[DeQaakJ KVAN nieuws koninklijke vereniging van archivarissen in nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad over herkomst Het jaar 2007 is uitgeroepen tot Michiel de Ruyterjaar en dat is in de publiciteit goed te mer ken: lezingen, een symposium, publicaties, ten toonstellingen, een vlootschouw en boottoch ten, stadswandelingen en een straatfestival, een De Ruyter Euro (alleen voor Vlissingen) en een officiële herdenkingsmunt, een kameropera en concerten, noem maar op. Het is aan de archief diensten, vooral in Zeeland, niet ongemerkt voorbij gegaan. Ook het bedrijfsleven probeert een graantje mee te pikken van deze belangstel ling. Zo adverteert een partyboot in Rotterdam met: "Michiel de Ruyter herleeft aan boord tij dens onze showboot party's." Op een van die party's was een alerte archivaris aanwezig. De aankleding van de boot was in stijl en er was informatie over Michiel de Ruyter uitge stald in een vitrine. Daarin ontdekte de archivaris een archiefstuk: een brief gericht aan de admirali teit van Zeeland, eigenhandig ondertekend door Michiel de Ruyter. Met in de hoek een archief nummer. Een originele brief, geen facsimile, en dat wekte toch nieuwsgierigheid. Welke archief dienst zou dit document uitgeleend hebben? De vitrine voldeed nu niet direct aan de klimatolo gische en veiligheidseisen die we daar tegenwoor dig aan stellen. Navraag bij het management van de boot bracht aan het licht dat deze brief eigen dom was van de partyboot. De eigenaar had hem ergens gekocht. Geheel in lijn met de beroeps code (de archivaris dient ertoe bij te dragen dat deze [te acquireren/ ybr] archiefstukken in de meest geëi gende archiefbewaarplaats worden bewaard; art. 2) en het geleerde op de Archiefschool (het oude bestemmingsbeginsel dat bepaalde dat afge dwaalde stukken moeten worden teruggebracht naar het archief waarin ze naar hun aard behoor den te berusten; Archiefterminologie voor Nederland en Vlaanderen, nr. 21) werd het Zeeuws Archief getipt. Was het stuk misschien op enig moment uit hun bestanden verdwenen? Maar dat was het verkeerde adres. Het archief van de admi raliteit van Zeeland wordt (evenals de archie ven van de andere admiraliteiten: op de Maze (Rotterdam), te Amsterdam, in West-Friesland en het Noorderkwartier (Hoorn/Enkhuizen) en in Friesland) sinds het midden van de negentiende eeuw bewaard in het Nationaal Archief. Aan het Nationaal Archief dus de taak om op zoek te gaan naar de provenance, de herkomst en lot gevallen van het stuk. Dat onderzoek is nog niet afgerond, maar er zijn verschillende manieren waardoor dit stuk in particuliere handen kan zijn gekomen. Het stuk zou behoord kunnen hebben tot het 'scheurpapier' dat in de negentiende eeuw door de departementen zo nu en dan werd ver kocht (zoals de rijksarchivaris in 1842 ontdekte). Waarschijnlijker is de optie dat het behoord heeft tot de stukken die bij de brand die op 8 januari 1844 het ministerie van Marine in de as legde, door de ramen naar buiten zijn gegooid. De Hullu geeft in zijn inleiding op de inventaris van de admiraliteitscolleges een boeiende beschrijving van wat er toen gebeurde. Een deel van de stukken werd direct naar het Rijksarchief gebracht. Daarna kregen twee particulieren toestemming om uit de stukken die overbleven voor zichzelf een selec tie te maken. Zij waren vooral geïnteresseerd in 'losse stukken met handtekeningen van bekende personen' (die door de vertegenwoordiger van het archief als 'nietswaardig' werden beschouwd). Ook anderen namen stukken mee. En het restant werd begraven in de duinen. Veel van die stuk ken, onder andere die van de twee verzamelaars, kwamen pas jaren later en langs verschillende wegen in het Algemeen Rijksarchief terecht. Een derde mogelijkheid - waar veel archivarissen nog altijd liever niet aan denken, laat staan over pra ten - is natuurlijk dat de bewuste brief op enig moment uit het archief is gestolen. Ga er maar aan staan. Als de beroepscode (de archivaris dient zijn handelen met het archiefma teriaal te documenteren en in staat te zijn daarvan rekenschap af te leggen; art. 5) is nageleefd, is het misschien mogelijk een antwoord geven op de vraag of deze brief ooit in de collectie van het Nationaal Archief terecht is gekomen. De kans is echter groot dat de lotgevallen van deze brief nooit precies achterhaald kunnen worden. Dan rest de archivaris slechts de weg uit art. 11 van de Archiefwet: het archiefstuk voor een periode van vier weken lenen om er een reproductie van te maken. Of bij de eigenaar eens te polsen of deze brief, na afloop van het Michiel de Ruyterjaar, niet terug kan komen in het openbare domein? Dat zou echt een passende afsluiting van de fees telijkheden kunnen zijn. 32 koninklijke vereniging van archivarissen in nederland KVAN nieuws Snaai'er in beeld: Diana Oppelaar Wat betekent SNAAI voor jou? "Dankzij SNAAI heb ik heel veel mensen Ieren kennen in het archiefveld. Niet alleen studenten