Restauratieatelier 'De Tiendschuur' Op zoek naar een echte specialist? UI Archief van de 21e eeuw PHYTAAT-BEHANDELING Bij calamiteiten buiten kantooruren: 06 - 538 96 318 BECIS is uw partij voor: KVAN nieuws koninklijke vereniging van archivarissen in nederland Uit de Algemene Ledenvergadering van 11 oktober 2007 «S»#; DESIGN www.bomefa.nl 038 337 04 44 onderdeel van Diamant-Groep Tilburg Inktvraat is een probleem dat zich veelvuldig in oude archieven manifesteert. Het ICN heeft in samenwerking met TNO een methode ontwikkeld om dit verval van papier door inwerking van ijzergallusinkt te stoppen. Archiefstukken die een waterige behandeling kunnen doorstaan, kunnen hiervoor bij Restauratieatelier 'De Tiendschuur' behandeld worden. Deze phytaat-behandeling houdt in dat hel zuur in de inkt geneutraliseerd wordt en de metaalionen gebonden, waardoor inktvraat geen kans meer krijgt. Voor verdere informatie kunt u het contact met ons opnemen. Insulindestraat 5, 5013 BA Tilburg Postbus 4123, 5004 JC Tilburg Entrepotdok 37A-bg 1018 AD Amsterdam Postbus 36079 1020 MB Amsterdam 020-4031147 WWW.BECIS.NL info@becis.nl Telefoon: 013 - 46 41 777 Fax: 013 - 46 41 771 E-mail: tiendschuur@diamant-groep.nl Bomefa kent u waarschijnlijk al als leverancier van (archiefjkasten. De flexibiliteit van ons archiefsysteem is echter ook uitermate geschikt voor het invullen van totaalconcepten op het gebied van archiefinrichting. We zoeken, passen en meten netzo lang tot de puzzel compleet is, want Bomefa heeft professionele antwoorden op vragen waar u niet omheen kunt. Moderne gebouwen vragen om moderne archieven, waarbij flexibiliteit van de archiefindeling voorop staat. Een goed voorbeeld is het Nederlands Instituut vaor Beeld en Geluid te Hilversum, waar veel uiteenlopende materialen overzichtelijk en veilig opgeslagen moeten worden. Door maatwerkoplossingen te bieden was Bomefa in staat de juiste archiefoplossingen te vinden. Oud en nieuw zijn nu gebundeld in één gebouw en in één modern archief. Interim personeel; Interim-management; Archiefbewerking; Digitalisering; Advisering; Archiefbeheer. Meer weten? Op onze website vindt u een overzicht van onze diensten en producten. Voor een vrijblijvend gesprek of een offerte kunt u bellen met: 020-4031147. BECIS, informatiespecialisten van deze tijd. archivarissen In het agendapunt 'Algemeen Rijksarchivaris' kwam tijdens de Algemene Ledenvergadering van 11 oktober aan bod dat het bestuur van de KVAN op 3 oktober 2007 met de besturen van KNHG en BRAIN een brief aan de vaste Tweede Kamercommissie OCW heeft gestuurd, waarin wordt gepleit voor een ontkoppeling van de functies direc teur Nationaal Archief en Algemeen Rijksarchivaris. In de vergadering is de strekking van deze brief aan de orde gesteld en kwam er discussie op gang over de inhoud. Op korte termijn orga niseert het bestuur een bijeenkomst en een bijzondere ledenvergadering over het beroep van archivaris, bezien in het licht van de recente ontwikkelingen. De procedure rond de benoeming lijkt een symptoom van een bredere ontwik keling, waarbij de bepaling van de toe komst van de professie noodzakelijk is. Prof. Ketelaar reageerde in de vergadering op de DIVAR-discussiegroep tegen de splitsing van de functie met verwijzing naar zijn artikel 'Het gevaar voor ontluis tering van het ambt van algemeen rijks archivaris', in: Nederlands Archievenblad 93 (1989) 113-123. Hieronder de inhoud van de verzonden brief: Aan de leden van de vaste kamercommissie OCW Ten behoeve van de procedurevergadering op 11 oktober 2007 Geachte commissieleden, Op 3 september jongstleden benoemde de minister van OCW een nieuwe directeur van het Nationaal Archief, ingaande 1 janu ari 2008. De Archiefwet kent de functie van directeur Nationaal Archief niet, maar spreekt alleen over de Algemene Rijksarchivaris. De wet draagt de Algemene Rijksarchivaris twee taken op: het leidinggeven aan de alge mene rijksarchiefbewaarplaats, tegenwoor dig bekend als het Nationaal Archief, en het adviseurschap van de bewindspersoon van Cultuur. Als hoogste ambtelijk adviseur van de minister op het gebied van de archieven is de Algemene Rijksarchivaris