Meer dan 1000 afbeeldingen bij Friese kentekens Pleidooi voor één virtuele Collectie Nederland Naar een Digitale Collectie Nederland Wageningse archieven digitaal beschikbaar Archief Staten van Drenthe online nieuws uit het veld Het aantal online- bezoeken aan archieven is het afgelopen jaar fors toegenomen. Dat blijkt uit het eerste gezamen lijke meerjarenverslag van de archiefinspec teurs van de provincies Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Flevoland. Familiegeschiedenis, his torische informatie zoals kaarten en ander beeld materiaal en interesse in de geschiedenis van de eigen woonomge ving, zijn de belangrijkste redenen voor een archiefbezoek. Vrijwel alle randstedelijke archieven zagen in 2006 het aantal website bezoe kers toenemen. Het Utrechts Archief kreeg er in 2006 zelfs 40% meer digita le bezoekers bij ten opzichte van 2005. Ook het Regionaal Archief Leiden (+7%), het Noord-Hollandse Genlias voor stam- boomonderzoek (+5%), het Stadsarchief Amsterdam (+15%) en het Nieuw Land Erfgoedcentrum in Flevoland (+8%) behoren tot de stijgers. Digitaal toegan- Het pleidooi van de gezamenlijke archiefinspecteurs (zie hierboven) sluit naadloos aan bij de studie die Berenschot onlangs op verzoek van DEN heeft uitge voerd naar de conceptuele relatie tussen de informatiearchitectuur van individu ele erfgoedinstellingen en de nationale infrastructuur voor een Digitale Collectie Nederland. Het resultaat van deze studie is een advies dat aan het ministerie van OC&W is uitgebracht hoe deze infra structuur uitgebouwd en geoptimaliseerd kan worden. "Cultureel erfgoed is ons maatschappelijk kapitaal, ons collectieve geheugen. Het is een onschatbare bron van kennis, creativiteit en identiteit. Digitalisering maakt deze bron toegan kelijk voor iedereen en maakt nieuwe toepassingen mogelijk. Daarom bouwen wij aan een Digitale Collectie Nederland", aldus het ministerie. Maar hoe kunnen we zo'n breed concept als een Digitale Collectie Nederland realiseren? Aan welke eisen moet een dergelijke landelijke infra structuur voldoen? De kern van het advies van Berenschot is de beschrijving van drie beleidsopties om tot een nationale infra structuur te komen: zelfregulering (voort zetting van de huidige praktijk), geza menlijke ontwikkeling (coördinatie door erfgoedinstellingen in goed overleg) en centrale regie vanuit een partij die boven de instellingen staat. Deze drie beleidsop ties worden gekoppeld aan de schakels in de waardeketen voor digitalisering. Voor sommige schakels in die waardeketen is sterkere coördinatie wenselijker dan voor andere. Niet alle stappen die leiden tot digitale dienstverlening door erfgoedin stellingen vergen eenzelfde wijze van stu ring. Het model van beleidsopties zoals in dit advies vastgelegd zal in de loop van dit jaar door diverse partijen, waaronder DEN, nader worden uitgewerkt. Meer info op: www.den.nl/docs/20070719095645/. kelijke archieven zijn laagdrempelig en trekken meer bezoekers aan. Verdere digitalisering is nodig om ook meer jon geren en het grote publiek te bereiken, zo luidt de conclusie van de provincies. Op dit moment is informatie nog té versnipperd en is er een gebrek aan lan delijke coördinatie. De gezamenlijke archiefinspecteurs pleiten in hun meer jarenverslag daarom voor één historische virtuele Collectie Nederland, naar Brits voorbeeld, dat onder landelijke regie van het Nationaal Archief valt. Het Gemeentearchief Wageningen biedt onderzoekers en belangstellen den drie nieuwe handige hulpmiddelen. De inventarissen van het oud archief (1335-1815) en het oud-rechterlijk archief (1542-1811) zijn onlangs online gezet. De afgelopen maanden is hard gewerkt aan de herziening van de inventarissen van de twee oudste archieven van de gemeente Wageningen. De voormalige inventarissen dateerden uit de jaren der tig van de vorige eeuw en waren alleen in gedrukte of gestencilde vorm beschikbaar. Alles is nu in de computer gezet en alle stukken en beschrijvingen zijn opnieuw gecontroleerd. Verder zijn de bestaande beschrijvingen op verschillende plaat sen aanzienlijk uitgebreid. Zo zijn bij voorbeeld nu vele persoonsnamen in de inventarissen te vinden, een mooie hand reiking voor met name de stamboomon derzoeker! Daarnaast is er voor het eerst een volledig overzicht gemaakt van alle 155 grotere en kleinere archieven die bij het Gemeentearchief Wageningen te vin den zijn. Ook dat overzicht staat nu op de gemeentelijke website. De webpagina van het Gemeentearchief Wageningen is