Doc Consult SCHEEREE WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult Tijdelijke ondersteuning nodig om uw (digitale) informatiehuishouding procesgericht op orde te brengen? D I -facilities is gespecialiseerd in: wegwerken van archiefachterstanden (her-)inrichting van archieven tijdelijke ondersteuning bij de uitvoering van reguliere DIV -taken D I -facilities Boogschutterstraat 40, 7324 BA Apeldoorn Postbus 4168, 7320 AD Apeldoorn Tel. (055) 368 95 49 Fax. (055) 542 92 22 www.scheeres.nl verkoop@scheeres.nl UniCompact verrijdbare archiefsystemen. In de afgelopen 39 jaar hebben wij bij zeer veel organi saties ruime en'aring opgedaan bij het oplossen van arehiveringsprob/emen. Voor u, als verantwoordelijke voor het archief is het natuurlijk duidelijk dat de authentieke archief opslagmethodes allemaal één ding gemeen hebben en dat is ruimtebesparing. Echter andere zaken verdienen net zoveel aandacht; in welke uitvoeringen kunnen de stellingen geleverd wor den,wat zal de invloed zijn op de klimatologische omstandigheden, welke aanpassingen zijn er aan het product gemaakt om beschadigingen van uw archivalia te voorkomen, wat zijn de veiligheidsvoorzieningen bij een verrijdbaar archief enz. Kortom, er zijn genoeg aandachtspunten waarbij Scheeres voor u een belangrijke én adviserende rol kan spelen. Heeft u interesse in onze producten stuur of fax deze bon naar onderstaand adres en informatie wordt u toegestuurd. De laatste tijd kom je het overal tegen, ons cultureel erfgoed. We koesteren het verleden, omdat er in het heden een func tie voor is. Overal wordt een canon voor gemaakt, sites schieten als paddenstoe len uit de grond, boeken gaan als warme broodjes over de toonbank, erfgoedhui zen stimuleren, combineren en organise ren er lustig op los en het erfgoedtoerisme doet de kassa rinkelen. Het participatiebeleid voor erfgoed begint zijn vruchten af te werpen, niet in de laatste plaats doordat er vanwege de gun stige economie ook middelen beschikbaar zijn. Toch zinkt een rechtgeaard archiva ris de moed soms in de schoenen, want temidden van al dat geweld zie je maar weinig archieven opduiken. Natuurlijk, vanuit ons eigen perspectief wordt er best wel veel gedaan en is dat ook succesvol, maar qua bereik stelt het kennelijk min der voor. Dat is maar hoe je het bekijkt. Archieven worden impliciet overal voor gebruikt. Hoe maak je een journaalitem over het De Ruyterjaar, weet je een canon te for meren of kun je monumenten waarde ren? Erfgoed heeft impliciet een histori sche component, waarbij archiefinforma tie aan de basis staat. Archieven als erfgoed zijn altijd overge dragen. Ze zijn in principe openbaar en bestemd voor eeuwige bewaring. Niet overgedragen archiefbescheiden hebben wel een potentie als erfgoed doordat ze deel uitmaken van het collectieve geheu gen, maar zij moeten nog een definitief houdbaarheidsstempel krijgen. Tijd is nu eenmaal een component van erfgoed. De waarde van archieven zit veel minder in hun visuele component dan bij ander erfgoed. Er zijn heel veel gelijkvormige archiefstukken en pas bij het lezen van de teksten is uniciteit te ervaren. Termen als 'ontsluiting' en 'toegankelijkheid' hebben daarom in de archiefwereld een andere inhoud. Zij belichamen de kern van waar het om gaat: bij archiefstukken is recht streeksere toegang tot historische infor matie mogelijk als je de tekst kunt vinden en lezen. Dit geeft gelijk de kern van het probleem aan. In een visueel ingestelde samenle ving, waar de informatie in telegramstijl wordt verstrekt en bovendien vaak vluch tig is, ziet men niet automatisch de zin en noodzaak van het raadplegen van archie ven in. Een monumentaal gebouw of schilderij is waardevol, omdat veel men sen het mooi vinden en de vaardigheid van de bouwers of schilder bewonderen. Toch zal contextuele archiefinformatie de belevingswaarde van deze objecten kun- definitief afrekenen met de oude verzui ling, simpelweg doordat er geen ervaring met de oude toestand meer is en alleen de overlevering daarvan verhaalt. Dat is een normale gang van zaken. Er is dan ook geen enkele reden om hier over somber te zijn. Als basis voor de ken nis van ons cultureel erfgoed, dat om ver schillende redenen zich in ruime belang stelling mag verheugen, zijn archieven nen vergroten. Omgekeerd geldt ook dat archieven aan diepgang winnen, als er zichtbare componenten aan de tekst kun nen worden gekoppeld. In de praktijk wordt daarom terecht inge stoken op samenwerking tussen archief diensten en andere erfgoedinstellingen. Je zou dat een soort van ontzuiling in erfgoedland kunnen noemen: contacten leggen buiten de eigen sector en integre ren op basis van gezamenlijke doelen en standaarden. Ontzuiling gaat niet zonder problemen. Er zijn achterblijvers, de toekomst is onge wis en het grote publiek reageert onwen nig. Het formuleren van gezamenlijke doelen en standaarden staat garant voor heftige discussies en veel competentie strijd. Vaak kan een nieuwe generatie pas onmisbaar. Nog nooit hadden zoveel burgers zoveel toegang tot archiefinfor matie. Het enige wat we moeten doen is de combinaties opzoeken, zonder onze traditionele inzet voor archiefbeheer te veronachtzamen. Want dat zou je bijna vergeten: alles wat de verzuilde archiefwe reld ontwikkelde voor het behoud en de ontsluiting dient als uitgangspunt voor nieuwe wegen. We moeten op de schou ders van onze voorgangers durven gaan staan en de kansen grijpen. Ons werk is cruciaal voor de kennis over het verleden, ook al zullen de spotlichten van het erf goed het niet altijd ontdekken. I 29 column Documentair Informatiemanagement IJsduikerstraat 23 2492 PM Den Haag Tel. 070-3265588 Mob. 06-53524853 —s-Ui I'll*! E-mail info@DI-facilities.nl www.DI-facilities.nl DOCUMENTAIRE INFORMATIEVOORZIENING Documentair management en ondersteuning interim-management «UB* quick-scan c^, coaching on the job archiefbewerkingen in-company trainingen cjj^p wegwerken achterstanden Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en 11, WA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl Organisatienaam Naam contactpersoon M/V Adres Postcode Plaats Telefoonnummer Bel mij op voor een afspraak Door Dick Bunskoeke november 2007 dick@bunskoeke.nl Tekening: PeterVlot. archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 14