BRAIN van start Archieven SHBO naar RACM TTP Talentprijs 2007 13 oktober: Landelijke Archievendag Stof is sexy nieuws uit het ve d nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Op 29 juni 2007 is de Branche vereniging Archiefinstellingen Nederland (BRAIN) opgericht. BRAIN wil archiefin stellingen verbinden en vertegenwoor digen die een functie vervullen op het gebied van beheer, beschikbaarstelling en/of inspectie. Dertig instellingen heb ben zich inmiddels aangemeld als lid. Sinds het opgaan van de archiefkoepel DIVA in de nieuwe stichting Erfgoed Nederland is er geen organisatie meer die verantwoordelijkheid neemt voor belan genbehartiging, beleidsbeïnvloeding en andere branchetaken in de archief sector. BRAIN is opgericht om daarin te voorzien. De komende jaren gaat de branchevereniging accenten leggen op samenwerking op vakinhoudelijk, faci litair en technisch gebied; de ontwikke ling van gezamenlijke standpunten en het formuleren van gezamenlijke belan gen inzake archiefbeleid en -wetgeving; het uitdragen van die standpunten en belangen richting beleidsmakers en beslissers, met name de ministers van Cultuur en van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties; het meewerken aan de collectieve promotie van de archief branche; en op het beheren van een systeem van kwaliteitszorg en het bevor deren van de deskundigheid binnen de instellingen. BRAIN is er voor alle archief instellingen die beheren, ter beschikking stellen en/of inspecteren. Grote en kleine instellingen, overheids- en particuliere archieven, met een specifieke of een breed samengestelde collectie: BRAIN biedt ze allemaal onderdak. Het bestuur bestaat uit: voorzitter Jantje Steenhuis (Gemeentearchief Rotterdam), Corrie-Christine van der Woude (Regionaal Archief Nijmegen), Daan Hertogs (Stadsarchief Breda), Bert Looper (Tresoar), Ariela Netiv (Regionaal Archief Leiden) en Maarten Schenk (Gemeentearchief Den Haag). Tot nader order is het Gemeentearchief Rotterdam het contact- en postadres van BRAIN. Op www.gemeentearchief.rotterdam.nl staat onder de kop 'vakgenoten' een link naar BRAIN. Daar is behalve informatie over de plannen tot dusver en een uit gebreid verslag van de oprichtingsverga dering ook een aanmeldingsformulier te vinden. Binnenkort hoopt BRAIN te vin den te zijn op www.archiefbrain.nl. De TTP Talentprijs heeft inmiddels een vaste plaats ingenomen binnen de documentaire informatievoorziening en het archiefwezen. De jaarlijks terugke rende prijs heeft als doel de verdergaande professionalisering binnen het vakgebied te bevorderen. Daarnaast wordt met de TTP Talentprijs nieuw talent aangemoe digd. De prijs wordt gedragen door vak verenigingen die begaan zijn met het op de voorgrond zetten van het vakgebied: SOD, Erfgoed Nederland, KVAN, VNG en InterLAB. Zij zijn betrokken bij het formuleren van de inschrijfcriteria en de uiteindelijke jurering. Ieder jaar dra gen sponsors zorg voor de organisatie en financiering van de TTP Talentprijs. Zij stellen bovendien prijzen beschik baar voor de winnaars en de organisaties waar de winnaars werkzaam zijn. Dit jaar wordt opnieuw gezocht naar veelbelo vend talent binnen het vakgebied DIV en het archiefwezen. Iedereen kan meedin gen naar de TTP Talentprijs 2007, of men nu op operationeel, tactisch of strategisch niveau werkzaam is binnen het vakge bied. Kandidaten kunnen ook worden voorgedragen door managers of collega's van de afdeling. Inschrijven is mogelijk via de website www.ttp.nl/talentprijs. Nationaal Archief bereikt mijlpaal op weg naar virtuele studiezaal Het project Digitalisering Toe gangen van het Nationaal Archief heeft een belangrijke mijlpaal bereikt: 1700 archieftoegangen zijn nu online raadpleegbaar. Hiermee vergroot het Nationaal Archief zijn toegankelijk heid en digitale dienstverlening. De professionele onderzoeker en de geschiedenisliefhebber kunnen nu via internet sneller en eenvoudiger de documenten vinden die ze zoeken. Het project 'Digitalisering Toegangen' is opgezet om alle toegangen van het Nationaal Archief op internet raad pleegbaar te maken. De toegangen vormen samen met het archieven overzicht de catalogus op de collectie van het Nationaal Archief. De digi talisering van 1700 toegangen is een belangrijke eerste stap op weg naar de 'virtuele studiezaal'. Het Nationaal Archief heeft de ambitie om alle zes duizend toegangen met 2,2 miljoen beschreven archiefstukken in 2010 online te hebben staan. Er is nu prio riteit gegeven aan de archiefcollecties die vaak worden geraadpleegd, zoals het archief van de Staten-Generaal tot 1796, de Zuid-Hollandse archie ven en de archieven van de Tweede Wereldoorlog. Om het zoeken te verge makkelijken is het archievenoverzicht verbeterd. Elke digitale toegang begint met een korte beschrijving van wat de gebruiker in het archief kan verwach ten. Die samenvattingen zijn nu ook opgenomen in het nieuwe archieven overzicht. Zo krijgt de bezoeker snel een indruk of het gevonden archief relevant is. Het Nationaal Archief is ook begonnen met een proef