wrm Vallen en opstaan Gebruik van DSP-metadata in eendocument Management Systeem II Gareth vertelt dat binnen de gemeente Heerhugowaard het digitaliseringsproject is gestart als organisatieproject en niet als een pro ject van het cluster Informatiebeheer (IB). Hierbij is goed nagedacht over de rol van het cluster IB. Dit cluster speelt in het project geen trekkers- rol maar een adviserende rol. Wat in 2005 ook meespeelde en niet onbelangrijk was, was dat de gemeente Heerhugowaard het concept van flexwerkplekken wilde invoeren. Hierbij vond men het essentieel dat iedere medewerker vanaf iedere werkplek het (digitale) archief zou moeten kunnen raadplegen. Toen in 2005 het besluit genomen was om te gaan starten met het digitaliseringsproject is men bij IB begonnen met het opbouwen van het digitale archief door alle documenten te gaan scannen. Hierbij was de keuze gemaakt dat de processen uit het model-DSP als ordenings structuur gebruikt zouden worden. Het DSP is de plaats waar alle gegevens over werkproces sen, de daarbij behorende documenten en docu mentstromen worden vastgelegd en vanwaar- uit andere applicaties informatie (metadata) kunnen halen. Gareth heeft destijds op basis van zijn kennis van de organisatie vastgesteld welke processen in gebruik waren en welke niet. Vervolgens is het cluster IB in het diepe gespron gen, want de medewerkers die de post registreer den waren niet voorbereid op de omslag. "Van de ene op de andere dag moesten de medewerkers procesgericht gaan registreren," vertelt Gareth. Dat bleek geen sinecure. "Bij het registreren kwam naar voren dat het voor hen moeilijk was docu menten te koppelen aan processen. De registratie nam daardoor de eerste 3 a 4 maanden meer tijd in beslag dan voorheen," aldus Gareth. Als voor beeld van de moeilijkheden die men ondervond bij het koppelen van documenten aan proces sen noemt Gareth offertes met betrekking tot de aankoop van speeltoestellen. Die moeten in de huidige systematiek geplaatst worden onder het werkproces 'Inkoop van producten en diensten' en niet, zoals men dat voorheen deed, bij het onderwerp 'Onderhoud van speeltuinen'. Toen bleek dat de IB-medewerkers moeilijkheden ondervonden bij het registreren op werkproces, heeft men ervoor gekozen om de te registreren documenten over 'aandachtsgebieden' (afdelin gen) te verdelen. Zo krijgt de IB-er alleen met die documenten/werkprocessen te maken die bij zijn aandachtgebied horen en wordt zijn kennis van die werkprocessen steeds groter. Nu we 1,5 jaar verder zijn, levert het regi streren met behulp van de metadata uit het DSP veel voordelen op. De registratie en archivering - want dat laatste gebeurt nu al gedeeltelijk bij de registratie - gaat een stuk sneller en precie zer. Hebben jullie dan nooit meer een probleem met het procesgericht registreren? "Natuurlijk wel, maar daarvoor roepen wij de hulp in van de helpdesk van SdU/VHIC. Bovendien hebben we een algemeen proces in het leven geroepen waar we documenten in plaatsen die niet in een specifiek proces te plaatsen zijn. Daarvan bepa len we per document de vernietigingstermijn. Op die wijze behalen we een score van 100%." Zo heeft IB een groot bestand aan gescande docu menten opgebouwd. In oktober 2006 is men dan ook overgegaan tot beschikbaarstelling van dit bestand aan de organisatie: iedere medewerker kan nu vanaf zijn werkplek Corsa raadplegen. "Op dit moment," geeft Gareth aan, "zijn we bezig om afdeling voor afdeling, proces voor pro ces, de mogelijkheid te scheppen om medewer kers ook zelf (uitgaande en interne documenten) te laten registreren. De rol die IB hierbij speelt is dus steeds meer een adviserende. Vaak weten vakafdelingen wel welke documenten ze willen registreren, maar niet hoe dit efficiënt te doen. Hierbij adviseert IB door onder andere aan te geven hoe vakafdelingen in Corsa kunnen regi streren en wat ze moeten registreren." Op de vraag of, wanneer het nog een keer over gedaan mocht worden, zijn aanpak dezelfde zou zijn, antwoordt Gareth met een stellig nee. Dit brengt hem direct op een tip voor organisa ties die nog