Bijeenkomsten 58j agenda Isiraconfefenlie 59 26-28 september Colloquium 'Sacrale plaatsen en hun geheimen' Sacrale plaatsen oefenen al eeuwenlang een speciale aantrek kingskracht uit. Ze trek ken niet alleen mensen aan, ze brengen mensen ook tot een ander gedrag. Of het nu om heilige plaatsen gaat, devo tie- of bedevaartplaatsen, cultusplaatsen of de beslotenheid van abdijen of kloos ters, feit is dat mensen er stil worden. Waarom gaat van de ene site zowel vroe ger als nu een enorme aantrekkingskracht uit en van de andere niet? Misschien heeft dit wel te maken met het 'geheim' van de site, een verbeeld of geconstrueerd ontmoetingspunt tussen hemel en aarde. De manier waarop de mens, hoofdzakelijk door middel van architectuur, die bijzon dere natuurlijke sites heeft 'gesacraliseerd' en een nieuwe betekenis heeft gegeven, is een andere centrale vraag. Maar het col loquium wil ook de vraag stellen naar het 'eeuwigdurende' karakter van het sacrale statuut. Is cultuurtoerisme verenigbaar met praktiserende sacrale plaatsen? Is het mogelijk om de authenticiteit van de immateriële dimensie van sacrale plaatsen voor de toekomst te vrijwaren? Hoe gaan we er mee om vanuit de druk van en in interactie met de toenemende graad van verstedelijking en in de con text van het snel veranderende cultuur landschap op het platteland? Met andere woorden: verliezen sacrale plaatsen hun specificiteit bij herbestemming of niet? Welke aandachtspunten stellen zich aan de orde bij restauratie van dergelijke sites en gebouwen of bij herbestemming? Locatie: Universiteitshal, Leuven Info: http://kadoc.kuleuven.be 127 september Seminar 'De documentaire (achter)kant van het e-loket' De organisatie van dit seminar is in handen van Digital Display, een gespeci aliseerd adviesbureau op het gebied van digitale documenthuishouding in de brede zin van het woord. Op het seminar zullen een zestal sprekers uit de praktijk hun verhaal vertellen over procesgericht werken, efficiency-verbetering en elektro nische dienstverlening. De praktijkver halen komen uit de gemeenten Lelystad, Deventer, Amstelveen, Nieuwegein, Delft en de provincie Zuid-Holland. Locatie: De Eenhoorn, Amersfoort Info: www.ddisplay.nl 28 en 29 september Congres over kerkenbouw na 1945 in het Maas-Rijngebied Na de Tweede Wereldoorlog werden in het gebied van Maas en Rijn honder den nieuwe kerken gebouwd, deels ter vervanging van in de oorlog verwoeste gebouwen, deels om in de behoefte te voor zien van een zich snel uitbreidende bevol king. De hausse in de kerkenbouw hield aan tot omstreeks 1970 en viel samen met de wederopbouw en het Wirtschaftswunder. Nadien nam de kerke lijke nieuwbouw sterk af, enerzijds van wege een verzadiging, anderzijds vanwe ge de zich sterk manifesterende ontkerke lijking. Nu worden steeds meer met name jonge kerkgebouwen aan de eredienst onttrokken en veelal na verloop van tijd gesloopt. Daarmee dreigt een belangrijk stuk monumentaal erfgoed verloren te gaan. Over die problematiek organise ren het Cuypersgenootschap, KADOC- K.U.Leuven, het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap en het Regionaal Historisch Centrum Limburg een internationaal congres. Duitse, Nederlandse en Vlaamse historici en kunsthistorici belichten de kerkhistori sche en kerkarchitecturale ontwikkelingen in de drie buurlanden, staan stil bij finan ciële, liturgische en stedenbouwkundige aspecten, zoomen in op de glasramen en schetsen het werk van figuren als Dom Hans van der Laan en Adolf Nivelle. Een excursie sluit het congres af. Locatie: Maastricht Info: