13! Web2.0- Nederlandse archiefinstellingen beseffen steeds meer hoe belangrijk het is om toegangen op archieven gebaseerd op xml met Encoded Archival Description (EAD) online te presente ren.4 De verbetering van de doorzoekbaarheid zonder verlies van context en natuurlijk de uit wisselbaarheid van informatie op verschillende niveaus van archiefinformatie is het gevolg.5 Zo publiceert het Rijksarchief in België het com plete Archief van de Ministerraad uit de periode 1916-1949 middels een EAD-toegang volledig digitaal. Het is een voorbeeld waarin de bron en het raadplegen van de informatie centraal staat. Wat kunnen nieuwe technologieën toevoegen aan deze gestandaardiseerde en volledig gedigita liseerde staat van archiefinformatie? Studenten van de Univerity of Michigan School of Information hebben in samenwerking met de Michigan Bentley Historical Library begin 2006 een site gepresenteerd met de digitale collecties van de Polar Bear Expedition. De collectie omvat de neerslag van de Amerikaanse interventie in Noord-Rusland gedurende de jaren 1918-1919. De meeste mannen die als soldaten tegen de bol sjewisten moesten vechten, kwamen uit de staat Michigan. Sindsdien maakt dit aspect van de geschiedenis van de Eerste Wereldoorlog deel uit van de geschiedenis van Michigan. Dagboeken, correspondentie, foto's, tekeningen, gepubliceerd materiaal, bewegend beeld en oral history bieden een rijke bron voor historici en genealogen. Een veel gebruikte collectie, een bekende groep trou we gebruikers en het feit dat de collectie volledig gedigitaliseerd en gecodeerd is in EAD, zorgden ervoor dat het materiaal een uitstekend uitgangs punt vormt voor onderzoek naar de mogelijkhe den van het interactieve internet. Gesteld wordt: door de kennis van de gebruikers over context en achtergronden van de collectie te betrekken bij de presentatie van de collectie wordt de digitale toegankelijkheid ervan vergroot. De bedenker van dit project is Elizabet Yakel, professor voor Archives and Record Management at the School of Information in Michigan. In haar artikel 'Creating the Next Generation of Archival Finding Aids'7 belicht zij het onderzoeksproces dat leidde tot de creatie van de website over de Polar Bears. Dat is een interessante materie waarover wij in Nederland ook moeten gaan nadenken. Het idee om de kennis van de geïnteres seerde burger in te zetten om archiefcollecties te ontsluiten is in Nederland enige jaren geleden door het Haags Gemeentearchief uitgewerkt; dit wordt tegenwoordig beheerd door het Forum voor Zoekplaatjes.8 In dit forum is het moge lijk om zelf een foto of ander visueel historisch document te plaatsen, te beschrijven en vragen te stellen over de betekenis, herkomst of locatie van het afgebeelde. Bezoekers van de site kunnen reageren en eikaars reactie becommentariëren of corrigeren. Een spannend verhaal begint en wordt afgesloten op het moment dat de determi natie door alle deelnemers is bevestigd. Een recenter Nederlands voorbeeld voor het delen van historische informatie is de site Plaats van Herinnering, een gezamenlijk initiatief van Beeld en Geluid, de NPS en de VPRO.9 Iedereen kan, gerelateerd aan een geografische plaats van gebeurtenis, bewegend beeld publiceren en beelden toevoegen aan het collectieve geheugen van onze natie. Soortgelijke projecten kunnen in theorie door iedere archiefinstelling gebouwd worden door middel van de open source soft ware en vrij beschikbare toepassingen voor web 2.0. In het weblog Archief 2.0l° heeft een aantal oktober 2007 keuren van haar gebruikers en doet suggesties voor nieuwe, passende titels bij eerder gemaakte keuzes. Op deze manier voegt de onderzoeker zelf nuttige informatie toe aan het behandelde thema en helpt daarmee anderen om hun vragen te beantwoorden en hun horizon te verbreden.14 Wlkl* Social Sorter; p ioa- c Economy - Design Audio ,„t it, nnn-v- rss stu^'Ohfdization pen s CSS-Oeslgn DataDrtven Nederlandse archivarissen een communicatie platform ingericht om de mogelijkheden hiervan te bespreken. Wij weten door voorbeelden uit de wereld van wetenschap en bibliotheken" en door voorbeelden van particuliere fotografen12 en de kunstsector13 dat het ontsluiten van vele soorten informatie via het internet steeds meer in handen gelegd kan worden van de gebruikers zelf. Ook archivarissen hebben inmiddels de uit dagingen van de sociale navigatie via internet ontdekt! Terug naar de Polar Bears: wat kunnen de gebruikers van deze bron meer doen behalve raadplegen? Om te beginnen is het mogelijk een eigen archief of minicollectie samen te stel len voor eigen gebruik. Verder is het mogelijk hulp te vragen bij de digitale archivaris. Achter de schermen worden vragen beantwoord door onderwerpdeskundigen. De bedoeling is dat digitale collectiegebruikers elkaar helpen met het oplossen van gestelde vragen op collectie- en itemniveau. Archiefgebruikers kunnen na autorisatie fouten in beschrijvingen corrigeren en nieuwe items toevoegen. Over de gedeelde autoriteit van archiefgebruikers en archivaris sen is goed nagedacht. Zo zijn gebruikers van informatie voor elkaar altijd zichtbaar en wordt het op deze manier makkelijk om contact met elkaar te zoeken en om kennis en tips uit te wis selen. Om de archiefgebruiker de weg door de digitale collectie te helpen vinden, heeft de pro jectgroep gebruikgemaakt van link path software. Deze software