yan koninklijke vereniging van archivarissen in nederland KVAN nieuws Notulen Algemene Ledenvergadering KVAN Voorzitter Fred van Kan opent de ver gadering. Er zijn geen opmerkingen m.b.t. de notulen van 25 januari. De notulen zijn hierbij vastgesteld. a. De webmaster voor de KVAN, Gijsbert Kruithof, stopt met zijn werkzaamheden. Gijsbert wordt, bij afwezigheid, hartelijk bedankt voor zijn inzet voor de website. b. De Almanak 2007 is nog niet gereed, maar verschijnt deze zomer. c. Het contract dat de KVAN heeft met Erfgoed Nederland voor de bureau werkzaamheden van de KVAN is uiterlijk per april 2008 opgezegd door Erfgoed Nederland. Het bestuur werkt aan een oplossing. Het bestuur neemt afscheid van Christian van der Ven en Elena Magnée-Smirnova. Zij worden har telijk bedankt voor hun inzet en de belangrijke rol die ze gespeeld hebben. Christian wordt als voorzitter van de SNAAI en in het bestuur opgevolgd door Diana Oppelaar-van der Haar. Daarnaast is er dus nog een vacature voor een studentbestuurslid. Een ieder is welkom kandidaten aan te leveren. 5. Financiële jaarstukken: jaarrekening 2006 De begroting 2007 en realisatie 2006-2007 zijn als bijlage met het Archievenblad mei verstuurd (met op de voorkant een verkeerde titel). De voorzitter doet een mededeling en de volgende aanbevelingen namens de kascommissie: 1Vaststellen van een bodembedrag op de lopende girorekening. Hierdoor ontstaat er een gemiddelde hoger saldo op de renterekening (meer rente). 2. Het voorkomen van ongeoorloofd doorlopen van studentlidmaat schappen. 3. Overgaan naar automatische incas so van de contributie. Bij acclamatie wordt décharge aan de penningmeester gegeven. Op grond van de ledenvergadering op 25 januari 2007 is de visie van de KVAN bijgesteld en verzonden aan OC&W. Van het ministerie is nog geen inhoudelijke reactie ontvangen. Voor accreditatie is inmiddels een subsidie verzoek ingediend. De visie en de brief aan OC&W zullen op de KVAN website worden geplaatst. De bestuursleden Fred van Kan en Maarten Schenk hebben de KVAN-visie besproken met Van Boven (Nationaal Archief), Jeurgens (RUL), Thomassen (Reinwardt Academie) en Feryn (Archiefschool), Over certificering en registratie van archivarissen zal de KVAN een gesprek aangaan met de werkgeversvereniging in oprichting, BRAIN. Fred van Kan meldt dat deze commis sie, getrokken door Noor Erkelens- Buttinger en Frank Keverling Buisman, van plan is een activiteit te organise ren op de dag van de Ketelaarlezing, 11 oktober 2007. Annette de Lange (commissielid) laat bij monde van Fred van Kan weten dat deze commissie alsnog de lang geplan de studiereis naar het buitenland wil organiseren. Yvonne Bos (voorzitter) is verhinderd. Jantje Steenhuis (commissielid) meldt dat de commissie zich het komende jaar voor dit onderwerp blijft inzetten. In Rotterdam zijn integriteit en ambts eed momenteel een hot item. Een belangrijk instrument om zaken aan bod te laten komen is de rubriek 'De Zaak' in het Archievenblad. De behan delde artikelen zullen ook op de web site verschijnen. Leden worden uitge nodigd nieuwe kwesties aan te dragen. Klaart je Pompe (voorzitter) meldt dat de commissie ook dit jaar weer hard heeft gewerkt om de dag tot een suc ces te maken. Deels is dit te danken aan de werkgevers die hun medewer kers in staat stellen deze activiteit naast hun werkzaamheden uit te voeren. De commissie hoopt op de steun van de werkgevers te mogen blijven reke nen. Voor volgend jaar werkt de com missie een andere formule uit, namelijk die van samenwerking met het archief in de plaats waar de bijeenkomst wordt gehouden. Roelof Braad (hoofdredacteur) meldt dat de redactie enthousiast is over de nieuwe jaargang. Er is meer kleur in het blad gekomen: van 58% naar 