BINNEN- EN IUITENLANDS EVENEMEN E N agenda ■(1^ Tentoonstellingen De Kunsthal orga niseert ter gelegenheid van het honderdvijf- tigjarig bestaan van het Gemeentearchief Rotterdam de tentoon stelling Is dat geen mooi affiche dan? Uit de onge veer vijftigduizend exem plaren tellende verzame ling van het Rotterdamse gemeentearchief is een selectie van ruim honderd affiches gemaakt. Samen geven zij een divers beeld van de afgelopen honderdvijftig jaar in de stad. Van het oudste affiche uit 1867, dat een volksconcert van het Rotte's Mannenkoor aankondigt, tot de uitnodiging van de RVS om op 1 januari 2007 een dagje gratis naar de dierentuin te gaan. Een indeling in zeven thema's laat zien wat er in Rotterdam gebeurde en gebeurt op het gebied van scheepvaart, evene menten, muziek, sport, verzekeringen, protesten en handel in producten als kof fie, thee en tabak. De Holland Amerika Lijn, Sparta, de firma Van Nelle, Bep van Klaveren, verzekeringen van de Eerste Rotterdamsche, het protest tegen de oor log in Irak, Metropolis, het Zomercarnaval en de tentoonstelling Rotterdam Ahoy' komen allemaal aan bod. Na Ierland, Engeland, Frankrijk en Nederland komt de tentoonstel ling In Godsnaam. 1000 jaar kloosters naar België, meer bepaald naar het Museum Abdij van Park in Heverlee. De tentoonstelling biedt een overzicht van het kloosterleven, vanaf het ontstaan van de eerste kloos terorden, over de enorme groei ervan in de middeleeuwen tot hun huidige vorm. In Godsnaam. 1000 jaar kloosters brengt die merkwaardige geschiedenis aan de hand van kunst- en gebruiksvoorwerpen: zelden getoonde beelden en schilderijen, prachtig verluchte getijdenboekjes en devotieprentjes, een compleet ingerichte kloostercel en een bijzondere verzame ling habijten, onder meer uit de KADOC- collectie. Rond de tentoonstelling vin den allerlei activiteiten plaats, waaronder wandelingen in het abdijdomein van Park. Museum Abdij van Park, Heverlee (Leuven). De grachtengordel van Amsterdam; bezongen in liederen, bezocht door drommen toeristen, kandidaat voor de Werelderfgoedlijst en het uithangbord van Amsterdam. Een prachtige herinne ring aan de tijd van de glorieuze Gouden Eeuw. Maar is dat wel zo? Wat weinig mensen weten, is dat een deel van deze geroemde grachtengordel niet het gekoes terde overblijfsel is uit onze fameuze Gouden Eeuw. De grachtengordel die wij kennen is deels een zorgvuldig gecon strueerd stilleven. Architect A.A. Kok en zijn zoon IJsbrand creëerden dit beeld aan het begin van de twintigste eeuw. Het Nederlands Architectuurinstituut (NAi) toont een kleine selectie van de omvangrijke verzameling foto's die voor en na de restauratie van de grachtengor del gemaakt zijn. Cursussen Voor digitaliseringsprojecten zijn er nogal wat subsidiemogelijkheden. Bij de voorbereiding en uitvoering van een dergelijk project komt echter nogal wat kijken. In samenwerking met een viertal toonaangevende instellingen op het gebied van digitalisering van erf goedcollecties (Koninklijke Bibliotheek, Bureau Metamorfoze, Nationaal Archief, KNAW-ECPA en -DANS) organiseert GO opleidingen daarom sinds 2004 de cur sus 'Digitaliseren van culturele collecties'. Tijdens de cursus komen alle facetten aan bod die van belang zijn voor een succes volle uitvoering van een digitaliserings project. Na afloop beschikt u over kennis van en inzicht in het doel, de begrippen, methoden en technieken van het digita liseren van erfgoedmateriaal. De cursus