Het project Wederopbouw Restauratieatelier 'De Tiendschuur' Op zoek naar een echte specialist? UI i i PHYTAAT-BEHANDELING Bij calamiteiten buiten kantooruren: 06 - 538 96 318 BECIS is uw partij voor: DE REE DE REE archiefsystemen met het oog op de toekomst onderdeel van Diamant-Groep Tilburg Inktvraat is een probleem dat zich veelvuldig in oude archieven manifesteert. Het ICN heeft in samenwerking met TNO een methode ontwikkeld om dit verval van papier door inwerking van ijzergallusinkt te stoppen. Archiefstukken die een waterige behandeling kunnen doorstaan, kunnen hiervoor bij Restauratieatelier 'De Tiendschuur' behandeld worden. Deze phytaat-behandeling houdt in dat het zuur in de inkt geneutraliseerd wordt en de metaalionen gebonden, waardoor inktvraat geen kans meer krijgt. Voor verdere informatie kunt u het contact met ons opnemen. Insulindestraat 5, 5013 BA Tilburg Postbus 4123, 5004 JC Tilburg Telefoon: 013 - 46 41 777 Fax: 013 - 46 41 771 E-mail: tiendschuur@diamant-groep.nl Interim personeel: Interim-management; Archiefbewerking; Digitalisering; Advisering; Archiefbeheer. Meer weten? Op onze website vindt u een overzicht van onze diensten en producten. Voor een vrijblijvend gesprek of een offerte kunt u bellen met: 020-4031147. BECIS, informatiespecialisten van deze tijd. Entrepotdok 37A-bg 1018 AD Amsterdam Postbus 36079 1020 MB Amsterdam 020-4031147 WWW.BECIS.NL info@becis.nl archiefsystemen 9 "Onze jarenlange ervaring in de archiefwereld is tot een waardevolle bron van kennis voor het vak geworden.' Degelijk en betrokken Sinds jaar en dag werken DE REE archiefsystemen en haar klanten op unieke wijze samen. Door deze samenwerking ontstaan toekomstgerichte oplossingen, die naadloos aansluiten op de werkwijze van de archivaris en op zijn dienstverlening aan het onderzoekend publiek. Leverancier van MAIS-Flexis, MAIS-Internet www.archieven.nladvies en conversies. Erik de Ree directeur Lijnbaanstraat 2 9711 RV Groningen Tel: 050- 311 26001 Fax: 050 - 313 7350 E-mail: ederee@de-ree.nl www.de-ree.nl archieven en moderne monumenten Door Ben de Vries De architectuur en stedenbouw uit de vroeg- naoorlogse periode is te zien als een belang rijke ontwikkeling in de Nederlandse archi tectuurgeschiedenis. Dat deze vernieuwing niet overal tot aantrekkelijke gebouwen en wijken heeft geleid, is gezien de complexiteit van de toenmalige nieuwbouwopgave geen wonder. Toch verdienen de bestaande, soms verhulde (steden)bouwkundige kwaliteiten van de Wederopbouwperiode meer aandacht. In de Cultuurnota 2001-2004 is aan de toenmalige Rijksdienst voor de Monumentenzorg de opdracht gege ven om onderzoek te doen naar en beleid te ontwikkelen voor de omgang met de architectuur en stedenbouw uit de Wederopbouwperiode (1940-1965). In deze periode brachten nieuwe werkwij zen en materialen tal van innovaties. Het stedenbouwkundig ontwerp kenmerkte zich door nieuwe verkavelingpatronen, nieuwe wijkopbouw en een steeds belang rijkere rol van het verkeer als ordenings principe. In 2008 gaat het project Wederopbouw op in de nieuwe organisatie van de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Het bejaardentehuis De Klokkenbelt in Almelo, 2002 (foto Ton van der Wal). Monumenten(RACM).HetWederopbouw- project versterkt de kennis van en de waardering voor zowel de stads- en dorpsstructuren als de bebouwing uit de Wederopbouwperiode. Bovendien bevor dert het een blijvende integratie van waardevolle cultuurhistorische elemen ten en structuren in het