76%. In 2006 is een nieuwe eindredacteur aangetreden. Doordat deze een ander werkschema hanteert en artikelen te laat binnenkomen, heeft het verschij nen van het blad de afgelopen maanden enige vertraging opgelopen. De redactie heeft daarom een andere aanpak voor de acquisitie van artikelen gekozen en de deadline vervroegd naar de 20ste van elke maand, dus bijna anderhalve maand voor verschijnen; het nieuwe schema wordt op de website geplaatst. Chaja Beek stelt zich herkiesbaar voor de redactie. De vergadering is hiermee akkoord. Verder streeft de redactie naar een vertegenwoordiger uit elke pro vincie; voor de provincies in noord en oost worden nog redacteuren gezocht, dus meldt u aan! Voorts worden leden opgeroepen interessante berichten in te sturen aan het bureau en persberichten te mailen naar redactie@archievenblad. nl. Tot slot uit de hoofdredacteur de wens om alle 111 jaargangen digitaal doorzoekbaar op de website te plaatsen; onderzoek hiernaar loopt. Diana Oppelaar (voorzitter) meldt dat de SNAAI momenteel 90 leden heeft en nog steeds groeit. SNAAI denkt mee in diverse commissies. Graag zou de sectie nog twee nieuwe studentleden in het bestuur verwelkomen. Bestuursleden zijn niet zo eenvoudig te vinden aan gezien het vrijwilligerswerk is. Via de weblog zijn de activiteiten van de SNAAI te volgen. In maart is er een zeer geslaagde rondleiding door het BHIC geweest en de scriptiemiddag heeft ook 54 koninklijke vereniging van archivarissen in nederland weer veel belangstellenden getrokken. Voor het najaar wordt een excursie georganiseerd; waar naartoe is nog onbekend. Tot het bestuur zijn toegetreden: Yvonne Bos-Rops (voorzitter) en Simon Tjaarda (penningmeester). Onderwerp van het jaarboek dat momenteel wordt voorbereid is 'Openbaarheid'. - Jantje Steenhuis maakt van de gelegenheid gebruik om te mel den dat binnenkort de organi satie BRAIN (Branchevereniging Archiefinstellingen in Nederland) van start gaat. De noodzaak voor het oprichten van een brancheorga nisatie is ontstaan door het verdwij nen van DIVA. BRAIN wil een aan vulling zijn op Erfgoed Nederland en de KVAN. BRAIN wil o.a. de samenwerking tussen de instellin gen bevorderen, aandacht geven aan de DIV-kant, gesprekspartner zijn en beleid kunnen beïnvloeden. Ook onderwijs wordt een belangrijk item. Archiefinstellingen worden uitgenodigd zich aan te sluiten. Een brief aan de instellingen met de toe latingscriteria volgt nog. De voorzit ter wenst BRAIN veel succes. - Agnes Jonker vraagt of de KVAN nog gaat reageren op de tekst van de vacature voor algemeen rijksar chivaris. De wettelijke eis dat deze functionaris het archiefdiploma dient te bezitten, is daarin losgela ten, althans, het diploma kan ook na indiensttreding worden behaald. Bovendien is affiniteit met archie ven voldoende, ervaring wordt niet gevraagd. De KVAN zou hier bezwaar tegen moeten maken. De voorzitter brengt het voorstel in stemming. Slechts één lid is tegen het voorstel. De voorzitter concludeert dat het voorstel is aangenomen. De KVAN zal schriftelijk haar zorgen uiten. Ter afsluiting wordt het eerste exem plaar van de publicatie van de laatste Ketelaarlezing overhandigd aan Erik Ketelaar. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Benoeming Algemeen Rijksarchivaris Naar aanleiding van de herinne ringsbrief van de KVAN van 18 juni 2007 aan het ministerie van OC&W over de benoemingsprocedure voor een nieuwe Nationaal Archivaris berichtte de minis ter ons per brief van 26 juni: "Geachte heer Van Kan, In goede orde hebben wij uw brief ontvangen van 18 juni 2007, waarin u uw zorg uit over het profiel voor de vacature van algemeen rijksarchivaris. Ik heb er begrip voor dat er door de vaca turetekst mogelijk onrust en bezorgdheid is ontstaan