemeentearchivaris Utrecht (1995-1997) Algemeen Rijksarchivaris (1997-2007) Bijzonderheden: Belangrijkste publicatie: M.W. van Boven e.a. (red.), De Archiefwet 1995 in 100 trefwoorden (1996) B&S: Jullie hebben een goede pers. Het Nationaal Archief haalt bijvoorbeeld regel matig het journaal. vB: "De afdeling Communicatie presteert heel goed. We hebben onszelf ook doel gesteld om drie keer per jaar in het jour naal te zitten. En dat komt omdat er naast de archivarissen andere disciplines in huis zijn gekomen, zoals mensen met een com municatie- en journalistieke achtergrond. Zij kunnen de vertaalslag maken tussen collectie en publiciteit. En dat is toch wel een aparte discipline. Ja, die verschuiving in disciplines kon het Nationaal Archief gemakkelijk maken, want we hebben 126 mensen in dienst. Voor een RHC met een kleinere bezetting is dat moeilijker. Hoewel, de meeste RHC's zijn met PR ook heel goed bezig. (Naar Peter) Kijk maar eens naar je eigen Zeeuws Archief." B&S: Nog wat anders. Als jij nou straks in januari thuis zit, dan ga je niet achter de geraniums zitten, denken wij. Heb je al ideeën wat je gaat doen? Iets in de sfeer van geschie denis? Je hebt je al proefschrift geschreven natuurlijk, maar is er nog iets waarvan je zegt: dat wil ik nog schrijven? vB: "In 2011 bestaat de rechterlijke orga nisatie op moderne voet 200 jaar, 1811- 2011. Ik heb er wel eens met mensen over gesproken en ik zou daar erg graag samen met anderen een mooi gedenkboek over willen schrijven. Maar dat is geen dagvul ling. Ik zal me ook binnen een landelijke organisatie in gaan zetten voor advisering op non-profit basis voor culturele ver enigingen, clubs, kleine musea. Het aar dige van die organisatie is dat je dat werk samen doet met gepensioneerde leiding gevenden uit het bedrijfsleven. Daarnaast heb ik nog enkele interessante bestuurs functies. En voor vakgenoten ben ik graag beschikbaar voor hulp en advies. Dat vind ik een ereplicht naar het Nederlandse archiefwezen dat me zoveel kansen en voldoening heeft gegeven. Maar bovenal ga ik genieten van ons huisje en zeilboot in Friesland. In het zelfde dorp waar mijn collega Frank Keverling Buisman zijn stek heeft. Als ik dan al zeilend met Frank in discussie ga over het Nederlandse archiefwezen, heb ik nu mijn antwoord klaar: 'Frank, het roer moet om!"' Roelof Braad is stadshistoricus in Heerlen. Peter Sijnke is conservator stedelijke collecties bij het Zeeuws Archief in Middelburg. Beiden zijn daarnaast redacteur van het Archievenblad. Dit interview is het eerste in een reeks vraaggesprekken met mensen die in het archiefwezen werkzaam zijn of zijn geweest. In 'Burgerlijke Stand' wil het Archievenblad archivarissen van 'vleesch en bloet' laten zien. Want een archivaris is ook maar een mens! november 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 22