Kijk in de kaarten van Zutphen VERHALENWEDSTRIjD GRONINGEN filllfili®*; iliüii®iitÉ!v Oude Capelse docu menten teruggevonden Cursus Digitaal Depot Cursus Archiefrecht Cursus Regels voor archiefbeheer, óók in een digitale omgeving Cursus Selectielijst ontwerpen en onderhouden Cursus Acquisitieplan maken Seminarcyclus Archivistiek voor niet-archivarissen Cursus Werken met selectielijsten Cursus Invoeren selectielijsten in een organisatie Cursus Archiefbewerking Opleiding tot archivaris Cursussen op maat www.archiefschool.nl Archief school De gemeente Capelle aan den IJssel heeft onlangs op een veiling notariële akten verworven die in Capelle zijn opgemaakt gedurende de jaren 1678-1718. De akten zijn van groot belang voor de zeventiende- eeuwse geschiedschrijving van Capelle aan den IJssel, omdat tot nu toe geen notariële akten uit die periode bekend waren. De notarissen Everardus Maes en Cornells Brouwer legden in die tijd het wel en wee van de Capellenaren vast in twee lijvige protocollen van akten. Testamenten, voogdij, boedel inventarissen en verkoop van goe deren waren dagelijkse kost voor de heren. Vele honderden inwoners van Capelle en omgeving worden in de akten genoemd. Notarissen behoren hun protocollen in te leveren bij het gemeentebestuur, maar deze zijn door onbekende oorzaken bij een particu lier terechtgekomen en op een ver geten plek beland. Het gemeentebe stuur heeft de akten nu overgedragen aan het Gemeentearchief Rotterdam, waar ze worden geplaatst bij de ande re archieven van Capelle. De akten verkeren in goede staat en zijn sinds 1 juli voor het publiek ter inzage. nieuws uit het veld Verslagen Haagse gemeenteraad vanaf 1Ö51 op Internet Alle verslagen van de Haagse gemeen teraad van 1851 - het jaar waarin de Gemeentewet in werking trad - tot 2005 zijn voortaan via het Internet te raadple gen. Daarnaast zijn ook de gemeentelijke jaarverslagen van 1851 tot 1955 gedigita liseerd. De verslagen worden gepubliceerd via de applicatie 'Gedrukte Materialen'. Deze applicatie is, in samenwerking met het Haags Gemeentearchief, ontwikkeld door DEVENTit BV uit Bunschoten en is speciaal toegesneden op het via Internet aanbieden van gedrukte documenten zoals kranten, brieven, verslagen, etce tera. Deze applicatie werd al ingezet voor het via Internet aanbieden van 125 jaar aan jaarboekjes van geschiedkundige vereniging 'Die Haghe'. De digitalisering van de circa 400.000 pagina's is uitge voerd door Karmac Microfilm Systems BV uit Lelystad. Belangstellenden kunnen terecht op www.gemeentearchief.den- haag.nl en http://politiek.residentie.net. Via het project 'Kijk in de kaarten' zijn 130 kaarten, plattegronden en prenten afkomstig uit archieven, atlassen en andere boeken gedigitaliseerd. Hiermee heeft het Stads- en Streekarchief Zutphen een begin gemaakt met het digitaliseren van de enor me kaartencollectie.Vrijwilligers van het archief hebben de kaarten uit de duizenden kaarten geselecteerd, beschreven en geru briceerd. Ze zijn te bekijken via de website www.streekarchiefzutphen.nl. De kaarten verschijnen in een galerij waar door middel van scrol- len doorheen te lopen is. Vervolgens kan met een muis klik de kaart bekeken worden. De kleine straatjes of letter tjes zijn zo duidelijk zicht baar. Ook staat bij elke kaart een korte beschrijving en soms een verwijzing naar literatuur. Aan de hand van zes thema's wordt een beeld gegeven van de omvang rijke kaartencollectie