veranderende leefmilieu. Naast kennisontwikkeling en -verspreiding richt de Rijksdienst zich op draagvlakverbreding. Categoriaal onderzoek en databank De RACM doet al sinds 2001 inventa riserend onderzoek naar de architectuur en stedenbouw uit de Wederopbouwperiode. Dit onderzoek moet leiden tot een landelijk referentiekader voor de belangrijkste cate gorieën van Wederopbouwarchitectuur. Dat gebeurt door middel van zogeheten categoriale studies. Inmiddels zijn meer dan vijfentwintig studies gepubliceerd, waaronder die over naoorlogse woonwij ken, sportaccommodaties, bruggen, ker ken en monumentale kunst. Tijdens de Wederopbouwjaren is er in verhouding tot voorheen veel meer vastgelegd in boeken, tijdschriften en archieven. Deze bronnen zijn vaak zo opgebouwd, dat het project Wederopbouw er per bouwtype op overzichtelijke wijze uit kan destille ren. Veel geraadpleegd zijn en worden de archieven van gemeenten, het Nederlands Architectuurinstituut (NAi) en het minis terie van VROM. Het project bouwt ook zelf een archief op in de vorm van een inventarisatie-instru ment. Het gaat hierbij om een databank waarin de objectgege- vens van de door ons onderzochte gebouwen uit de periode 1940-1965 digitaal opgesla gen worden. Door het ontsluiten van deze databank via internet (zie www. racm.nl) willen we aan monumenten- zorgers en andere geïnteresseerden in het land laten zien welke gebouwen we tot nu toe onderzocht hebben. Met behulp van de formulieren voor wijzigen of toevoegen kunnen betrokkenen aan vullende informatie en afbeeldingen toe sturen of voorstellen doen om bestaande informatie te wijzigen. Tentoonstelling als reizend document Voor veel Nederlanders ligt de peri ode van de Wederopbouw dichtbij. Dat bleek maar weer eens toen in september De Hervormde Paaskerk in Amstelveen anno 2002 (foto Ton van der Wal). 2003 een reizende tentoonstelling over de architectuur en stedenbouw uit dat tijdperk van start ging. Deze tentoon stelling deed onder de titel Lelijk is geen argument. Toonbeelden van de Wederopbouw in Nederland 1940-1965 in de afgelopen jaren twintig gemeenten en architectuur centra in Nederland aan, zoals Nijmegen, Wageningen, Nagele, Maastricht en Hengelo. Aan de hand van tien thema's en vijftig illustraties werd een bijzonder tijdsbeeld van de jaren vijftig en zestig getoond. De tentoonstelling, samen gesteld uit historische en actuele foto's, zoomt in op 'iconen' uit de Wederopbouw, waaronder de Lijnbaan in Rotterdam, het ANWB-kantoor in Den Haag, de Velsertunnel, de Euromast en de Efteling. In het kader van de samenwerkingsover eenkomst met onze Hongaarse zuster organisatie ging de reizende expositie onlangs naar Boedapest. Daar werd zij aangevuld met een Hongaars gedeelte uit dezelfde periode. De opening vond plaats op 12 april onder de titel Ugly still valua ble. Tegelijkertijd werd in samenwerking met de Nederlandse ambassade een sym posium georganiseerd. De tentoonstelling was tot 10 mei in de Heritage Gallery van de Kulturalis Örökségvédelmi Hivatal te bezichtigen. Zo neemt de waardering en de aandacht voor de architectuur en stedenbouw uit de Wederopbouwperiode zowel bij gemeen tes als burgers steeds verder toe. Dat is goed nieuws, want deze architectuur is verrassender en verfijnder dan menigeen denkt. Bovendien kan dat leiden tot een slimmer hergebruik van bestaande struc turen en bouwwerken. Ben de Vries is senior communicatieadviseur bij de RACM. H september 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 16