te vinden op de website van de gemeen te: www.wageningen.nl. Klik daar op de link in het nieuwsbericht over het Gemeentearchief. Onlangs is duizendste foto geplaatst op de website geplaatst met Friese kentekens. Op deze website (http://www2. tresoar.nl/kentekens) zijn gegevens terug te vinden van auto's en motoren die tus sen 1906 en 1951 geregistreerd zijn met een Fries kenteken. Bezoekers van de site kunnen foto's insturen van auto's of motoren met een zogeheten B- nummer. Het register van Friese nummerbe- wijzen wordt in Tresoar bewaard. De website met gegevens over de Friese kentekens werd eind oktober 2006 in de lucht gebracht. Veel bezoekers zijn daarna in hun eigen familie foto's of verzameling ansichtkaarten gaan zoeken naar foto's met herkenbare nummerplaten. Uit privé-ver- zamelingen werden bijzondere opnamen ingestuurd. Zo bleek dat de B-nummers niet alleen op auto's en motorfietsen gebruikt werden, maar ook op tractoren en zelfs op een wals, de B-9966 die op de foto kwam bij de aanleg van de nieuwe weg naar Galamadammen. Heel bijzon- nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl der zijn natuurlijk ook de opnamen van auto's met hele lage nummers, zoals de B-7 van Theodorus Harmens Leenes uit Heerenveen. Ook van de B-2, die lange tijd in gebruik was bij de gemeente Sneek als auto van de burgemeester, werd een opname ingestuurd, maar dat betreft een opname uit later tijd. De Motor- en Rijwielwet van 10 februari 1905 bepaalde onder meer dat auto's en motoren voor zien moesten worden van een nummer- bewijs. Deze moesten vanaf 1 januari 1906 aangevraagd worden bij de commissaris van de koningin van de provincie waar men woonde. Op de provinciale griffies werden registers aangelegd om de uitgege ven nummers in vast te leggen. De registers maken, voorzover ze zijn bewaard, deel uit van de archieven van de respectievelijke commissarissen van de koningin. De gege vens uit die registers worden door vrijwil ligers ingevoerd in een database die op de website raadpleegbaar is. Inmiddels zijn 25.387 nummerbewijzen (62%) van de in totaal 41.217 uitgereikte nummerbewijzen in de database ingevoerd. Het overzicht van de Oude Staten Archieven van het Drentse bestuur vóór 1811 is nu op internet beschikbaar. De inventaris, zoals het overzicht wordt genoemd, is te vinden op de site van het Drents Archief: www.drentsarchief. nl. Daarmee zijn alle inventarissen van de archieven in het Drents Archief via internet toegankelijk. Drenthe functi oneerde als een zelfstandige staat bin nen de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden. De schriftelijke weerslag van alle zaken waarmee het bestuur van Drenthe zich bemoeide, is te vinden in de Oude Staten Archieven, die bewaard wor den in het Drents Archief in Assen. Net als tegenwoordig had het bestuur bemoeienis met zaken op velerlei gebied. Van maatregelen in oorlogstijd, tot het beheer van het landschap, van onderhan delingen in Den Haag tot maatregelen tegen veeziektes en van de aanpassing van het wagenspoor tot grensgeschillen. Interessante kost voor onderzoekers is de serie resoluties vanaf 1600. De besluiten zijn chronologisch ingeschreven; in het Drents Archief zijn indexen aanwezig op de vele onderwerpen die aan bod kwa men. De documenten zijn te raadplegen tijdens de openingsuren van het Drents Archief. De Landdag, ook wel Ridderschap en Eigenerfden genoemd, was de hoogste en wetgevende macht van Drenthe. In de vergadering had de ridderschap (de stand van de edelen) één stem en de eigenerfden (de stand van de boeren met een eigen erf) twee stemmen. Het dagelijks bestuur was in handen van het college van Drost en Gedeputeerden. Het bestond uit de drost en vier leden, twee uit de eigenerfden en twee uit de ridderschap. Het bestuur ver gaderde meestal in het voormalige kloos tergebouw in Assen, waardoor de plaats uitgroeide tot de hoofdstad van de pro vincie. NIEUWS Steeds meer mensen zijn via internet op zoek naar de geschiedenis van hun woonomgeving. Archiefdiensten bieden de helpende hand, zoals het Gemeentearchief van Veenendaal dat zijn complete fotoarchief op straatnaam digitaal heeft ontsloten. uit|het veld Jacob Hepkema jr. als jongetje op de motorfiets van een familielid; het nummer van de motor (Harley Davidson), was B 4299, geregistreerd op naam van A. Dalhuysen te Leeuwarden (foto Tresoar, Leeuwarden). Het Drents Archief in Assen (foto Drents Archief). archievenblad oktober 2007 oktober 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 3