Doc Consult Bookkeeper ooootooooooo PreservationTechnologies Digitaal Katholiek Erfgoedhuis WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult FILES FACILITIES Voortgang Basisnormen ICT voor cultureel erfgoed A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde Bookkeeper methode Vriesdrogen van nat papier Herverpakken in zuurvrij material Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Ontsmetten en reinigen Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM: 0653672024 Fax: 0180 525400 E-mail: johnvandorsten@ptbv.nl Productie Middenweg 576B - 1704 BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax: 072 5724331 Restauratie Atelier Helmond bv Restauratie, en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten Nieuw 24 uur bereikbaar op+31 (0)6 - 536 50 007 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 9° Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. Specialisten in Documentaire Informatie Voorziening Jeroen Boschstraat 16, 5025 NV Tilburg, 06-38033704 en b.g.g. 013-4685392 Zonneschijn na donkere dagen! "gHg3 Archiefbewerking Wegwerken van achterstanden r|||p Detachering rgSfe" Interim management Af Archiefopslag (bewerking, inventarisatie, opvraagservice) Breng licht en overzicht in Uw archief, contact F F voor een vrijblijvend onderhoud Ook Internationaal actief: o.a. Curacao, Aruba, St. Maarten E-mail: r.steba@home.nl Martin Berendse wordt de nieuwe directeur van het Nationaal Archief in Den Flaag. Hij is momenteel directeur Kunsten en tevens plaatsvervangend directeur-generaal Cultuur en Media op het ministerie van OCW. Daarvoor was hij directeur van diverse culturele instel lingen, zoals het RO Theater. Hij is de opvolger van Maarten van Boven. Berendse zal een opleiding volgen om het wette lijk vereiste archiefdiploma te verkrijgen. Voor de duur van zijn opleiding wordt Paul Brood als waarnemend Algemeen Rijksarchivaris benoemd. Brood is thans werkzaam bij het Nationaal Archief en was ruim tien jaar rijksarchivaris in Drenthe en Groningen. Op 1 juli is Erika Hokke benoemd als directeur van de I-facuity van VHIC. De I-faculty is het opleidingsinstituut van VHIC. de opvolger van de in februari vetrokken Ralph Keuning. Agema heeft niet-westerse sociologie aan de Landbouwuniversiteit in Wageningen gestudeerd en is een tijd lang werkzaam geweest in de ontwikke lingssamenwerking. In 2001 maakte hij de overstap naar de museumwereld als hoofd Marketing Communicatie bij het Museon in Den Haag. Arjan Agema is tevens bestuurslid van de Vereniging Science Centra Nederland en de sectie PR Marketing van de Nederlandse Museumvereniging. Met ingang van 1 oktober 2007 is Jeroen van Oss in dienst getreden van Het Utrechts Archief als nieuwe gemeen tearchivaris/inspecteur. Voorheen was hij werkzaam als medewerker Inspectie en beleidsadviseur E-depot bij het Gemeentearchief Rotterdam. Per 1 september is Arjan Agema in dienst getreden als directeur van Nieuw Land Erfgoedcentrum in Lelystad. Hij is Voor vermelding in deze rubriek is de redac tie afhankelijk van berichten die aan haar worden doorgegeven. nieuws uit het veld Wat kwam er allemaal bij een katho lieke doopplechtigheid kijken? Was het Rijke Roomse leven wel zo rijk? Iedereen die meer wil weten over de geschiedenis van het Nederlands katholicisme kan binnen kort met z'n vragen terecht in het Digitaal Katholiek Erfgoedhuis, een initiatief van de Radboud Universiteit Nijmegen en het Katholiek Documentatie Centrum. Zoals de naam al zegt gaat het hier om een website (www.nederlandskatholicisme.nl), gebouwd als een huis, met in iedere kamer een ander thema. De kamer over het leven van alledag is 2 november klaar, met daarin 'hoekjes' met namen als 'katholiek het jaar door', 'katholiek van doopsel tot dood' en 'de levensloop van katholiek X'. In 2008 volgen kamers over katholieke politiek, het kerke lijk kader, katholieke kopstukken en de mis sie. Voor de aankleding van het huis wordt geput uit de uitgebreide collectie van het Katholiek Documentatie Centrum van de Radboud Universiteit, bestaande uit foto's, film, audiofragmenten en allerlei andere gedigitaliseerde bronnen zoals boekillustra- ties, schoolplaten, dia's en devotieprentjes. Het Digitaal Katholiek Erfgoedhuis richt zich in het bijzonder op jongeren vanaf 16 jaar. Zo worden er lessenreeksen en losse lesbrieven aangeboden die te gebruiken zijn in lessen geschiedenis, maatschappijleer en/of levensbeschouwing. Binnen het project 'Basisset ICT-nor- men voor cultureel erfgoed' is de eerste dis cussieronde achter de rug. De belangrijkste standaarden en kwaliteitsinstrumenten voor de digitalisering van cultureel erf goed zijn door de redactie onder de loep gehouden. Er is besloten dit jaar prioriteit te geven aan normering binnen het thema 'Vindbaarheid'. Via de wiki http://wiki.den. nl/ is het proces van normering zichtbaar gemaakt voor geïnteresseerden en iedereen is ook uitgenodigd de eigen kennis en erva ring via de wiki beschikbaar te stellen. DEN heeft als opdracht om in samenspraak met het erfgoedveld te komen tot een set basiseisen die gesteld kunnen worden aan alle Nederlandse cultureel erfgoedin stellingen die ICT willen inzetten voor hun dienstverlening of die deel willen nemen aan een ICT-samenwerkingspro- ject. Erfgoedinstellingen die voldoen aan de basiseisen zijn ervan verzekerd dat de wijze waarop zij ICT inzetten effectief en toekomstgericht is. Het kunnen beschik ken over een set normen die op basis van zelfregulering tot stand is gekomen is een belangrijke stap voorwaarts naar een kwalitatief betere inzet van ICT door Nederlandse erfgoedinstellingen. Op dit moment wordt het voorstel voor de basisnormen ICT getoetst bij een represen tatieve groep erfgoedinstellingen. Volgens planning wordt de set basisnormen eind 2007 vastgesteld, zodat die kan worden toegepast bij het toekennen van subsidies voor digitalisering van erfgoed. DOCUMENTAIRE INFORMATIEVOORZIENING Documentair management en ondersteuning interim-management quick-scan coaching on the job archiefbewerkingen in-company trainingen wegwerken achterstanden Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en 11, WA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl «UB* Boeken en losse stukken Charters en zegels Prenten, tekeningen, kaarten en affiches Brand- en waterschade Schimmelbestrijding incl. verhuizingen Uw rechtstreekse partner voor gammadoorstraling Consultancy betreffende beheer van archieven Verzorgen van digitalisering en verfilming Inktvraatbehandeling Panovenweg 40,5708 HR Helmond (NL) Tel.+31 (0)492 - 55 39 90 Fax +31 (0)492 - 55 24 42 E-mail: infoó)restauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl oktober 2007 Nonnen uit de tijd van het Rijke Roomse leven (part. coll.). archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 4