BINNEN UITENLANDSE EVENEMENTEN agenda Tenloonsiellingen Tentoonstelling over het leven en werk van het dienstpersoneel op drie Friese buitenplaat sen. Aan het begin van de negentiende eeuw vestigden adellijke en andere voorname fami lies, zoals de Blocq van Scheltinga, Cats en Bieruma Oosting, zich in navol ging van de Friese Nassau's in het lom merrijke Oranjewoud bij Heerenveen. Zij bouwden er fraaie buitenplaatsen en lieten tuinen in Engelse landschapsstijl aanleggen. Van deze buitenplaatsen zijn nog drie over: Oranjewoud, Oranjestein en Klein Jagtlust. Voor het beheer van de buitenplaatsen hadden de eigenaren veel personeel nodig. De tentoonstelling In dienst van de landheren van Oranjewoud gaat over hen, over het leven en werk van de bedienden in huis, de koetsiers en de stalknechten, de tuinlieden en de boswachters. In het kader van de viering van het De Ruyterjaar is Nieuw Land Erfgoedcentrum in Lelystad erin geslaagd enkele documenten bijeen te brengen die betrekking hebben op de admiraal en zijn schip De 7 Provinciën. De stukken, die ter beschikking zijn gesteld door het Nationaal Archief in Den Haag, zijn te zien in de Schatkamer van Nieuw Land. De presentatie is mogelijk gemaakt dank zij medewerking van de Bataviawerf, waar momenteel de tentoonstelling Michiel de Ruyter De 7 Provinciën te zien is. De tentoonstelling De admiraal en zijn schip: Michiel Adriaenszoon de Ruyter en De 7 Provinciën biedt een unieke kans om een kijkje te nemen in de zeventiende- eeuwse maritieme 'keuken' aan de hand van originele stukken, zoals het bestek van een zeventiende-eeuws oorlogsschip, het geschut en de bevoorrading van De 7 Provinciën, brieven die door De Ruyter naar de Staten-Generaal zijn verstuurd en fragmenten uit door De Ruyter bijgehouden scheepsjour nalen op belangrijke momenten in de Nederlandse maritieme geschiedenis. Nieuw Land Erfgoedcentrum, Lelystad Info: nieuwlanderfgoedcentrum.nl De jaren '70 vormen een omstreden decennium. De een ziet het als een tijd perk van idealisme en zelf ontplooiing, de ander als een periode van geitenwol len sokken en doorgeschoten tolerantie. Maar dat ons land in deze jaren ingrij pend veranderde, daarover is iedereen het eens. Het Noordbrabants Museum wijdt een bruisende en inspirerende tentoon stelling aan deze turbulente periode. Net als bij de expositie Knus (over de jaren '50) wordt het tijdvak belicht vanuit de optiek van de gewone Nederlander. Er zijn veel objecten, interieurs, beelden, geluiden en geuren, waarmee de persoonlijke herin neringen van de bezoekers zoveel moge lijk worden gemobiliseerd. Verder zijn dertig audiovisuele programma's te zien die speciaal voor de expositie zijn samen gesteld door VPRO/Geschiedenis tv. Noordbrabants Museum, 's-Hertogenbosch Info: www.noordbrabantsmuseum.nl Met deze bijzondere tentoonstel ling vieren we dat behang weer hele maal terug is. Laag na laag pellen we het bedrukte papier van de wanden om de rijke geschiedenis van behang bloot te leggen. Behang is kunst, behang is erf goed. Kom kijken naar dit flinterdunne laagje beschaving in al haar verschij ningsvormen! Om werkelijk te ervaren wat behang met je doet, is in de tentoon stelling Behang, van Plint tot Plafond een digitale behangkamer gebouwd, waarin je eigen behangcombinaties kunt uitzoeken en levens groot op de muren kunt projecteren. Zo kun je de verschillende ruimtes bele ven zoals ze nergens meer te ervaren zijn. In de tentoonstelling volgen de bloeiperi odes van behang elkaar op. Hierdoor ziet u de