Omdat het SCBIHIBn van boeken in kleur veel slimmer kan Archief CORK naar Tresoor Nederlandse brieven uit Brits bezit gepresenteerd www.kn.nl KONICA MINOLTA The essentials of imaging Hoe de Konica Minolta PS5000C uw scanproblemen oplost. Schenking archief Bisdom Breda Het Bisdom Breda heeft zijn archief overgedragen aan de Gemeente Breda. Toen het Bisdom Breda in 2003 startte met een renovatie van het bis domkantoor werd het archief van het bisdom tijdelijk ondergebracht bij het Stadsarchief. Na de renovatie bleek dat de kelder van het bisdom onvoldoende geschikt was als archiefbewaarplaats. Het bisdom stond toen voor de keuze om het archief in bruikleen te geven, of het te schenken. Gekozen werd voor een schenking aan het Stadsarchief Breda. Dit is bijzonder, want meestal geven bisdommen hun archief in bewaring. Voor het behoud is het goed dat het archief van het bisdom wordt bewaard door het Stadsarchief, waar de omstandigheden optimaal zijn. Het Stadsarchief garandeert een goede toegankelijkheid en dienstverlening. In het bisdomarchief bevinden zich kostbare stukken. Het oudste stuk dateert uit 1382 en gaat over het kar tuizerklooster dat in de middeleeuwen bij Geertruidenberg lag. Bij sommige oorkondes bevinden zich zegels van Willem van Oranje. Tresoar heeft onlangs het archief van de bekende Friese cartoonist CORK, Cor Hoekstra, ontvangen. Het gaat hier om een unieke aanwinst, omdat archieven van dergelijke kunstenaars schaars zijn. De aanwinst is ook bijzonder omdat de cartoonist zijn werk wereldwijd publiceer de. Cor Hoekstra (1931-1996), geboren in Franeker, was opgeleid tot onderwijzer. Al tijdens zijn onderwijzerschap bouwde hij zijn 'praktijk' op. In 1961 zegde hij de school vaarwel. Hij stuurde zijn cartoons naar de Friese Koerier en vervolgens naar een groot aantal andere bladen. Eerst in Nederland, maar na verloop van tijd ook naar allerlei buitenlandse kranten en tijdschriften, waaronder de Frankfurter Allgemeine, Oost-Europese, Japanse en Arabische bladen. In 1990 werden ze in 35 landen gepubliceerd. De cartoons richten zich vooral op misstanden in de maatschappij. In het begin waren zij vrij onschuldig, maar later wist hij haarscherp in beeld te brengen wat er in de maat schappij fout liep: luchtvervuiling, mis management, sportverdwazing en televi sieverslaving waren bekende thema's die het leven van de burger zuur maakten. Hij dreef ook graag de spot met mensen in uniformen en autoriteiten. In 1971 ont ving Hoekstra de 'Award for Magazine Art'. Een Amerikaanse jury koos hem op grond van zo'n 400 tekeningen. Het archief van CORK bevat enkele duizen den cartoons, diverse boeken en artikelen en ook documenten betreffende zijn contacten met afnemers. De bedoeling is dat de cartoons zullen worden gedigitaliseerd. "Deze brief dient om u te laten weten dat ik uw brief heb ontvangen. Och mijn lieve zoon, ik was zo verblijd toen ik tij ding van u kreeg. Ja, als iemand was geko men en had mij duizend gulden gebracht, dan zou ik niet zo blij geweest kunnen zijn als toen ik die blijde tijding kreeg dat gij nog in leven was." Deze ontroerende woorden schreef de weduwe Poulie uit Nijmegen in februari 1799 aan haar zoon Tomas. Duizenden van dergelijke brie ven liggen er in The National Archives in Londen, ongeopend en ongelezen. Ze zijn geschreven door Nederlandse zeelieden, kooplieden en hun familie en werden in de zeventiende en achttiende eeuw buit gemaakt door Engelse kapers. De post is terechtgekomen in het archief van de Engelse Admiraliteit, dat zich tegenwoor dig in TNA bevindt. De brieven geven een unieke blik op het alledaagse leven van onze voorouders. In 2004 is door de Koninklijke Bibliotheek in samenwerking met het Nationaal Archief het project 'Sailing Letters' opge zet. Het project heeft tot doel deze prach tige Nederlandse bronnen toeganke lijk te maken voor onderzoekers en een breed publiek. In het NRC-magazine M bespreekt historicus Roelof van Gelder, die het materiaal in opdracht van de KB heeft geïnventariseerd, maandelijks een van deze brieven. Met subsidie van Metamorfoze is nu een pilotproject van start gegaan. Een klein maar representa tief deel van het archief zal een conserve rende behandeling ondergaan en worden gedigitaliseerd. De brieven worden in de loop van 2008 beschikbaar gesteld via de website van de Koninklijke Bibliotheek. Het is de bedoeling dat in de toekomst ook de andere brieven op deze manier worden geconserveerd en getoond aan het publiek. nieuws uit het veld Exclusive Distributor KN bv, Postbus 237, 1170 AE Badhoevedorp, tel. 0800 - 022 21 41, fax 020 - 658 41 60, e-mail: info@kn.nl Het scannen van boeken is nu eenmaal een lastige klus. Boeken zijn zwaar en geopend moeilijk plat op een scanner te leggen. Gebonden boeken dreigen al snel te beschadigen en teksten en afbeeldingen in de rug van het boek vervormen. Maar niet met de nieuwe Konica Minolta PS5000C. Deze scant boeken van bovenaf en corrigeert automatisch de kromming in de rug. Of het origineel nu zwart-wit of in kleur is, een standaard of afwijkend formaat heeft. De Konica Minolta PS5000C zorgt eenvoudigweg voor de best denkbare reproductie. Meer weten over deze slimme bookscanner? Kijk op www.kn.nl of bel GRATIS 0800 - 022 21 41. 'HALLO. PEKSOrtHELi managfdI I SALES. 7 MANAGER b Hknag/ng, LECTOR j Cartoon van CORK (fotoTresoar, Leeuwarden). september 2007 archievenblad Een van de dozen met Nederlandse scheepsbrieven in The National Archives in Londen (foto Koninklijke Bibliotheek, Den Haag).

Archievenblad | 2007 | | pagina 4