Nationale Coalitie Digitale Duurzaamheid van start Gratis scans op archiefwebsite Almelo nieuws uit het veld a a IWË ffi LM'|-f «S&iiSë. 3IJ: Lancering Branchevereniging Archiefinstellingen Nederland (BRAIN) 6 I nieuws uit het veld GCV KOMT MET NIEUWE SITE NIEUWS u i l Op 21 mei is de Nationale Coalitie Digitale Duurzaamheid (NCDD) van start gegaan. De NCDD wil in Nederland een stabiele organisatorische en technische infrastructuur realiseren die de duurzame toegankelijkheid van digitale informatie garandeert. In de komende tien jaar zal de Nederlandse kenniseconomie volledig digitaal worden. Overheid, bedrijfsle ven, wetenschap en samenleving zullen afhankelijk zijn van digitale informatie. Nu al produceren universiteiten, onder zoeksinstellingen, wetenschappelijke uit gevers, bedrijven en overheidsinstanties jaarlijks enorme hoeveelheden data in digitale vorm. Snelle en efficiënte toe gang tot deze digitale informatie is een belangrijke voorwaarde voor een concur rerende kenniseconomie. Maar digitale informatie herbergt tege lijkertijd een groot risico als gevolg van een aantal onopgeloste uitdagingen. Eén daarvan betreft de digitale duurzaam heid. Digitale gegevens zijn erg vergan kelijk. De levensduur wordt bepaald door de houdbaarheid van de drager en de benodigde software en hardware, die de opgeslagen informatie voor de gebruiker toegankelijk maken. De houdbaarheid van deze dragers en intermediairs is zeer beperkt. Digitale duurzaamheid is een van de grote uitdagingen. De Koninklijke Bibliotheek (KB) en Data Archiving and Networked Services (DANS) hebben daar om het initiatief genomen tot de oprich ting van een nationale coalitie. Ook de nationale onderzoekorganisaties NWO en KNAW, SURF, het CBS, Beeld en Geluid en het Nationaal Archief maken deel uit van de coalitie. Het bureau van de NCDD zal worden ondergebracht bij de KB. De NCDD wil ervoor gaan zorgen dat fronteerd met aspecten van digitale duur zaamheid. De coalitie is verzekerd van een goede start. Het ministerie van OCW stelt middelen beschikbaar voor een nati onale verkenning digitale duurzaamheid. Deze verkenning zal antwoord moeten geven op de vraag wie wat bewaart bij overheid, bedrijfsleven, wetenschap en cultuur. En wie welke verantwoordelijk- 3REDA HEMAPK7 0 ri l TB t E N/N G - u... hilh-iïiniffL.nEL Nederland over vijf jaar beschikt over een stabiele organisatorische en tech nische infrastructuur die de duurzame toegankelijkheid van digitale informatie garandeert. Verder zullen de partijen in de coalitie hun kennis bundelen en inter nationale samenwerking bevorderen. De NCDD zal ondersteuning bieden aan een breed scala van wetenschappelijke en culturele instellingen, overheidsorga nisaties en bedrijven die worden gecon- Gescande tekening van een gevelwand aan de Veemarkt in Breda, 1944. Maar hoe archiveren we de huidige digitaal gemaakte architectuurtekeningen voor de toekomst? (coll. Stadsarchief Breda). heid neemt. Want een belangrijke vraag is niet alleen hoe data worden opgesla gen, maar vooral hoe ze voor de toe komst beschikbaar worden gehouden en wie daarvoor zorgt. Op 29 juni 2007 zal de nieuwe Branchevereniging Archiefinstellingen Nederland (BRAIN) worden gelanceerd. Oprichting van een dergelijke organisa tie is nodig doordat het beleid van het ministerie van OCW om de ondersteu ningsstructuur voor de culturele sector te stroomlijnen, in de erfgoedsectoren geleid heeft tot het opgaan van de sectorale ondersteuningsorganisaties in het sector instituut Stichting Erfgoed Nederland. Het sectorinstituut kan en mag geen branchetaken uitvoeren. Zodoende is er archievenblad momenteel geen organisatie die voor de archiefsector verantwoordelijkheid neemt voor de toepassing van kwaliteitszorgin strumenten, voor belangenbehartiging en beleidsbeïnvloeding. Initiatiefnemers Daan Hertogs, Bert Looper, Ariela Netiv, Maarten Schenk, Jantje Steenhuis en Corrie-Christine van der Woude zijn van mening dat de archiefsector wel behoefte heeft aan een organisatie die dergelijke taken op zich neemt. De sector maakt stormachtige ontwikkelingen door en ziet zich onder invloed van digitalise- juni 2007 ring gesteld voor grote kansen maar ook voor grote bedreigingen. Bundeling van krachten is geboden om aan die ontwik kelingen het hoofd te bieden en er de vruchten van te kunnen plukken. De ini tiatiefnemers roepen de diensthoofden van archiefinstellingen op om aansluiting te zoeken bij BRAIN. De lancering zal plaatsvinden in het Gemeentearchief Amersfoort. De tijd is vastgesteld van 12.00 tot 14.00 uur. het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Op