geeft u voldoende handvatten om op succesvolle wijze digitaliseringsprojecten te begeleiden en uit te voeren. Als onder deel van de cursus schrijft u in groepsver band een projectplan voor een digitalise ringsproject. Op 13 november 2007 start de vijfde editie van deze zevendaagse cursus. De overige lesdagen zijn op 20, 30 november en 13 december 2007 en 10, 17 januari en 14 februari 2008. De lessen starten telkens om 10.00 uur en duren tot uiterlijk 17.00 uur. of bel: (070) 351 23 80 I Vanaf 29 november De cursus richt zich op het voor waarden scheppen, zodat de uitvoering van selectie in de organisatie soepel kan verlopen. Hoe zorg ik ervoor dat waarde ring correct en op tijd wordt toegepast, zowel in een papieren als een digitale omgeving? Hoe organiseer ik de daad werkelijke selectie van archiefbeschei den: vernietigen of overbrengen voor permanente bewaring? 38 Veel organisaties beschikken over een flinke collectie foto's die wordt gebruikt voor uiteenlopende activiteiten. Ook voor het bedienen van collega's, klanten of journalisten die snel een foto willen hebben voor een artikel is een systema tisch ingericht fotoarchief bijzonder handig. Tijdens de korte cursus 'Beheer van fotocollecties' leren de deelnemers alle aspecten die belangrijk zijn voor het effectief beheren van een collectie foto's. Locatie: Den Haag Info: www.stgo.nl De wettelijke basis voor het vormge ven van archiefbeheer en -beleid is niet alleen neergelegd in de Archiefwet 1995. Naast de Archiefwet is menig artikel of onderdeel uit andere wetgeving van toepassing. Zo zijn er bepalingen in het Burgerlijk Wetboek of uit de Wet open baarheid van bestuur van toepassing op het archiefbeheer van een organisatie. Belangrijk is te bepalen waar het om gaat: gegevens, informatie, registers, admini stratie, boeken, bescheiden, bestanden, enzovoorts. Welke wet- en regelgeving geldt voor uw organisatie of uw specifieke casus? De tweedaagse cursus is praktijk gericht. Elke deelnemer brengt een con crete casus of relevant beroepsprobleem naar voren. De ontwikkelingen op ICT-gebied maken het meer dan ooit mogelijk om (audio)visueel materiaal (zoals foto's, film, video's, kaarten, tekeningen en oude prenten) voor een breed publiek toegan kelijk te maken. Voor het beschrijven van veel erfgoedmaterialen bestaan ech ter geen eenduidige regels. Medewerkers die hiermee belast zijn hebben daarom nogal eens moeite met de interpretatie van de verschillende beschrijvingsme thoden. GO opleidingen organiseert de vijfdaagse cursus 'Beschrijven van beeld en geluid', waarin u leert hoe u erfgoed materiaal op de juiste wijze beschrijft. Na afloop bent u in staat om op doelma tige wijze en volgens de gangbare metho den beheersgegevens en inhoudelijke gegevens vast te leggen. Onderwerpen die aan bod komen zijn: ISBD-methode voor niet-boekmaterialen en kartografi- sche documenten; Museale methoden; Catalogusbouw t.b.v. beheer en infor matieverstrekking; Ontsluiting en retrie val van (audio)visuele documenten; Informatiesystemen; (Inter)Nationale samenwerkingsverbanden. De cursusda gen zijn op 28 januari en 4, 11, 18 en 25 februari 2008. Bijeenkomsten Nieuwe en nog nieuwere digitale en webtechnologische toepassingen volgen elkaar in razendsnel tempo op. We ontvangen daarbij talloze, tegenstrij dige signalen over hoe nu én in de toe komst om te gaan met deze technologie en de daarmee geproduceerde informatie en kennis, met alle sociaal-maatschappe