http://kadoc.kuleuven.be 2 oktober Studiedag Krantendigitalisering Deze studiedag, een initiatief van de Nationale Werkgroep Krantendigita lisering, heeft als doel het bevorderen van deskundigheid bij erfgoedinstellin gen die kranten (willen) digitaliseren. In een achttal presentaties zullen diverse aspecten van krantendigitalisering onder de loep worden genomen, zoals het orga niseren van het digitaliseringsproces, de techniek, juridische aspecten, kosten en de doelgroepen van gedigitaliseerde kran ten. In het programma is ook ruimte gere serveerd voor deelnemers om knelpunten in hun eigen digitaliseringspraktijk te bespreken en om te discussiëren over stra tegieën, presentatiemethoden en samen werking. Locatie: Persmuseum, Amsterdam Info: www.den.nl/kennis/thema/kranten/ 4 oktober Blik op DIV Jaarcongres van de Vereniging SOD onder de titel 'Blik op DIV'. Binnen de kaders van documentaire informatie voorziening, -huishouding en -syste men komen de volgende actuele the ma's aan bod: Documentaire informatie als strategie; Documentaire informatie als concept voor de bedrijfsvoering; Informatiesystemen als onderdeel van het probleem of deel van het antwoord; De DIV-er in perspectief; Visie van de ver eniging SOD op DIV; Opleidingsvisie van de stichting SOD/HMDI. Locatie: congrescentrum De Reehorst, Ede I nfowww.sod-oplmdingen.nl/vereniging I 10 oktober Erfgoed: een goed verhaal Het Erfgoedhuis Zuid-Holland orga niseert de bijeenkomst 'Erfgoed: een goed verhaal'. Het gaat om een middag en avond die we houden op een erfgoedloca tie die zelf een sterk, eigen verhaal heeft: het Fort in Hoek van Holland. Het evene ment staat in het teken van 'Het Verhaal' achter het erfgoed. Dat verhaal wordt steeds belangrijker voor iedereen die in het brede Zuid-Hollandse werkveld van archievenblad september 2007 het erfgoed werkzaam is of daarin interes se heeft. U krijgt informatie over allerlei ontwikkelingen, kunt ervaringen uitwis selen en nieuwe inzichten en methodie ken opdoen. Locatie: Fort, Hoek van Holland Info: www.eenerfgoedverhaal.nl I 11 en 12 oktober Visiting the past, meeting the limes Een internationaal symposium over de betekenis en het gebruik van erfgoed in sectoren als toerisme, ruimtelijke orde ning en de ontwerppraktijk. Speciale aandacht voor de archeologische over blijfselen van de limes, de grens van het Romeinse rijk. Met sprekers als dr. Andreas Thiel, prof. Gregory Ashworth, dr. Sonjajilek, prof. Willem J.H. Willems en vele anderen. Organisatie: Wageningen University, Programmabureau de Limes en Katholieke Universiteit Leuven, in samenwerking met GAIA-heritage. Locatie: Utrecht, Centraal Museum Info: www.thepast.nl I 12 t/m 21 oktober Week van de Geschiedenis Het thema van de vierde Week van de Geschiedenis 2007 is 'Wonen in Nederland'. Van plaggenhut tot design villa en van rijtjes huis tot jachtslot: het ene wonen is het andere niet. Hoe woonden de arbei ders van de Twentse textielindustrie? Hoe de middeleeuwse adel? Welke huisdieren zijn er populair geweest? Wanneer werd de douche gemeengoed? Talloze activitei ten door heel Nederland, te veel om op te noemen. De Landelijke Archievendag op 13 oktober en de Nacht van de Geschiedenis op 20 oktober maken deel uit het het programma. Locatie: door heel Nederland Info: www.weekvandegeschiedenis.nl I 18-20 oktober SPA conferentie De Section Professional Associations en Associate Archivists organiseert in samenwerking met de Spaanse beroeps verenigingen en het Spaanse Nationaal Archief een congres voor archiefberoeps verenigingen en hun leden onder