opmerkelijke relaties tussen behang- ontwerpers uit verschillende perioden. CODA Museum, Apeldoon Info: www.coda-apeldoorn.nl ursimen Welke wet- en regelgeving bestaat er ten aanzien van digitale documenta tie en informatie? Mag ik zomaar mijn fysieke documenten weggooien als ik alles al digitaal opgeslagen heb? En hoe staat het met de digitale handtekening? In deze cursus is er aandacht voor de vige rende wet- en regelgeving op het gebied van digitalisering. Veel voorbeelden uit de praktijk worden afgewisseld met the orie en de stand van zaken ten aanzien van nieuwe wet- en regelgeving. Hierin is onder meer uitgebreide aandacht voor de Wet Elektronisch Bestuurlijk Verkeer, de beleidsregel Substitutie en De wet Elektronische Handtekeningen. Organisatie: KBenP Academie. Welke wet- en regelgeving op het gebied van informatiemanagement en -beheer is van belang voor het bedrijs leven? Welke informatie te bewaren en welke informatie te vernietigen? Welke informatie dient men klanten te verstrek ken en welke juist niet? In deze cursus 40 agenda aandacht voor de vigerende wet- en regelgeving waar het bedrijfsleven dage lijks mee te maken heeft. De cursus wordt afgesloten met een business case. Hierin is onder meer uitgebreide aandacht voor de Wet Bescherming Persoonsgegevens, de Wet Financieel Toezicht, de Pensioenwet, de Auteurswet, de Zorgverzekeringswet en vanzelfsprekend het Burgerlijk Wetboek. Organisatie: KBenP Academie. Selectie is dagelijks werk voor DIV- medewerkers en archiefmedewerkers. De cursisten leren selectielijsten/BSD's te hanteren voor de eigen organisatie, selec tie systematisch én volgens de wettelijke regels uit te voeren met een stappenplan en een archief te bewerken met één of meer selectielijsten. Digitalisering van beeldmateriaal en publicatie hiervan op het web is een ide ale mogelijkheid om uw collectie, onaf hankelijk van tijd en plaats, toegankelijk te maken. Bovendien is digitalisering een prima manier om het originele, vaak kwets bare, materiaal te sparen. Tijdens de cursus komen alle facetten die van belang zijn voor een succesvolle uitvoering van een digitaliseringsproject uitgebreid aan bod. Locatie: Den Haag Info: www.stgo.nl De cursus richt zich op het voor waarden scheppen, zodat de uitvoering van selectie in de organisatie soepel kan verlopen. Hoe zorg ik ervoor dat waarde ring correct en op tijd wordt toegepast, zowel in een papieren als een digitale omgeving? Hoe organiseer ik de daad werkelijke selectie van archiefbeschei den: vernietigen of overbrengen voor permanente bewaring? Veel organisaties beschikken over een flinke collectie foto's die wordt gebruikt voor uiteenlopende activiteiten. Ook voor het bedienen van collega's, klanten of journalisten die snel een foto willen hebben voor een artikel is een systema tisch ingericht fotoarchief bijzonder handig. Tijdens de korte cursus 'Beheer van fotocollecties' leren de deelnemers alle aspecten die belangrijk zijn voor het effectief beheren van een collectie foto's. Locatie: Den Haag Info: www.stgo.nl Deze studiedag wordt georgani seerd door de Tasforce Archieven, in samenspraak met het Geheugen van Nederland, Erfgoed Nederland en DEN. Verschillende organisaties uit de erfgoed sector beheren naast geschreven docu menten ook beeldmateriaal, zoals foto's, kaarten, tekeningen en prentbriefkaarten. Dit beeldmateriaal is bij uitstek interes sant voor grote publieksgroepen. Steeds meer instellingen kiezen ervoor om zelf, of samen met andere instellingen, het beeldmateriaal online