Exhibits verbeelden restauratie in hdNationaal Archief educatie en communicatie educatie en communicatie dossiers en boeken, daterend van de twaalfde tot de eenentwintigste eeuw, voor de eeuwig heid bewaart. Hoe de restaurator een scheur in een zeventiende-eeuwse kaart repareert. Wat het Nationaal Archief doet met acetaatnegatie ven die verschrompelen. Wat een aanvezelstraat is. Speciaal voor de rondleidingen en andere publieksactiviteiten zijn over dit soort onder werpen drie meubels of exhibits ontwikkeld. Deze meubels konden worden gemaakt omdat het restauratieatelier in 2004 geheel is verbouwd en heringericht. Het restauratieatelier van het Nationaal Archief, ingericht rond 1980, was hard toe aan een opknapbeurt. Het meubilair voldeed niet meer en door verandering van werkzaam heden was het atelier niet meer efficiënt inge richt. Het gebrek aan goede bergruimte maakte het atelier tevens rommelig. Van een sombere en stoffige ruimte is het atelier geworden tot een frisse en prettig ingerichte werkplek. De verbou wing is gerealiseerd in samenwerking met een interieurontwerper, een architect en een instal latieadviseur. Uitgangspunt bij de herinrichting van het atelier was het hergebruik van het vrij nieuwe en fraaie meubilair van het voormalige Rijksarchief in Limburg. Het restauratieatelier is nu een 'state-of-the-art' expertisecentrum met de nieuwste apparatuur en technieken. Maar al in de allereerste schetsen voor het aangepaste atelier werd tevens rekening gehouden met vol doende ruimte voor de ontvangst van publieks groepen. en voorbeelden te kunnen kiezen. Op termijn moet de inhoud kunnen worden gewijzigd. Een of meer meubels zijn mobiel. Voor de uitgangspunten, de inhoudelijke keuzes en de handleiding voor de rondleiders is dank baar gebruik gemaakt van de vragen en opmer kingen van bezoekers tijdens bezoeken aan het restauratieatelier. Voor de opdracht heeft het Nationaal Archief drie bureaus gevraagd een schets ontwerp te maken. Het ontwerp van Kinkorn uit Tilburg kreeg uiteindelijk de voorkeur. Het bureau ontwierp drie unieke, mobiele meu bels met legio moge lijkheden en een grote variatie aan presenta tiemiddelen. De bouw van de meubels was in handen van Karma Design in Breda. In de hoge 'restauratie- kar touchscreen geïnstalleerd waarop vijf filmpjes van ver schillende restauratieprocessen getoond kunnen worden. Alle zon der geluid en tekst, zodat de rondleider de regie houdt, het verhaal kan vertellen en direct vra gen van bezoekers kan beantwoorden. Een van de filmpjes, die gemaakt zijn door Nota Bene in Tilburg, leert de bezoeker dat een aanvezelstraat een speciale papiermachine met een lopende band is waarop gaten in papieren documenten worden gevuld. Aan de andere zijde van de kar zijn op grote dia's voorbeelden te zien van 'Voor ■<&r' V <v A is een 66 cm breed V <>- en na restauratie'. In de ronde 'schadekar' tonen grote dia's enkele schadebren- gers, zoals ijzergallusinkt, het zilvervisje en de mens. In de ronde uitschuifbare vitrinebak- ken liggen schokkende voor beelden van aangetaste docu menten en boeken. De 'onderzoekskar' biedt de meeste mogelijkheden: lades met stukjes leer en perkament, rollen van diverse soorten papier, zuurproeven, kweek jes van schimmels, hout- en lompenpulp, insectenlokkers, UV licht en dergelijke. Aan de hand van deze kar wordt getoond welke onderzoeken de medewerkers van de afdeling moeten uitvoeren om schades te kunnen bepalen, voorkomen en herstellen. Bezoekers kunnen ook zelf aan de slag. Zij kun nen bijvoorbeeld met een loepje herkennen of een stuk leer of perkament van een geit of een kalf is gemaakt. Na afloop van het bezoek aan het atelier ontvangt iedereen een kaartje met een URL naar de website van het Nationaal Archief, waarop beschreven is hoe zij hun eigen docu menten en foto's op een juiste manier kunnen