om de collectie toegankelijk te maken op trefwoord. Zo kunnen bezoekers dwars door de collectie zoeken en sneller en eenvoudiger de documenten vinden die ze nodig hebben. De Landelijke Archie vendag vindt dit jaar plaats op zaterdag 13 oktober. Archiefinstellingen door het hele land organiseren op deze dag bijzondere acti viteiten voor het publiek. De Landelijke Archievendag is onderdeel van de Week van de Geschiedenis. Het thema in 2007 is 'Wonen in Nederland'. De Landelijke Archievendag is een initiatief van Erfgoed Nederland. Een vergankelijk billboard als reclame voor het gemeentearchief dat foto's wél goed bewaart. Een archiefcafé waar je historische kranten kunt lezen. Op 19 juni spuiden ruim 25 jonge creatie ven hun ideeën bij het Gemeentearchief Rotterdam. Doel van de bijeenkomst: manieren vinden waarmee het archief zijn drempel kan verlagen. De aanwezi ge vormgevers, multimediadesigners en copywriters waren allemaal lid van het landelijke netwerk Nieuwe Garde. Op de bijeenkomst waren ze tevens proefko nijnen bij Pressure Cooker, een kersvers project van het netwerk. Opzet daarvan is dat creatieven zich tijdens één avond buigen over een probleemstelling van een bedrijf. Dat het imago van archieven stof- fig kan zijn, vonden enkele deelnemers juist goed. Stof is sexy, was een van hun stellingen. Wat oud is en lang niet beke ken, maakt nieuwsgierig. Ook nieuws gierig geworden? Begin juli verscheen een uitgebreid verslag met foto's van de avond: www.pressurecooker.nu/2007- gemeentearchiefhtml Dit najaar vinden de overdracht en verhuizing plaats van de foto- en tekenin genarchieven van de Stichting Historisch Boerderij-Onderzoek (SHBO) in Arnhem naar de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM) in Zeist. Onlangs is besloten dat het zelfstandig voortbestaan van SHBO eind 2007 zal worden beëindigd. De con tinuïteit van de onderzoeks- en documen- tatietaken kan beter worden gewaarborgd in een grote rijksinstelling. SHBO is in 1960 opgericht als Nederlands kenniscentrum voor plattelandscultuur en landelijke bouwkunst, met name his torische boerderijen. Hieraan was behoef te omdat door de snelle ontwikkelingen in de landbouw veel boerderijen die niet meer aan moderne eisen konden voldoen, werden gesloopt of rigoureus verbouwd. SHBO was een betrekkelijk kleine organi satie, ontving subsidie van het ministerie van OC&W en verrichtte tegen betaling bouwhistorisch onderzoek. Afgelopen decennia zijn een boe kencollectie en een uniek foto- en (bouw)tekeningenarchief over duizenden boerderijen opgebouwd, waaronder een zeldzame serie tekeningen van boerderijon derzoeker K. Uilkema. Daarnaast verzorgde SHBO tal van wetenschappelijke publica ties over het onderwerp en verwierf ze in 2003 nationale bekendheid als initiator van het Jaar van de Boerderij. SHBO was gevestigd op het terrein van het Nederlands Openluchtmuseum (NOM) in Arnhem. COMMENTAAR GEVRAAGD OP NEN 2082 De NEN-normcommissie Informatie- en Archiefmanagement heeft haar eer ste ontwerpnorm gepubliceerd: 'Eisen voor functionaliteit van informatie- en archiefmanagement in programmatuur', de NEN 2082. Deze nieuwe norm is geba seerd op zowel ReMANO 2004 als op het Kernmodel versie 1 uit 2003 van het inter departementale samenwerkingsverband InterLAB. De nieuwe norm richt zich op functionaliteit voor RM in applicaties die primaire bedrijfsprocessen ondersteunen of op zichzelf staande RM-applicaties. De nieuwe norm sluit goed aan op de visie dat digitale informatievoorziening inte graal moet worden benaderd door de vele spelers op dit gebied. De norm moet de uitwisselbaarheid van RM-metagegevens en archiefbescheiden bevorderen tussen verschillende applicaties en organisaties. Ook benoemt de norm de minimumfunc tionaliteit in bedrijfsapplicaties en RMA's en geeft hij de standaardfunctionaliteit aan voor organisaties in Nederland. Verder zijn in de norm de eisen verwerkt uit NEN ISO 15489:2001 'Informatie- en archief management' en NEN ISO 23081:2006 'Processen voor informatie- en archiefma nagement - Meta-gegevens voor archief bescheiden'. Het normontwerp ligt tot uiterlijk 1 januari 2008 extern voor com mentaar en kan worden besteld via www. NEN.nl. Belangstellenden kunnen tijdens deze periode kennisnemen van de toe komstige norm, deze toetsen aan de prak tijk en commentaar leveren. Commentaar moet worden aangeleverd met een for mulier, aan te vragen bij en te retouneren aan Cher Bouwer, Cher.Bouwer@nen.nl. u i t h e t veld Ella Kok-Majewska, winnares van deTTPTalentprijs 2006. Landelijke Archievendag 13 oktober 2007 Creatief aan de slag met archieven (foto Laura Zwaneveld). Rectificatie In het artikel 'Langer dan vandaag' van SusanneNeugebauerin het vorige Archievenblad zijn een paar storende fouten geslopen. In de ondertitel had 'toegankelijk' in plaats van 'toe gankelijkheid' moeten staan. De eerste zin onder het kopje 'Zware kluif' verwijst naar het thema Koudedepot en Condensvorming. archievenblad september 2007 september 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 3