beschikbaar te stel len via een beeldbank. Op deze studiedag zullen inspirerende praktijkvoorbeelden gepresenteerd worden en kunt u work shops over verschillende aspecten (orga nisatorisch, juridisch, technisch) van het opzetten van een beeldbank volgen. De studiedag is bedoeld voor zowel 'beginners' als 'gevorderden' op beeld- bankgebied binnen de erfgoedsector. Inf0www.taskforce-archieven.nl/nieuws/ studiedagbeeldbanken Een landelijke studiedag voor erfgoed gebruikers, archivarissen en conservatoren over het gebruik van migrantenerfgoed. Info: www.erfgoednederland.nl Het nut van het toevoegen van metadata aan documenten is een actueel onderwerp dat leeft onder informatiema nagers, records managers, informatiebe heerders en iedereen die bezig is (digi taal) informatiebeheer vorm te geven binnen organisaties. Vragen als wat de ervaringen zijn van andere organisaties met metadata en welke instrumenten beschikbaar zijn om metadata aan uw informatie toe te voegen zullen op deze studiedag beantwoord worden. De vierde editie van de jaarlijkse Digitaal Erfgoedconferentie. Centraal staat dit jaar de wijze waarop erfgoedin stellingen structureel invulling kunnen geven aan nieuwe maatschappelijke functies. In de genetwerkte samenleving vindt vernieuwing doorlopend plaats. Hoe kunnen erfgoedinstellingen het beste bij vernieuwingen aanhaken zon der te vervallen in een incidentgedreven aanpak? Digitalisering en samenwerking zijn essentieel om nieuwe diensten te ontwikkelen en een breder publiek te vinden. Maar investeringen in digitali sering en samenwerkingsverbanden lei den alleen tot resultaat als de strategie en mogelijk de identiteit van de organi satie erop worden aangepast. De Digitaal Erfgoedconferentie richt zich op profes sionals die werken bij een erfgoedinstel ling en die hun kennis willen verbreden en verdiepen om het ICT-beleid van hun organisatie beter te kunnen beïnvloeden. DE conferentie heeft een erfgoedbreed karakter en is er voor musea, archieven, bibliotheken, monumentenzorg- en archeologische instellingen. I t/m 2 december Miss Brewster, de Engelse gou vernante van Oranjestein (coll. Historisch Centrum Leeuwarden). In dienst van de landheren van Oranjewoud Museum Willem van Haren, Heerenveen Info: www.willemvanharen.nl t/m 6 januari 2008 Michiel de Ruyter als vice-admiraal (foto Zeeuws Archief). De admiraal en zijn schip t/m 27 januari 2008 WAUW! Nederland in de jaren '70 I t/m 18 mei 2008 Behang, van Plint tot Plafond 'Zomer', behangontwerp van Dago- bert Peche, lid van de Wiener Werkstatte (foto CODA Apeldoorn). 29 oktober Wet-en regelgeving digitalisering Info: www.welkombijdeverandering.jil I 29 oktober Wet- en regelgeving voor het bedrijfsleven archievenblad oktober 2007 Info: www.welkornbijdeverandering.nl 1, 8,15 en 22 november Cursus 'Werken met selectielijsten' Info: www.archiefschool.nl/cursussen 13 november 2007 t/m 14 februari 2008 Digitaliseren van culturele collecties 29 november, 6 en 13 december Cursus 'Invoeren selectielijsten in een organisatie' Info: www.archiefschool.nl/cursussen 29 november, 6 en 13 december Beheer van fotocollecties 31 oktober Studiedag 'Opzetten van Beeldbanken' I 1 november Interactie, divers gebruik van migrantenerfgoed oktober 2007 1 november Information Retrieval Day 2007 Locatie: Rotterdam, Erasmus Expo- en Congrescentrum Info: www.vhic.nl I 12 en 13 december Digitaal Erfgoedconferentie 2007: Zoek jezelf! Info: www.den.nl/d0cs/200z0516122320 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 20