moeten starten met het importeren van metadata uit het DSP in hun DMS: "Bereid het goed voor en zorg ervoor dat je DSP hele maal op maat is, voordat je daadwerkelijk begint met importeren van de metadata en procesge richt registreren. Raadpleeg dus de afdelingen, het betreft immers hun processen." Hoe zie jij de positie van de DSP ten opzichte van het DMS? "We zijn door schade en schande wijs geworden. In de praktijk kwamen we erach ter dat we gegevens op twee plekken aan het bijhouden waren. Dat is natuurlijk niet aan te bevelen, daarom hebben we er nu heel duidelijk voor gekozen dat ons DSP, dat wij onderhouden in de i-Navigator, een basisregistratie is. In het DSP houden we alle metadata bij met betrekking tot de processen en de documenttypen die bij die processen horen. Dit heeft als voordeel dat we alles op één plaats onderhouden." Wat doen jullie eigenlijk met het papier? "Het papier wordt sinds 1 januari van dit jaar niet meer de organisatie in gestuurd. Dat plaatsen wij in een tweetal numerieke reeksen. Een numerie ke reeks voor vernietigbare documenten en een numerieke reeks voor te bewaren documenten." Mag dat wel van jullie archiefdienst? "Wij heb ben hierover overleg gehad en onze archiefdienst ziet ook dat dit proces niet is tegen te houden, dus hebben zij besloten hieraan mee te werken. Sinds 1 januari van dit jaar hebben wij toestem ming van onze zorgdrager om de vernietigbare documenten ook daadwerkelijk direct te ver nietigen. Dat wij dit nog niet doën, heeft met voorzichtigheid te maken. Vooralsnog bewaren we de vernietigbare documen ten een halfjaar. De volgende stap is om Gedeputeerde Staten toestemming te vragen tot ver vanging van de te bewaren documenten. Zo ver zijn we alleen nog niet, dus die docu menten blijven voorlopig nume riek geordend met ons DMS als toegang. De senior medewerkers IB controleren dagelijks de documenten die in de numerieke reeks worden geplaatst." Hoe is de samenwerking met ICT binnen dit project? ICT valt onder dezelfde afdeling (Facilitair) als IB; daardoor heeft Gareth de samen werking altijd als goed ervaren. Inmiddels is aan Corsa de status van bedrijfskritische applicatie toegekend. Daarmee is de applicatie ook opgeno men in de uitwijkovereenkomst die de gemeente heeft met het uitwijkcentrum in Lelystad. Uit het hele project komt naar voren dat datge ne wat je overal hoort ook werkelijkheid wordt: de positie van IB verandert. Waar vroeger het archief zich achteraan in het proces bevond, bevindt IB zich nu vooraan in het proces. Het cluster IB heeft daar volgens Gareth een grote rol in gespeeld door op bezoek te gaan in werkover- leggen, medewerkers op te leiden in het gebruik van Corsa en Corsa zo gebruikersvriendelijk mogelijk in te richten. Dat het werkt, blijkt in de praktijk: medewerkers komen zelf naar IB om te vragen documenten te scannen die voorheen in hun schaduw- of werkarchief terechtkwamen. Gareth is dan ook de mening toegedaan dat het huidige digitale archief completer is dan het papieren archief. jOUlü^ lIXKTiU. j ll.l IJ Ti'li lïiTTffiinMBMwllMi digitaliseringen informatisering gitaliseringen informatisering i| 22 Door Marieke de Vreede In 2005 is de gemeente Heerhugowaard gestart met het scannen en procesgericht registreren van de inkomende en uitgaande post op basis van de struc tuur uit het model-DSP van VHIC. Over de wijze waar op dit project is aangepakt, is Gareth Jenkins geïnter viewd. Hij is senior medewerker Informatiebeheer/ applicatiebeheerder Corsa en DSP bij de gemeente Heerhugowaard. Andere organisaties kunnen van de ervaringen van Heerhugowaard leren. HEERHUC30 W AARD In het diepe gesprongen De huidige praktijk Het gemeentehuis van Heerhugowaard met op de voorgrond het nieuwe trouwplein. Gareth Jenkins, senior medewerker Informatiebeheer/applicatiebe heerder Corsa en DSP bij de gemeente Heerhugowaard. Geleerde lessen Papier? Samenwerking Marieke de Vreede is ais senior-adviseur, projectleider en trai ner werkzaam bij VHIC te Rijswijk. archievenblad november 2007 archievenblad november 2007

Archievenblad | 2007 | | pagina 11