Archivaris worden? Rijksarchivaris moet eerst nog diploma halen Kies de opleiding die bij je past master Archiefwetenschap UvA bachelor Media, Informatie en Communicatie HvA opleiding Informatie Media DE REE DE REE archiefsystemen met het oog op de toekomst Degelijk en betrokken Archief school literatuur Hildo van Engen, De derde orde van Sint-Franciscus in het middeleeuwse bisdom Utrecht. Een bijdrage tot de institutionele geschiedenis van de Modere Devotie In dit boek staat de derde tak van de Moderne Devotie centraal, de meest omvangrijke groep kloosters die de Nederlanden ooit heeft gekend. Na een uitvoerige omschrijving van het gebruik te bronnenmateriaal gaat de auteur in op de geschiedenis van de Derde Orde van Sint-Franciscus in het bisdom Utrecht tot aan de oprichting van het Kapittel van Utrecht. Stap voor stap wordt uiteenge zet wie de initiatiefnemers waren voor de oprichting en welke obstakels zij hebben moeten overwinnen tot de uiteindelijke oprichting in 1399. Ook de monastieke rituelen, die sinds 1488 verplicht wer den gesteld, worden helder beschreven. De elementen van de drie plechtige monastieke geloften (kuisheid, gehoor zaamheid en armoede) waren in de begin periode van het Kapittel van Utrecht wel te vinden, zij het in een aangepaste vorm. Tot slot wordt ingegaan op het proces van de verkloostering en de juridische status van de tertiaris sen. De auteur laat daarin zien hoe in de vijftiende eeuw de levenswijze van deze groep religieuze personen steeds strenger werd en hoe zij zich steeds verder afzonderden van de wereld. Genealogie en Heraldiek in de oorlogsjaren: genealogische en heraldische publicaties verschenen in de periode 1940-1945 (cd-rom) Het doen van genealogisch onder zoek nam sinds de jaren dertig een grote vlucht (zie CBG jaarboek 2005, 212 e.v.). Deze trend zette zich in de Tweede Wereldoorlog voort en er verschenen ver schillende publicaties, waaronder de serie Bibliotheek voor Geslacht- en Wapenkunde en het tijdschrift Sibbe, beide onder redac tie van C. Pama. Onlangs verscheen een cd-rom met gescande publicaties over genealogie en heraldiek die gedurende de Tweede Wereldoorlog zijn verschenen. Op de cd-rom zijn in totaal 5722 pagi na's tekst opgenomen in pdf-formaat. Hierbij is de oorspronkelijke opmaak van de pagina in de vorm van een afbeelding opgenomen, met in een onderliggende (onzichtbare) laag de tekst, die met behulp van Optical Character Recognition (OCR) is gemaakt. De pdf-bestanden kunnen met Adobe Reader worden bekeken. Deze manier van uitgeven vormt al jaren het beproefde recept van de digitale uitgever Historie Future. Dankzij de onderliggende tekst wordt het mogelijk de teksten te doorzoeken. Om het doorzoeken sneller te laten verlo pen is een index gemaakt. Een index is een computerbestand waarin in alfabetische volgorde is vastgelegd welke woorden op welke plaats in de documenten staan. Voor verschillende versies van Adobe Reader zijn verschillende indexen nodig en deze zijn allemaal meegeleverd. In een uitgebreide toelichting wordt aangegeven hoe Adobe Reader moet worden gecon figureerd om bij het zoeken gebruik te maken van de indexen. De uitgever advi seert om de oude versie 5 te installeren. In deze versie is het zoeken met behulp van truncatie (met een *-teken) mogelijk. Ook jongere versies van de Reader, zoals de meest actuele versie 8, kunnen worden gebruikt, maar daarin werkt zoeken op een andere manier. De cd-rom mist een inhoudelijke beschrij ving van de opgenomen publicaties. Veel genealogen zullen onderzoeken of infor matie over hun familie in de oorlog is gepubliceerd, maar die kans is klein. Interessanter is om te lezen hoe gene alogie in de Tweede Wereldoorlog werd beoefend. Er is echter geen bladerfunctie beschikbaar: men moet een pdf-bestand kiezen op basis van de bestandsnaam en bekijken of men de tekst wil lezen. Een pdf-bestand met een overzicht en korte uitleg, aangevuld met een link naar het pdf-bestand waarin de publicatie is opge nomen, had in deze leemte kunnen voor zien. 35 archiefsystemen -.«-raai Cultuur en D°oro«<f "XTManm Bc- dam. tip steennj Lijnbaanstraat 2 9711 RV Groningen Tel: 050 - 311 2600 Fax: 050 - 313 73501 E-mail:ederee@de-ree.ni www.de-ree.nl www.archiefschool.nl Meer weten? Kijk op de site of bel 020 - 524 11 66 "Onze jarenlange ervaring in de archiefwereld is tot een waardevolle bron van kennis voor het vak geworden. Sinds jaar en dag werken DE REE archiefsystemen en haar klanten op unieke wijze samen. Door deze samenwerking ontstaan toekomstgerichte oplossingen, die naadloos aansluiten op de werkwijze van de archivaris en op zijn dienstverlening aan het onderzoekend publiek. Erik de Ree directeur NEDERLANDS INSTITUUT VOOR ARCHIEFONDER WIJS EN -ONDERZOEK Leverancier van MAIS-Flexis, MAIS-Internet www.archieven.nladvies en conversies. De derde orde van Sint-Franciscus in bet middeleeuwse bisdom Utrecht Uitgeverij Verloren (Hilversum, 2006) ISBN 90 6550 920 8, 488 blz., 39,00. Tamara Tesselaar-Groot Stichting Historie Future (Naarden, 2007) ISBN 978 90 5802 055 o, 29,50. Gcm-alng heraldiek de oorlogsjaren Ivo Zandhuis oktober 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 17