Paraplu overeenkomst Calamiteitenservice, zorg en beheer Nu ook geconditioneerde opslag voor archieven en museumobjecten in onze beveiligde archiefbunker Een beredderingsabonnement op DocumentenWacht voor slechts 28,75 per jaar gedekt bij een calamiteit: /isotron ZÊWsM -- Vervolg van pagina 29 worden voorzien van een sprinklerinstal latie." Het Amsterdams archief koos voor het laatste om door de compartimente ring niet onnodig veel ruimte te verlie zen. Maar Boomgaard kijkt erg kritisch of dit wel een eis is die te rechtvaardigen is: "Wat is het effect? Ben je nu zinvol bezig? Oké, je moet risico uitsluiten maar wan neer is er bijvoorbeeld de afgelopen jaren nu brand geweest in een archiefbewaar plaats?" Ook de eis om minimaal 20 cen timeter dikke binnenmuren in de depots te hebben zou voor 'De Bazel' onmoge lijk zijn geweest; het zou een heel nieuw gebouw in het gebouw betekend hebben. Jan Boomgaard: "Daarom is in plaats van 'kwaadaardige projectielen' nu gekozen voor nieuwe innovatieve oplossing: een flexwand. Ook dit was een kwestie van tijd en geld. De Archiefinspectie Noord- Holland was zeer nauw betrokken bij dit proces en is hier heel goed, creatief mee omgegaan." Een van de grootste en belangrijkste ingre pen voor de sfeer van het gebouw was het herstel van de twee vides die De Bazel in zijn gebouw had opgenomen, maar die in de loop der jaren met kantoorvloe- ren waren dichtgemaakt. Hoewel er veel kantoorruimte mee opgeofferd werd, prevaleerde het voordeel van het licht in de hal. Door het slopen van de tussen- verdiepingen kwam het licht via nieuw uitgevoerde dakkoepels weer terug in hal. De donkere, sombere hal werd een lichte ruimte waar het klimaat om te verblijven heel aangenaam is. Boomgaard: "En dat is van belang omdat deze hal de centrale, essentiële functie van het gebouw is, waar omheen alles gegroepeerd is: studiezaal, informatiecentrum, stadsboekenwinkel, expositiezalen, ingang schatkamer, film zaal... De hal is een forum voor allerlei evenementen, het hart van het gebouw." De ruimtelijke en functionele kwaliteiten van elk deel van de hal wordt verstrekt door een op maat gesneden inrichting en meubilair. En de nieuw ontworpen vloer (architectenbureau Fritz) bestaat uit een groot veld van wengé-parket naast een strook van glastegels in het patroon van architect De Bazel. Zo licht het is in de hal, zo donker is het in de voormalige Safe Deposit, de kluizen van het gebouw. Hier zijn dan ook passende bestemmingen aan gege ven: een schatkamer - tentoonstelling met originele stukken - en een filmzaal. De enorme openstaande kluisdeuren, de herstelde trap en opnieuw aangebrachte originele beschilderingen maken de schat kamer tot een bijzondere expositieruimte. Ook de twintig stijlkamers van de tweede en derde verdieping werden in oude glo rie hersteld. Naast de historische zaken is het gebouw, dat net als de verbouwing zelf een aaneenschakeling is van duize lingwekkende cijfers, ook voorzien van de nieuwste snufjes op het gebied van ener gie, conditionering en beveiliging. Zo is er voorzien in een ondergronds warmte- en koude-opslagsysteem. Op een diepte van 90 tot 150 meter onder De Bazel wordt omgevingswarmte en koude bewaard in het grondwaterpakket. De zomerwarmte wordt bewaard voor de komende win ter en de winterkoude voor de komende zomer. "We hebben achttien verschil lende klimaatzones: droge depots, koude depots; voor alle typen archieven en col lecties is alles fijnmazig geregeld", meldt Jan Boomgaard met enige trots. Na de gebruikelijke skepsis onder de medewerkers bij een dergelijke grote ope ratie lijkt iedereen volgens Boomgaard nu "heel happy" te zijn met de nieuwe behui- zing. Boomgaard ziet twee grote ontwik kelingen voor de dienst in de komende tijd: de snelle vlucht van het internet, met name de digitale dienstverlening op afstand, en de archiefdienst als huis van de geschiedenis, als historisch documentatie centrum waar je komt voor je eigen iden titeit, straat en woning. "De Bazel vormt nu de ideale locatie voor die huistaken en biedt vele nieuwe mogelijkheden voor de publiekstaken", aldus Boomgaard. Maar als grootste winst beschouwt hij toch dat Amsterdam met dit gebouw een van de mooiste, meest moderne archiefbewaar plaatsen krijgt. Een prachtig monument heeft een nieuwe ziel gekregen. Van een gesloten bankinstelling is het een open publieksinstelling geworden. Boomgaard: "Natuurlijk heeft De Bazel nog steeds een deftige en voorname uitstraling. Dat ver sterkt het beeld dat we op een degelijke en zorgvuldige manier omgaan met col lecties die we voor komende generaties bewaren. Tegelijkertijd willen we gastvrij zijn en het gevoel uitstralen dat iedereen zich hier welkom weet." 31 TWrnisc Documenten W acht 16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, 1 maand opslag in onze shockfreezer, schaderapport opmaken voor o.a. de verzekering DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Sterken BV en gericht op schadepreventie Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. I IA Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.documentenwacht.nl www.sterken.nl www.isotron.com SS5SWS archieven en moderne monumenten Van gesloten naar open De hoofdingang van het Amsterdamse Stadsarchief aan de Vijzelstraat herinnert nog aan het bankverleden van het gebouw. Informatie Stadsarchief Amsterdam Vijzelstraat 32, 1017 HL AMSTERDAM T (020) 251 15 11 F (020) 251 15 12 W www.stadsarchief.amsterdam.nl E secretariaat@stadsarchief.amsterdam.nl Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 10.00-17.00 uur, zondag van 11.00-17.00 uur. Dit najaar verschijnt een boek over het gebouw 'De Bazel1: Mariëlte Hageman en Ludger Smit, De Bazel, tempel aan de Vijzelstraat in Amsterdam (Bussum, uitgeverij Thoth), ISBN 978 90 6868 442 1, 192 blz., 150 ill., 39,90. Jac. Biemans is als medewerker Educatie en Public Relations verbonden aan het Stadsarchief 's-Hertogenbosch en is daarnaast redacteur van het Archievenblad. Met dank aan Jan Boomgaard en André Hirs van het Stadsarchief Amsterdam. Verder werd gebruikgemaakt van teksten van het Stadsarchief Amsterdam (Mariëlte Hageman), Claus en Kaan Architecten, Architectenbureau Fritz en Royal Haskoning. september 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 15