Het Archievenblatyan charter tot chip 36 12? Het Groninger convenant liZ 12? Stadsarchief Amsterdam: 116 Nooit gebouwd Rotterdam co ofon noot van de redactie 115 L16 Waardering en selectie: Vaste rubrieken 149 L5£ Literatuur [53 ir?«f BS* 134 138 Het archief van het Citaat van de maand [4_3 De Afsluitdijk 75 jaar Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beek, Hans Berende, Jac. Biemans, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Dick Deuzeman, Patricia Redder, Peter Sijnke,TamaraTesselaar-Groot, PatrickTimmermans/Verleden Tijd (eindredactie), Hanno de Vries, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Albert Boekhorst, Dick Bunskoeke, Sophie Devolder, Adelheid Feryn, Charles Jeurgens, Eric Ketelaar, Else Laura Rademaker, Harry Strijkers, PeterVlot. Redactieadres Archievenblad, Herengracht 474, 1017 CA Amsterdam. Tel.: (020) 716 73 53 Fax: (020) 716 73 55 E-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Herengracht 474, 1017 CA Amsterdam. Tel.: (020) 716 73 53 Fax: (020) 716 73 55 E-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland buitenland (binnen Europa) buitenland (buiten Europa) losse nummers Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. e-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt halver wege oktober 2007. N H 0 U D S IP G A V E In memoriam: Frans Cornells Berkenvelder (1932-2007) Wim Huijsmans opnieuw in de schijnwerpers Management: Charles Jeurgens Management: Dick Bunskoeke 120 Een A4-tje met grote gevolgen. Het Handvest Dienstverlening Archieven Dienstverlening: Fred Schot 122 Archief in de bodem. De kerk van Venloon als archeologisch monument Archieven en collecties: Ellen Vreenegoor Het geheugen van de stad Onderzoek en onderwijs: Eric Ketelaar 3 De archiefervaring IA Nieuws uit het veld Stadsarchief Amsterdam: een monument met een nieuwe ziel Nooit gebouwd Rotterdam Column KVAN Nieuws 56 Agenda m. THEMA: Archieven en moderne monumenten Bladeren door het verleden. De archieven en collecties van de RACM Natascha Lensvelt 69,50 81,50 98,00 5,00 een monument met een nieuwe ziel Jac. Biemans 133 Recente monumenten. Het project Wederopbouw Ben deVries Oosterhout versus de Rest LodewijkWinkeler Noor Mens Bureau Wederopbouw Boerderijen Sophie Elpers |4i Oude stukken in neostijl. Een vroeg voorbeeld van rijksarchiefbouw in 's-Hertogenbosch Jac. Biemans "Het ontwerp moet worden beproefd - niet de gebruiker" Uit: Th.H. Oltheten en K. Steenwijk, Het ontwerpen van formulieren (4de druk; Den Haag) 103. Door Jac. Biemans Op 12 september werd het nieuwe onderkomen van Stadsarchief Amsterdam geopend: het monumentale gebouw 'De Bazel'. Een gesprek met Jan Boomgaard, directeur van het Stadsarchief Amsterdam. Het archief van het Bureau Wederopbouw Boerderijen Door Noor Mens Het bombardement op Rotterdam in mei 1940 richtte een enorme ravage aan. Vier dagen later gaf het stadsbestuur aan stedenbouwkundige W.G. Witteveen opdracht een wederopbouwplan te maken. Over een nieuw Rotterdam dat nooit gebouwd is. De Afsluitdijk 75 jaar Annemarie de Groot 144 Over banken en bouwarchieven Jan-Jaap Mobron u j 1 *•*-- Door Annemarie de Groot Door Sophie Elpers 75 Jaar geleden werd de Afsluitdijk gesloten. Hiermee was een van de belangrijkste iconen geboren voor het Nederland dat 'inpoldert en het water bevecht Over de toekomst van dit 'landschappelijke archief stuk'. Volkskundige Sophie Elpers verricht promotieonder zoek naar wederopbouwboerderijen in Nederland. De belangrijkste bronnen voor haar onderzoek vond ze in het archief van het Bureau Wederopbouw Boerderijen, maar ook bij de mensen thuis. Foto s voorzijde Bronnen: Rijckheyt, centrum voor regionale geschiedenis Heerlen: Nederlands Architectuurinstituut, Rotterdam (exposities 200 jaar Rijksbouwmeesters' en 'P.J.H. Cuypers'), Stadsarchief s-Hertogenbosch: Stadsarchief Breda: Zeeuws Archief. Zie voor de beschrijving van de foto's aflevering Ipagina 4 van deze jaargang |4o Bredase bouwtekeningen Mark Buijs Roelof Broad archievenblad archievenblad september 2007 september 2007 Moderne Monumenten Ons themanummer sluit dit jaar aan bij het thema van Open Monumentendag: Moderne Monumenten. Voor dit themanummer hebben we de gewaardeerde medewerking gekregen van de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM), nu nog in Zeist en Amersfoort. Harry van den Bersetaar (zie zijn Archiefervaring) was gastredacteur. De dienst heeft heel wat over monumenten en ook jonge bouwkunst in huis. Bij een bezoekje aan het archief van de RACM bleek dat veel meer dan ik ooit vermoedde. Een verfrissende kennismaking dus. Ook in onze archieven is heel wat met betrekking tot dit thema te vinden. Archieven van bouw- en woningtoezicht, bouwvergunnin gen, archieven van welstandscom missies of commissies ruimtelijke ordening, van architecten en de vele stedenbouwkundige plan nen, om de meest voor de hand liggende maar eens te noemen. De veelheid aan archieven van de negentiende en twintigste eeuw geeft meer dan overvloedige informatie over onze gebouwde omgeving. Tenminste, dat zou je zo denken. Bij mijn speurtocht naar de bouwgeschiedenis van enkele panden voor de Monumentenroute in Heerlen dit jaar bleek toch weer eens dat niet alles over onze gebouwde omgeving goed is gedo cumenteerd. Van verschillende jonge panden in onze binnenstad is de architect niet meer te achter halen. Meermaals staat zijn naam niet op de tekeningen of bouwaan- vraag vermeld. In enkele gevallen helpt het herkennen van de hand tekening. Maar goed, denk je dan, je kunt altijd nog de bewoner of eigenaar vragen. Maar die kunnen zich vaak de naam van de architect ook niet herinneren, zeker niet als ze al de tweede of derde generatie bewoner zijn. Dus blijkt maar weer, alles weten of documenteren is niet altijd mogelijk. Wat we ook nauwelijks in de archieven vinden, is de waardering van de jonge bouwkunst. Dat is een vak apart. Een bevriend en gewaardeerd architectuurkenner maakt voor objecten van moderne bouwkunst heel andere keuzes dan ik op basis van historische waarde ring zou doen. Een uitdaging was het voor ons te kijken naar welke ontwerpen waarde hebben voor de langere termijn, en die dus de 'monumentenstatus'zou moeten krijgen. We keken, inderdaad, voor al naar het ontwerp: hoe heeft de architect het bedoeld. En niet: wat heeft de gebruiker bijvoorbeeld aan een winkelpand voor ontsie rende gevelreclames aangebracht. De discussie over sommige panden is nu open om die in een goede, oorspronkelijk gewilde staat terug te brengen. Archieven en bouw kunst kennis vullen elkaar dus goed aan. Het is goed dat erover geschreven wordt en dat ook de waardering van jonge bouwkunst levend gehouden wordt in goed gedocumenteerde websites, maar liever ook in archieven!

Archievenblad | 2007 | | pagina 2