bewaren. I Naast de geslaagde vertaling van inhoud naar praktische toepassingen, sluiten de meubels goed aan bij de vormgeving van het atelier. Ze worden nu nog voornamelijk bij rond leidingen ingezet, maar de meubels zijn ook bedoeld voor workshops met scholen en ander algemeen publiek, ook op plaatsen buiten het atelier. Bij alle activiteiten blijft het echter van belang dat de kennis en de klantvriendelijk heid van de rondleiders het verhaal dragen. Voorheen leidden de restauratoren groepen rond op het atelier. Een restauratie- of conserve- ringsproces is echter niet altijd te onderbreken. Bovendien worden er vaak geen concrete hande lingen uitgevoerd. Daarom is ervoor gekozen de rondleiders uitleg te laten geven op het atelier aan de hand van de meubels. De belangrijkste uitgangspunten bij de ontwikkeling van deze meubels waren: De exhibits behandelen de thema's 'schade', 'conservering/restauratie' en 'materiaal/onder zoek'. De exhibits ondersteunen en verbeelden het verhaal van de rondleider. De exhibits bieden ruimte aan vijftien perso nen die proefjes kunnen doen en materialen kunnen zien, voelen en ruiken. De exhibits tonen concrete en sprekende voor beelden over conservering en restauratie, met mogelijkheden tot interactie en ruime variatie aan overdrachtsmiddelen. De rondleiders moeten de mogelijkheid heb ben om uit een ruime hoeveelheid informatie Het Nationaal Archief ontplooit in toe nemende mate activiteiten voor het brede, in geschiedenis geïnteresseerde publiek. Er worden bijvoorbeeld tijdelijke tentoonstellingen geor ganiseerd met externe partners als de Kunsthal, het Fotomuseum Den Haag en Artis, maar ook worden populair-wetenschappelijke publicaties uitgegeven en culturele activiteiten geprogram meerd. Daarnaast wil het Nationaal Archief belangstellenden een kijkje achter de schermen bieden. Veel mensen zijn erg nieuwsgierig naar wat zich allemaal in de depots bevindt, hoe de archieven zijn opgeslagen en welke werkzaam heden daarbij horen. Om aan die nieuwsgierig heid tegemoet te komen heeft het Nationaal Archief algemene rondleidingen opgezet die de bezoeker meenemen langs 'de weg van het archiefstuk'. Vanuit de studiezaal gaat de route naar de depots en via het restauratieatelier naar de topstukkententoonstelling 'De Verdieping van Nederland'. Vorig jaar zijn acht rondleiders speciaal hiervoor opgeleid. Een bezoek aan het restauratieatelier is een van de favoriete onderdelen van de rondleiding. Veel mensen willen weten hoe je honderd kilo meter aan papier, foto's, kaarten, documenten, archievenblad archievenblad 44^ Algemene rondleidingen in het Nationaal Archief, waarin een bezoek aan het atelier is opge nomen, kunnen geboekt worden via het afsprakenbureau en kosten 65,= voor een groep. Mail naar: afsprakenbureau@ nationaalarchief.nl of bel via (070) 331 54 00. Kijk ook op: www.nationaalarchief.ni. De schadekar (foto Kinkorn,Tilburg). De restauratiekar (foto Kinkorn,Tilburg) Multifunctioneel -• V> '-A, y. v 5, C\ A a\ - y °y y V 0 De mens als schadebrenger (foto Jan Zweerts). Workshops Astrid Hertog is senior medewerker presentatie en projectlei der van de exhibits. Liesbeth Keijser is senior medewerker res tauratie en conservering en projectleider herinrichting van het atelier en inhoudelijk verantwoordelijk voor de exhibits. Studenten geschiedenis determineren stukjes leer en perkament bij de 'onder zoekskar' (foto Nationaal Archief, Den Haag). Door Astrid Hertog en Liesbeth Keijser Uitgangspunten Begin 2007 kreeg het restauratieatelier van het Nationaal Archief in Den Haag drie mobiele 'exhi bits'. Deze meubels vergroten de mogelijkheden voor de publieksbegeleiding en worden gebruikt bij rondleidingen en workshops in het atelier, maar ook bij presentaties op andere plekken in het gebouw of daarbuiten. Restauratieatelier

Archievenblad | 2007 | | pagina 8