het thema: 'Challenges and Opportunities'. Op het programma staan voor de eerste dag onder andere een keynote lecture door J.R. Cruz Mundet en verhandelingen over 'The Role of the Archival Association in Society' (Henri Zuber, lid SPA), 'ICA, SPA and Professional Archival Associations' (Didier Grange, president SPA), 'The Role and Functioning of IFLA' (Peter J. Lor, alge meen secretaris) en 'Archival Associations in Society at Large' (Mark Greene, presi dent SAA). De tweede dag gaat het ver der met lezingen over 'Outreach and Archival Associations' (Trudy Peterson), 'Associations and Competencies, Training and Certification' (Joan Boadas i Raset, lid SPA) en de derde dag over 'The Future of Professional Archival Associations' (Berndt Fredriksson, lid SPA). Er is uitgebreid gele genheid over de thema's met elkaar van gedachte te wisselen en de dagen worden afgesloten met een excursie. Locatie: Madrid Info: www.mcu.es/archivos/CE/Congreso_ lnt_Asocia_ProfEN.html I 31 oktober Studiedag 'Opzetten van Beeldbanken' Deze studiedag wordt georganiseerd door de Tasforce Archieven, in samen spraak met het Geheugen van Nederland, Erfgoed Nederland en DEN. Verschillende organisaties uit de erfgoedsector behe ren naast geschreven documenten ook beeldmateriaal, zoals foto's, kaarten, tekeningen en prentbriefkaarten. Steeds meer instellingen kiezen ervoor om zelf, of samen met andere instellingen, het beeldmateriaal online beschikbaar te stel len via een beeldbank. Op deze studiedag zullen inspirerende praktijkvoorbeelden gepresenteerd worden en kunt u work shops over verschillende aspecten (orga nisatorisch, juridisch, technisch) van het opzetten van een beeldbank volgen. De studiedag is bedoeld voor zowel 'begin ners' als 'gevorderden' op beeldbankge- bied binnen de erfgoedsector. Infowww.taskforce-archjeven.nl/nieuws/ studiedagbeeldbanken 1 november Interactie, divers gebruik van migrantenerfgoed Een landelijke studiedag voor erf goedgebruikers, archivarissen en conser vatoren over het gebruik van migranten erfgoed. Info: www.erfgoednederland.nl I 12 en 13 december Digitaal Erfgoedconferentie 2007: Zoek jezelf! De vierde editie van de jaarlijkse Digitaal Erfgoedconferentie vindt plaats op 12 en 13 december 2007. Centraal staat dit jaar de wijze waarop erfgoedinstellin gen structureel invulling kun nen geven aan nieuwe maat- ■■■IBBI digitaal erfgoed nedeiland ran ia EnacHlD* 200? oorreROAM schappelijke functies. In de genetwerkte samenleving vindt vernieuwing doorlo pend plaats. Hoe kunnen erfgoedinstel lingen het beste bij vernieuwingen aan haken zonder te vervallen in een inci dentgedreven aanpak? Digitalisering en samenwerking zijn essentieel om nieuwe diensten te ontwikkelen en een breder publiek te vinden. Maar investeringen in digitalisering en samenwerkingsver banden leiden alleen tot resultaat als de strategie en mogelijk de identiteit van de organisatie erop worden aangepast. Ken de kracht van je eigen organisatie. Zoek jezelf! De Digitaal Erfgoedconferentie richt zich op professionals die werken bij een erfgoedinstelling en die hun ken nis willen verbreden en verdiepen om het ICT-beleid van hun organisatie beter te kunnen beïnvloeden. DE conferentie richt zich op die mensen die de inzet van 1CT kunnen sturen en ook in de praktijk met digitalisering bezig zijn. DE conferen tie heeft een erfgoedbreed karakter en is er voor musea, archieven, bibliotheken, monumentenzorg- en archeologische instellingen. Info: www.den.nl/d0cs/20070416122320 september 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 29