of recent afgestudeer den, maar ook mensen die al langer in het archiefveld werken. Door deelname aan het bestuur van SNAAI heb ik veel geleerd over organiseren en het opzetten van een dergelijke club. Dat was een spannende tijd en ik hoop dat ik het voorzitterschap van Christian van der Ven goed kan over nemen, zodat de sectie een levendige bedoening blijft en we nog veel meer mensen met elkaar in contact kunnen brengen." Waarom heb je gekozen voor een opleiding in de archivistiek? "Ooit zag ik op tv een ziekenhuisserie - ik wilde eigenlijk verpleegkundige worden maar was niet goed in biologie - waarin ze een dossier opzochten in het archief. Ik vroeg me af hoe dat werkte en ging met deze vraag naar de decaan. Die zag archi vistiek helemaal niet zitten en probeerde me op andere ideeën te brengen. Toen ik een brochure las van de combinatie oplei ding IDM/Archivaris was ik overtuigd. Toch breder, lekker speuren naar informa tie en orde brengen in bergen informatie. Daar haal ik, gek genoeg voor sommigen, voldoening uit." Vertel een iets over je werk. "In mijn functie als medewerker presenta tie ben ik verantwoordelijk voor de wisse ling van de topstukkententoonstelling de Verdieping van Nederland en regel ik de uitlening van archiefstukken aan musea. Ik ben dus enigszins weggedreven van het échte archiefvak, maar heb nog dagelijks archiefstukken in handen. De functie biedt me gelukkig ook nog genoeg ruimte om aan andere projecten van de afde ling te werken, waarbij ik me meer op de inhoud kan storten. Zo heb ik onderzoek mogen doen in het archief van Michiel de Ruyter; een zeer bijzondere ervaring om handgeschreven stukken van zo'n held in handen te hebben." Wat hoop je in de toekomst te bereiken? "Binnenkort ga ik, met een beetje pijn in het hart, het archiefveld verlaten. Ik ga werken als informatiemanager bij een reclamebureau in Amstelveen. Dichterbij huis en ik kan me weer helemaal storten op de IDM-kant van mijn opleiding. Ik zal dus van een afstandje het archiefveld blijven volgen en wie weet in de toekomst hier nog een keer naar terugkeren." Nieuwe leden In de eerste helft van 2007 mocht de KVAN 28 nieuwe leden verwelkomen, waarvan zeven student-leden. Mevrouw J.H. de Jong, Lexmond Mevrouw M.C. Engels, Leiden De heer A. Stern, Lochem De heer F.P. Smit, Amsterdam De heer A.L. Lamers, Nijmegen Mevrouw H. Bulthuis, Leiden Mevrouw H.C.M. Brandt, Zevenaar Mevrouw J. Sietses, Purmerend De heer N. van Bohemen, Noordwijk Mevrouw M.H.M. Ruuten Leinders, Boxmeer Mevrouw E. de Bruin, Amsterdam De heer R. van Bragt, Den Haag Mevrouw L. Visser, Haarlem De heer P.J. van Oosterom, Leiden De heer P. van IJzendoorn, Lommen De heer J.A. Brugman, Utrecht Mevrouw F.J.M. van der Wulp, Amsterdam De heer S.C.M. Splinter, Utrecht De heer P.T.L.M. Brandenburg, Alpen aan den Rijn De heer M. Heerlien, Den Haag De heer B.A.C. Velema, Groningen De heer N. Vriend, Amsterdam De heer S.A. de Haas, Amersfoort De heer P. Fokkens, Tynaarlo De heer J. Boon, Oudega Mevrouw S.M.A. Zomerdijk, Hoorn De heer A. Oldeman, Den Haag Mevrouw L. Volker, Leiden archivarissen Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmelding voor activiteiten en wijzigingen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Markt I 681 I CG Arnhem Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl I nternet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 1506908 De KVAN is een beroepsvereniging, die alle mensen verenigt die werk zaam zijn in het archiefveld. Het is geen vereiste dat leden het diploma archivistiek bezitten. Het archiefveld is zo divers, dat mensen met zeer ver schillende achtergrond/opleiding daar in werkzaam zijn. Allen zijn welkom als lid van de KVAN! De Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland stelt zich ten doel de belangen van het Nederlands archief wezen te behartigen en de deskundig heid van archivarissen te bevorderen. De vereniging organiseert onder meer studiedagen, internationale uitwisselingen en buitenlandse ori ëntatiereizen. Leden van de KVAN ontvangen kosteloos het Archievenblad en de Almanak van het Nederlands Archiefwezen. Student-leden en begin nende beroepsbeoefenaars kunnen tevens lid worden van de Sectie Nieuwe en Aankomend Archivarissen en Informatiespecialisten (SNAAI). De contributie voor het lidmaatschap van de KVAN bedraagt €61,- per jaar (een hogere bijdrage is welkom). De contributie voor een student-lid bedraagt 18,- per jaar. Yvonne Bos-Rops archievenblad november 2007 Diana Oppelaar (29) is in 2001 afgestudeerd aan de opleiding IDM/Archivaris aan de Hogeschool van Amsterdam. In februari 2002 vond ze een baan bij het Nationaal Archief als MT-secretaris. Na één jaar heeft ze als projectleider de beeldbank van het Nationaal Archief opgezet. Vervolgens is ze gaan wer ken bij de afdeling Presentatie en Educatie als medewerker presentatie. november 2007 archievenblad Tamara Tesselaar-Groot

Archievenblad | 2007 | | pagina 16