Stage Technique Intern buitenland buitenland In het departementaal archief van de Bouches-du-Rhöne hangen kristallen designlampen en de leestafels zijn voor zien van ingebouwde computers waarvan de beeldschermen met een druk op de knop uit de tafel verrijzen. Het gemeen tearchief van Marseille is samen met andere culturele instellingen, waaronder een vestiging van het Institut National de l'Audiovisuel, gehuisvest in een com plex dat voorheen een tabaksfabriek was. Na de sluiting van de tabaksfabriek verpau perde de buurt rond het complex. Met het hergebruik van de fabrieksruimten hoopt de stad op een verbetering van de buurt. Overal in het gebouw van het gemeente archief is de geschiedenis van de originele bestemming van het gebouw terug te vin den, van tapijt met tabaksblad als motief, tot het behoud van de grote schoorstenen aan de buitenkant van het complex. Tijdens de stage hebben we een zeer intensief contact opgebouwd met de ove rige deelnemers. Het hele programma, met uitzondering van de werkgroepen en individuele bezoeken, doorliepen we met de voltallige groep. De vragen en dis cussies die naar aanleiding van lezingen ontstonden boden daardoor bij uitstek de gelegenheid om vergelijkende archiefwe tenschap te bedrijven. Met als resultaat dat we nu weer met een hele andere blik naar onze eigen archiefcultuur kijken. Op dat vlak waren ook de presentaties van de deelnemers bijzonder en leerzaam. Zeker de presentaties van onze collega's uit de Comoren en Venezuela hebben een onuitwisbare indruk achtergelaten. Beiden hebben te maken met roerige poli tieke tijden, een frustrerende overheid, corruptie, te weinig middelen, etcetera. Hun enorme persoonlijke betrokkenheid en het gevecht dat steeds nodig is om toch enige vorm van een archiefbestel tot stand te brengen en openheid te realise ren, resulteerden in heel emotionele pre sentaties. Iets wat wij ons in eigen land niet kunnen voorstellen. De stage was een unieke, leerzame en verrijkende ervaring. Hoewel het weten schappelijke niveau van de stage lager was dan we aanvankelijk verwachtten, hebben we ontzettend veel opgestoken van onze buitenlandse collega's. Dat zou wat ons betreft ook in de volgende jaar gangen meer uitgediept moeten worden. Waar nu veel aandacht is voor een gede tailleerde kennismaking met het Franse archiefwezen, wordt in de toekomst hope lijk nog meer de nadruk gelegd op internationale uitwisseling en samen werking, zoals we dat dit jaar bijvoorbeeld in de werkgroepen hebben kunnen doen. De stage zelf wordt zwaar gesubsidieerd door de Franse overheid, waardoor alleen de kos ten voor de studiereis naar Marseille door de stagiaires betaald hoef den te worden (260 euro). Het leven in Parijs, en dan met name de huur van het appartement dat wij met zijn tweeën deelden, vormde de grootste kostenpost. Deelnemers uit armere landen werden ook daarvoor financieel gesteund door de Franse over heid, maar dat was in ons geval niet mogelijk. Wij hebben een beroep kunnen doen op een aantal fondsen en bedrij ven in Nederland. De grootste financiële bijdrage werd geleverd door de Stichting Fondation Jordaan van Heek. Daarnaast hebben ook Digital display, Infotoppers. nl en Restauratieatelier Sterken de stage financieel en materieel ondersteund. I 27 In 1951 werd de STIA opgericht door de toenmalige directeur van de Archives de France, Charles Braibant. Oorspronkelijk was de STIA erop gericht om archivarissen uit binnen- en buiten land te ondersteunen bij het beheer en behoud van het geschreven erfgoed. Sinds het begin van de jaren negentig is de aan dacht meer verschoven naar internatio nale kennisuitwisseling en kennismaking met het Franse archiefwezen. Nederland is sinds 1996 niet meer vertegenwoordigd geweest. De lijst met eerdere deelnemers uit Nederland laat een aantal bekende namen zien, onder wie J.A.M.Y. Bos-Rops, P. Brood, C.O.A. Schimmelpenninck van der Oije, J.H. de Vey-Mestdagh en G.W.A. Panhuysen. Dit jaar namen 36 stagiaires deel, afkomstig uit meer dan twintig verschil lende, voornamelijk francofone landen in Afrika, Latijns-Amerika en Europa. De groep bestond uit een divers gezelschap van documentalisten, archivarissen, afde lingshoofden en directeuren, werkzaam bij verschillende soorten instellingen van overheid tot bibliotheek. Het kennisni veau onder de deelnemers was ook heel verschillend. Veel deelnemende landen hebben namelijk geen archiefonderwijs, sommige zelfs niet eens een archiefwet. Het programma was samengesteld door Jean-Pierre Defrance, hoofd van het Bureau des Métiers et de la Formation van de Archives de France. Hij bege leidde de groep gedurende de hele stage. In de eerste zes weken werden verschil lende thema's besproken, zoals beheer en behoud van archieven, digitalisering