[De@aak] KVAN nieuws koninklijke vereniging van archivarissen in nederland Bureau KVAN verhuisd! KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad De zaak en digitale oplossingen Digitaliseren wordt vaak gezien als de ultieme oplossing voor vrijwel elk archiefprobleem. Neemt de opslag van papieren dossiers te veel ruimte in? Digitaliseren en het papier kan weg. Kost de selec tie van archiefstukken te veel tijd? Digitaliseren dat archief en selecteren is niet meer nodig. Is er ruimte- of personeelsgebrek bij de dienstver lening? Alles digitaliseren en de studiezaal kan wel dicht. Als kosten dwingen tot maatregelen, is digitalisering een van de eerste dingen waar men aan denkt. In een Duitse deelstaat gaat dat zelfs zo ver dat de overheid van mening is dat nieuwe archiefstukken allemaal verfilmd of gedigitaliseerd moeten worden en dat originele archiefstukken alleen bij hoge uitzondering (als ze van bijzondere cultuurhistorische betekenis zijn) fysiek bewaard mogen worden. Digitalisering dwingt de archivaris om zijn opvat tingen over en de omgang met het autonoom groeiend archiefbestand aan te passen. Maar zo gemakkelijk als het lijkt, is het niet altijd. Enkele kanttekeningen. Allereerst de opslag. Op zich is substitutie van ver nietigbaar archief, mits de (concept-)richtlijnen van de provinciale inspecteurs worden nageleefd, een prima oplossing. Het scannen wordt steeds goedkoper en het bedrijfsleven ziet er markt in. Zo ontvingen verschillende colleges van B&W onlangs een aanbod om het archief te laten scan nen in een Afrikaans land. Daarna wordt archief desgewenst ook na afloop van een afgesproken periode vernietigd - met alle garanties en waar borgen. En dat selecteren? Het moet op grond van de Archiefwet 1995. En het lijkt me verstandig om dat ook maar zo te houden. Want een deel van de kosten wordt gemakkelijk over het hoofd gezien: die van de administratie van het opgeslagen mate riaal. In een recente discussie op Archiefforum staat een uitspraak van het hoofd van Microsoft's Bay Area Research Center, die er op neerkomt dat firma's hiervoor 300.000 US dollar per terabyte per jaar kwijt zijn. En los van de kosten van het beheer van al die overbodige archieven, zit ook de uiteindelijke gebruiker niet te wachten op enorme massa's ongeselecteerd digitaal materiaal. Ook het (gedeeltelijk) sluiten van een studiezaal komt voor. Niet tot genoegen van de niet-genealogische gebruikers, die weinig tot niets van hun bronnen digitaal kunnen vinden. Het is Zaak dat de archivaris oppast dat hij niet te ver wordt meegezogen in het enthousiasme voor digitale oplossingen. In de bovenvermelde brief over scannen staat letterlijk: "Archiefinspecteurs ondersteunen dit proces volledig." Bij navraag blijkt dat er wel onderling contact geweest is, maar geen goedkeuring is verleend of iets dat daar op lijkt. De archiefinspectie is er niet om een keur merk te geven. De archivaris dient zich te onthouden van iedere activiteit die zijn professionele integriteit, objectiviteit en onpartijdigheid zou kunnen schaden (beroepscode art. 8). Zelf zijn de inspecteurs zich daar wel van bewust. En dit standpunt is nog niet zo lang geleden ook doorgedrongen bij bedrijven die ruimten voor archiefopslag verhuren. Nu de rest van de buitenwereld nog. En als de openingsuren van de studiezaal drastisch gereduceerd worden, met digitalisering als argu ment, dan kan dit eigenlijk alleen overwogen wor den als er een groot en evenwichtig samengestel de selectie uit de archieven digitaal beschikbaar is. Immers: de archivaris dient het gebruik van archieven zo breed mogelijk te bevorderen en onpartijdig aan alle