volgt het principe van collabora- tieve filtering. Dit principe is gebaat bij veelvul dig gebruik, maar hoe werkt het? Verondersteld wordt dat velen bekend zijn met het gebruik van Pandora, een site voor het analyseren en rubrice ren van muziek. Deze site onthoudt muziekvoor- Trefwoordwolken Een andere manier om de informatiegebrui ker te laten meewerken aan de vindbaarheid van informatie is social tagging. Het toekennen van trefwoorden en relevante informatie door de gebruiker heeft effect op de metadata die de informatie structureren en presenteren. Als velen beschikbare informatie classificeren door meta data toe te voegen ontstaat Folksonomy, classi ficatie door de massa.15 Ook deze toepassing is gebaat bij zoveel mogelijk gebruikers die de informatie voorzien van nieuwe tags. Openbare bibliotheken werken met de Aquabrouwser. Goudanet bijvoorbeeld ontsluit met behulp van de Aquabrowser naast de bibliotheekcollectie ook de archieven en museale collecties van Gouda.16 Een site als www.bibsonomy.org biedt de moge lijkheid om referenties (links, e-publicaties) te verzamelen en te delen. Deze sites werken met tagclouds.17 Die helpen om gerelateerde onder werpen of nieuwe trefwoorden op te sporen en zo de gebruiker te helpen om kennis te nemen van informatie waar hij in eerste instantie zelf niet aan dacht. Informatie beoordelen, schiften, bewaren, delen en vinden wat je tot dan toe niet zocht: dat zijn de mogelijkheden die www.flickr. com voor foto's of www.amazon.com voor boe ken gebruikt en die menigeen al kent. Lees verder op pagina 29 digitalisering en informatisering The archive is us Door Susanne Neugebauer The archive is us.1 Nieuwe internettechnologieën, bekend onder de noemer web 2.0, laten ook voor archivarissen onvermoede verten opdoemen: nieuwe vormen van interactie kunnen vruchtbaar gecom bineerd worden met online beschikbaar gestelde primaire bronnen. In Nederland worden eerste stap pen ondernomen om virtuele onderzoeksruimtes2 en digitale historische werkplaatsen3 in te richten. O Ti .-•] -1 vf - - <4 Polar Bear Expedition Digital Collections The "American Intervention in Northern Russia, 1918-1919," nicknamed the "Polar Bear Expedition," was a U.S. military intervention in northern Russia at the end of World War I. Since many of these soldiers originated from Michigan, the Bentley Historical Library at the University of Michigan, an archive documenting Michigan history, has collected matenals related to this event since the 1960s. The Bentley has amassed one of the largest groups of materials on this topic, consisting of over sixty individual collections of primary source material as well as numerous published matenals. advanced search 1 individual names geographic locations military units organizations 1 media types subjects In 2004, the Bentley proposed a project to digitize all of the Polar Bear matenals in order to increase access as well as protect and secure the fragile originals. In 200S, faculty and students from the University of Michigan School of Information began a research projecl investigating next generation finding aids. The Polar Bear Expedition Digital Collections are the first example of rethinking traditional archival finding aids to provide better access to primary sources on the web. We are experimenting with different ideas for displaying archival content as well as implementing added functions so that researchers can interact with online collections using collaborative tools. read more. 3 remember mel Login 1 Forgot your password? Create a new account n expedition into tl read a brief history of the Polar Bear Expedition search for items about a person, place or Army unit browse lists of photographs, maps or diaries from the Collections browse an alphabetical list of collections, most of which bear an individual's name browse a Bst of all known participants of the Polar Bear Expeditioi look for information related to a specific .geographic location What's new? Search by item. Audio from Salchow Interview available. Vou can now bookmark individual items and collections (logged in users only) rcaf36 laplizard Olga banning t JDP Miriam Geoffrey MStampor concreteflowers btwashbum 1 jonudiha This website is a work in progress and its success depends entirely on its use. We will be making changes regularly— be sure to see what will be coining soon. We welcome feedback, so please contact us. To find out more about this site, the group behind it and our goals, check the about this site page. Maintained by The Archivist BENTLEY HISTORICAL LIBRARY IpKjJiy THE UNIVERSITY OF MICHIGAN 1150 Beal Ave. Ann Arbor, MI 48109-2113 (734) 764-3482 Homepage van de Polar Bear Expedition Digital Collections. Zoekplaatjes en meer archievenblad digitaliseringen informatisering '0?1 Folksonomy Focus on Simplicity Joy of Use AJAX iwir^w.iviKj rwnA Lf'è-^-U I- Recommendation Social Software t The Long Tail Biog* Affiliation r* W Video 'Mobility - - - - cap*»sa.-"» Sw J Web Standards Mteroformats Homepage van het Forum voor Zoekplaatjes van onbekende Nederlandse stads- en dorpsgezichten. Digicity Den Haag. De gebruiker vergroot de toegankelijkheid DimitarVesselinov uit Bulgarije publiceerde deze tagcloud in Flickr onder de tag web 2.0.Wikipedia publiceert hem zonder bronvermel ding onder het lemma web 2.0. oktober 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 13