Een A4-tje met grote gevolgen Het Handvest Dienstverlening Archieven 11 ffl i S I dienstverlening dienstverlening Waarom heeft Streekarchief Midden-Holland een kwaliteitshandvest ingevoerd? "Voor ons is de invoering van het hand vest een lang proces geweest. Bij de work shop Werkprocessen in 2001 is alles op een rijtje gezet en het kwaliteitshandvest leek een goed idee. Maar daarna is het heel lang blijven liggen door de fusie met een ander streekarchief en de samenwer king met het museum en de bibliotheek in Gouda. We zijn er weer mee begonnen na de oprichting van een klantenraad beeld de dure kopieën. Een handvest met daarin je eigen aanbod stuurt de ver wachtingen. Door het actief naar buiten te brengen weten bezoekers waar ze aan toe zijn en komen ze niet voor niets; in die zin is een folder te vrijblijvend. Een handvest is een afspraak met je bezoekers die je echt probeert na te komen. Lukt het bijvoorbeeld niet om binnen vijf keer de telefoon op te nemen, dan kan dat worden opgelost door de aanschaf van een mobiele telefoon of door meer mede werkers de telefoon op te laten nemen." Wat is de relatie met het landelijke Handvest Dienstverlening Archieven? "De minimumnormen in het landelijke handvest zijn gebaseerd op de kwaliteits monitor waaraan sinds 2000 tientallen archiefinstellingen meedoen. Het gemid delde bepaalt de hoogte van de normen. Er wordt wel gezegd dat zolang je niet vol doet aan alle normen, het geen zin heeft om een eigen handvest te publiceren; dat is wat mij betreft een misverstand. voor het streekarchief. Het is ook van zelfsprekend om actief kenbaar te maken wat je in de aanbieding hebt." Als ik het goed begrijp is het ook nodig om de verwachtingen te sturen? "Bij een museum en bibliotheek is van te voren duidelijk wat je ervan kunt ver wachten. Bij een archief mag je gratis naar binnen, maar later komen bijvoor- Het beste kun je van het landelijke hand vest uitgaan als basis; daarna kijk je wat haalbaar is. Het Streekarchief bleek gezien de bezetting de norm van twee dagen om een e-mail te beantwoorden niet te kun nen halen, maar drie dagen lukt wel." Aan de kwaliteitsmonitor doen dit jaar meer dan 60 instellingen mee, jullie ook? "Natuurlijk! Die informatie hebben we nodig om de dienstverlening aan onze klanten te kunnen verbeteren. Nu hebben we niet alleen studiezaalbezoekers, maar ook steeds meer bezoekers op afstand. Ook van die onzichtbare klanten willen weten wat ze van onze dienstverlening vinden. De internetvragenlijst die dit jaar voor het eerst op de site staat maakt het voor deze klanten heel gemakkelijk om hun mening te geven. Ook voor kleine instellingen die niet aan alle normen kunnen voldoen is de monitor interes sant, omdat in één oogopslag duidelijk wordt wat klanten belangrijk vinden. Door dit te vertalen naar de eigen dienst verlening kunnen ook zij kwaliteit leve ren. Het positieve van kleinere diensten is dat ze laagdrempelig en aanspreekbaar zijn." Hoe is het handvest tot stand gekomen? "We hebben het landelijk handvest omge werkt naar een eigen handvest en dat besproken in het management team, het studiezaaloverleg en de klantenraad. Niet op alle punten halen we de mini mumnormen. We onderscheiden ons op het halen van stukken: dat gaat erg snel. Benchmarken met andere organisaties vinden we minder belangrijk, maar we weten natuurlijk wel dat bezoekers onze instelling wel vergelijken met andere." Zaterdag 14 oktober 2006: lancering kwali teitshandvest. Hoe ging dat? "De lancering gebeurde als het sluit stuk van de Landelijke Archievendag. Wethouder Siebe Keulen vond dat het bordje 'Beperkte dienstverlening' nu wel weg kon en dat het handvest een promi nente plaats op de site verdient. De secre taris van de klantenraad, Adri den Boer, waarschuwde daarna voor het monopo listengedrag door archieven (de bezoeker komt toch wel!)." Wat gebeurde er daarna op dinsdag, blije klanten? "Alles ging mis; het was een rampdag met een kapot kopieerapparaat en zoekgeraak te stukken, maar de klanten waren begrip vol. Ook de opmerking "maar dat doen jullie allemaal toch al?" was wat teleur stellend. Een effect waar we helemaal niet op gerekend hadden was dat de discussie over nieuwbouw of verbouw van depots tussen het bestuur en de gemeente in één klap werd beslecht. De normen in ons handvest zorgden voor een doorbraak. Het grootste haalbare stuk van het gebouw is nu voor het depot gereserveerd. Ook is het handvest een essentieel onderdeel geworden in het overleg met elf gemeen ten over verdere samenwerking. Bij een fusie moet het natuurlijk ook gaan over betere dienstverlening. Voorkomen moet worden dat een fusieproces zich te veel naar binnen richt. Met een handvest is duidelijk waar een