gebridkers diensten te verlenen (beroepscode art. 6). Het zal duidelijk zijn: het archiefvak kan niet meer zonder digitalisering en wil niet meer zonder digi talisering. Maar de archivaris moet zich bewust blijven van de valkuilen. Daarom: kijk eens wat vaker in de spiegel van de beroepscode. koninklijke vereniging van archivarissen in nederland Snaai'er in beeld: Hella Brandt Wat betekent SNAAI voor jou? "Als jongste lid van de SNAAI is het lastig te zeggen wat SNAAI voor mij bete kent. Ik kan wel vertellen wat ik hoop KVAN betreurt benoeming Algemeen Rijksarchivaris zonder enige ervaring De Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland betreurt de benoeming van Martin Berendse tot directeur van het Nationaal Archief en, op termijn, Algemeen Rijksarchivaris. Betrokkene heeft geen enkele ervaring op het gebied van archieven en heeft blijkens zijn achtergrond ook met het terrein van het erfgoed niet van doen gehad. Ook al zal de heer Berendse op termijn over het archiefdiploma beschikken, dan nog is het voor de KVAN nauwelijks denkbaar dat hij met gezag als algemeen rijksarchivaris kan optreden en dat in een tijd waarin er rond archieven en informatie zoveel te doen is. Het ministerie van OCW heeft laten weten, dat er geen gekwalificeer de kandidaten met diploma beschik baar waren. Die mening wordt door de KVAN niet gedeeld. Bij het opleidings traject voor de heer Berendse heeft de vereniging grote twijfels. In ruim een jaar iemand die een zware manage- mentsfunctie bekleedt opleiden voor een universitair diploma archivistiek doet vragen rijzen over de kwaliteit van deze maatwerkopleiding. dat het voor mij gaat betekenen. Ik ben lid geworden omdat ik het contact met studenten uit andere leergangen miste. Hoewel het binnen ons jaar altijd erg gezellig is, is er nauwelijks contact met de studenten uit andere jaren. Ook is er geen uitwisseling met de studenten van de Hogeschool van Amsterdam. Lid wor den van de KVAN en de SNAAI betekent voor mij nieuwe mensen uit het vakge bied leren kennen en daarbij ook ideeën kunnen uitwisselen. Ik kijk dan ook uit naar de eerste bijeenkomst." Waarom heb je gekozen voor de opleiding archivistiek? "Van jongs af aan was ik al dol op alles wat oud was. Toen de tijd rijp was om te gaan studeren, was de keus niet moeilijk... ik ging geschiedenis studeren in Nijmegen, de stad waar ik ben opge groeid. Na mijn afstuderen kwam ik maar moeilijk aan de slag, want wie zit er nu te wachten op een historicus zon der enige werkervaring?! Gelukkig kon ik via een detacheringbureau aan de slag als medewerker DIV. Via dit werk kwam ik in aanraking met dynamische archie ven. Hoewel een boeiend vak, begon ik na een jaar de uitdaging te missen. Ik wilde liever met oudere archieven aan de slag, maar had niet de juiste opleiding. Vandaar dat ik in september 2006 begon met het aansluitprogramma van de mas ter Archiefwetenschappen aan de UvA. Het geluk was met mij, want tegelijker tijd kreeg ik het aanbod om op tijdelijke basis te komen werken bij het Regionaal Archief Nijmegen." "Sinds januari 2007 werk ik als archi varis bij bureau Dienstverlening. In mijn takenpakket zit onder meer educatie, public relations, het organiseren van de Archievendag en ik ben bezig met de ont wikkeling van een klantvraaggeleidings- systeem voor onze website. Dit houdt in dat onze digitale klanten met een alge mene vraag over de geschiedenis van Nijmegen worden geleid naar een heel specifieke vraag waarna hun het bron nenmateriaal wordt aangeboden waarin ze hun antwoord kunnen vinden. In sep tember kom ik in dienst van het RAN als kwaliteitsmedewerker voor de afdelingen Inventarisatie