e kerk van Venloon als'archeologisch monument) ZEEUWS ARCHIEF, MIDDELBURG archieven en collecties archieven en collecties waren er de nodige vondsten. Alles bij elkaar voldoende aanwijzingen om de resten van de oude kerk te lokaliseren. Verrassend was dat niets er op wees dat kerk en kerkhof bedekt zouden zijn geraakt met stuifzand, zoals in de bron nen werd vermeld. Misschien was het oude Venloon toch om andere redenen verplaatst. Dorpsverhuizingen werden in de dertiende eeuw ook ingegeven door de wens om lager, dat wil zeggen dichter bij het water, te gaan zitten. Een stille getuige werd gevormd door een hoge wal die de Kerkenakker nog altijd omringt. Zo'n wal met bomen moest een bepaald terrein beschermen, bijvoorbeeld tegen stuifzand. Alles bij elkaar voldoende om trefzeker te werk te kunnen gaan. tekeningen en een verslag uit de jaren '50 van de twintigste eeuw). Saillant detail was de brief die in het archief werd teruggevonden van een bekend correspondent van de ROB uit Noord- Brabant: pastoor Willem Binck. Hij meldt daar illegale graverijen door een andere geestelijke. Op 13 oktober 1950 stuurt hij een brief naar de ROB met de volgende inhoud: 'Hooggeachte heer, Heeden ont ving ik bijgaand briefje, 't Is verkeerd wat pater Rijkers doet, al bedoelt hij 't waar schijnlijk goed. Laat mij erbuiten. Ze hoe ven niet te weten dat ik U waarschuwde. Beste groeten en grooten dank voor alles'. Het briefje waar pastoor Binck op doelde, bevond zich ook nog in het archief van de ROB en dateert van 12 oktober 1950. Het is een oproep aan de Vereniging voor Heemkunde voor Langstraat en Land van Heusden en Altena om in de weekeinden te verzamelen bij de bushalte in Loon op Zand en gezamenlijk met schop en spade naar het terrein van de oude kerk van Venloon te gaan om daar de oude resten op te sporen. Verder waren er meldingen in het digi tale registratiesysteem (database) Archis. Het doel van dit waardestellend onderzoek was meervoudig: nagaan (met zo min mogelijk grondverzet en bodem verstoring) of in dit terrein nog sporen aanwezig waren van de oude kerk en het Het nationaal park Loonse en Drunense Duinen staat bekend als een groot stuifzandgebied. Door de natuurbe heerders wordt het als 'natuurramp' geka rakteriseerd. Maar het was de mens die ervoor zorgde dat het gebied verdroogde: door overbeakkering en door de ontgin ning van de Langstraat. Eigenlijk moeten we dus spreken van een 'cultuurramp1. Deze voltrok zich vanaf de dertiende eeuw. Door het oprukkende zand en de kracht van de wind werden bouwlanden en nederzettingen ondergestoven. Gold dat ook voor het dorpje Venloon? In maart 2004 voerde de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) een waardestellend archeologisch onderzoek uit ten behoeve van een moge lijke bescherming van een terrein bij Loon op Zand waar het oude dorp Venloon gelegen zou hebben. Dit onderzoek moest Zand vanwege de overlast van stuivend zand. antwoord geven op de vragen of er wer kelijk een middeleeuwse kerk gestaan had, of daar nog resten van in de grond aanwezig waren en of het dorp werkelijk verplaatst was naar het huidige Loon op Op grond van aanwijzingen uit stuk ken die in het archief van de ROB aan wezig zijn en aanwijzingen van ama teurarcheologen die in de jaren '50 van de twintigste eeuw betrokken waren geweest bij een archeologisch onderzoekje, wis ten de onderzoekers bij benadering waar ze hun sleuven konden trekken. Ze wer den tijdens hun verrichtingen op de voet gevolgd door Omroep Brabant die er voor de populaire serie Spoorzoeker televisieop names maakte. De archeologen gingen aan het werk op een terrein dat 'Kerkenakker' heet. Niet