de nieuwe website www.archiefal- melo.nl kunnen belangstellenden kleu- renscans van alle huwelijksakten (1811- 1931) en overlijdensakten (1811-1956) van de gemeente Almelo raadplegen. De stamboomonderzoeker krijgt tij dens zijn zoektocht eerst de naam van de door hem gezochte persoon te zien en vervolgens kan hij op de betreffende naam klikken om de kleurenscan van de akte in te zien. De scans zijn via een inzoomfunctie tot in het kleinste detail goed leesbaar. De bijbehorende index op de akten is gemaakt door vrijwilligers van het Historisch Centrum Overijssel (HCO). Het koppelen van de indexen aan de digitale scans is gedaan door de firma Pictura Imaginis uit Heiloo. Verder zijn op de nieuwe website circa 5000 foto's uit het historisch archief ontsloten en daar komen telkens nieuwe foto's bij. Via han dige zoekopdrachten kunnen belangstel lenden zo door het Almelose verleden Kiinanl met haven Almelo Ansichtkaart van de haven in Almelo: een van de 5000 gedigitaliseerde foto's op de nieuwe website van het archief in Almelo (foto Gemeente Almelo). en heden bladeren. Ten slotte zijn op de website talrijke wetenswaardigheden voor de onderzoeker te vinden, zoals een handleiding voor het verrichten van stamboomonderzoek, inventarissen van de archieven van de Gemeente Almelo en andere publicaties. De scans van de huwelijksakten, over lijdensakten en foto's zijn gratis te raad plegen. Hiermee wil de gemeente haar digitale dienstverlening optimaliseren. Immers, de digitalisering wordt met gemeenschapsgeld betaald en dus moet deze investering zonder verdere belem meringen aan iedereen ten goede komen. Momenteel is een groep stamboomonder zoekers bezig met het indexeren van de geboorteakten van Almelo. Medio 2008 zullen ook de scans van deze akten via het internet te raadplegen zijn. Ook het fysieke archief van Almelo is vernieuwd. Er zijn verrijdbare stellingen met een lengte van ruim één kilometer geplaatst. Daarnaast is de archiefbewaar plaats onlangs voorzien van een nieuwe klimaatinstallatie en nieuwe (brandwe rende) toegangsdeuren. De Almelose archiefbewaarplaats voldoet nu aan de wettelijke eisen. Verder kunnen bezoekers sinds kort terecht in een nieuwe bezoe kersruimte, waar zij in een rustige omge ving archiefstukken kunnen inzien. De Genealogische Computer Vereni ging heeft een nieuwe website geïntro duceerd: www.stamboom.nl. Deze site geeft iedere genealoog de mogelijkheid een genealogie of kwartierstaat te pre senteren op internet. Dit is met name interessant voor die genealogen die geen website kunnen produceren vanuit het door hen gebruikte genealogische com puterprogramma. Door het importeren van een GedCom-bestand worden gene alogische gegevens in een database van de website opgeslagen, waarna ze voor iedereen die toegang tot internet heeft te bekijken zijn. Alleen de gebruiker kan zijn gegevens wijzigen of aanpassen. Zelfs een genealoog die geen of weinig ervaring heeft met het maken van websites of de Internet programmeertaal HTML kan, na het aanvragen van een account, via een administratiepagina eenvoudig zijn GedCom-bestand importeren. Het maken van de site geschiedt verder geheel auto matisch. Een groot voordeel van deze site OUR FAMILY GENEALOGY PAGES is dat, indien er in het gebruikte genea logisch computerprogramma gegevens wijzigen, deze wijzigingen binnen enkele minuten ook de eigen website op www. stamboom.nl zichtbaar kunnen zijn. Daarvoor hoeft men dan niet eerst uren te kijken en te puzzelen hoe het beste de gegevens kunnen worden gepresenteerd, maar gewoonweg een nieuw GedCom- bestand aanmaken en opnieuw importe ren. Onmiddellijk zijn de nieuwe gege vens beschikbaar voor het publiek. Het is eveneens mogelijk om afbeeldin gen te koppelen aan de personen in een genealogie. Afbeeldingen (in .gif- of .jpg- formaat) gekoppeld aan de juiste perso nen worden in een aparte map (directory) geplaatst. De nieuwe website van de GCV biedt eveneens de mogelijkheid een graf schriftenproject toe te voegen, op basis van een GedCom-bestand met daaraan gekoppelde plaatjes. Rectificatie Buitenzorg In het vorige nummer van het Archievenblad is in het artikel over de samenwerking tussen de Leidse Universiteit en de Arsip Nasional Republik Indonesia ('Archieven in de Oost') van de hand van Charles Jeurgens een foutje geslopen. Het bijschrift bij een afbeelding van het voormalige paleis Buitenzorg vermeldt dat in dit gebouw nu een archiefopleiding is gevestigd. De opleiding is echter elders op het terrein van Buitenzorg ondergebracht, niet in het hoofdgebouw. juni 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 3