niet alleen voor het Nationaal Archief maar voor het gehele archiefwezen en ook voor het historisch veld een uiterst belangrijke functionaris. De wet verbindt consequenties aan de zwaar te en het belang van deze dubbelfunctie, door in de vorm van een diploma-eis gerichte kwalificaties voor te schrijven waaraan de Algemene Rijksarchivaris dient te voldoen. Vereist wordt het diploma Archivistiek A. Dat staat voor gedegen kennis op het gebied van archivistiek, geschiedenis, cultureel erf goed en (overheids)informatievoorziening. Voorts wordt, zoals ook is verwoord in het functieprofiel aan de hand waarvan OCW eerder dit jaar de werving inzette, een uitste kend netwerk in het werkveld en een zekere mate van gezag vereist in het brede veld van het erfgoed in het algemeen en in de archief wereld in het bijzonder. De nu benoemde kandidaat voldoet niet aan dit profiel, en beschikt niet over de competen ties die de wet beoogt te borgen. De minister van OCW heeft zich dat gerealiseerd, getui ge het feit dat hij de kandidaat voorlopig slechts heeft benoemd als directeur van het Nationaal Archief In de hoedanigheid van Algemene Rijksarchivaris, hier dus in enge zin opgevat als adviseur van de minister, is tijdelijk een waarnemer benoemd die wel aan de formele eisen voldoet. De benoeming van een op archivistisch en historisch gebied niet-onderlegde kandidaat als directeur van het Nationaal Archief is in formele zin onwettig. In materiële zin is het aan de minister om te bepalen aan welk pro fiel een directeur van een rijksinstelling dient te voldoen. Anders ligt dat als het gaat om de invul ling van het adviseurschap van de Algemene Rijksarchivaris. De Algemene Rijksarchivaris als adviseur heeft als voornaamste opdracht het borgen van de uiteenlopende belangen die met het beheer van (overheids)archieven zijn gemoeid. Daarbij gaat het niet alleen om het historisch belang van die archie ven na verloop van jaren, maar ook om het bedrijfsvoeringbelang van het overheidsap paraat, om het belang van de democratische controle, waarvoor archieven van essentieel belang zijn, en om het belang van burgers die hun recht willen halen en daarom in de archieven bewijsstukken zoeken. De borging van deze uiteenlopende belangen is, zeker in dit digitale tijdperk, geen sinecure. De risico's van digitalisering zijn groot, omdat digitale informatie vluchtig is. De Erfgoedinspectie waarschuwt jaar na jaar voor het spookbeeld van een dementerende overheid. Ook digitale verlamming is een reële dreiging. Ondermaatse kwaliteit van het informatiebeheer kan het dataverkeer via internet en andere digitale media doen stil vallen, met alle enorme consequenties van dien. Parlementaire enquêtes en onderzoeken hebben al meermalen aan het licht gebracht hoe schadelijk slecht archiefbeheer bij de overheid is voor de democratische rechtsorde en de rechten van burgers. Juist vanwege die nijpende en complexe digi- taliseringprobiematiek is een sterk en door dacht archiefbeleid geboden. Wij zijn daar om van mening dat deze tijd een competente en gezaghebbende Algemene Rijksarchivaris vergt. In de huidige situatie, waarbij voor het directeurschap van het Nationaal Archief managementkwaliteiten hebben geprevaleerd boven vakmatige competenties, ligt daarom een definitieve ontkoppeling van de functies van directeur Nationaal Archief enerzijds en Algemene Rijksarchivaris anderzijds voor de hand. Voor die ontkoppeling zijn meer argumenten denkbaar. De dubbelfunctie van de Algemene Rijksarchivaris stamt nog uit de tijd dat het Algemeen Rijksarchief en de Rijksarchieven in de provincie samen de Rijksarchiefdienst vormden, en de Algemene Rijksarchivaris aan zijn positie als eerstverantwoordelijke voor deze landelijke dienst een deel van zijn gezag als belangrijkste adviseur van de minister ontleende. De Rijksarchiefdienst is de laatste jaren echter uiteengevallen door dat de Rijksarchieven in de provincie samen werkingsverbanden in hun eigen regio's zijn aangegaan en een veel sterkere regionale dan landelijke oriëntatie hebben gekregen. Lees verder op pagina 37 november 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 17