1 dienstverlening dienstverlening Eind 2005, na een traject van vier jaar, bleek een fusie van het Stads- en Streekarchief Zutphen met de Stedelijke Musea Zutphen, niet haalbaar. De vorming van een regionaal centrum was zo complex dat temporisering en heroverweging nodig waren. Beide organisaties dienden eerst op zichzelf sterker te worden voordat zij concreet samengevoegd konden worden. Voortschrijdend inzicht maakte bovendien duidelijk dat fusies van kunst- en cultuurinstellingen op inhoude lijke basis meer kans op succes bieden dan een samenvoeging op organisatorische basis. Beide gemeentelijke diensten zijn per 1 januari 2006 weer als zelfstandige organisaties verder gegaan. Vier jaar had het werk van de archief dienst echter wel in het teken gestaan van de fusie. Bovendien werden vacatures niet opgevuld en waren bouwwerkzaamheden opgeschort. Toen bleek dat een fusie niet mogelijk was, moest de archiefdienst haar organisatie weer op orde bren gen. Onder leiding van interim-stadsarchivaris Noor Erkelens gingen de medewerkers op zoek naar een eigen identiteit voor de archiefdienst. Daarnaast gingen zij op zoek naar een nieuwe stads- en streekarchivaris en archiefmedewerkers, haalden ze banden met de gemeenten aan en maakten zij een begin met het wegwerken van (inventarisatie-)achterstanden. De organisatie was hierdoor vooral intern gericht. In januari 2007 was het personeelstekort opge lost en onder leiding van de nieuwe stads- en streekarchivaris Femia Siero ging de middelgrote archiefdienst zich op de toekomst richten. Belangrijk onderdeel van het opnieuw op de kaart zetten van de archiefdienst is het ver beteren van de publieksdienstverlening. Met een toegankelijke website en een nieuwe studiezaal wil het Regionaal Archief Zutphen - de nieuwe naam van het Stads- en Streekarchief Zutphen - niet alleen de potentiële interesse van men sen voeden, maar ze ook als bezoeker houden. De studiezaal was aan een opfrisbeurt toe en was niet berekend op het digitale tijdperk. In juli 2007 is na een grondige verbouwing de studie zaal in een middeleeuws pand in de Zutphense binnenstad weer open gegaan. De ruimte is open, licht, overzichtelijk en laagdrempelig. De stu diezaalmedewerker zit voortaan in dezelfde ruimte als de bezoe kers. Het glazen hok van de medewerker is verdwenen. Nieuw zijn computers waar de bezoeker via de website kan zoeken in bestanden. Deze com puters worden steeds belangrijker, omdat het Regionaal Archief Zutphen steeds meer digitaal aanbiedt. Het RAZ steekt veel tijd en geld in digitali seringprojecten. Deze projecten zijn alle maal gekoppeld aan de website. Langzaam ver andert de site van een elektronische folder in een dynamische site met diverse databases. De web site wordt stap voor stap uitgebreid. Zo bewerken de archivarissen steeds meer inventarissen om ze geschikt te maken voor publicatie op internet. De inventarissen hebben een uniforme opmaak en zijn gemakkelijk te raadplegen voor onerva ren onderzoekers. Bezoekers van de website die nu nog via drie pdf-bestanden boeken moeten zoeken, kunnen binnenkort in een digitale cata logus gemakkelijk het gewenste boek vinden. De catalogus bevat alle 22.000 boeken van het archief, oud en recent. Om geïnteresseerden nog beter van dienst te kunnen zijn, wil het RAZ graag nog een element toevoegen aan de website: een zoeksy steem waarbij je in alle databases tegelijk kunt zoeken. Als iemand zoekt op het trefwoord 'molen', moeten documenten, tekeningen en foto's tegelijk gevonden worden. Stads- en streekarchivaris Femia Siero is ervan overtuigd dat de gelaagd heid in rubrieken de leek niet boeit. Mensen willen gemakkelijk alles kunnen vinden, zoals ze thuis surfen op het web. Kennis van het archief hebben ze bij het zoeksysteem dat het RAZ wil niet nodig. Zo haalt het RAZ weer een drempel weg. Een bijzonder project dit jaar is de afronding van Metamorfoze. Van de verfilmde Hanze-documenten komt een digitale versie beschikbaar via de website. Daarnaast zijn binnenkort de Zutphense gezinskaarten ook via de website te raad plegen. Dit jaar wordt er ook nog een begin gemaakt met het creëren van een digitale toegang op de bouwvergunnin gen en een beeldbank voor de fotocollec tie. Al deze projecten en bijbehorende webap plicaties leggen een flinke basis om de komende jaren andere projecten uit te voeren. Ideeën hebben de medewerkers van het RAZ genoeg. Ze liggen alleen nog even op de plank, want de projecten van het RAZ zijn klein. Zo