aclsarcnie een monument meteen nieuwe STREEKARCHIVARIAAT DE LIEMERS EN DOESBURG Pieterse voorbereide Plan van Eisen. Nadat de eerste optie voor de herbe stemming van 'De Bazel' was afgeval len - de Universiteitsbibliotheek van de Universiteit van Amsterdam - werd in deze richting verder gedacht. Het waren uiteindelijk wethouder Stadig en direc teur Arnoldussen van het ontwikkelings bedrijf van de Gemeente Amsterdam die de link met het Gemeentearchief legden. En zo kreeg Jan Boomgaard in 2001 de opdracht van de gemeente om te zien of het Plan van Eisen voor een nieuw gemeentearchief ook op 'De Bazel' kon worden toegepast. Jan Boomgaard: "Dan moet je enthousiast worden voor zo'n gebouw of niet." Sommigen vonden 'De Bazel' maar een somber bankgebouw, een soort van bastion. Maar voor Jan was het bij wijze van spreken liefde op het eerste gezicht "Als je zo'n gebouw ziet, erin gelooft, de positie van het gebouw en het gebouw van binnen ziet: ik was al heel snel om. Maar op emoties alleen kun je geen besluiten nemen." Daarom werd een en ander met de projectmanager van het Projectteam van de gemeente beke ken: is het gebouw geschikt voor dit doel, voldoet het technisch, voldoet het wet telijk. Jan: "Dat was niet zo eenvoudig, want de Archiefwet is eigenlijk helemaal geënt op nieuwbouw! Met andere woor- den door van twee diepe nissen naast de hoofdingang de massieve natuursteen te vervangen door glas, waardoor een direc te zichtrelatie tussen straat en publieks ruimte ontstond. De Rijksdienst was aanvankelijk tegen deze opening van de plint van het gebouw. Zij vond zelfs de geslotenheid bij een archiefbewaarplaats passen: alles was daarachter opgesloten en veilig opgeborgen. Ruim tachtig jaar eerder gold dit nog als Leitmotiv voor de Handel Maatschappij (NHM) had haar oog laten vallen op de enorme bouwkavel (ca. 100 x 32 meter) tussen Herengracht en Keizersgracht om een nieuw hoofd- wekt door regelmaat en evenwichtige verhoudingen de indruk van een tijdloze monumentaliteit. Precies wat de bank wilde uitstralen: gezag en betrouwbaar heid. Het gebouw kent tien verdiepin gen, waarvan er zich drie onder de grond bevinden. De gevels zijn opgebouwd in afwisselende soorten baksteen in verschil lende patronen en natuursteen (overigens in gestileerde vorm terug te vinden als huisstijl van het Stadsarchief). 'De Bazel' geldt als het hoogtepunt van het oeuvre van K.P.C. de Bazel, die tijdens de bouw van zijn meesterwerk overleed. Het NHM-hoofdkantoor kwam via fusies in handen van de ABN AMRO bank. Toen deze instelling een nieuw hoofdkantoor wilde betrekken op de Zuidas toonde de gemeente Amsterdam interesse in 'De Bazel'. "De gemeente zocht een bestemming voor het gebouw overeen komstig haar historie; vanuit de vroe gere functie als hoofdkantoor van de Nederlandse Handel Maatschappij zou het een hoogwaardige bestemming moe ten krijgen", licht Jan Boomgaard toe. Ondertussen was het Gemeentearchief Amsterdam al enige tijd bezig met uitbrei dingsplannen op de locatie Amsteldijk. Jan Boomgaard legde daar de laatste hand aan het door zijn voorganger Wil den: kan dit voormalig bankgebouw als publieksgebouw, archiefbewaarplaats in de zin der wet en als historisch documen tatiecentrum gebruikt worden of hiervoor geschikt worden gemaakt? Het ging om de vraag of 'De Bazel' in de toekomst kon voldoen om de ambitie die je hebt als dienst waar te kunnen maken", vat Jan samen. Al snel werd duidelijk dat op zich het gehele complex aan gebouwen aan de Amsteldijk veel groter was dan 'De Bazel' aan de Vijzelstraat, maar dat de bruto- netto verhouding op deze laatste locatie veel gunstiger was. En door verhuizing zou het archief niet alleen naar het cen trum van de stad, maar ook in het hart van de belang stelling van vele (nieuwe) bezoekers kunnen komen. Gebouw en locatie boden dus tal van nieuwe kansen voor het gemeentearchief en zo werd begin 2002 beslo ten dat het plan haalbaar was. Jan was blij dat het archief in de aanbestedings fase mocht verdergaan met architect Felix Claus (Claus en Kaan Architecten), die al betrokken was bij de plan nen aan de Amsteldijk: "Hij heeft zich goed verplaatst in wat je als gebruiker wil vanuit ons vakgebied; het was erg plezierig om met hem samen te werken. Al bekeek hij natuurlijk alles ook vanuit zijn vakgebied en perspectief en dat leverde soms spanningen op." In mei 2004 stemde de gemeenteraad in met een krediet van 65 miljoen euro voor aan koop en stichtingskosten van het gebouw 'De Bazel'. Die