Doc <Ifp Consult fl'l 'Ia Studiezaalmedewerker v/m Zutphen WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult Erik de Ree «UB» «UB* Advert eer dersindex Documentair management en ondersteuning interim-management quick-scan coaching on the job archiefbewerkingen in-company trainingen wegwerken achterstanden Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en II, WA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl (medewerker beleidsuitvoering B) voor 20 uur per week etentie Gelders Archief DOCUMENTAIRE INFORMATIEVOORZIENING Adlib14 Archiefschool10 BECIS32 Van Bitsen Consultancy42 Bomefa Design40 Bruynzeel Storage Systems BVOmslag 2 CODA60 DI-Facilities12 DisConsult48 DocConsult62 Dox Suport26 Documentenwacht30 Files Facilities12 Groenendijk Microfilm Scanservice30 Karmac BDMSOmslag 3 Konica Minolta8 Gemeente Leiden61 MicroFormat Systems BVOmslag 4 Nederlands Normalisatie InstituutBijsluiter Pictura Imaginis40 Preservation Technologies12 De Ree Archiefsystemen32 Restauratie-Atelier Helmond BV12 Scheeres BV14 Restauratie-Atelier Sterken26 Restauratieatelier De Tiendschuur32, 42 Archiefburo Voorzee48 Stads- en Streekarchief Zutphen62 Het Stads- en Streekarchief Zutphen beheert de archieven van de gemeenten Brammen, Lochem en Zutphen. Voor ondersteuning op de studiezaal zijn wij op zoek naar een Wat gaat u doen: - adviseren, begeleiden en ondersteunen van bezoekers bij hun onderzoek in de studiezaal - halen en opbergen van stukken - afhandelen van schriftelijke en mondelinge informatieverzoeken - vervaardigen van (nadere) toegangen op archief bestanden of -bestanddelen Wij vragen: - een dienstverlenende instelling; actieve, open houding en klantgerichtheid - affiniteit met historisch en genealogisch onderzoek - kennis van archieven is een pre - bereid om uren over dinsdag t/m vrijdag te spreiden - hbo-werk- en denkniveau Wij bieden: Afhankelijk van opleiding en ervaring een salaris van maximaal 2.898,— bruto per maand (functie- schaal 8). Op termijn is - in het kader van promotie beleid - een uitloop hierop mogelijk naar schaal 9, maximaal 3.273,- bruto per maand. De genoemde bedragen zijn gebaseerd op een fulltimefunctie. Daarnaast kent de gemeente Zutphen diverse secundaire arbeidsvoorwaarden, zoals variabele werktijden, vervoersplan en studiefaciliteiten. Meer weten: Voor inlichtingen met betrekking tot de inhoud van de functie kunt u contact opnemen met de heer E. van den Hombergh, coördinator studiezaal. Tele fonisch bereikbaar onder nummer (0575) 51 21 57. Voor informatie over de procedure kunt u zich wenden tot mevrouw J. Spaan, personeelsadviseur, telefoonnummer (0575) 58 71 35. Uw sollicitatie: Uw sollicitatiebrief, voorzien van cv kunt u voor 5 oktober a.s. sturen aan burgemeester en wethou ders van de gemeente Zutphen, t.a.v. de afdeling P. O., Postbus 41, 7200 AA Zutphen, onder vermelding van vacaturenummer 07-28 of mailen aan sollicitatie@zutphen.nl. De gemeente Zutphen hanteert een voorkeursbeleid. Vrouwen, allochtonen en gehandicapten worden derhalve nadrukkelijk verzocht te solliciteren. S&sss De1 r archtefervartn Het is alweer vier jaar geleden dat Kaj van Vliet van Het Utrechts Archief mij attendeerde op de mogelijkheden van DE REE archiefsystemen op de Duitse markt. Mijn eerste reactie was terughou dend. De Duitse taal, Duitse gewoonten, een groot land en vooral de verwachte verschillen tussen de Nederlandse en de Duitse archieftheorie hielden mij tegen. Na maanden van weifelen besloot ik in het vroege voorjaar van 2004 toch te starten met een marktverkenning. In september 2004 toog ik naar Hamburg voor een Duits-Nederlandse contact dag. De voorbereidingen voor de gang naar Duitsland gingen door en de kan sen bleken reëel. We besloten de appli caties die wij leveren te vertalen in het Duits, Duitse brochures te schrijven en een stand te huren op de Archivistica in Essen. Het was intussen eind 2005. De Archivistica leverde de eerste contacten op met de mensen uit de praktijk: de archivarissen en collega-aanbieders. -ISMH Het jaar 2006 stond in het teken van het geven van demostraties aan Duitse