lijke, politieke en vakinhoudelijke gevol gen van dien. Er zijn nieuwe wensen en behoeften, er is sprake van rol- en posi tieverandering. De toekomst is moeilijk te voorspellen, maar door middel van vijf inhoudelijke tracks, spetterende key notes, een masterclass, workshops, pro duct reviews en een uitstekend bezette informatiebeurs proberen we dat toch. In een verzorgde setting, inclusief lunch en afsluitende borrel en omlijst door aan genaam en zeifrelativerend cabaret. Een dag om mee te maken dus. Zo kunt u er weer een jaartje tegen. agenda De Werkgroep Stedengeschiedenis organiseert in samenwerking met de Faculteit Letteren van Universiteit Utrecht een studiemiddag onder de titel 'Erfgoed, samenwerken op de ste delijke werkvloer'. Met als sprekers: Hettie Peterse (kunsthistorica, beleids- adviseur cultuurhistorie Nijmegen) over 'Cultuurhistorie in zicht!'; Johan Hendriks (archeoloog, Hoofd Cultureel Erfgoed Breda), over 'Identiteit van een stad. De opgaven voor de moderne erf- goedzorg' en Ad van Drunen (bouwhisto- ricus, afdeling Bouwhistorie, Archeologie en Monumenten van de gemeente 's-Hertogenbosch) over 'Malta, kruis of munt?' 12 en 13 december De vierde editie van de jaarlijkse Digitaal Erfgoedconferentie. Centraal staat dit jaar de wijze waarop erfgoedin stellingen structureel invulling kunnen geven aan nieuwe maatschappelijke functies. In de genetwerkte samenleving vindt vernieuwing doorlopend plaats. Hoe kunnen erfgoedinstellingen het beste bij vernieuwingen aanhaken zon der te vervallen in een incidentgedreven aanpak? Digitalisering en samenwerking zijn essentieel om nieuwe diensten te ontwikkelen en een breder publiek te vinden. Maar investeringen in digitali sering en samenwerkingsverbanden lei den alleen tot resultaat als de strategie en mogelijk de identiteit van de organisatie erop worden aangepast. Ken de kracht van je eigen organisatie. Zoek jezelf! DE conferentie richt zich op die men sen die de inzet van ICT kunnen sturen en ook in de praktijk met digitalisering bezig zijn. I 39 t/m 16 december Affiche voor een wedstrijd van bokser Bep van Klaveren (coll. Gemeentearchief Rotterdam). Is dat geen mooi affiche dan? Kunsthal, Rotterdam Info: www.kunsthal.nl I t/m 21 december In Godsnaam De Abdij van Park, Heverlee (foto Patrick Timmermans). Info: www.ingodsnaam.com I t/m 18 febuari Verheerlijking van de Gouden Eeuw 10 rr* ibs 1 Gevelwand aan de Keizersgracht.Tekening uit het Grachtenboek van Caspar Philipsz. Nederlands Architectuurinstituut, Rotterdam Info: www.nai.nl Vanaf 13 november Digitaliseren van culturele collecties Locatie: Den Haag, GO opleidingen, Celebesstraat 89 Info: www.stgo.nl/folders/dicc.pdf Cursus 'Invoeren selectielijsten in een organisatie' Info: www.archiefschool.nl/cursussen archievenblad november 2007 Vanaf 29 november Beheer van fotocollecties 29 en 30 november Archiefrecht Info: www.archiefschool.nl/cursussen Vanaf 28 januari Beschrijven van beeld en geluid Locatie: Den Haag Info: www.stgo.nl/folders/Flver-BG.pdf of telefonisch: (070) 351 23 80. 1 15 november Congres NVB Locatie: Ede, Reehorst Info: www.nvbonline.nl/4425/nvb_jaarcon gres 2Q07.html november 2007 21 november Erfgoed, samenwerken op de stedelijke werkvloer Locatie: Utrecht, Sweelinckzaal, Drift 21 Info: www.stedengeschiedenis.nl Digitaal Erfgoedconferentie 2007: Zoek jezelf! Info: www.d_en.nl/d0cs/20070516122320 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 19