O GD' BINNEN ENiülTENLANDSE EVENEMENTEN Tentoonstellingen Er was eens.... een stukje perka ment, en nog een stukje en nog een stukje. Bijvoorbeeld over een stuk land dat was verkocht, belasting die was voldaan of dat er vrede was gesloten. Al die stukken werden bewaard en zo ont stond het archief. Zo lijkt de geschiedenis van het archiefwezen heel simpel. Dat er toch iets meer bij kwam kijken, laat de tentoonstelling in het Streekarchief Midden-Holland in Gouda zien. Het oud ste stuk, het kleinste stuk, een eeuwen oude archiefkist, prachtige platen uit een kruidenboek, een persoonlijke brief uit 1600. Dit is slechts een kleine greep van wat te zien is op de tentoonstelling. Streekarchief Midden-Holland Info: www.groenehartarchieven.nl De Almeerse fotograaf Geert van der Wijk heeft de Almeerse skyline in acht schitterende panorama's vast gelegd. Als achter grond voor deze boeiende verge zichten zijn in de fotocollectie van het Stadsarchief Almere stadsportretten uit het verleden gezocht. Wat is er in de tussentijd alle maal veranderd? Kijk, vergelijk en oor deel zelf. In de tentoonstelling 'De Ruyter verbeeld: icoon en karikatuur' wordt getoond hoe zeeheld Michiel de Ruyter vroeger en nu voor aller lei doeleinden gebruikt werd. Allerlei prenten passeren de revue. Uniek materiaal uit de Donald Duck en bewegende beelden uit Koefnoen maken deze tentoonstel ling compleet. Deze ten toonstelling maakt deel uit van de activiteiten die het muZEEum dit j organiseert in het kader van het 'Jaar1 Michiel de Ruyter'. De jaren '70 vormen een omstreden decennium. De een ziet het als een tijd perk van idealisme en zelfontplooiing, de ander als een periode van geitenwol len sokken en doorgeschoten tolerantie. Maar dat ons land in deze jaren ingrij pend veranderde, daarover is iedereen het eens. Het Noordbrabants Museum wijdt een bruisende en inspirerende ten toonstelling aan deze turbulente periode. Net als bij de expositie 'Knus' (over de jaren '50) wordt het tijdvak belicht van uit de optiek van de gewone Nederlander. Er zijn veel objecten, interieurs, beelden, gelui den en geuren, waarmee de persoonlijke herinne ringen van de bezoekers zoveel mogelijk worden gemobiliseerd. Verder zijn dertig audiovisuele programma's te zien die speciaal voor de expo sitie zijn samengesteld door VPRO/Geschiedenis tv. Noordbrabants Museum, 's-Hertogenbosch Info: www.noordbrabantsmuseum.nl Expositie in de Stallen van Paleis Het Loo in Apeldoorn rond verschillende aanspanningen van het Koninklijk Huis en aanzienlijke Nederlandse families. Het gebruik van rijtuigen, compleet met fraaie paarden, kostbare tuigen, koetsiers en bediendes, beleefde rond 1900 zijn hoogtepunt. Paleis Het Loo, Apeldoorn Info: www.paleishetloo.nl ARCHIEVEN EN MODERNE MONUMENTEN NIEUW LAND ERFGOEDCENTRUM, LELYSTAD Cursussen 4,11 en 25 oktober Een goede en toepasbare selectielijst is onmisbaar voor elke rijksoverheid, ZBO en PBO. In de cursus komen selectiecrite ria en procedures aan bod én de correcte wijze van vaststelling van de selectielijst. Info: www.archiefschool.nl Welke archief- en informatiewet- en regelgeving bestaat er voor overheid en non-profit organisaties? Welke daaraan gerelateerde wet- en regelgeving is van belang voor de dagelijkse bedrijfsvoe ring? Waarmee dient men verder reke ning te houden? De cursus wordt afge sloten met een business case. Hierin is onder meer uitgebreide aandacht voor de Archiefwet en het Archiefbesluit, de Ministeriële Regelingen, de Wet Elektronisch Bestuurlijk Verkeer, de Wet Openbaarheid van Bestuur en de Wet Bescherming Persoonsgegevens. Organisatie: KBenP Academie. U raakt vertrouwd met het duur zaam toegankelijk houden van digitale documenten. Tijdens deze cursus van de Archiefschool maakt u een plan van aanpak voor een e-depot voor uw eigen archiefbeherende instelling. Welke wet- en regelgeving bestaat er ten aanzien van digitale documentatie en informatie? Mag ik zomaar mijn fysie ke documenten weggooien als ik alles al digitaal opgeslagen heb? En hoe staat het met de digitale handtekening? In deze cursus is er aandacht voor de vige rende wet- en regelgeving op het gebied van digitalisering. Veel voorbeelden uit de praktijk worden afgewisseld met the orie en de stand van zaken ten aanzien van nieuwe wet- en regelgeving. Hierin is onder meer uitgebreide aandacht voor de Wet Elektronisch Bestuurlijk Verkeer, de beleidsregel Substitutie en de wet Elektronische Handtekeningen. Organisatie: KBenP Academie. Welke wet- en regelgeving op het gebied van informa tiemanagement en -beheer is van belang voor het bedrijsleven? Welke informatie te bewaren en welke informatie te vernieti