archiefdiensten. Toen ik trots de in Nederland zo gepre zen omnummermethode liet zien, bleek dat deze in Duitsland nau welijks wordt toegepast. De func ties voor het vastleggen van bid prentjes, zegels, personen in akten en dergelijke zaken worden in Duitsland niet begrepen. Nadere toegangen op inventarisnum mers bestaan in Duitsland niet. Doordat de stukken niet omge nummerd worden, is niet altijd duidelijk op welke pagina welk inventarisnum mer beschreven wordt. Een concordans is daardoor geen vergelijking tussen de oude en nieuwe orde, maar een overzicht van inventaris- en paginanummers. De Findbücher (inventarissen) lijken erg herkenbaar, maar zijn bij nader inzien compleet verschillend van de Nederlandse inventarissen. De Titel van de Akten (dossiers) zijn vaak uitgebreid met allerlei Darin- en/of Enthaltvermerke (een soms zeer uitgebreide beschrij ving van de inhoud van de dossiers). Zo worden nadere toegangen vermeden, maar zijn de inventarissen veel uitge breider dan de Nederlandse. Signaturen, Aktenzeichen en Altsignaturen lopen dwars door andere nummeringen heen. Soms is het Bestandsnummer, dat we in Nederland 'toegangsnummer' noemen, onderdeel van het inventarisnummer. Soms zelfs is de rubriekscode of omschrijving onder deel van de aanvraagsignatuur. Ik bewonder stilletjes de archivarissen in internationale werkgroepen, die proberen standaarden te formuleren waar iedereen zich in kan vinden. Het is een gewel dig streven, maar de resultaten zullen beperkt blijven. Helaas hebben Muller, Feith en Fruin niet in ieder land een stan daard neergezet. De internationale stan daarden zullen ogenblikkelijk nationale N D E H. 1. In aieseö Verzeichnis etna such ais stuatische VorhèlltniBse betreffenaen Urkunasn aus aen Hand schriften aufgenommen. 1295 Februar 22. Die Schuhraacher von Cleve treffen Bestiraraungen wegen ihres Hananerkee (ambacht, gilae). Der Rihhter Johann v.Are una aie Schöffen siegeln. - Gegeven eto.1295»e*Peteraaag aa cathe- oraa. - Deutsche Copfee saec.XVI. Offanbar aus einem lateini- schen Original tlbersetzt. - u£"Hr.> f.l42b, f.61. 1>12 Ifflrz 8. Richter, BUrgermeister, Schöffen una ganze Gemeinae aer Staat Cleve bekunaen, aaes aie oit aer Staat Caloar ein ewiges BUna- hie ge8Chlos3en haben. Streitigkeiten zwischen aen BUrgern sollen aurch Richter, Burgeroeister una zwei Schöffen von Cleve geschlichtet weraen. Ver 3ich uem wiaersetzt, geht sei nes Burgerrechts verlustig. - Gegeven etc.1>12 guesdags vor aGreeoriu3aaR. Deutscne Cople s.XVI.obersetzung aes latei— Beschrijving van oorkonden in een Duitse archiefinven- dialecten krijgen, waardoor de beoogde uitwisseling van informatie maar beperkt mogelijk wordt. Inhoudelijk komen we veel archie ven tegen die duidelijk maken dat Nederland en Duitsland nog niet zo lang geleden veel meer bij elkaar hoor den dan we nu beseffen. Een inven taris bij het Hauptstaatsarchiv van Düsseldorf bevat procesakten van het Reichskammergericht, die zich bevin den in het Regionaal Historisch Centrum Limburg. In Kleve komen we verschil lende Nassau's tegen. Münster is al hele maal een eldorado voor onze vaderlandse geschiedenis. Op weg naar huis, alleen in de auto, vraag ik me af hoe we de gewenste conversies in Duitsland zullen aanpakken. Welke aan passingen in de werkwijze en programmatuur zijn noodza kelijk om er een gestroomlijnd productieproces van te maken? Ik mijmer over de verschillen tussen Duits en Nederlands archiefbeheer en de frisse blik op archieven en archieftoe gankelijkheid die het oplevert. Terug in Groningen concludeer ik dat ondanks, of misschien wel dankzij, de grote verschil len in archiefbeheer onze gang naar Duitsland positieve effecten zal hebben op zowel de Duitse als de Nederlandse markt, die zullen resulteren in verbeterde functies en werkwij zen. Na de aanvankelijke twij fel, die mij vier jaar geleden overviel, ben ik nu enthousiast en verheug ik me op de komende periode van spannende en creatieve nieuwe ontwikkelingen. Erik de Ree is directeur van DE REE archiefsystemen in Groningen. oktober 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 1