van de gemeente Zutphen. Zo zijn topografische kaarten uit de atlassen van Blaeu en De Witt tot in detail te bekijken. Uit de grote collectie stadsplattegronden zijn vanaf 1870 kaarten gekozen die een beeld geven van de uitbreiding van de stad. Ook het oudste stripverhaal van Nederland, een maan- en klaagbrief uit 1493, en een kaart van de Graafschap Zutphen (1630) zijn gedigitaliseerd. De website www.hetverhaalvangro- ningen.nl organiseert een verhalenwed- strijd met als thema 'Hoe ik woonde in Groningen'. Op de website staan al veel verhalen over het cultureel erfgoed van de stad en provincie Groningen. De redactie wil nu ook een uitbreiding met meer per soonlijke herinneringen. Het thema kan zo breed mogelijk worden opgevat. Het kan bijvoorbeeld gaan over de inrichting van het ouderlijk huis, over de eerste televisie of pc in huis, over een bijzon dere vloerbedekking, over een verhuizing, over de hobbyschuur in de tuin of over de radio met maar drie zenders. Belangrijk is dat de verhalen worden geplaatst in de context van dorp, buurt of streek, als een stukje geschiedenis van Groningen. De verhalen komen na de wedstrijd op de website te staan. De redactie zou graag zien dat bij de verhalen particuliere foto's of filmfragmen ten worden meegestuurd. Dit materiaal wordt dan door de redac tie gekopieerd en gaat ver volgens weer terug naar de eigenaar. Iedereen kan aan de wedstijd meedoen. De prijs bestaat uit een bedrag van 500 euro. De wedstrijd vindt plaats in het kader van de najaarsmanifestaie 'Thuis in Groningen' van het Groninger Forum. De verhalen kunnen nog tot 26 oktober 2007 worden ingeleverd. Ze kunnen worden gemaild naar l.kleijssen@hetverhaalvangroningen.nl of gestuurd naar RHC Groninger Archieven, t.a.v. www.hetverhaalvangroningen. nl, Postbus 30040, 9700 RM Groningen. Op de website www.hetverhaalvangro ningen.nl kunnen de richtlijnen voor een verhaal worden nagelezen. i.s.m. Erfgoed Nederland Woensdag 10 en 31 oktober, 14 en 28 november en donderdag 13 december 2007 5 dagen Niveau: HBO+ Prijs: 650 Donderdag 29 en vrijdag 30 november 2007 2 dagen Niveau. HBO+ Nieuw: nu 2 cursusdagen Prijs: €850 Vrijdag 23 november 2007 1 dag Niveau: HBO Prijs: 425 Donderdag 4, 11 en 18 oktober 2007 3 dagen Niveau: HBO Prijs: 1.430 -4 - -1 Maandag 5 en 19 november en 10 december 2007 3 ochtenden Niveau: HBO+ Prijs: 650 Voorjaar 2008, data volgen 5 dagen Niveau: HBO+ Prijs: €1.650 Donderdag 1,8, 15 en 22 november 2007 4 dagen Niveau: MBO Prijs: 1.500 Donderdag 29 november, 5 en 12 december 2007 3 dagen Niveau: HBO Prijs: 1.430 Woensdag 6 en 20 feb, 5 en 19 mrt, 2 en 16 april 2008 7 dagdelen Niveau: HBO+ Prijs: 1.625 Kies de (deeltijd) opleiding die bij u past master Archiefwetenschap UvA voltijd: 1,5 jaar - deeltijd: 2,5 jaar bachelor Media, Informatie en Communicatie HvA afstudeerprofiel Media Informatie voltijd: 4 jaar - deeltijd: variabel De Archiefschool verzorgt op maat cursussen en verricht archivistisch onderzoek in opdracht van archiefdiensten, gemeenten en ministeries. Meer weten? Bel 020 524 11 66 NEDERLANDS INSTITUUT VOOR ARCH IEF0 ND ER WIJS EN -ONDERZOEK september 2007 Inzoomen tot op straatniveau op de kaart van Zutphen van Joan Blaeu (foto Stads- en Streekarchief Zutphen). archievenblad De Groningse watergeus Diederik Sonoy 1526-1297), een van de personen wier leven is beschreven op de website www.hetverhaalvangroningen.nl.

Archievenblad | 2007 | | pagina 5