en Inspectie. Dit houdt in dat ik een risico-inventarisatie maak voor deze afdelingen. Op basis hiervan ga ik ervoor zorgen dat alle risico's afgedekt worden. Dit doe ik onder andere door de werkprocessen te beschrijven, contro lemomenten in te bouwen, werkinstruc ties te geven en medewerkers te coachen. Binnen de gemeente Nijmegen wordt al langer gewerkt met kwaliteitsmedewer kers maar binnen het archiefbestel is dit nog relatief onbekend. Mijn voorganger heeft de eerste stappen al gezet, dus aan mij de taak om dit systeem binnen het RAN te perfectioneren." Wat hoop je in de toekomst te bereiken? "Mijn belangrijkste doel op dit moment is om mijn diploma als archi varis te halen. Dit betekent dat ik nog anderhalf jaar moet studeren. Verder zou ik het leuk vinden als ik mijn steentje kan bijdragen om kwaliteitszorg binnen het archiefwezen een plek te geven. Het is daarom ook mijn bedoeling om op dit onderwerp af te studeren. Op de lange termijn lijkt het me leuk om een leiding gevende functie binnen een archief te vervullen." 37 Met ingang van 11 oktober 2007 is het bureau van de KVAN verhuisd naar de stichting Erfgoed Diensten. Deze faciliterende stichting voor het archiefwezen is ondergebracht bij het Gelders Archief in Arnhem. Patricia Redder en Susana Duarte hebben de werkzaamheden van het bureau en het Archievenblad inmiddels overge dragen aan May Scheepers. Het nieuwe adres van de KVAN is: Markt 1,6811CG Arnhem. Telefoon: (026) 35216 05 De website en de email voor het bureau blijven hetzelfde, namelijk www.kvan.nl en bureau@ kvan.nl. Voor het aanleveren van artikelen of con tact met de redactie kunt u mailen naar redac- tie@archievenblad.nl. Persberichten kunnen voortaan worden gezonden naar persberichten@ archievenblad.nl. Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmelding voor activiteiten en wijzigingen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Markt I 681 I CG Arnhem Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 1506908 De KVAN is een beroepsvereniging, die alle mensen verenigt die werk zaam zijn in het archiefveld. Het is geen vereiste dat leden het diploma archivistiek bezitten. Het archiefveld is zo divers, dat mensen met zeer ver schillende achtergrond/opleiding daar in werkzaam zijn.Allen zijn welkom als lid van de KVAN! De Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland stelt zich ten doel de belangen van het Nederlands archief wezen te behartigen en de deskundig heid van archivarissen te bevorderen. De vereniging organiseert onder meer studiedagen, internationale uitwisselingen en buitenlandse ori ëntatiereizen. Leden van de KVAN ontvangen kosteloos het Archievenblad en de Almanak van het Nederlands Archiefwezen. Student-leden en begin nende beroepsbeoefenaars kunnen tevens lid worden van de Sectie Nieuwe en Aankomend Archivarissen en Informatiespecialisten (SNAAI). De contributie voor het lidmaatschap van de KVAN bedraagt €61,- per jaar (een hogere bijdrage is welkom). De contributie voor een student-lid bedraagt 18,- per jaar. Yvonne Bos-Rops archievenblad oktober 2007 ,van archivarissen Hella Brandt (1981) studeerde in maart 2005 af als historicus aan de Radboud Universiteit Nijmegen. Zij werkte tot eind 2006 als mede werker Documentaire Informatievoorziening bij de gemeenten Ubbergen en Deventer. In september 2006 begon ze met het aan- sluitjaar voor de duale master Archiefweten schappen aan de Universiteit van Amsterdam (UvA). Sinds januari 2007 is zij werkzaam bij het Regionaal Archief Nijmegen. Vertel eens iets over je werk. Tamara Tesselaar-Groot oktober 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 18