€8 Paraplu overeenkomst Calamiteitenservice, zorg en beheer Nu ook geconditioneerde opslag voor archieven en museumobjecten in onze beveiligde archiefbunker Een beredderingsabonnement op DocumentenWacht voor slechts 28,75 per jaar gedekt bij een calamiteit: /isotron Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.documentenwacht.nl www.sterken.nl www.isotron.com Vervolg van pagina 27 Voordat Nederlandse archiefbewaar plaatsen hun 'virtuele werkplaatsen' kun nen voorzien van 'sociale navigatie tools', moeten andere voorwaarden worden gerealiseerd. Net als de onderzoeksgroep uit Michigan een collectie aan bepaalde criteria onderwierp voordat zij aan haar onderzoek begon, moeten Nederlandse archiefinstellingen die willen gaan expe rimenteren met sociale navigatie rondom of dwars door hun collectie heen zich realiseren welke voorwaarden vervuld moeten zijn om met succes een virtuele studiezaal op te starten. De volgende vra gen kunnen daarbij een rol spelen: Welke collecties worden nu al veel gebruikt? Welke bronnen kennen trouwe gebrui kersgroepen, die bereid zijn om feedback te geven op de al aangeboden navigatie systemen? Voor welke archieven is de digitalisering en codering in EAD voor de hand liggend? Welke collecties zijn al gedigitaliseerd? Zijn financiële middelen en software beschikbaar om codering in de internationale standaarden door te voeren?18 Los van alle praktische bezwaren en wet ten19 doemt de vraag op of archiefklanten überhaupt wel dromen van een werkelijk heid waarin archiefschatten niet langer verborgen zijn en online gedeeld kunnen worden met velen. Derrida beschreef in Archive fever20 archieven als locaties van traditionele geheimhouding, afsluiting en conservering van informatie. Volgens Derrida branden we van passie voor het archief, omdat we op zoek zijn naar onze oorsprong, op zoek naar oorspronkelijke en unieke documenten. Hoe zit het met het sociale aspect van deze hartstocht die ten grondslag ligt aan archiefspeurders? Het rapport Klik naar het verleden van het Sociaal Cultureel Planbureau (2006) stelt vast dat in erfgoed geïnteresseerden nog steeds veel belang hechten aan hun fysieke ervaring met een analoge bron. Virtueel kennis delen heeft volgens dit onderzoek (nog) geen prioriteit; wel wil men betrouwbare en diepgaande informa tie om zelf te kunnen ordenen, systemati seren en de gegevens van kwaliteitsken merken te voorzien. Is deze klant gediend met sociale navigatie op internet? Het Polar Bear Project houdt met soortgelijke gebruikerswensen rekening. Er zijn dus voor ons ook mogelijkheden om aan te knopen bij de behoeften van de door het SCPB onderzochte archiefgebruikers. Archivarissen staan voor een nieuwe uit daging als zij de mogelijkheden willen aangrijpen die web 2.O-technologieën bieden om toegankelijkheid en kwaliteit van onze erfgoedinformatie in samenwer king met haar gebruikers te delen, aan te vullen en te verbeteren. I 29 'fJHrjiise DocumentenW acht 16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen gekiimatiseerde bus, 1 maand opslag in onze shockfreezer, schaderapport opmaken voor o.a. de verzekering DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Sterken BV en gericht op schadepreventie Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. IA ^■vSsss^SSSSSSfi^f- Archive fever digitaliseringen informatisering Susanne Neugebauer is docent en onderzoeker bij de Archiefschool en is adviseur van het project Digitaal Historische Werkplaats van het Stadsarchief Breda. Noten De titel van dit artikel is geïnspireerd op de video Web 2.0... The machine is us/ing us van Michael Wesch, cultureel antropoloog en media-ecoloog die de invloed onder zoekt die nieuwe media op menselijke interactie hebben. Hij werkt als assistent professor aan Kansas State University voor het Antropolgy Program. De video is gepu bliceerd in januari 2007 op YouTube en is sindsdien erg populair in de blogsfeer. 2. Zie hiervoor ook TaskForce Archieven Project Virtuele Onderzoeksruimte, dat zich vooral op genealogische informatie wil rich ten. Projectleider: J. Lauwerier. 3. Zie ook het artikel 'Het juiste digitale gereedschap bepalen met de checklist toe gankelijkheidsinstrumenten' van Beng Lai e.a. in het Archievenblad van juni 2006. 4. Op 19 april 2007 organiseerde de Taskforce Archieven in Utrecht een studiedag over EAD die landelijk een grote respons kreeg. 5. Zie bijvoorbeeld de sites van het Nationaal Archief en het Rijksarchief België. 6. http://polarbears.si.umich.edu/ 7. http://www.dlib.org/dlib/may07/yakel/ 05yakel.html. Het artikel is gepubliceerd in juni 2007. 8. http://denhaag.digicity.nl/lnformatie/ Z0ekplaatjes-429200129id.html 9. http://geschiedenis.vpro.nl/plaatsvanherin- nering 10. http://archief20.ning.com/forum/topic/ listForTag?tag=blog 11. www.librarything.com, www.bibsonomy. org, www.connotea.org,www.CiteUlike.com, kijk ook op het weblog van het Huygens Instituut http://www.huygensinstituut.knaw. nl/weblog/ voor Bungee Vieuw, faceted browsing. oktober 2007 12. www.flickr.com stimuleert het toevoegen van tags, waardoor het beeldmateriaal steeds beter ontsloten wordt. Gelijksoortige fotosites zij onder meer www.zoom.nl en www.birdpix.org. Zie ook: 'Sociale fotosi tes: van online album tot beeldennetwerk1, Informatieprofessional, maart 2007. 13. http://www.dlib.org/dlib/septem- bero5/bearman/o9bearman.html Social Terminology Enhancement through Vernacular Engagement - Exploring collabo rative Annotation to encourage interaction with museum collections. D. Bearman and Jennifer Trant. 14. Het principe van collaboratieve filtering wordt ook gebruikt door www.amazon.com en www.Everything2.c0m/ 15. Folksonomy: metadatering door de massa gepubliceerd op http://e-learning.surf.nl/e- learning/artikelen/2985 16. www.goudanet.nl/Alle in dit artikel geci teerde webinformatie werd geraadpleegd op 22 augustus 2007. 17. Visuele weergave van inhoudstags die op een website, meestal een blog, worden gebruikt. Tags die vaker gebruikt worden, worden bijvoorbeeld groter afgebeeld of op een andere wijze benadrukt. De tags zijn meestal op alfabetische volgorde gerang schikt. Na het aanklikken van een tag surf je door naar een pagina met gerelateerde onderwerpen. Bron: Wikipedia. 18. ISAD(G), EAD. 19. Vrij naar Elsschot. Bijvoorbeeld de Auteurswet en de Wet Bescherming Persoonsgegevens. 20. Jacques Derrida, Archive Fever, a Freudian Impression (Chicago en Londen 1995). archievenblad I

Archievenblad | 2007 | | pagina 14