alleen dit toponiem was een aanwijzing. Om te beginnen was er de schriftelijke bron uit 1391 dat het nieuwe dorp Loon op Zand op een afstand van zes boog scheuten van Venloon plaatste. Op onge veer 600 meter dus. Verder waren er twee schriftelijke bronnen uit respectievelijk 1650 en 1858 die verwezen naar een kerk in het Land van Kleef: de Kerkenakker. En dan waren er de reeds genoemde gegevens uit het eigen archief van de Rijksdienst (krantenknipsels, brieven, ARCHIEVEN EN MODERNE MONUMENTEN Kerkenakker - in gebruik als grasland - vormt een open plek temidden van de omringende bebossing. De hoge wal die zowel de kerk als het oude Loon op Zand omgaf, is vanaf het maaiveld nog goed zichtbaar. Deze fysieke aspecten geven de plek een grote herinneringswaarde. Het onzichtbare bodemarchief verkeert in relatief goede staat, en als het terrein in gebruik blijft als grasland, valt er weinig aantasting te verwachten. Alles bij elkaar zijn genoemde omstandigheden voor de Rijksdienst voldoende om het terrein te selecteren voor wettelijke bescherming. dorp Venloon, en daarnaast de fysieke kwaliteit ervan te onderzoeken en de eventuele conservering van die sporen. Men begon op de plaats waar eerder spo ren waren gemeld van begraving en res ten van een middeleeuwse steenbouw. Misschien was er nog wel meer van het oude Venloon aanwezig. Wellicht zoveel, dat een wettelijke bescherming op zijn plaats zou zijn. De tv-serie Spoorzoeker van Omroep Brabant zorgde ervoor dat er zo'n 250.000 mensen over de schouder meekeken naar de vorderingen van het onderzoeksteam. Zij zagen hoe sporen aan het licht kwa men: graven, puinvlekken, kuilen, grep pels, en banen met puin en mortel. Ook Dit alles bracht eerdere waarnemingen en onderzoekingen op locatie Kerkenakker in beeld. Tussen 1950 en 1992 stuitten amateurs en professionals op sporen en vondsten die teruggaan tot aan de Nieuwe Steentijd. september 2007 september 2007 Door Ellen Vreenegoor Archief is niet alleen in depots te vinden, ook in de bodem. Maar dat bodemarchief staat vandaag de dag sterk onder druk. Nieuwbouw, infrastructuur en natuurontwik keling dreigen de sporen van dat verleden uit te wissen. Reden om archeologisch waarde volle gebieden te beschermen. Daarvoor is vaak een waardestellend onderzoek nodig. En daarbij komt ook vaak het eigen schrifte lijke archief van pas. Over de schouder meekijken Televisieopname van het onderzoek aan de Kerkakker bij Loon op Zand voor het programma Spoorzoeker van Omroep Brabant (foto Patrick Timmermans). Aanwijzingen Herinneringswaarde Ellen Vreenegoor is senior consulent planvorming en ruimtelijke ordening archeologie bij de RACM. Spanning bij de vondst van menselijk botmateriaal (foto Patrick Timmermans). tauratiearchitect was ir. C.O. Bouwstra, de nieuwbouwarchitect ir. J. Benthem. De ver bouwing en nieuwbouw liepen van oktober 1997 tot oktober 1999 (Marjan de Kort). Het Zeeuws Archief is 1 januari 2000 ont staan door een fusie van het Rijksarchief in Zeeland en de gemeentearchieven van Middelburg en Veere. Aan het Hofplein 16 te Middelburg staat het Van de Perrehuis, een statig monument met kleurrijke stijlkamers en ach ter de historische gevel tevens een modern bezoekerscentrum in beton, staal en glas. Heden en verleden komen hier samen, symbolischer kan haast niet. In het monumentale Van de Perrehuis bevinden zich de kantoren, in de transparante nieuw bouw de bezoekersruimtes en de drie ondergrondse depots. De res- Aangekraste vormen die duiden op begravingen: toch een kerkhof? (foto RACM). (foto Rijksgebouwendienst, Den Haag). archievenblad archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 11