gen? Welke informatie dient men klan ten te verstrekken en welke juist niet? In deze cursus aandacht voor de vigeren de wet- en regelgeving waar het bedrijfs leven dagelijks mee te maken heeft. De cursus wordt afgesloten met een busi ness case. Hierin is onder meer uitgebrei de aandacht voor de Wet Bescherming Persoonsgegevens, de Wet Financieel Toezicht, de Pensioenwet, de Auteurswet, de Zorgverzekeringswet en vanzelfspre kend het Burgerlijk Wetboek. Organisatie: KBenP Academie. Digitalisering van beeldmateriaal en publicatie hiervan op het web is een ideale mogelijkheid om N uw collectie, onafhan kelijk van tijd en plaats, toegankelijk te maken. Bovendien is digitalise ring een prima manier om het origine le, vaak kwetsbare, materiaal te sparen. Tijdens de cursus komen alle facetten die van belang zijn voor een succesvolle uitvoering van een digitaliseringsproject uitgebreid aan bod. Veel organisaties beschikken over een flinke collectie foto's die wordt gebruikt voor uiteenlopende activitei ten. Ook voor het bedienen van col lega's, klanten of journalisten die snel een foto willen hebben voor een artikel is een systematisch ingericht fotoarchief bijzonder handig. Tijdens de korte cur sus 'Beheer van fotocollecties' leren de deelnemers alle aspecten die belangrijk zijn voor het effectief beheren van een collectie foto's. ARCHIEVEN EN MODERNE MONUMENTEN TRESOAR, LEEUWARDEN 56 57 SSCTCC'-f.-rg jmsKMiSH ?1 OGENDA I t/m 28 september Uit de oude doos Archiefstuk aangetast door vocht en schimmel (foto Streekarchief Midden- Holland). I t/m 10 oktober Almere breed in beeld Stadhuis, Almere Info: www.almere.nl t/m2iokober Fotograaf Geert van der Wijk bij zijn expositie. De Ruyter verbeeld MuZEEum, Vlissingen Info: www.muzeeum.nl t/m 27 januari 2008 WAUW! Nederland in de jaren '70 t/m 2 maart 2008 Op bezoek bij de koning Koetsiers van het Staldepartement, 1898 (foto Paleis Het Loo). Nieuw Land Erfgoedcentrum in Lelystad is een samenwerkingsver band van negen Flevolandse erf goedinstellingen (overheidsarchie ven, een onderzoeksinstituut en een museum). Architect Hans van Beek van Atelier Pro in Den Haag heeft een gebouw ontworpen waarin de diverse func ties van het centrum zijn gegroepeerd rond om een openbaar toegankelijk binnenplein. Naast circa 1600 m archief- en depotruimte huisvest het gebouw zes vaste tentoonstel lingen, ruimte voor tijdelijke exposities, een studiecentrum, kantoren, vergaderzalen en een restaurant. Het gebouw is uitgewerkt rond vier elementaire vormen. De ovale buis van het in de jaren negentig door (foto Nieuw Land Erfgoedcentrum, Lel/stad). Benthem Crouwel ont worpen Nieuw Land Poldermuseum was het uitgangspunt. Daarnaast is er de drie hoekige vorm van een uit 1951 daterende 'schokbetonschuur' (oorspronkelijk in de Noordoostpolder gebouwd). Als derde vormelement valt het grote kubusvormige depot- en archiefgebouw op. Deze drie elementen worden met elkaar verbonden door een muur van basaltblokken, het ken merkende materiaal van de Flevolandse dij ken. De opening was op 27 februari 2005. (Kors de Waard) Cursus 'Selectielijst ontwerpen en onderhouden' I 8 oktober Wet- en regelgeving voor de overheid Info: www.welkombijdeverandering.nl I 10 oktober-13 december Cursus Digitaal Depot Info: www.erfgoednederland.nl I 29 oktober Wet- en regelgeving met betrekking tot digitali sering Info: www.welkombijdeverandering.nl 29 oktober INSPIR INFORMATIE Wet- en regelgeving voor het bedrijfsleven Info: www.welkombijdeverandering.nl 13 november 2007 t/m 14 februari 2008 Digitaliseren van culturele collecties Locatie: Den Haag Info: www.stgo.nl 29 november, 6 en 13 december Beheer van fotocollecties Locatie: Den Haag Info: www.stgo.nl Het Tresoar-complex, aan de voet van de Oldehove in het centrum van Leeuwarden, bestaat uit twee gebouwen die door een luchtbrug met elkaar zijn verbonden. Beide gebouwen zijn ontworpen door prof. Piet Tauber uit Alkmaar. Het entree gebouw (Boterhoek 1) is in 1965 oorspron kelijk gebouwd als bibliotheekgebouw. Thans zijn in dit gebouw alle faciliteiten voor de bezoekers gesitueerd, zoals studie zalen met in totaal 162 studieplekken, lezin- (foto:Jan Kalma). kiiHjyi §enzaal' leslokalen, kantine en Ifïlr yf vergaderzalen. Het bibliotheek- magazijn heeft een capaciteit van 12 strekkende kilometer. Het gebouw Boterhoek 3 is in 1975 gebouwd als rijksarchiefgebouw voor Fryslan. In dit gebouw zijn nu de kantoren en archief depots van Tresoar gevestigd. De negen archiefdepots hebben een totale capaciteit van 16 kilometer. (Lourens Oldersma) archievenblad september 2007 september 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 28