Uw probleem, ons werk De van 5/ IDislhCon suit Henk Beijers I Advert eer dersindex Organisaties roepen de hulp van DisConsult in voor het aanbrengen van verbeteringen in document management. Dat kan op velerlei gebied zijn: van kleine verbeteringen in de procedure tot grootscheepse reorganisaties compleet met de invoering van nieuwe systemen en een volledig opleidingstraject. Ook het inzetten van adviseurs als interimhoofd DM of als stafmedewerker, het detacheren van vakbekwaam personeel voor de uitvoering van DM- werkzaamheden behoren tot het dagelijkse werk van DisConsult. Stadspoorl, Boerhaavelaan 34, 2713 FIX Zoetermeer 079 - 342 95 09 F 079 - 342 59 46 www.disconsull.nl Fmail: info@disconsulF.nl DisConsult beschikt over een volledig geïntegreerd pakket van activiteiten: Consulfancy Detachering Archiefbewerking- en opslag Outsourcing -- DIOR-opleidingen Adlib38, Bijsluiter Archiefschool34 BECIS38 Van Bilsen Consultancy18 Bruynzeel Storage Systems BVOmslag 2 DisConsult42 DocConsult8 Documentenwacht28 Gemeente Dordrecht39 Dox Suport22 Files Facilities8 Groenendijk Microfilm Scanservice28 Ingressus30 Karmac BDMSOmslag 3 Konica Minolta14 MicroFormat Systems BVOmslag 4 Pictura Imaginis30 Preservation Technologies8 De Ree Archiefsystemen34 Restauratie-Atelier Helmond BV8 Restauratie-Atelier Sterken22 Restauratieatelier De Tiendschuur38 Archiefburo Voorzee18 Voor inlichtingen over tarieven en plaatsing van zowel product- als personeelsadvertenties kunt u contact opnemen met: Sales Services Contact persoon Gerrit Kulsdom Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Tel. 0229 - 211 211 Fax 0229 - 270 404 E-mail: snsdtp@planet.nl sns@wxs.nl erwccea. Jk Als ik vertel dat ik in een historisch archief werk, is een veel gehoorde reac tie: "Ah, wat leuk! En... wat is het meest interessante archiefstuk?" Daarna kijkt de vraagstelier mij hoopvol aan. Nu heb ik mijn voorkeur voor interessante archief stukken. Het gaat hierbij wel om een persoonlijk getinte keuze. En die is voor iedereen anders. Zo verscheen een tijdje geleden, op basis van uitgebreid archief onderzoek, een leuke publicatie over een bekende Almelose voetbalclub. Zelfs voor mij als leek op voetbalgebied is het een goed leesbare publicatie. Bij het raadple gen van de archiefstukken betreffende hun voetbalclub raakten de onderzoe kers geregeld in extase. Iedereen maakt dus voor zichzelf uit welk 'archiefpartje' voor hem leuk is. Wat alle belangstellen den in het (Almelose) verleden wél gemeen schappelijk hebben, ,H is dat zij het verleden willen proeven. Onlangs bleek het tot mijn grote ve rrassing mogelijk om het Almelose verleden letterlijk te proeven. Tijdens de inventarisatie van een archiefje over de Almelose armenzorg stuitte ik op een paar receptjes die in de kaft van een notu lenboek geschre ven waren. Van dit archiefstuk ging mijn hart sneller kloppen! Nog diezelfde dag haalde ik op de markt de benodigde ingrediënten en stond ik 's avonds met het recept in de hand (uiteraard een kopie) in de keuken. Alvorens ik u de recepten geef is het leuk iets te weten over de achtergronden hier van en voor wie ze bestemd waren. In de tweede helft van de negentiende eeuw nam de industrialisatie in ons land een hoge vlucht. Wanneer we in deze periode naar Almelo kijken, zien we de textielfa brieken als paddenstoelen uit de grond schieten. Om goed te kunnen draaien hadden deze fabrieken grote hoeveel heden grondstoffen nodig, zoals kolen, vlas en ruwe katoen. De grondstoffen, alsmede de gefabriceerde eindproducten, werden aanvankelijk via zandwegen en smalle waterwegen af- en aangevoerd. Om het transport beter te laten verlopen werd vanaf circa 1860 begonnen met het aanleggen van spoorlijnen en het verbe teren van land- en waterwegen. Een van de bekendste infrastructurele projecten was de aanleg van het kanaal van Almelo naar Nordhorn. Vanaf 1879 begonnen de discussies over de route van het kanaal. De Overij sselsche Kanalisatie Maatschappij had, als initiatiefnemer en belangrijke geld schieter, voorgesteld het kanaal langs de stad te laten lopen. De Almelose textielfabri kanten en schippers wilden dat het kanaal niet langs de stad, maai er dwars doorheen zou lopen. De door hen voorgestelde route liep via het Marktplein en dwars door het oude Stadhuis aan de hui dige Koornmarkt. Dit plan betekende dat de kosten van aan leg aanzienlijk hoger zouden uitvallen. Uiteindelijk brach ten Almelose onder nemers een bedrag van 1862,40 gulden bijeen om bij te dra gen in de kosten voor het wijzigen van de route van het kanaal. De Gemeente Stad Almelo ondersteunde dit initiatief met een bedrag van 637,40 gulden. Uiteindelijk bleken de kosten voor de route via het Marktplein wel erg hoog uit te vallen. Toen werd gekozen voor aansluiting met het Overijssels Kanaal, archiefervaring waardoor het nieuwe Kanaal toch rela tief dicht langs het centrum van de stad kwam te lopen. Ten slotte werd in het voorjaar van 1884 een begin gemaakt met de graafwerkzaamheden, die tot 1889 zouden duren. Voor de graafwerkzaamheden kwamen een paar honderd arbeiders, polderwer kers genoemd, tijdelijk met hun gezinnen naar Almelo. De slecht betaalde polder werkers werkten iedere dag met uitzon dering van zondag. Door de plotselinge inval van een strenge winter in december 1885 bevroor de grond zodanig dat de graafwerkzaamheden gestaakt moesten worden. Hierdoor raakten de arbeiders zonder werk en inkomen. Kort hierop werd een speciale commissie, hoofdza kelijk bestaande uit rijke Almeloërs, in het leven geroepen. Al spoedig wist deze commissie enige duizenden guldens te vergaren. Met het ingezamelde geld werd voor de hongerige werkloze polderwer kers een spijskokerij aan de Zoetensteeg (thans Nieuwstraat) opgericht. Voor het gemak noteerde de commissie in de kaft van het notulenboek een tweetal recep ten. Het recept voor een grote ketel erw tensoep luidde: 50 liter erwten, 13 liter gort, 15 liter uien, 10 liter vet, zout en peper. Het recept voor een grote ketel dikke gort luidde: 59 liter gort, IVi liter havergort, 9% liter boter en een paar lepels zout. Ik wens u succes met het bereiden van de recepten! Gelders Archief tsi Het volgende nummer van het verschijnt in de tweede week van november 2007. Archievenblad Jj_2 -W Recepten in de kaft van het notulenboek (coll. Historisch Archief Almelo). Henk Beijers is medewerker historisch archief bij de Gemeente Almelo archievenblad november 2007

Archievenblad | 2007 | | pagina 1