In memoriam Frans Cornells Berkenvelder (1932-2007) SCHEEREsP llB.V Boogschutterstraat 40, 7324 BA Apeldoorn Postbus 4168, 7320 AD Apeldoorn Tel. (055) 368 95 49 Fax. (055) 542 92 22 www.scheeres.nl verkoop@scheeres.nl ÊÊÊMBBÊÊBm UniCompact verrijdbare archiefsystemen. In de afgelopen 39 jaar hebben wij bij zeer veel organi saties ruime ervaring opgedaan bij het oplossen van archiveringsproblemen. Voor u, als verantwoordelijke voor het archief, is het natuurlijk duidelijk dat de authentieke archiefopslagmethodes allemaal één ding gemeen hebben en dat is ruimtebesparing. Echter andere zaken verdienen net zoveel aandacht; in welke uitvoeringen kunnen de stellingen geleverd wor den,wat zal de invloed zijn op de klimatologische omstandigheden, welke aanpassingen zijn er aan het product gemaakt om beschadigingen van uw archivalia te voorkomen, wat zijn de veiligheidsvoorzieningen bij een verrijdbaar archief enz. Kortom, er zijn genoeg aandachtspunten waarbij Scheeres voor u een belangrijke én adviserende rol kan spelen. Heeft u interesse in onze producten stuur of fax deze bon naar onderstaand adres en informatie wordt u toegestuurd. in memoriam Frans Berkenvelder werd op 18 augustus 1932 te Alkmaar geboren. Hij studeerde geschiedenis en rechten aan de Rijksuniversiteit Groningen. Zijn doc toraal examen geschiedenis legde hij af in 1958, dat in de rechtsgeleerdheid in 1959. Vervolgens was hij tot 1968 leraar geschie denis aan gymnasia in Breda en Deventer. Ondertussen was hij begonnen met de opleiding tot hoger archiefambtenaar aan de Rijks Archiefschool. In 1966 kwam hij in dienst van de gemeente Zwolle, waar hij in 1968 benoemd werd tot gemeen tearchivaris. Deze functie oefende hij uit tot september 1994. Vervolgens was hij nog tot zijn pensionering in 1997 als wetenschappelijk medewerker aan het gemeentearchief verbonden. In 1968 was het Zwolse archief op een gebrekkige wijze gehuisvest in het stadhuis. Het is mede aan Berkenvelder te danken dat hieraan een einde kwam. Het archief verhuisde in 1969 naar een nieuw pand en met niet aflatende ijver drong Berkenvelder er steeds bij het gemeentebestuur op aan om voldoende middelen beschikbaar te stellen. Het aan tal formatieplaatsen groeide in tien jaar tijd van twee tot dertien. Tijdens zijn archivariaat legde hij de nadruk op het toegankelijk maken van archieven. Hij maakte beschrijvingen van het oude stadsarchief. Van alle charters vervaardigde hij regesten met de bedoe ling om de afgedwaalde akten tot het eigenlijke archief terug te kunnen bren gen. Voor de vele genealo gen en andere onderzoe kers ontwierp hij de zoge heten Generale Index, een kaartsysteem met tal van uniform getypte gegevens uit diverse archief- en literaire bronnen, geru briceerd naar persoons naam, beroep, topografie en onderwerp. Het aantal kaartjes bedroeg uiteinde lijk twee miljoen. Met tentoonstellingen en lezingen wist Ber kenvelder het archief in de Zwolse samenleving en daarbuiten onder de aandacht te brengen. Het jaar 1980 vormde wat dat betreft een hoogtepunt. Zwolle herdacht toen het feit dat zij 750 jaar te voren stadsrecht had ver kregen. Mede door zijn toedoen kwam dit feest in het teken te staan van de Hanze, waarover hij diverse keren publiceerde. In dat jaar werd ook het eerste deel van het Zwolse oorkondeboek gepresenteerd onder de naam Zwolse Regesten. Tot 1997 volgden er nog vijf delen. Alle