DOX Restauratie atelier Sterken BV 'BCaderen door fiet verCeden Support DE ARCHIEVEN EN COLLECTIES VAN DE RACM Atelier voor restauratie en conservering van papier en perkament DocumentenW acht I 27 U kunt ons inschakelen voor dvisering over informatiebeheer en -beleid Assistentie en detachering Training, begeleiding en opleidingen Brieven Archieven Boeken Banden Prenten Grafiek Kaarten Wandkaarten Charters Zegels STERKEN g ATELIER 5 Het nationale erfgoed verdient om uiteenlopende redenen bescherming. Het vertelt op zijn eigen manier de geschiede nis van Nederland. Als je geen acht zou slaan op de elementen waaruit de histo rie spreekt, ontdoe je de toekomst van zijn verleden. In ons dichtbevolkte land moeten ook volgende generaties eeuwen 'terug kunnen bladeren' in hun omge ving. In die context is het niet vreemd archeologen te horen spreken over de waarde van het 'bodemarchief'. Het is wel steeds een kwestie van kiezen: de ene keer voor behoud van bodemar chief, gebouw of landschapselement, de andere keer voor 'behoud door ontwik keling'. Om bij die keuze vanuit onze publieke verantwoordelijkheid de juiste bijdrage te leveren, moeten we met ken nis van zaken spreken. Een van de resul taten van meer dan 130 jaar georgani seerde monumentenzorg onder en boven de grond in Nederland is een grote hoe veelheid informatie over ons erfgoed en zijn geschiedenis. Als opvolger van onder andere het College van Rijksadviseurs en het Rijksbureau voor de Monumentenzorg en als langjarige partner van de Rijkscommissie in haar diverse gedaanten, is de Rijksdienst als vanzelf de zorgdrager geworden voor een grote variëteit aan col lecties. Deze omvatten onder meer: oude (topografische) prenten en tekeningen, foto's, opgravingsdossiers en -tekeningen, opmetingsschetsen, bouwkundige teke ningen, restauratiedagboeken, topografi sche en andere kaarten, documentatiebe standen en bouwfragmenten. Er is verder een gespecialiseerde bibliotheek en er is een omvangrijk archief, dat het mogelijk maakt het overheidshandelen ten aan zien van de Nederlandse monumenten te reconstrueren. Na een lange periode waarin het accent, wat de informatie betrof, in de eerste plaats lag op het bewaren en op de interne raadpleging, wordt de laatste jaren gewerkt aan een professioneel beheer, en aan een bredere catalogisering en ont sluiting. Recentelijk is de fotocollectie, bestaande uit 400.000 originelen (glasne gatieven, kunststof negatieven en dia's), herverpakt en gedigitaliseerd. De foto's zijn intern ontsloten via een intranetsite die eveneens toegang biedt tot de bibli otheekcatalogus en de tekeningencollec tie. De bouwtekeningen, gemaakt door de tekenaars van de monumentenzorg, wor den op dit moment ontsloten en gedigita- in het archief staan. Daarnaast wordt voor de nieuwe zaken de overgang naar digitale dossiervorming onderzocht. Door al deze ontwikkelingen kunnen de eigen mede werkers zich makkelijker van informatie voorzien, bijvoorbeeld als zij een advies geven, subsidie verlenen of onderzoek doen. En ook voor externe klanten bete kent de verbeterde ontsluiting dat zij beter en sneller geholpen kunnen worden. Naast de verbeteringsprojecten maken de afdelingen Bibliotheek en Archieven Collecties zich op voor de verhuizing naar de nieuwbouw, gepland begin 2009. De samenvoeging van de voormalige ROB (Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek) en RDMZ (Rijksdienst voor de Monumentenzorg) heeft tot gevolg dat systemen opnieuw ingericht of geconverteerd moeten worden. Waar we nu nog vanuit verschillende locaties wer ken (Amersfoort, Lelystad en Zeist), heb ben we straks één balie waar alle klanten terecht kunnen voor zowel Bibliotheek als Archieven Collecties. Op die manier liseerd. Ook de opgravingstekeningen en -dossiers zijn onlangs gedigitaliseerd en digitaal ontsloten. Het archief, waarin de officiële documen ten als brieven en bestekken zijn opge nomen (de zogenoemde pandsdossiers), wordt op dit moment opnieuw inge deeld. De verschillende blokken die één pand betreffen worden bij elkaar gevoegd, zodat de gegevens op één plek bij elkaar wordt dan een integrale zorg voor het erfgoed ondersteund door een integrale informatievoorziening. Een frisse kijk op informatiebeheer PROJECTBUREAU VOOR DOCUMENTAIRE ONDERSTEUNING EN CONSULTANCY Postbus 18, 1474ZG Oosthuizen Tel,; 0299-40 21 30 Fax:0299-40 21 31 http://www.doxsupport.nl E-mail: info@doxsupport.nl DOXsupport is een landelijk werkende organisatie, die zich bezig houdt met dienstverlening op het gebied van (documentaire) informatievoorziening. Onze klantenkring bevindt zich voornamelijk binnen de overheid, alsmede non-profit organisaties. Aangesloten bij de branchevereniging PIM. ui DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.sterken.nl DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier Sterken BV en gericht op schade preventie. calamiteitenservice, zorg en beheer Door Natascha Lensvelt De zorg voor de historische omgeving is van nationaal belang. Voor deze zorg is de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM) medeverantwoordelijk. De archieven en andere informatiebronnen van de dienst zijn een steun in de rug bij het nemen van beslis singen over ons erfgoed boven en onder de grond. Het archief van de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuur landschap en Monumenten in Zeist (foto RACM, Zeist). Verbeteringen Verhuizing archieven en moderne monumenten september 2007 Onderzoekers aan het werk in de raadpleegruimte (foto RACM, Zeist). Natascha Lensvelt is beleidsmedewerker Archieven Collecties bij de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM) te Zeist. archievenblad I

Archievenblad | 2007 | | pagina 13