archief voor staat; het dient dan als programma van eisen." Nu bijna een jaar later staat het handvest prominent op de website. Is er verder nog iets gebeurd? "De klantenraad heeft de handhaving van de normen op de agenda gezet. Er is een werkgroepje gevormd om na te gaan wat ARCHIEVEN EN MODERNE MONUMENTEN STREEKARCHIEF LAND VAN HEUSDEN EN ALTEN A, HEUSDEN andere bezoekers ervan vinden. We heb ben op voorstel van de klantenraad een ideeënbus neergezet, maar die is inmiddels tamelijk verstoft. Misschien is een digi tale ideeënbus beter. Naar de website gaat gekeken worden samen met Streekarchief Rijnlands Midden in Alphen aan den Rijn en er komt een expert review. Ook is er samen met Rijnlands Midden een inte grale audit gehouden die betrekking heeft op dienstverlening, processen, beheer en behoud. Hierbij werd ook het handvest meegenomen." Zou je het anderen aanraden een handvest in te voeren? "Zeker, kleine diensten hoeven niet bang te zijn dat ze niet alle normen uit het lan delijke handvest kunnen halen. Kijk hoe ver je komt, het biedt voor zowel de orga nisatie als bezoekers alleen maar voorde len. En vergeet niet de vrijwilligers, voor wie het een eyeopener kan zijn. Ontwikkel het handvest samen met je klanten. Zet er geen vanzelfsprekende normen in, maar dingen waar je eigen klanten op zitten te wachten. Het is ook een prima middel om externe druk te mobiliseren en te komen tot prioriteitsstelling. Wie wil zich nu niet positief onderscheiden en een beter imago in de buitenwereld?" 21 Door Fred Schot In 2000 ontwikkelden tien archiefinstellin gen het Handvest Dienstverlening Archieven. Het handvest slaat de brug tussen wensen van bezoekers en dat wat een archiefinstel ling kan bieden. Daarmee krijgen archiefin stellingen een aantrekkelijker profielen een positief imago. Steeds meer archiefinstellin gen werken met het handvest, maar externe publicatie gaat niet snel terwijl toch juist daar de meerwaarde van het handvest ligt. Een gesprek met Coretta Wijbrans van het Streekarchief Midden-Holland. De overhandiging van het Handvest Dienstverlening Archieven aan wethouder Siebe Keulen van Gouda door Siegfried Janzing van Streekarchief Midden-Holland. Minimumnormen Handvest Dienstverlening Archieven informatie over producten en dien sten, de wijze van levering en het bereiken van andere archiefinstellin gen studiezaal minimaal 20 uur geopend; minimaal vier uur buiten kantoortijden deskundig, herkenbaar en aanspreek baar personeel wachttijd voor aangevraagde stukken van maximaal 30 minuten beantwoording van e-mail binnen twee werkdagen; brieven binnen tien werkdagen opname van de telefoon binnen maximaal vijf maal overgaan een goed leesbare website, duide lijk waarin kan worden gezocht en steeds duidelijk waar je bent bezoekersinformatie met maximaal één muisklik te vinden duidelijke wensen en klachtenproce dure deelname aan kwaliteitsmonitor en KIS Invoering van kwaliteitshandvesten is onderdeel van het Good Governance Programma van het Ministerie van BZK. Meer info: www.kwaliteitshandvesten. nl/bibliotheek/brochures-en-dvd Sinds 2005 is het Streekarchief Land van Heusden en Altena gehuis vest in het voor malige stadhuis van Fleusden. Dit monumentale pand uit 1956 is ontworpen door Nico van der Laan en staat ter plaat se van het laat gotische stadhuis, dat in 1944 door Duitse soldaten werd opgeblazen. Na de gemeen telijke herindeling van 1997 stond het stad huis leeg. Nu is het een bezoekerscentrum dat plaats biedt aan het Streekarchief, het (foto Streekarchief Land van Heusden en Altena, Heusden). Heusdens Bureau voor Toerisme en een gemeentebalie. Team 4 Architecten uit Groningen tekende voor de verbouwing. Het Streekarchief beschikt over een modern depot en een strak ingerichte studiezaal waar het 'huiskamergevoel' bewaard bleef. Het bezoe kerscentrum won in 2006 de Brabantse Monumentenprijs. (Vincent Robijn) Workshop handvest dienstverlening Na twee workshops over de invoerring van een handvest in 2006 komt er een vervolgworkshop waar archiefinstellin gen met elkaar praktijkervaringen kun nen uitwisselen. Is de invoering volgens plan verlopen of waren er beren op de weg? Maar zeker wordt er ook naar de toekomst gekeken. Voor anderen die nog moeten beginnen is de workshop de kans om van de ervaring van ande ren te profiteren. De workshop vindt op 31 oktober plaats in het Gemeentearchief Rotterdam en wordt gegeven door Fred Schot. Deelname is gratis. Inschrijven via Aline Knip: a.knip@erfgoednederland.nl Fred Schot is projectmanager bij Quality Circle en werkt onder meer voor SOD Opleidingen, VOB en Erfgoed Nederland. 20 archievenblad september 2007 september 2007 archievenblad HBS

Archievenblad | 2007 | | pagina 10