stichtingskosten omvatten bouw- en installatiekosten, restauratie van de monumentale gedeelten, inrich ting en verhuizing van de Amsteldijk naar de Vijzelstraat. Claus en Kaan Architecten kregen de opdracht om een stug, gesloten bank gebouw te veranderen in een open, publiek documentatiecentrum. De nieuwe bestemming maakte van dit gedeelte van de Vijzelstraat niet langer een doorgangs weg, maar een reisdoel op zich. De archi tecten stelden zich de vraag hoe de relatie tussen straat en gebouw verbeterd kon worden. De straat moest er baat bij heb ben, het publieke domein in het gebouw moest zichtbaar worden en 'de norse jas van De Bazel' mocht geen beschadigin gen oplopen. Het antwoord werd gevon- directie van de NHM. Architect De Bazel had aanvankelijk een colonnade aan de straatzijde van het gebouw gepland, maar de directie van de NHM wilde geen open onderdoorgang maar een massief gesloten bankburcht die uitstraalde dat daar het geld van klanten veilig was. Na drie jaar discussies op hoog niveau ging de RACM akkoord met de ingrepen aan 'De Bazel', op voorwaarde dat die reversi bel waren. En zo kreeg het norse monu mentale gebouw twee 'ogen' aan de straatzijde, aldus de nieuwe ziel van het gebouw benadrukkend. Er waren meer verrassende ingrepen, enerzijds noodzakelijk vanwege de nieu we functie van het gebouw, anderzijds om het monumentale karakter te benadruk ken of juist te herstellen. Jan Boomgaard: "De Archiefwet stelt als eis dat depotruim ten vanwege brandgevaar oftewel worden gecompartimenteerd tot 300 m2 oftewel Lees verder op pagina 31 Het zal archiefminnend Nederland niet zijn ontgaan: 'zeven miljoen Amsterdammers' zijn verhuisd naar de Vijzelstraat, in het hart van de hoofd stad. Plet gebouw 'De Bazel' vormt vanaf dit najaar het nieuwe onderkomen van de meteen tot 'Stadsarchief Amsterdam' omgedoopte instelling. Het kolossale, op een onneembare burcht lijkende gebouw, onderging hiervoor een ingrijpende res tauratie. 'De Bazel' is een van de grootste histori sche gebouwen in de Amsterdamse bin nenstad. Het werd tussen 1920 en 1926 gebouwd aan de Vijzelstraat tussen de Herengracht en Keizersgracht. Het verte genwoordigt de periode van ingrijpende verandering van de Amsterdamse bin nenstad en tegelijk die van het Nieuwe Bouwen. Aan het begin van de twintigste eeuw besloot het Amsterdamse stadsbe stuur om de Vijzelstraat, tot dan toe een lange smalle winkelstraat, te verbreden tot een echte verkeersader. De vrijgeko men ruimte was vooral interessant voor bedrijven. De directie van de Nederlandse kantoor te laten bouwen. De alom geres pecteerde architect K.RC. de Bazel (1869- 1923) kreeg de opdracht het nieuwe hoofdgebouw te ontwerpen. Hij werkte daarbij samen met de Amsterdamse archi tect en bouwondernemer A.D.N. van Gendt, huisarchitect van de NHM. Het rond een betonskelet opgerichte gebouw ARCHIEVEN EN MODERNE MONUMENTEN archieven en moderne monumenten A Door Jac. Biemans archieven en moderne monumenten archievenblad september 2007 Op 12 september opende koningin Beatrix het nieuwe onderkomen van het Stadsarchief Amsterdam. Het vormde de officiële bekro ningvan de afronding van de restauratie van en nieuwe huisvesting in het monumentale gebouw 'De Bazel'. Een innovatief archief in een historisch gebouw. Een passend onderwerp voor dit themanummer over archieven en moderne monumenten. Met Jan Boomgaard, directeur van het Stadsarchief Amsterdam, spraken we over het nieuwe oude gebouw. september 2007 Herbestemming Jan Boomgaard in zijn kamer.de voormalige presidents kamer. Bruto-netto Twee ogen Hal met de voormalige kluizen, waarvan de beschilde ring werd gerestaureerd en waarin de Schatkamer van Amsterdam wordt ondergebracht. Interieur Na eeuwenlang ondergebracht te zijn in de kelders van het middeleeuwse stadhuis, verhuisde het stadsarchief van Doesburg (onderdeel van het streekarchivariaat De Liemers en Doesburg) in 1994 naar een nieu we locatie aan de Nieuwstraat in Doesburg. Het uit 1907 daterende pand was tot en met 1958 een christelijke school. Daarna ging het gebouw over in handen van de gemeente, die er een brandweergarage en de afdeling gemeentewerken in huisvestte. Later kwam er ook nog een kantoor van de gemeen telijke sociale dienst. Het inmiddels honderd jaar oude gebouw is ontworpen door architect H.C. Bloemendaal (Alex Koster). (foto Streekarchivariaat De Liemers en Doesburg). archievenblad Het massieve gebouw 'De Bazel' aan de Vijzelstraat (foto's Jac. Biemans).

Archievenblad | 2007 | | pagina 14