binnen de KVAN. Graag wijs ik u erop dat we momenteel midden in de selectieprocedure zitten voor een nieuwe algemeen rijksarchivaris en dat over de achtergrond en opleiding van de te benoe men kandidaat geen enkele uitspraak te doen is. Lopende de procedure wil ik hierover ook niet inhoudelijk in discussie met u gaan, omdat een publieke discussie onzorgvuldig is naar de kandidaten toe. Na afloop van de selectieprocedure zult u van mij een inhoudelijke reactie op uw bezwaren ontvangen. Ik hoop u hiermee geïnformeerd te hebben, w.g. dr. Ronald H.A. Plasterk." Daarna heeft KVAN-voorzitter Fred van Kan telefonisch contact gehad met Judith van Kranendonk, DG Erfgoed van OC&W. Ze deed hem uit de doeken dat er een directeur voor het Nationaal Archief benoemd zal worden zonder archiefdi ploma. Wel is het een conditio sine qua non dat betrokkene dit diploma binnen één jaar haalt. In de interimperiode zal een medewerker van het Nationaal Archief worden benoemd tot algemeen rijksarchi varis. De functies directeur en archivaris worden dus tijdelijk ontvlochten. Daartoe wordt het statuut gewijzigd. Dit najaar wil Van Kranendonk zelf de nieuwe directeur en toekomstige algemeen rijksarchivaris aan het veld voorstellen. Ook wil zij met de KVAN van gedachte wisselen over de invulling van de rol die hij moet spelen in het archiefveld. De KVAN heeft aangegeven het een goede zaak te vinden dat de diploma-eis uitein delijk overeind is gebleven, maar heeft ook nog weer eens aangegeven waarom de vereniging zo hecht aan dit diploma en bovendien aan de archiefervaring van een nieuwe directeur. De KVAN heeft laten weten te betreuren dat toch niet voor een ervaren archivaris is gekozen. Van Kranendonk gaf aan dat zij ook liever een gediplomeerde had gehad, maar dat er helaas geen voldoende gekwalificeerde kandidaat beschikbaar was. Wel verwacht zij dat met de gekozen route de algemeen rijksarchivaris op termijn toch de gezag hebbende figuur zal zijn waar de KVAN om vraagt. Het bestuur van de KVAN zal zich nu bera den op verdere stappen. Ter inzage legging selectielijsten 55 archivarissen 30 mei 2007, Musis Sacrum, Arnhem 1. Opening 2. Notulen Algemene Ledenvergadering 25 januari 2007 3. Mededelingen 4. Bestuurssamenstelling 6. Archiefonderwijs 7. Commissie gepensioneerde leden 8. Commissie buitenland 9. Commissie beroepscode 10.Commissie studiedagen 11. Archievenblad 12.SNAAI archievenblad september 2007 yBn archivarissen 13. Stichting Archiefpublicaties 14. Rondvraag 15. Sluiting De inzagetermijn van selectielijsten is verkort van acht naar zes weken. Voorheen werd per maand een aankondiging geplaatst van de ter inzage liggende selectielijsten. In verband met het moment van verschijnen van het Archievenblad is dit soms niet meer tijdig mogelijk. Daarom deze algemenere aankondiging van Het Nationaal Archief om belangstellenden te attenderen op momen ten van inzage van selectielijsten. Samen met het bijbehorende rapport van het institutio neel onderzoek en het verslag van het drie hoeksoverleg zijn de (ontwerp)selectielijsten beschikbaar: op de website van het Nationaal Archief www.nationaalarchief.nl (archiefzorg/ selectie); op de website van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, www. minocw.nl (openbaarheid); bij de informa tiebalie in de studiezaal van het Nationaal Archief. Nog tot 15 oktober 2007 kunt u schriftetijk reageren op de volgende ter inzage liggende selectielijsten: Adelsbeleid, Arbeidsomstandigheden, Mededinging en Ouderenbeleid. Reactie naar: Nationaal Archief, t.a.v. waar nemend hoofd Selectie&Acquisitie, Postbus 90520, 2509 LM Den Haag. Voor vragen kunt u mailen naar: angela.dellebeke@nationaalar- chief.nl september 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 27