zijn ze overzichte lijk en goed behapbaar voor de tien mede werkers (6 fte). Dat deze projecten uitge voerd kunnen worden, is alleen mogelijk omdat de archiefdienst effectief met het budget omgaat. Daarnaast nemen vrijwil ligers veel werk uit handen van de mede werkers. Bij de projecten betrekt het RAZ zoveel mogelijk de gemeentebesturen van Brummen, Lochem en Zutphen. Door de meerwaarde van de projecten aan te geven, probeert het RAZ haar budget te vergroten. Het RAZ is onderdeel van de gemeente Zutphen. De gemeente heeft een dienstverleningsovereenkomst voor het archiefbeheer met de gemeenten Brummen en Lochem. Via activiteiten trekt het RAZ men sen aan die anders nooit een voet over de drempel van het archief zouden zetten. Zo krijgt elk kalenderjaar voortaan een thema waaraan de activiteiten worden gekoppeld. Hierdoor wordt het archief en de activiteiten herkenbaarder naar buiten. Omdat activiteiten en projecten op elkaar inhaken, is dit efficiënt voor de voorbereiding. Het jaar 2008 staat bij het archief in Zutphen in het teken van charters. Dit onderwerp was snel gevon den. Zutphen heeft immers een bijzonder grote collectie charters. Bovendien is dan het Metamorfozeproject afgerond. Hiertoe behoorde het verfilmen van Hanze-docu menten, zoals verschillende charters. Het RAZ zoekt voor deze activiteiten samenwerking met historische verenigin gen en culturele instellingen. Ook probe ren de instellingen via overleg de zaken meer op elkaar af te stemmen, zodat er een zo breed mogelijk gedragen beleid kan worden gemaakt. Van organisato risch samengaan is geen sprake. Bij de samenwer king wordt gefocust op datgene wat de instellin gen gemeen hebben. Waar kunnen projecten geza menlijk worden opgepakt en waar kunnen we elkaar aanvullen en ondersteu nen? Zo geeft het RAZ samen met de Graafschap bibliotheken (onder ande re de Zutphense biblio theek) en Stedelijke Musea Zutphen drie keer per jaar een blad uit met nieuws over de instellingen. Het StedelijkMuseumZutphen i.1 heeft onlangs een dvd uitgebracht, waar voor het RAZ veel archiefmateriaal over de Tweede Wereldoorlog heeft geleverd. Samen met de grote Zutphense culturele instellingen (theater, bibliotheek, musea) is het RAZ nauw betrokken bij het ont wikkelen van een cultuurbeleid voor de gemeente Zutphen. Om de regionale functie meer te bena drukken heeft het Stads- en Streekarchief Zutphen per 1 oktober 2007 een nieuwe naam: Regionaal Archief Zutphen. Deze nieuwe naam geeft de Zutphense archief dienst een frisse en professionele uit straling. Met deze nieuwe naam wil de archiefdienst zich zelfstandig profileren. De nieuwe naam geeft ook de bereidheid en ambitie weer van de archiefdienst: samenwerken met andere cultuurinstel lingen in de regio. Bij de nieuwe naam hoort een eigen gezicht, een eigen huisstijl. Met deze huisstijl wil de archiefdienst haar her kenbaarheid vergroten (het Stads- en Streekarchief Zutphen had geen eigen REGIONAAL ARCHIEFZUTPHEN huisstijl). Voortaan gebruikt het RAZ de kleuren rood en grijs. Het logo straalt de identiteit van het RAZ uit: toekomstge richt, van papieren dossier naar digitale bestanden en pixels. De nieuwe naam en huisstijl worden vanaf oktober gefaseerd ingevoerd. 10 11 Een open, levendige en laag drempelige studiezaal in een middeleeuws pand in Zutphen (foto Regionaal Archief Zutphen). Regionaal Archie! Zutphen zet zich op dekaart Door Sandra Oosterholt De moeizame jaren zijn achter de rug. Dit jaar zet het Stads- en Streekarchief Zutphen, archiefbeheerder voor de gemeenten Brummen, Lochem en Zutphen, zichzelf opnieuw op de kaart. Belangrijke middelen hierbij zijn een nieuwe studiezaal, digitaliserings projecten, een eigen huisstijl en een nieuwe naam: Regionaal Archief Zutphen. Dienstverlening Flinke basis De website van het RAZ verandert van een elektronische folder in een dynamische site met diverse databases. eoo Regionaal Archief Zutphen - zoeken In archieven 0 V* j* EFhnD/r *w«.reg>onaalarchlefrutpheri.nl/component/opBon.com_rutphen_arch>eve nl - |Q kunststof bad Q, Beginnen lult» mtunt Radio irM Alle podcaiu op Rad.. (R. Regionaal Archief Zutphen - z.O Hotel Be Boerenkamer De O»... O IKEA 1 Keukens apparao url... O REGIONAAL M ARCHIEFZUTPHEN Archieven ven de gemeenten Brummen, Lochem en Zutphen Publieksbereik Profilering Sandra Oosterholt is medewerker pr en educatie van het Regionaal Archief Zutphen. archievenblad oktober 2007 oktober 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 5