Talentprijs 'Beroepen uit Holland Ben jij hét talent van 2007? Een Belgische toegang tot de voor de documentaire informatievoorziening en het a, archieven en collecties van de sententie van de Grote Raad, als die er is. De omvang van het dossier is af te leiden uit het aantal stukken (ontleend aan de beschrijvingen in de rode ban den) plus het aantal nieuwe aanwinsten. De chronologische rangschikking bracht de nummering van 1 t/m 1060 met zich mee, maar gelukkig zijn de oude nummers (die ook in de rode banden zijn gevolgd) als aanvraagnummers gehandhaafd. Circa vijf meter archivalia bleken tot het fonds 'Beroepen uit Holland' te behoren. Zo'n 2800 bescheiden, zoals inventaris sen, memorieën, getuigenverhoren en retroacta, konden aan meer dan 400 dos siers worden toegevoegd, terwijl ook nog eens meer dan 100 'nieuwe' dossiers kon den worden gevormd. Gezien het belang voor de Noord- Nederlandse geschiedenis heeft de Amsterdamse werkgroep Grote Raad in de jaren '60 en '70 van de vorige eeuw die 972 procesdossiers 'Beroepen uit Holland' in tien kloeke rode banden en circa 400 Vaak is de omvang van een archief omgekeerd evenredig aan de dikte van de inventaris. Of dit nu een 'wet' genoemd kan worden of niet, een feit is dat het omvangrijke archief van het Hof van Holland, ondanks de arbeid van drie gene raties archivarissen, nog steeds geen goede gene rale inventaris bezit. De Inventaire des registres dn Grand Conseil de Malines is maar 42 bladzijden dun. Natuurlijk zijn er Cy, handgeschreven indices Wl op de namen van de par tijen die voor het Hof van VarV"/ Holland procedeerden en -lm IJ 1 zijn de 972 vijftiende- en .1 zestiende-eeuwse proces dossiers van de 'Beroepen Ijl uit Holland' - met zijn 12 strekkende meter maar HBfcpflWj een klein onderdeel - in de negentiende eeuw in Brussel geordend en beschreven, maar één samenvattende inventa ris van het Grote Raad- archief, inclusief wat er in Wenen en Rijssel nog te vinden is, zal nog generaties archivarissen werk opleveren. De werkgroep heeft indertijd ten behoeve van plaatselijke en regiona le onderzoekers de Amsterdammers, Gooilanders, Leidenaars, die van Delft en Delfland en Haarlemmers die voor de Grote Raad procedeerden, in afzon derlijke publicaties toegankelijk gemaakt. De 'Beroepen uit a Holland'kwamen van de curia Hollandiae in Den Haag, vandaar de beper- B ■Hp!! k'ng in de aanduiding, maar Zeeland behoorde tot het rechtsgebied van HH het Hof van Holland Tl Zeeland- Ik krijg de indruk dat Zeeland in het door Oosterbosch gevon- fêjnB den materiaal relatief hoog scoort. Bij Zeeuwse Ik zaken denkt men aan JT 'wHSB de Zeeuwse steden, de Scheldetol, Reimerswaal, I handel (Antwerpen), kaapvaart (admiraliteit Vere), etcetera. In de inventaris van Oosterbosch tel ik minstens 180 nummers die zonder meer als Zeeuwse dossiers zijn aan te merken. Overigens zal men voor Zeeuws-Vlaamse zaken ook moeten raadplegen de inven taris van Michel Oosterbosch op de Procesbundels Beroepen uit Vlaanderen (ordi- naris processen (nr. 1-1000). Een idee om eens na te gaan welke Zeeuwse schatten in deze schatkamers te vinden zijn? Het is zeker een project, het Zeeuws Archief waard! Surf dan nu naar: www.ttp.nl/talentprijs Pitney Bowes DE REE archiefsystemen met het oog op de toekomst dossiers van voornamelijk eerste aanleg zaken, waarbij de noordelijke Nederlanden waren betrokken, in drie dito groene ban den uitvoerig geanalyseerd. Aan het begin van dit jaar verscheen van de hand van Michel Oosterbosch de Inventaris van de Grote Raad voor de Nederlanden te Mechelen. Procesbundels Beroepen uit Holland 1460-1740. Het werk telt 296 pagina's, waarvan 10 inleiding, 60 index, 8 omnummeringstabel en ruim 200 bladzijden met in 1060 nummers een samenvatting van het reeds bekende en de 2800 aanvullingen. Zijn samenvattin gen bevatten de namen van de procede rende partijen, het onderwerp van het geschil, de instantie(s) a quo en de datum Het vervelende van die enorme archiefbestanden is, dat stukken die ooit eens zijn geraadpleegd, jaren later in de massa soms niet meer te achterhalen zijn; het boeiende is, dat er altijd weer wat wordt gevonden dat voor voorgan gers verborgen was gebleven. Zo ver ging het de Brusselse archivaris Michel Oosterbosch, die in de Mélanges en in het 'Algemeen gedeelte' van dit grote Grote Raad-archief bescheiden vond die betrek king hadden op Noord-Nederlandse zaken, die in eerste aanleg of in beroep bij de Grote Raad aanhangig waren gemaakt. Lijnbaanstraat 2 9711 RV Groningen Tel: 050-311 2600 Fax: 050 - 313 7B50 E-mail: ederee@de-ree.nl www.de-ree.nl Door J.Th. de Schmidt Onlangs publiceerde Michel Oosterbosch, verbonden aan het Rijksarchief te Brussel, zijn Inventaris van de Grote Raad te Mechelen. Procesbundels Beroepen uit Holland. Aanleiding tot deze publicatie was zijn vondst van vijf meter archief dat tot het fonds 'Beroepen uit Holland' bleekte beho ren. De indruk bestaat dat onder de 'nova' het aantal Zeeuwse stukken relatief groot is, Inventaris o Ben jij werkzaam binnen het vakgebied en geef je een bijzondere invulling aan jouw functie? o Heb jij een gedenkwaardige prestatie geleverd voor je organisatie of voor het vakgebied? o Of ken je een talentvolle collega die je graag wilt voordragen voor de TTP Talentprijs? Zeeuwse dossiers (Deelname staat open voor alle vakgenoten van alle leeftijden, ongeacht de functie!) Sponsoren: Circle Software Engineering the flow of communication- archiefsystemen De Grote Raad te Mechelen. 'Onze jarenlange ervaring in de archiefwereld is tot een waardevolle bron van kennis voor het vak geworden. Vondst Degelijk en betrokken Erik de Ree directeur Sinds jaar en dag werken DE REE archiefsystemen en haar klanten op unieke wijze samen. Door deze samenwerking ontstaan toekomstgerichte oplossingen, die naadloos aansluiten op de werkwijze van de archivaris en op zijn dienstverlening aan het onderzoekend publiek. J.Th. de Schmidt is emeritus-hoogleraar oud-vader lands recht aan de universiteiten van Leiden en Amsterdam. Leverancier van MAIS-Flexis, MAIS-Internet www.archieven.nladvies en conversies. archievenblad november 2007

Archievenblad | 2007 | | pagina 10