en internationale samenwerking. Voor ieder thema waren specialisten uit het Franse archiefwezen uitgenodigd om een lezing te komen geven. Tijdens deze lezingen konden de stagiaires uitgebreid vragen stellen. De lezingen werden aangevuld met referaten van de stagiaires zelf, waar in zij over de situatie in hun eigen land vertelden. De lezingen werden afgewisseld met werkbezoeken aan diverse instellin gen in en om Parijs, zoals ministeriële, departementale en gemeentelijke archief diensten en instellingen als het Institut National Audiovisuel (INA) en het Centre des Recherches sur la Conservation des Collections (CRCC). Ook is aandacht besteed aan het archiefonderwijs in Frankrijk. Zo brachten we een bezoek aan het Institut National du Patrimoine (INP). Het INP verzorgt een opleiding tot erf goedconservator, met als mogelijke speci alisatie archieven. In het programma was een week gere serveerd voor het doen van eigen onder zoek. Hier kregen de stagiaires de gelegen heid om eigen onderzoek te verrichten in de archieven, om werkervaring bij een archiefdienst op te doen, of om Franse archivarissen nader te spreken over een bepaald onderwerp. Tijdens deze week hebben wij zelf onder meer bezoeken gebracht aan de International Council on Archives en het 'Mémoire du Monde'-pro- ject van de Unesco. Deze bezoeken inspi reerden ons enorm om ook na thuiskomst 26 I verder te filosoferen over de rol van het Nederlandse archief- en erfgoedwezen op internationaal gebied. Hopelijk komen we nog eens in de gelegenheid om dat verder te con cretiseren. De stage werd afgesloten met een officiële uitreiking van de certificaten door de direc trice van de Archives Nationales, Martine de Boisdeffre. Bij de ceremonie waren ver tegenwoordigers van de ambassades van de deelnemende landen aanwezig. Een van de duidelijkste constaterin gen die we tijdens de stage deden, is dat Frankrijk ontzettend hecht aan het eigen culturele erfgoed en dat ook graag eta leert. Tijdens de bezoeken uitte dat zich in een bijzonder gastvrije ontvangst, waarbij meestal de directie van de betreffende instelling zelf de presentaties en rondlei dingen verzorgde. Daarnaast werden we bijna wekelijks ergens onthaald met een uitgebreid lunchbuffet, inclusief cham pagne. De waardering voor het geschre ven erfgoed is in het Franse archiefwezen over het algemeen ook terug te zien in de enorme investeringen die gedaan worden op het gebied van publieksbereik en huis vesting. De Franse archiefdiensten beste den veel aandacht aan dienstverlening, waarbij digitaliseren en het vernieuwen van studiezalen hoge prioriteit hebben. In het departementaal archief van Les Yvelines worden bijvoorbeeld sinds 2002 intern losse stukken gedigitaliseerd naar aanleiding van de vraag van bezoe kers. Daarnaast worden inmiddels op projectbasis ook grote series door externe partijen gedigitaliseerd: met als doel uit eindelijk het grootste deel van de archief collecties volledig digitaal aan te kunnen bieden. Een erg ambitieus nieuw traject in Les Yvelines is het driedimensionaal digitaliseren, bijvoorbeeld om zegels in 3D te kunnen presenteren. Tijdens de studiereis naar Marseille en Aix- en-Provence hebben we de meest geavan ceerde studiezalen van Frankrijk bezocht. A aris! Door Marieke Kroonen en Jorien Weterings november 2007 Internationale ervaringen De studiezaal van de Archives Municipales te Marseille, ondergebracht in een voormalige tabaksfabriek (foto Marieke Kroonen). Kosten en financiering De hypermoderne studiezaal van de Archives départe- mentales des Bouches-du-Rhöne in Marseille (foto Jorien Weterings). Afscheidspicknick langs het Canal St. Martin in Parijs (foto Marieke Kroonen). Marieke Kroonen is medewerker Team Archieven bij het Haags gemeentearchief. Jorien Weterings is publieksadviseur/gemeentelijk archiefinspecteur bij het Gelders Archief. Voor meer informatie over de stage, waaronder het programma, inschrijvingsformulieren en foto's, zie http://www.archivesdefrance.culture.gouv.fr/ fr/formation/STIA.html. archievenblad I Voor het eerst sinds ruim tien jaar was Nederland in 2007 weer vertegenwoordigd tijdens de Stage Technique International d'Archives (STIA), georganiseerd door de Archives Nationales van Frankrijk. Marieke Kroonen en Jorien Weterings werden door hun werkgevers (respectievelijk het Haags gemeentearchief en het Gelders Archief) in de gelegenheid gesteld om hiervoor van april tot en met juni in Parijs te vertoeven. Lezingen en werkbezoeken Onderzoek De eerste 'archieftoren' van Frankrijk (1972), Archives départementales duVal-de-Marne in Créteil (foto Jorien Weterings). archievenblad november 2007 Depot van de Archives Nationales (foto Jorien Weterings). Geavanceerd

Archievenblad | 2007 | | pagina 13