akten over Zwolle uit de periode 1350-1500 waren daarmee in regestvorm gebracht. Ook gaf hij Maandrekeningen en Jaarrekeningen van Zwolle over de periode 1399-1450 in druk uit. Naast deze bron nenpublicaties schreef hij tientallen arti kelen over uiteenlopende onderwerpen uit de geschiedenis van Zwolle. Vanaf 1970 tot 1991 was Berkenvelder docent geschiedenis aan de Rijks Archief- school. Vele leerlingen zullen zich hem herinneren als een leraar die op een middelbare-schoolachtige wijze les gaf. Hij had een belangrijk aandeel in de tot standkoming van het rapport Toekomst Rijks Archiefschool (1980). Ook was hij jarenlang als docent 'oud-archief' verbon den aan de opleiding SOD. Daarnaast had hij in tal van besturen zitting. Zo was hij voorzitter van de Landelijke Kring van Gemeente- en Streekarchivarissen, van de Commissie Herziening Archiefwet, van de Commissie Nota Archiefbeleid en van de Vereeniging tot beoefening van Overijsselsch Regt en Geschiedenis. In 1995 werd Berkenvelder koninklijk onderscheiden. Na zijn pensionering in 1997 ging hij onverminderd met zijn werk verder. Op 1 december 2005 promoveerde hij aan de Rijksuniversiteit Groningen op het proefschrift Stedelijk burgerrecht en burgerschap in Deventer, Kampen en Zwolle, 1302-1811. Deze dissertatie beschouwde hij als de kroon op zijn werk als histori cus en als archivaris van Zwolle. Met een voor hem ongekende vreugde nam hij de bul in ontvangst. Na de promotie ging het met zijn gezondheid bergafwaarts. Hij leed aan een ongeneeslijke ziekte waaraan hij op 16 juli 2007 bezweek. Berkenvelder is de man geweest die van het gemeentearchief van Zwolle een middelgrote archiefdienst maakte. Hij was een archivaris van de oude stempel. Hij was uiterst formeel in de omgang en hield een zekere afstand in acht tegen over zijn medewerkers. Door zijn vele bronnenuitgaven en publicaties heeft Berkenvelder zich zeer verdienstelijk gemaakt voor de verbreiding van de ken nis van de geschiedenis van Zwolle. 15 "Ons archief is eindelijk overzichtelijk en toegankelijk doorAcllib Archief. Er zijn zoveel verschillende zoekmogelijkheden datje altijd vindt wal je zoekt. En daar gaal hel ons juist om. Met Adlih is het beheer van ons archief een stuk makkelijker geworden". Adlib software is al decennia toonaangevend in informatie-, collectie-, kennismanagement en archiefbeheer. Adlib applicaties staan bekend om hun gebruiksgemak, overzichtelijkheid en flexibiliteit. Bel of e-mail voor meer informatie of voor een geheel vrijblijvende demonstratie. Software voor musea, bibliotheken en archieven. Adlib Information Systems Postbus 1436, 3600 BK Maarssen Tel: 030 2411885 E-mail: sales@adlibsoft.com Internet: www.adlibsoft.com Organisatienaam Naam contactpersoon MA/ Adres Postcode Plaats Telefoonnummer Bel mij op voor een afspraak Q Door Wim Huijsmans Op 16 juli 2007 is na een langdurig ziekbed dr. Frans Cornelis Berkenvelder op 74-jarige leeftijd overleden. Hij was een kwart eeuw gemeentearchivaris van Zwolle. De Zwolse gemeentearchivaris Frans Berkenvelder bij de presentatie van een van de delen van de Zwolse Regesten in 1983 (foto Historisch Centrum Overijssel, Zwolle). Nadruk op toegankelijk maken Docentschap en promotie Van de oude stempel Wim Huijsmans is archivaris en verbonden aan het Historisch Centrum Overijssel. september 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 7